Ooma
هفته بیست و یکم بارداری

هفته بیست و یکم بارداری تقریباً نیمی از راه بارداری را پوشش می‌دهد و مادر و جنین هر دو تغییرات و تحولات مهمی را تجربه می‌کنند. در این مرحله، جنین به طور قابل ملاحظه‌ای رشد کرده و بسیاری از سیستم‌های بدنی‌اش در حال تکامل و آماده شدن برای زندگی خارج از رحم هستند.

هفته اول بارداری معمولاً در زمانی که تخمک و اسپرم با هم تلقیح می‌شوند و جنین شروع به تشکیل می‌کند، آغاز می‌شود. در این هفته، تخمک به سمت رحم حرکت می‌کند و به آنجا می‌رسد که اگر با اسپرمی که در مسیر قرار دارد تلقیح شود، درگیر می‌شود. این فرآیند به عنوان لقاح شناخته می‌شود. اگر تلقیح رخ دهد، سپس در طی هفته‌های بعدی، سلول‌های تخمکی تبدیل به یک جنین آغاز می‌شود و توسعه می‌یابد.

در این مرحله، علایم حمل ممکن است به طور آشکاری ظاهر نشود و بسیاری از زنان حتی از وجود بارداری خود آگاه نیستند. اما این هفته اول مهم است زیرا زمان شروع رشد و تشکیل جنین را نشان می‌دهد.

نی نی شما 19 هفته سن دارد و شما در هفته 21 بارداری قرار دارید. در صورتی که در محل کار در بخش های زیان آور هستی و یا با مواد شیمیایی سرکار دارید حتما گواهی بارداری از پزشک خود تهیه و در اختیار کارفرما قرار دهید تا نسبت به تغییر محل کار شما قانونا سریع اقدام شود...

دوستان عزیز در این مطلب شما میتوانید فیلم مربوط هفته بیست و یکم بارداری که برای شا تدارک دیده ایم را مشاهده بفرمایید

هفته بعدی     هفته قبلی

بارداری هفته به هفته

وضعیت بدن درهفته 21 بارداری

درهفته بیست و یکم بارداری تقریبا همه متوجه می‌شوند که شما باردار هستید چرا که خط کمرتان محو می‌شود. با بزرگ شدن رحم احتمالا سایر اعضای بدن شما در هفته 21 بارداری نیز متورم می‌شود. بیشتر زنان در این هفته احساس بهتری دارند، چرا که فشارهای اوایل بارداری کاهش یافته و در این زمان بیشتر می‌توانید از زندگی دو نفره با همسرتان لذت ببرید. با این حال مشکلات بارداری در زنان مختلف متفاوت است و ممکن است هنوز هم برخی از شما طی این ماه‌ها مشکلات بارداری را با خود داشته باشید. در هفته 21 بارداری هنگام بیدار شدن از خواب ممکن است احساس کسلی کنید که برای رفع این حالت چند دقیقه ای را به حرکات کششی اختصاص دهید. گفته می شود اگر ضربان قلب جنین زیر 140 ضربه در دقیقه باشد جنین پسر است، و اگر سریع تر باشد جنین دختر است.

تغییرات وزن شما در هفته 21 بارداری:

در هفته 21 بارداری، حدود 5 تا 6 کیلوگرم  افزایش وزن داشته اید و اگر دوقلو باردار باشید حدود 9.5 کیلوگرم افزایش وزن داشته اید. وزن اضافی باعث احساس چاقی می شود. به یاد داشته باشید افزایش وزن برای سلامتی شما و جنین مناسب است.

در واقع، تمام افزایش وزن در دوران بارداری مربوط به جنین نیست، بلکه این افزایش وزن از اهمیت حیاتی برخوردار است. اگر حدود 13.5 کیلو افزایش وزن در دوران بارداری داشته باشید می توان اهداف آن را به صورت زیر دسته بندی کرد:

 • جنین متوسط کامل = 3 کیلوگرم
 • جفت= 0.6 کیلوگرم
 •  رحم = 1 کیلوگرم
 •  مایع آمنیوتیک = 1 کیلوگرم
 •  چربی، پروتئین و سایر مواد مغذی مادر= 3 کیلوگرم
 •  بافت پستان = 1 کیلوگرم
 •  افزایش حجم مایع = 2 کیلوگرم
 •  افزایش حجم خون = 2 کیلوگرم

تمام افزایش وزن به زنده ماندن و سلامتی جنین کمک می کند و مواد مغذی لازم را تأمین می کند.

