Ooma
رشد جنین در بارداری هفته به هفته

بانوی عزیز، احتمالاً شما یا باردار هستید و یا تصمیم به باردار شدن گرفته اید. نگرانی های خود را در دوران بارداری به گروه سلامت اوما بسپارید. دوران بارداری برای شما بسیار ویژه، جذاب و در عین حال بسیار با اهمیت می باشد، آگاهی هر چه بیشتر شما از این دوران به شما کمک می کند در کمال صحت و سلامت  مسیر پرپیچ و خم خود را در طول این 9 ماه طی نمایید مسیری که درنهایت به تولد کوچولوی سالم و دوست داشتنی منتهی خواهد شد. تغییرات بدن شما در طول هفته های بارداری، رشد و تکامل جنین در طول این هفته ها، توصیه ها و علائم طبیعی بدن، ورزش و تغذیه مناسب و هشدارهای موجود همه و همه بطور کامل در بارداری هفته به هفته مورد بررسی قرار خواهند گرفت با گروه اوما و متخصصان اومایی همراه  باشید.

بارداری هفته به هفته به سه بخش سه ماهه اول، سه ماهه دوم و سه ماهه سوم بارداری تقسیم می شود.

فیلم مراحل رشد جنین

فیلم تغییرات بدن شما در طول دوران بارداری

 

بارداری هفته به هفته

سه ماهه اول بارداری


سه ماهه اول بارداری  شامل هفته یکم تا هفته سیزدهم بارداری است. بعد از لقاح و لانه گزینی و تقسیم سلولی، رویان ایجاد می شود. رویان در حقیقت دو لایه سلولی است که منشأ ایجاد تمامی ارگانها و اعضای بدن جنین در طول این نه ماه می باشد. رویان به سرعت رشد پیدا می کند و به جنین تبدیل می شود اندازه جنین در ابتدا تنها به بزرگی یک دانه لوبیا است، جنین کوچک همواره در حال تکان خوردن می باشد. قلب به سرعت می تپد،  روده در حال شکل گیری بوده و قسمت مردانه و یا زنانه جنین به همراه پلکها، دهان و بینی نیز در حال ایجاد می باشند.
 
