Ooma
هفته سی و چهارم بارداری

هفته سی و چهار بارداری یکی از مراحل پایانی بارداری است که در آن جنین و مادر تغییرات مهمی را تجربه می‌کنند. جنین در این هفته در این مرحله، سیستم عصبی و مغزی جنین به رشد خود ادامه می‌دهد و ریه‌ها تقریباً به بلوغ رسیده‌اند. مادر ممکن است افزایش وزن، تورم در پاها، تنگی نفس و کمردرد را تجربه کند. مراقبت‌های پزشکی منظم، تغذیه مناسب و استراحت کافی در این هفته‌ها بسیار مهم است تا از سلامت مادر و جنین اطمینان حاصل شود و برای زایمان آماده شود.

در این هفته (هفته سی و چهارم بارداری) شما ممكن است درد و يا حتي كرختي در انگشتها، مچ و دستهاي خود حس كنيد. بافتهاي مچ دست شما همانند بقيه بافتهاي بدنتان ممكن است متورم شوند. در اين صورت فشار در كانال مچ (كه يك مجراي استخواني در مچ دست شماست) افزايش مي يابد. عصب هايي كه از اين مجرا عبور مي كنند تحت فشار قرار مي گيرند كه در نتيجه عوارضي همچون بي حسي، خارش، تير كشيدن، احساس سوزش، تير كشيدن و يا درد مبهم بروز مي كنند. استفاده از مچ ‌بند را امتحان كنيد يا در هنگام خواب يك بالش زير دستهاي خود قرار داده و آنها را بالاتر از سطح بدن نگاه داريد. اگر بايد در محل كار به طور دائم از دستهاي خود استفاده كنيد، مثلا تايپيست هستيد يا در خط مونتاژ يك كارخانه كار مي كنيد، هنگام استراحت دستهاي خود را در حالت كشيده قرار دهيد....

در ابتدا می توانید با تماشای فیلم هفته 34 بارداری مروری بر اتفاقاتی که برای شما و فرزنندتان در این هفته می افتد داشته باشید، این فیلم توسط ما برای شما اومایی های عزیزفراهم شده است.

هفته بعدی     هفته قبلی

بارداری هفته به هفته

بدن شما درهفته 34 بارداری

از این هفته یعنی هفته سی و چهارم به بعد انقباضات بی‌ درد مربوط به زایمان برای شما شروع می‌شود. این انقباضات بدون درد گاه ممکن است دردهای خفیف و ضربه مانندی را در شما ایجاد کند. اگر زمان این انقباضات پایدار و منظم‌ شدند و احساس کردید که مایعی از مهبل شما خارج می‌شود به سرعت با پزشک خود صحبت کنید. بهتر است در هفته 34 بارداری بیشتر استراحت کنید و انرژی خود را برای روزهای زایمان بگذارید. مطمئن باشید. حقایقی در مورد شما در این هفته:

 •  هر دقیقه بارداری 1 پینت خون به رحم منتقل می شود و مواد مغذی به وسیله جفت جابه جا می شود.
 •  حدود 80٪ نوزادان بین هفته 38 تا 42 بارداری متولد می شوند. 
 •  طول ترکیبی عروق خونی در جفت شما 32 مایل است.

شکم در هفته 34 بارداری

شکم در هفته 34 ممکن است کمی کوچک تر از چند هفته پیش باشد. این به این دلیل است که کودک ممکن است در لگن شما پایین آمده باشد. این امر باعث می شود نفس کشیدن ساده تر شود، زیرا ریه های شما فضای بیشتری دارند. 
در هفته 34 بارداری، شکم باید از 32 تا 36 اینچ از بالای رحم تا استخوان ناحیه شکمی اندازه گیری شود. اگر شکم کمی بزرگ یا کمی کوچک باشد، این به این معنا است که کودک بزرگتر یا کوچکتر از حد متوسط است یا در موقعیت شانه یا پهلو قرار دارد یا اینکه سطح غیرطبیعی مایع آمنیوتیک وجود دارد. 

- مایع آمنیوتیک بین هفته 34 تا 36 بارداری به طور تمام وقت بالا است، بنابراین ممکن است احساس کنید شکم شما پس از این مرحله خیلی بزرگتر نخواهد شد. این به این دلیل است که مایع کاهش می یابد، بنابراین کودک می تواند رشد کند و فضای کافی برای چرخش داشته باشد. 

- به طور مداوم تعداد ضربات جنین را اندازه گیری و بررسی کنید. یک تایمر را تنظیم کنید و ببینید چقدر طول می کشد جنین ده بار حرکت کند. سپس هر روز بررسی کنید تا مطمئن شوید زمان تقریبی کاملا مشابه است. در مورد هر گونه تغییر قابل توجه به پزشک اطلاع دهید.