هفته 21 بارداری چند ماهگی بارداری است؟

شمارش هفته ها و ماه های حاملگی گیج کننده است، در حال حاضر شما چهار ماه و سه هفته باردار هستید.


وضعیت جنین در هفته 21 بارداری

اندازه جنین در هفته 21 بارداری

در این هفته نی نی شما به اندازه یک انار بزرگ است
اندازه جنین در هفته 21 بارداری
انار
26.7 cm: قد
360 gr :وزن

در هفته 21 بارداری طول دوره حاملگی شما به نصف رسیده است و فرزندتان افزایش وزن قابل توجهی پیدا کرده است. در این هفته کودکتان به راحتی درون رحمتان حرکت میکند. با توجه به افزایش وزنی که در هفته 21 حاملگی دارد حرکاتش بیشتر احساس میشود که در بعضی موارد عجیب به نظر میرسد. پیش از این کبد و طحال جنین مسئولیت تولید سلول‌های خونی را داشتند، اما با رشد فضای بین مغز استخوانی وظیفه را این عضو برعهده می‌گیرد تا سلول‌های خونی را تولید کند. حقایقی در مورد فرزند شما در هفته بیست و یکم بارداری:

 • از سه ماهه دوم، جنین در رحم ادرار می کند، آن را می نوشد، سپس دوباره ادرار می کند، سپس دوباره آن را می نوشد
 • روی بدن جنین به طور گسترده مو رشد میکند
 •  فرزند شما اکنون بیش از جفت وزن دارد و حدود 360 گرم می باشد.

هفته21بارداری، هفته21 حاملگی

تغییرات جنین
تناسب دست و پا در هفته بیست و یکم بارداری
دست و پا جنین شما در هفته بیست و یکم بارداری نسبتا متناسب است و حرکات او هم اکنون هماهنگ تر است. همچنین: در هفته جاری پرش نوزاد را مشاهده می کنید؟ تا به امروز، ما از تاج تا انتهای بدن جنین را اندازه گیری می کردیم، اما اکنون شروع به اندازه گیری از تاج تا پاشنه می کنیم.

تولید سلولهای خونی در هفته بیست و یکم بارداری
در هفته 21 بارداری كبد و طحال جنین شما سخت كار می کنند تا سلول هاي خونی تولید کنند و فضاهای مغز استخوان نیز به اندازه كافی بالغ می شوند تا به نقش خود را در بدن خوبی كمك كنند.

مصرف مایع آمنیوتیک در هفته بیست و یکم بارداری
در هفته بیست و یکم بارداری جنین مقدار کمی از مایعات آمنیوتیک را مصرف می کند.

سونوگرافی جنین در هفته 21 بارداری

سونوگرافی جنین در هفته 21 بارداری

در این تصویر پای کوچک جنین را مشاهده می کنید.


توصیه ها در هفته21 بارداری

در هفته 21 بارداری هنوز مضطرب و وسواسی هستید؟ این حالت را با پزشک خود در میان بگذارید تا شاید میزان ویتامین B6 شما را افزایش دهد. همین طور پزشک می تواند به شما توصیه کند با مصرف مواد غذایی طبیعی این حالت اضطراب خود را کاهش دهید.


علائم طبیعی در هفته 21 بارداری

1- درد شکم

شما از زمانی که به یاد می آورید درد شکم را تجربه کرده اید. پس مشکل کجاست؟ در سه ماهه دوم بارداری شکم درد می تواند به معنی پره اکلامپسی باشد.