در هفته یکم از بارداری هفته به هفته، در واقع شما باردار نیستید و لقاحی صورت نگرفته است بلکه بطور توافقی اولین روز از آخرین پریود شما در قبل از آغاز بارداری بعنوان روز اول بارداری درنظر گرفته می شود. پس اگر قصد باردار شدن در این سیکل ماهیانه خود دارید تاریخ آغاز این هفته را برای محاسبه سن بارداری و زمان تقریبی زایمان خویش بخاطر بسپارید.
بارداری هفته به هفته - هفته یکم بارداری
در هفته دوم از بارداری هفته به هفته، پتانسیل این وجود دارد تا زندگی شما تغییر کند. شما به روز تخمک گذاری نزدیک می شوید، اگر تخمک آزاد شده با اسپرم ملاقات کند شما در مسیر بارداری قرار می گیرید.
بارداری هفته به هفته - هفته دوم بارداری
در هفته سوم از بارداری هفته به هفته، نی نی شما شبیه یک توپ کوچک است که از چندصد سلول تشکیل شده است و این سلولها به سرعت در حال تکثیر می باشند.
بارداری هفته به هفته - هفته سوم بارداری
در هفته چهارم از بارداری هفته به هفته، نی نی شما یک رویان بسیار کوچک است که از دو لایه تشکیل شده است و جفت او در حال شکل گیری می باشد.
بارداری هفته به هفته - هفته چهارم بارداری
در هفته پنجم از بارداری هفته به هفته، رویان کوچولو مثل یک دیوونه در حال رشد است و شما ممکن است با بخشی از ناراحتی های بارداری مانند سینه درد و خستگی روبرو شوید.
بارداری هفته به هفته - هفته پنجم بارداری
در هفته ششم از بارداری هفته به هفته، بینی، دهان و گوش نی نی در حال شکل گیری است و شما ممکن است احساس ناراحتی صبحگاهی و همچنین لکه بینی داشته باشید.
بارداری هفته به هفته - هفته ششم بارداری
در هفته هفتم از بارداری هفته به هفته، نی نی شما هنوز دمی کوچک دارد و دست و پاهای او در حال درست شدن می باشنداندازه رحم شما هم دو برابر می شود تا جای شیطنت های این کوچولو را داشته باشد.
بارداری هفته به هفته - هفته هفتم بارداری
در هفته هشتم از بارداری هفته به هفته، نی نی به طور دائم در حال حرکت است ولی بدیل اندازه کوچکش قادر به احساس آن نیستید. ممکن است در این هفته تصمیم به انجام آزمایشات بارداری نمایید.
بارداری هفته به هفته - هفته هشتم بارداری
در هفته نهم از بارداری هفته به هفته، نی نی شما تقریباً 2.5 سانت طول دارد و دارد تلاش می کند بیشتر شبیه یک انسان شود، ناراحت نشوید این یک واقعیت است. شما کم کم متوجه افزایش قطر کمر خود خواهید شد.
بارداری هفته به هفته - هفته نهم بارداری
در هفته دهم از بارداری هفته به هفته، جنین دیگر حیاتی ترین مرحله از رشد خود را به پایان رسانده است. اندام ها و ارگان ها اکنون در سر جای خود قرار دارند و آماده رشد هر په بیشتر می باشند.
بارداری هفته به هفته - هفته دهم بارداری
در هفته یازدهم از بارداری هفته به هفته، دست های نی نی به سرعت باز و بسته می شوند و جوانه های کوچک دندان در زیر لثه نمایان می گردند.
بارداری هفته به هفته - هفته یازدهم بارداری
در هفته دوازدهم از بارداری هفته به هفته،انگشتان کوچک پای نی نی خم و راست می گردند و مغز او با جدیتی در حال رشد است و کلیه ها نیز دفع ادرار را آغاز می کنند.
بارداری هفته به هفته - هفته دوازدهم بارداری
این آخرین هفته از سه ماهه اول بارداری شما می باشد. نی نی اکنون اثر انگشتی یگانه برای خود دارد و قد او به 8.5 سانتیمتر می رسد.
بارداری هفته به هفته - هفته سیزدهم بارداری

سه ماهه دوم بارداری


سه ماهه دوم بارداری  شامل هفته چهاردهم تا هفته بیست و هفتم است. در آغاز سه ماهه دوم بارداری، طول جنین حدود 9 سانتیمتر و وزنش 40 گرم می باشد. جنین کوچک که اکنون اثر انگشتی یکتا برای خود دارد در محل مورد نظر خود استقرار می یابد و قلبش 25 لیتر خون در طول شبانه روز پمپاژ می کند. بعد از گذشتن چند هفته اسکلت نی نی سخت تر شده و از حالت غضروفی لاستیکی به استخوانی تبدیل می شود. او توانایی شنیدن خود را افزایش می دهد. شما به احتمال زیاد تکان ها و لگد های کوچولوی خود را احساس می کنید البته اگر تا به امروز متوجه نشده باشد.

