Ooma
هفته بیستم بارداری

نيمي ازحاملگیتان سپری شده است تبریک میگوییم! هفته بیستم بارداری معمولاً در دومین ماه سوم بارداری قرار می‌گیرد و برابر با حدود ۱۸ تا ۱۹ هفته پس از آغاز بارداری است. در این مرحله، جنین شما در حال رشد و توسعه قابل توجهی است و بسیاری از سازوکارهای حیاتی در بدنش شکل می‌گیرد. این هفته‌ها یکی از زمان‌های مهم برای انجام اولین اسکن سونوگرافی (اولتراسونوگرافی) است که به شما امکان مشاهده جزئیات بیشتری از رشد و توسعه جنین را می‌دهد.

در این مرحله، بسیاری از زنان شروع به احساس جنین درون رحم می‌کنند. این حس به نوعی "لغزش" یا "تپش" مشابه ضربان قلب است. این یک تجربه بسیار هیجان‌انگیز برای بسیاری از مادران است، زیرا ارتباط بین خودشان و جنینشان را احساس می‌کنند.

در این مرحله، زنان ممکن است با برخی مشکلاتی مانند تغییرات در وزن بدن، سرفه، عطسه، و یا کمر درد روبرو شوند. همچنین، توجه به تغذیه مناسب و مراقبت از سلامتی خود و جنین بسیار حیاتی است. همچنین، در این مرحله، بسیاری از زنان و همسرانشان شروع به برنامه‌ریزی و آماده‌سازی برای زایمان و مراقبت پس از آن می‌کنند. این شامل شرکت در کلاس‌های زایمان، آشنایی با فرآیند زایمان و استراتژی‌های مدیریت درد است.

در این هفته‌ها ممکن است پزشک معالج شما برخی آزمایشات تشخیصی انجام دهد تا مطمئن شود که جنین و شما در وضعیت سلامتی خوبی هستید. اكنون قسمت بالايي رحم در كنار ناف شما قرار دارد و احتمالا وزن شما حدود 4.5 كيلوگرم اضافه شده است. از اين به بعد ممكن است هر هفته حدود نيم كيلوگرم وزن اضافه كنيد.براي يادگاري و تنظيم يك تقويم بارداري تاريخي، عكسهاي حرفه اي از حاملگي خود بگيريد و يا يك تصوير سونوگرافي كودك خود را قاب كنيد...

در ادامه فیلم رشد جنین در هفته بیستم بارداری را مشاهده فرمایید.

هفته بعدی     هفته قبلی

بارداری هفته به هفته

وضعیت بدن در هفته بیستم بارداری

رحم در این هفته آنقدر بزرگ شده که بیش از گذشته از لگن بالا آمده‌است به طوری که فشردگی رحم به طرف شکم (قفسه سینه) کاملا مشهود است. حالا بارداری شما به خوبی نمایان شده است. از تغییرات این هفته ناف شما کشیده شده یا به طرف بیرون می‌آید. اتفاق ناخوشایند این هفته ترک‌های پوستی (8 راهکار طبیعی برای رفع ترک های شکم در دوران بارداری ) است که در اطراف ناف شما ظاهر می‌شود. بعد از هفته 20 بارداری رشد رحم هر هفته تقریبا یک سانتی متر بیشتر خواهد بود. بیش از آن بزرگ شدن شکم نامنظم بود، اما اکنون نظم بیشتری به خود می‌گیرد.

تغییرات وزن و شکم در هفته 20 بارداری

با شروع این هفته، دکتر اندازه شکم را در هر ملاقات اندازه گیری می کند. اندازه شکم فاصله استخوان شرمگاهی تا بالای رحم است. این عدد به سانتی متر باید با هفته بارداری شما متناسب باشد. بنابراین برای مثال، در هفته 20 بارداری این عدد باید حدود 18 تا 22 سانتی متر باشد. اندازه شکم هر هفته یک سانتیمتر افزایش می یابد. فاصله بیشتر یا کمتر نشانه ای از یک بیماری بارداری مانند دیابت بارداری، مشکل رشد، و یا بریچ می باشد. بنابراین اگر طبیعی به نظر نمی رسد نیاز به آزمایش های بیشتری می باشد.

در هفته 20 بارداری، افزایش وزن به آرامی اتفاق می افتد. ممکن است تا کنون حدود 4.5 کیلوگرم افزایش وزن داشته باشید. به یاد داشته باشید: باید حدود نیم  تا 1 کیلوگرم در هفته افزایش وزن داشته باشید.

افزایش وزن حاملگی برای مادران با BMI  متوسط حدود 11 تا 15.5 کیلوگرم است. اگر با BMI بالا باردار شده اید، پزشک احتمالا توصیه می کند، کلا 7 تا 11 کیلوگرم افزایش وزن داشته باشید. اگر BMI  شما پایین باشد، 12 تا 18 کیلوگرم توصیه می شود.