 •  این بیماری خطرناک زمانی اتفاق می افتد که جفت به درستی کار نمی کند.
 •  باید به سرعت درمان شوید تا بیماری به جنین در حال رشد آسیبی نرساند.
 •  با عملکرد نامناسب جفت، جنین نمی تواند اکسیژن و مواد مغذی لازم را دریافت کند.
 •  احتمال پره اکلامپسی در نیمه دوم سه ماهه دوم بارداری افزایش می یابد.

علائم پره اکلامپسی شامل فشار خون بالا و وجود پروتئین در ادرار است. این علائم به سرعت توجه شما را جلب نمی کند بنابراین باید به علائم دیگری مانند علائم زیر توجه کنید:

 • افزایش ناگهانی ورم در دست و پا
 •  ورم صورت
 • حالت تهوع و استفراغ
 • درد ناگهانی زیر قفسه سینه
 • سردرد
 • مشکل بینایی
 • چشمک زدن غیر ارادی
 • احساس کثیف بودن بدن

به علائم بالا بی توجهی نکنید زیرا درمان به موقع باعث می شود بارداری راحت و خوبی داشته باشید.

2- درد در قسمت پایین شکم یا دو طرف شکم

نیز نباید نادیده گرفته شود. معمولا درد بدون درمان آرام می شود و فقط در هنگام کشیدگی یا اعمال فشار بر ماهیچه ها و رباط ها بروز می کند. اما درد شدید و دائمی نشانه یکی از مشکلات زیر است:


هشدارها در هفته 21 بارداری

1. تورم بیش از حد در این هفته از بارداری:

ممکن است نشانه ای از مسمومیت حاملگی باشد اگر همراه با تورم بیش از حد خود علائم همراه زیر را داشتید سریعا به پزشک خود مراجعه کنید

 • سردرد های شدید مخصوصا در ناحیه پیشانی
 •  تاری دید
 •  دفع پروتئین در ادرار

2- علائم زایمان زود رس

علائم زایمان زودرس در هفته 21 بارداری را بشناسید و در صورت بروز سریعا به پزشک خود مراجعه کنید:

 •  داشتن بیش از 6 انقباض در یک ساعت
 •  پاره شدن پرده آب (علائم پارگی کیسه آب جنین)
 •  افزایش بیش از حد ترشحات واژینال
 •  خونریزی
 •  درد های کمری یا شکمی که شبیه دردهای قاعدگی است
 •  فشار لگنی

تغذیه در هفته 21 بارداری

1. شیر و ماست منبع خوبی هستند، اما در مصرف بستنی و پنیر احتیاط کنید. بستنی‌هایی را انتخاب کنید که شکر کمتری دارند و شکلات کمتری در آن استفاده شده است (خوردن بستنی در بارداری). 
2. از آنجا که کودک شما در حال تولید سلول‌های قرمز خونی است، در هفته 21 بارداری مصرف 27 میلی گرم آهن در روز برای شما واجب است و شما را از ابتلا به کم خونی نجات می‌دهد. 
3. چربی یکی از مهمترین مواد برای رشد مغز سیستم عصبی است. حال زمان مناسبی برای اجتناب از خوردن رژیم غذایی بدون چربی نیست. آواکادو منبع خوبی است. روغن زیتون داخل سالاد و پنیر نیز مواد خوبی هستند. 
4. آب میوه (به اضافه مقدار زیادی آب) منبع خوبی از فولات است. زمانی که تشنه از خواب بیدار می‌شوید، یک لیوان آب به همراه مقداری آب میوه می‌تواند انرژی شما را افزایش داده و به شما احساس بهتری بدهد. از آب میوه‌های 100% طبیعی و بدون شکر مصرف کنید.

مقالات پیشنهادی برای مطالعه:


ورزش در هفته 21 بارداری

در هنگام ورزش کردن احتمالاً آب زیادی از بدن شما به صورت تعریق از دست خواهد رفت. برای جبران آن، حتماً از آب و نوشیدنی های انرژی زای ورزشی به مقدار کافی مصرف کنید تا آب از دست رفته بدن شما را جبران کند. رنگ ادرار شما بهترین تست برای میزان آب از دست رفته از بدن تان است، به این ترتیب که اگر رنگ آن روشن و شفاف باشد، نشان دهنده آن است که آب کافی در بدن موجود است. ولی اگر رنگ ادرار تیره و کدر باشد، نشان دهنده آن است که مایعات بدن تان کم شده و به آب و نوشیدنی های مفید نیاز دارید. 