در هفته چهاردهم از بارداری هفته به هفته، خصوصیات ریز و منحصر به فرد کودک شما در حال توسعه و شکل گیری می باشند و شما احساس انرژی بیشتر می کنید و حالت تهوع و دیگر حالتهای آزار دهنده کمتر به سراغ شما می آید.
بارداری هفته به هفته - هفته چهاردهم بارداری
در هفته پانزدهم از بارداری هفته به هفته، نی نی شما نور را می تواند احساس کند و جوانه های چشایی وی در حال ایجاد می باشند. یک سوال! بینی شما گرفته است؟ بله این از عوارض تعجب برانگیر بارداری می باشد.
بارداری هفته به هفته - هفته پانزدهم بارداری
در هفته شانزدهم از بارداری هفته به هفته، نی نی شما اکنون آماده برای رشد باور نکردنی است. در چند هفته آینده وزن او دو برابر شده و چندین سانتیمتر به قدش اضافه می شود.
بارداری هفته به هفته - هفته شانزدهم بارداری
در هفته هفدهم از بارداری هفته به هفته، اسکلت بدن نی نی از حالت غضروفی نرم به استخوانی سخت تبدیل می گردد و بند ناف نیز ضخیم تر و محکمتر خواهد شد.
بارداری هفته به هفته - هفته هفدهم بارداری
در هفته هجدهم از بارداری هفته به هفته، اندام تناسلی کوچولوی شما به اندازه کافی توسعه یافته است تا در تصاویر سونوگرافی جنسیت او قابل تشخیص باشد. یک سوال دیگر! گرسنه اید؟ افزایش اشتها در دوران بارداری امری کاملاً عادی می باشد.
بارداری هفته به هفته - هفته هجدهم بارداری
در هفته نوزدهم از بارداری هفته به هفته، برای نی نی خود آواز بخوانید و با او صحبت کنید، او احتمالاً صدای شما را می شنود. ممکن است بدلیل کش آمدن رباط ها دردی در اطراف بدن خود احساس کنید.
بارداری هفته به هفته - هفته نوزدهم بارداری
به شما تبریک می گوییم، در هفته بیستم از بارداری هفته به هفته،نیمی از بارداری خود را با موفقیت به پایان رسانده اید، نی نی شما هم اکنون مقدار بیشتری مواد را از طریق دهان می بلعد که خود باعث ایجاد مدفوع جنینی می شود.
بارداری هفته به هفته - هفته بیستم بارداری
در هفته بیست و یکم از بارداری هفته به هفته شما احساس می کنید نی نی در حال حرکت است، اون تکن خوردن های اولیه دیگه به ضربات لگد واقعی تبدیل شده. یه واقعیت جالب، نی نی شما دیگر برای خودش دوتا ابرو دارد.
بارداری هفته به هفته - هفته بیست و یکم بارداری
در هفته بیست و دوم از بارداری هفته به هفته، نی نی شما در حال شبیه کردن خود به یک نوزاد مینیاتوری است، دیگه لگد پراکنی های کوچولوتون برای شما به قشنگترین و دلچسب ترین عادت تبدیل شده.
بارداری هفته به هفته - هفته بیست و دوم بارداری
در هفته بیست و سوم از بارداری هفته به هفته، وقتی شما حرکت می کنید نی نی حرکت شما را احساس می کند. شما خیلی زود متوجه تورم پا و مچ پای خود خواهید شد.
بارداری هفته به هفته - هفته بیست و سوم بارداری
در هفته بیست و چهارم از بارداری هفته به هفته نی نی شما مثل بلال دراز و لاغر است و رحم شما به اندازه توپ فوتبال بزرگ شده است.
بارداری هفته به هفته - هفته بیست و چهارم بارداری
در هفته بیست و پنجم از بارداری هفته به هفته، نی نی شروع به جذب چربی در بدن خود می کند و موهای براقش رشد بیشتری می نماید.
بارداری هفته به هفته - هفته بیست و پنجم بارداری
در هفته بیست و ششم از بارداری هفته به هفته، نی نی شما مشغول استنشاق و دم و بازدم مایع آمونیاک است که تمرین خوبی برای تنفس در زندگی جدیدش در بیرون از رحم می باشد.
بارداری هفته به هفته - هفته بیست و ششم بارداری
در هفته بیست و هفتم از بارداری هفته به هفته قرار دارید احتمالا گاهی احساس غلغلک میکنید؟ این مسئله می تواند بخاطر سکسکه کوچولوی شما باشد. اوهمچنین اکنون چشم های خود را باز و بسته می کند و انگشتان خود را می مکد.
بارداری هفته به هفته - هفته بیست و هفتم بارداری