- اگر در هفته 34 بارداری هستید و دوقلو باردار هستید، ممکن است کمی احساس ناراحتی داشته باشید. این می تواند یک نشانه روانشناختی باشد که نشان میدهد جنین به زودی به دنیا می آید. اگر نیازی به زایمان زودرس جنین نباشد، می توانید تا هفته 37 بارداری صبر کنید.

هفته 34 بارداری چند ماهگی بارداری است؟

در هفته 34، شما 7 ماه و دو هفته باردار هستید.


وضعیت جنین درهفته 34 بارداری

اندازه جنین در هفته 34 بارداری

در این هفته نی نی شما به اندازه یک کدو حلوایی است
اندازه جنین در هفته 34 بارداری
کدو حلوایی
45 cm :قد
2146 gr :وزن

فرزندتان در حال سنگین تر شدن و دراز شدن است و اندازه ای که ضرباتش را ممکن است به رحم لمس کنید. هم اکنون چربی دور بدن او را گرفته و پوست چروکیده‌اش کمی صافتر شده است، اما رنگ پوستش هنوز صورتی است. نازک‌تر شدن پوست شکم شما می‌تواند نورهای بیشتری را ببینید. قسمت آخر تکامل او مغز و ریه در هفته 34 بارداری هستند. سایر حقایق جنین در این هفته:

 •  فرزند شما حرکات مکیدن را انجام می دهد تا خود را برای تغذیه آماده کند و شروع به حرکت بیشتر به سمت لگن شما می کند تا خود را برای روز زایمان آماده کند.
 •  همانطور که جنین بزرگتر می شود، احساس حرکات تغییر می کند، اما هنوز هم باید به دنبال الگوهای معمول باشید.

تغییرات بدن مادر و جنین در هفته سی و چهارم بارداری


سونوگرافی جنین در هفته 34 بارداری

سونوگرافی هفته 34 بارداری

در اینجا می توانید گوش های جنین را ببینید.


توصیه ها درهفته 34 بارداری

* با پیشرفت حاملگی و رشد فرزندتان متوجه میشوید که پوست شکمتان خشک و خارش دار شده است. برای این کار از یک لوسیون مرطوب کننده استفاده کنید که بوی خوبی هم داشته باشد.

* کم کم لوازم مورد نیاز خود برای رفتن به بیمارستان را کنار گذاشته و آماده کنید. در بین این لوازم، چند وسیله که یادآور خانه باشد را نیز بردارید.


علائم طبیعی درهفته 34 بارداری

1. آماده برگشت تهوع باشید: ممکن است قبل از هر وعده غذایی احساس تهوع کنید.به علت فشار قله رحم بر معده تان و به خطر نوسانات هورمونی است البته تغذیه هم نقش مهمی را بازی میکندو این میتواند هشداری باشد تا کمتر غذا بخوریدو تعداد وعده هایتان را افزایش دهیدتا قند خونتان ثابت بماندو از تهوع جلوگیری کند.

2. به علاوه در هفته 34  ممکن است در قسمت لگن خود احساس خواب رفتگی و بی حسی داشته باشید که این هم به علت رشد جنین است.

فهمیدن زایمان زودرس:

اگر درد زایمان پیش از هفته سی و هفتم شروع شود به معنی زایمان زودرس است. احتمال زایمان زودرس در خانم های بالای سی و پنج سال زیاد است. درد زایمان زودرس به دلایل مختلف اتفاق می افتد- ایستادن یا پشت درد دائمی. در خانم هایی که زایمان پر خطر دارند احتمال زایمان زودرس بیشتر است. اگر انقباض مشاهده کردید، سعی کنید حالت نشستن یا راه رفتن خود را تغییر دهید. اگر درد زایمان نباشد، پس از چند دقیقه آرام می شود. اما اگر درد ادامه پیدا کرد به پزشک اطلاع دهید (زایمان زودرس و تولد نوزاد نارس).

هنگامی که انقباضات شروع می شود، کاری نمی توانید بکنید فقط به پزشک اطلاع دهید. مقداری آب بخورید و دراز بکشید.


هشدارها در هفته 34 بارداری

جدا شدن زودرس جفت از رحم:

در حالت عادی پس از زایمان جفت از رحم جدا می‌شود، اما اگر این اتفاق قبل از تولد جنین بیفتد بسیار خطرناک است. اگر جفت در زمان خروج جنین از رحم جدا شود جنین می تواند خطری برای جنین ندارد اما اگر در بارداری و قبل از زایمان جفت جدا شود احتمال مرگ جنین زیاد است . مادر هم به علت خونریزی در خطر است. جدا شدن جفت از دیواره رحم ممکن است کامل و یا ناقص باشد. خطرناک‌ترین حالت زمانی است که جفت به صورت کال از رحم جدا شود. دراین حالت ارتباط گردش خون مادر و جنین قطع می‌شود و این مسئله مرگ جنین را در پی دارد. این حالت بیشتر در سه ماه دوم و سوم بارداری دیده می‌شود.