نکاتی برای پدرها در هفته 21 بارداری:

ممکن است دراین زمان شما و همسرتان تغییراتی در منزل ایجاد کنید و محیط را برای فردی جدید آماده کنید:

 • ممکن است زمان زیادی با هم بگذرانید زیرا پس از به دنیا آمدن فرزند نمی توانید.
 • سعی کنید حرکات جنین در رحم همسر را حس کنید. این تجربه احساس خوبی به شما خواهد دارد.
 • برای جنین آشپزی کنید. برای همسر و فرزند خود آشپزی کنید.
این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 95% 95


 • profilefateme j1397/11/05

  سلام خسته نباشیدهفته۲۱بارداری هستم.مدتیه میل جنسیم به شدت کاهش پیداکرده و اصلا تمایلی به رابطه ندارم به راحتی تحریک نمیشم و اگر رابطه ای باشه خیلی اذیتم ینی ببخشید دچار سوزش میشم و اصلا لذتی برام نداره ونمیتونم رابطه رو ادامه بدم.میترسم باعث سردشدن شوهرم بشم.تاجایی بشه هم نمیخوام از داروهای شیمیایی استفاده کنم ممنون میشم کمکم کنین

  • profileفاطمه مقدم1397/08/15

   سلام من در هفته بیست ویک بارداری هستم و پس از انجام آزمایش دکتر بهم گفت که کم خونی دارم..و ویتامین d بدنم هم کمه.و اینگونه تسخیص داد که هر روز دو عدد قرصه آهن مصرف کنم.اما من بعد از مصرفه قرصه آهن دچاره استفراغ شدید میشم..حتی قرصم رو عوض کردم باز هم دچاره حمله استفراغ میشم..و نمیدونم چه طور قرصو مصرف کنم...و یه چیز دیگه که هست برام مولتی ویتامین هم تجویز کرده که مصرف نمیکنم آیا مصرف نکردن مولتی ویتامین خطرناک نیست؟

   • profileLeila Asadbeigi1397/05/14

    سلام من در هفته ۲۰ بارداری هستم به شدت هر دو طرف پهلوهام درد شدیدی دارم در موقع خواب اصلا نمیتونم به پهلو بخوابم خواهش میکنم راهنماییم کنید .سپاس

    • profileزهره زماني1397/04/31

     با سلام
     من توی هفته 21 هستم و هنوز مجبورم شبها یه دونه قرص دمیترون بخورم وگرنه یا نصف شب یا صبحها حالم بهم میخوره.
     چون شاغل هم هستم این حالت اذیتم میکنه و خیلی بیحال میشم و سرکارم نمی تونم کارهام رو انجام بدم
     دکترمم گفت توصیه نمی کنیم تا اخر بارداری بخای دمیترون بخوری.
     نمی دونم چیکار کنم.
     قرص ب6 هم خوردم فایده نداشت.قرص گیاهی زنجبیل هم خوردم بازم فایده نداشت.
     به نظرتون مصرف دمیترون رو ادامه بدم به جنینم ضرری وارد میشه؟

     • profileپزشک اوما1397/04/31

      سلام بهتره مصرف دمیترون را کاهش دهید و از مصرف روزانه به یک روز درمیان کم کنید و در نهایت حذفش کنید . مصرف زیاد قرص در بارداری توصیه نمیشود

    • profileelsa sharifi1397/04/08

     با سلام و خسته نباشید
     من در هفته ۲۰ بارداری هستم امروز بی هوا خودمو کشوندم رویه کابینت بشینم از آنجایی که زیاد. شکمم تا این هفته اقلا جلو نیومده کلا احساس راحتی دارم اما بعد. نشستن نافم یکم قلقلک خورد. الان کلافم چرا این کارو کردم چیزی نشه به جنین ؟نه دردی دارم نه چیزی اما نگرانم