سه ماهه سوم بارداری


سه ماهه سوم بارداری  شامل هفته بیست وهشتم تا هفته چهلم بارداری است. در آغاز سه ماهه سوم، وزن جنین تقریباً یک کیلوگرم است. او هم اکنون می تواند چشمک بزند. پوست جنین در سه ماهه سوم بارداری با جذب بیشتر چربی چروکدیگی های خود را برطرف کرده و به پوستی صاف تبدیل خواهد شد. ناخنهای دست و پا رشد می یابند و موهای واقعی مانند نوزاد بر روی سر ایجاد می شود. میلیاردها نورون مغزی ایجاد می گردند و نی نی جهت وزن گیری بیشتر هفته های آخر بارداری را در رحم مادر سپری می کند و در نهایت در هنگام زایمان میانگین وزن نوزادن به 3 کیلوگرم و قد به 48 سانتیمتر خواهد رسید.

در هفته بیست و هشتم از بارداری هفته به هفته به سه ماهه آخر بارداری وارد می شوید، تکامل چشم ها در جنین او را قادر می سازد تا اشعه های نور عبور کرده از رحم را درک نماید.
بارداری هفته به هفته - هفته بیست و هشتم بارداری
در هفته بیست و نهم از بارداری هفته به هفته، ماهیچه ها، شش و ریه نی نی شما در مسیر تکامل قرار دارد. سر رشد می کند تا اتاقی برای توسعه هر چه بیشتر مغز ایجاد نماید.
بارداری هفته به هفته - هفته بیست و نهم بارداری
ر هفته سی ام از بارداری هفته به هفته، نی نی شما تقریباً 1.4 کیلوگرم وزن دارد این در حالی است که شاید شما درگیر نوسانات خلقی، وسواس در ظاهر جدید خود و خستگی های بدنی و فکری باشید.
بارداری هفته به هفته - هفته سی ام بارداری
در هفته سی و یکم از بارداری هفته به هفته، ضربات قوی نی نی ممکن است مانع خوابیدن راحت شما در شب گردد و همچنین شما انقباضات براکستون هیکس (انقباضات رحمی) را احساس خواهید کرد.
بارداری هفته به هفته - هفته سی و یکم بارداری
در هفته سی و دوم از بارداری هفته به هفته، کوچولوی شما فربه تر از پیش شده و به دنبال آن رحم شما بزرگتر خواهد شد و این مسئله می تواند منجر به سوزش سر دل و تنگی نفس گردد.
بارداری هفته به هفته - هفته سی و دوم بارداری
در هفته سی و سوم از بارداری هفته به هفته وزن نی نی شما به کمی بالاتر از 1800 گرم می رسد و سنگینی شکم شما باعث می شود با سختی بیشتری در راه رفتن مواجه باشید همچنین ممکن است راحتی پیشین خود را در رخت خواب نداشته باشید.
بارداری هفته به هفته - هفته سی و سوم بارداری
در هفته سی و چهارم از بارداری هفته به هفته، ریه، شش و سیستم عصبی مرکزی نی نی شما بطور کامل تکامل یافته است و سرگیجه، خستگی شما کمتر خواهد شد.
بارداری هفته به هفته - هفته سی و چهارم بارداری
در هفته سی و پنجم از بارداری هفته به هفته جای نی نی شما بسیار گرم و نرم است و درحال لم دادن و استراحت می باشد، با اینکه حرکاتش کمتر شده است ولی شما مکرراً او را احساس می کنید.
بارداری هفته به هفته - هفته سی و پنجم بارداری
در هفته سی و ششم از بارداری هفته به هفته،در این هفته نی نی روزانه 30 گرم وزن اضافه می کند و ممکن است با نزدیک شدن به روز موعود، پایین آمدن او را به سمت لگن خود احساس کنید.
بارداری هفته به هفته - هفته سی و ششم بارداری
در هفته سی و هفتم از بارداری هفته به هفته مغز و سیستم تنفسی نی نی به رشد خود ادامه می دهند و ممکن است شما با ترشحات و انقباضات واژنی بیشتری برخورد نمایید.
بارداری هفته به هفته - هفته سی و هفتم بارداری
در هفته سی و هشتم از بارداری هفته به هفته نی نی شما پنجه های قوی دارد و به زودی آن را بر روی صورت و دستهای فرد دیگر امتحان می کند! به هر حال آنچه که مهم است مواظب پره اکلامپسی و یا همان مسمومیت در بارداری باشید.
بارداری هفته به هفته - هفته سی و هشتم بارداری
در هفته سی و نهم از بارداری هفته به هفته مراحل رشد نی نی شما به طور کامل طی شده است و دیگر باید آماده خوش آمد گویی او به این جهان باشید. در صورتی که کیسه آب شما پاره شد و یا دردهای زایمان داشتید به پزشک خود و یا بیمارستان مراجعه نمایید.
بارداری هفته به هفته - هفته سی و نهم بارداری
در هفته چهلم و پایان بارداری هفته به هفته،نی نی شما به اندازه یک کدو تنبل کوچک است، اگر هنوز باردار هستید نگران نباشید این مسئله کاملاً طبیعی است و به زمان در نظر گرفته شده بعنوان روز اول بارداری شما مربوط می شود.
بارداری هفته به هفته - هفته چهلم بارداری
این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 97% 97