علت هایی که موجب بروز این مشکل در هفته 34 بارداری می شودعبارتند از :

 1.   ضربه به شکم
 2.  کاهش ناگهانی حجم
 3.  کمبود غذایی
 4.  کوتاه بودن بند ناف
 5.   فشار خون بالا
 6.   ناهنجاری‌های رحم

تغذیه در هفته 34 بارداری

شما روزانه حدود 2 تا 3 کوارت (1 لیتر تقریبا نزدیک 1 کوارت است) آب از دست می‌دهید، زمانی که به دستشویی می‌روید، عرق می‌کنید و حتی وقتی که نفس می‌کشید. بنابراین نوشیدن آب در این دوره یکی از مهمترین کارهایی است که باید انجام دهید زیرا کم آبی بدن می‌تواند منجر به انقباضاتی مانند انقباض براکستون هیکس شود. از دیگر فواید آب:

 •  به ساخت بافت‌های مهم کمک می‌کند 
 •  به گردش مواد غذایی در داخل و خارج بدن کمک می‌کند 
 •  به هضم غذا کمک می‌کند 
 •   به نگهداری مقدار کافی مایع آمنیوتیک کمک می‌کند

بنابراین روزانه 10 لیوان آب بنوشید. اگر ورزش می‌کنید، مقدار آن را بیشتر کنید. شما می‌توانید این مواد را نیز جزو مایعات به حساب آورید: آب میوه‌های صد در صد طبیعی، آب سبزیجات، سوپ و شیر. اما همچنان مصرف آب را به عنوان منبع اصلی مایعات بدن ادامه دهید.


ورزش در هفته 34 بارداری

برای تقویت بدن برای زایمان، آماده شدن و انجام تمرینات لازم با پزشک خود مشورت کنید.


نکاتی برای پدرها در هفته 34 بارداری:

ممکن است خسته شده باشید اما به خستگی همسر خود نیستید. سعی کنید زمان بیشتری با او بگذرانید و با او  فیلم های مورد علاقه اش را ببینید. پشت او را ماساژ دهید و همراه با او دوش آب گرم بگیرید. سعی کنید به بهترین نحو به او آرامش دهید.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 96% 96


 • profileBaran derakhshesh1398/02/23

  سلام منم تو ۳۴ هفته هستم
  خیلی سختی کشیدم چهار ماه اول ک تهوع و استفراغ بعدشم درد ناحیه تناسلی ک تا الان ادامه داشت بعد دوباره تا دو هفته پیش بازم استفراغ و سوزش معده اومد سراغم
  جنینم و گفتن پسره تو ۳۰ هفته گفتن وزنش ۲ کیلو و ۶۰۰ گرمه
  و خداروشکر همه چیز نرماله فقط دعا کنید زودتر دنیا بیاد خیلی برام اینروزا سخت میگذره

  • profileZahra Nazari1397/06/20

   سلام
   من الان ۳۴ هفته باردارم.قبل بارداری ۴۷ کیلو بودم تو سه ماهه اول به دلیل حالت تهوع و استفراغ شدید شدم ۴۳ کیلو. الان ۵۳ کیلو هستم. وزن بچم هم توی آخرین سونو تو هفته ۳۲، ۱۷۰۰ بود. میخاستم بدونم وزنگیری خودم و بچم نرماله؟ آخه نگرانم به نظرم وزن بچم یکمی کمه!!!

   • profileمنا نوری1397/05/27

    سلام.
    من الان هفته ی 33 بارداری م. مشکل پلیپ بینی دارم و چه قبل بارداری و چه در بارداری به راحتی نمیتونم نفس بکشم. از این نظر میتونم طبیعی زایمان کنم؟ یا حتما باید سزارین بشم؟

    • profileپری ستارآذری1397/04/23

     سلام، صدای موسیقی روی فیلم خیلی زیاده و باید خیلی دقت کرد که متوجه ترجمه شد، و اینکه لطف کنید اندازه هارو بر اساس سانتی متر و کیلوگرم بگید ، ممنون

     • profileمريلا شاكري1397/04/16

      سلام من در هفته 34 بارداري هستم و فرزند دومم وزن قبل از بارداري من 74 بوده و الان در هفته 34 بارداري82.600 وزن دارم آخرين سونو من مربوط به هفته 28 بوده كه جنين 1126 وزن داشته ميخوام بدونم وزن من تو هفته 34 كافيه يا كمبود وزن دارم؟ ممنون

      • profileپزشک اوما1397/04/31

       سلام بله اضافه وزن خوب بوده و مشکلی ندارد