 • profilePARISA ...1403/02/22

  سلام ۶ هفته و ۳ روزمه بعد رابطه لکه بینی دارم طبیعیه یا سقط میشه؟ چیکار باید بکنم ؟

  • profileطوبی ارباب1401/08/06

   سلام وقت بخیر من هفته دوازدهم وآزمایشاتی که انجام دادم بهم گفتن که هموگلوبین خونم بالاست این مشکلی برای جنین ایجاد میکنه یا نه

   • profileMahsa Mirzaei1398/12/05

    ی منم ناخاسته باردار بودم‌ نمیتونسم‌ نگهش دارم واقعا ۲تا دختردارم‌شرایط مالیمم اصلا خوب نبود.خیلی‌میترسیدم از سقط باراولمم بود. خیلی تحقیق کردم تا بالاخره دوستم یه خانومی بهم معرفی کرد واقعااا عالی بود‌قرصش اصل هم بود.قیمتشم نسبت ب بقیه پایین ترمیده.راحت و بدون درد سقط کردم خداااروشکر.خانوم خیلی خوش‌اخلاقیم بود.شمارشو میزارم واسه کسایی ک مثل من احتیاج دارن ب ی فرد مطمئن‌

    امیدوارم شمام ب دردتون بخووره.واتساپ و تلگرامم جواب میده

    09368276195

    • profilefari moradi1397/06/19

     سلام من آمپول سه ماهه رو مرداد زدم الان به دلایلی میخوام باردار بشم راهی هست که تاثیر این آمپول زودتر از بین بره؟مثلا مصرف انتی بیوتیک؟لطفا کمک کنید

    • profileاحمدرضا پوست پرداز1397/03/01

     با سلام
     من خانمم تو هفته ی۲۷بارداری هست جنین به صورت عرضی قرار گرفته تا حالا دوبار چرخیده عمودی شده حال همسرم بد میشه جنینم پشیمون میشه دوباره به صورته عرضی برمیگرده انگار که خودشم جا نداره عمودی قرار بگیره میخواستم ببینم مشکلی پیش نمیاد براش

     • profileپزشک اوما1399/12/17

      سلام جنین مرتب در حال چرخش هست اما با بزرگ شدن جنین فضا برای چرخیدنش کم میشه و تقریبا به یک حالت قرار میگیرد . جای مگرانی نیست