حقایقی در مورد شما در هفته 20

 •  زنان باردار دارای اکسیژن کمتری در خون هستند.
 • آب زغال لخته برای جلوگیری از عفونت های دستگاه ادراری توصیه می شود.
 •  بارداری تنها زمان در زندگی است که عاشق کسی می شوید که ملاقاتش نکرده اید

هفته 20 بارداری چند ماهگی بارداری است؟

در هفته 20، شما 4 ماه و دو هفته باردار هستید. در هفته بیستم بارداری در نیمه راه بارداری هستید.


وضعیت جنین در هفته بیستم بارداری

اندازه جنین در هفته 20 بارداری

در این هفته نی نی شما به اندازه یک موز است
اندازه جنین در هفته 20 بارداری
موز
16.4 cm :قد
300 gr :وزن

عضلات او در هفته بیستم بارداری  قدرت بیشتری یافته و به راحتی می‌تواند حرکات او را حس کنید. در این هفته پوستش ضخیم‌تر از قبل می‌شود. این روزها تمرین بلعیدن می‌کند با این کار دستگاه گوارش او را تقویت می‌کند. حقایقی در مورد فرزند شما در هفته بیستم بارداری:

 •  در حال حاضر فرزند شما می تواند ضربان قلب و صداهای خارج از رحم مانند موسیقی را بشنود
 • موهای فرزند شما در حال حاضر شروع به رشد می کند
 •  از هفته 20 به بعد جنین را از بالای سر تا پاشنه اندازه گیری می کنند

 

تغییرات جنین
مکیدن انگشت در هفته بیستم بارداری
در هفته بیستم بارداری فرزند شما هنوز در حال کار بر روی رفلکس های مکنده خود می باشد و حتی اگر انگشت دستش را نزدیک صورتش قرار دهد، انگشت شستش را می مکد.

تشخیص جنسیت در هفته بیستم بارداری
پسر یا دختر؟ سونوگرافی شما در هفته بیستم حاملگی باید قادر به تشخیص جنسیت جنین باشد!

لگد جنین در هفته بیستم بارداری
اگر ضربات جنین را در هفته گذشته احساس نکردید، احتمالا این هفته این ضربات را حس می کنید. اما ممکن است کمی طول بکشد.

توصیه ها در هفته بیستم بارداری

* در این دوره از حاملگی خود، هر زمانی که احساس کردید نیاز دارید، به سالن زیبایی و آرایشگاه رفته و با یک مانیکور یا آرایش موهای خود کمی به خود برسید تا روحیه‌تان عوض شود. بارداری ممکن است باعث رشد بیش از حد موها و ناخن‌ها شود و شما را از رسیدگی بیش از حد به آن‌ها عاصی کند.

* بارداری باعث شد که احساس یک مادر خانه دار را داشته باشم، قوی و سرشار از زندگی باشید. بارداری باعث ایجاد خلاقیت و درک بیشتر من شد.

* سلامت دهان و دندان خود را فراموش نکنید :مراقب دندان‌ها و لثه خود باشید. شما در این دوران بیشتر در معرض ابتلا به التهاب لثه (قرمز و تورم) هستید بنابراین مسواک و نخ دندان را تحت هیچ شرایطی فراموش نکنید. هر چند وقت یک بار نیز با دندان پزشک خود قرار ملاقاتی بگذارید اما از اشعه ایکس ری در این دوران دوری کنید.


سونوگرافی جنین در هفته بیستم بارداری

 

سونوگرافی هفته بیستم بارداری

 

در سونوگرافی سه بعدی، جنین در حال مکیدن انگشت شست دست چپ می باشد.در سونوگرافی سه بعدی، جنین در حال مکیدن انگشت شست دست چپ می باشد.


علائم طبیعی در هفته بیستم بارداری

1- بیرون زدگی ناف:

نگران نباشید به خاطر بزرگ شدن شکم شما میباشد و کاملا طبیعی است.

2. ترک پوستی یا استریا:

 نشانه های کشش یا همان استریا قسمتی طبیعی از بارداری است بنابراین نباید از آن ها متنفر باشید. در ابتدا این نشانه ها بنفش هستند سپس صورتی می شوند اما کم کم به رنگ سفید و نقره ای تبدیل می شوند و به همین رنگ باقی می مانند. این نشانه ها نه تنها بر روی شکم بلکه بر روی سینه ها و باسن نیز دیده می شود. اگرچه راه های زیادی برای مبارزه با این نشانه ها وجود دارد، اما هیچ راهی به طور کامل از تشکیل شدن آن ها جلوگیری نمی کند. مرطوب کردن شکم و جلوگیری از کم آب شدن بدن به کاهش این نشانه ها کمک میکند. بیشتر خانم ها فکر می کنند این نشانه ها با افزایش وزن ناشی از بارداری ایجاد می شود اما درست نیست. این نشانه ها به دلیل کشیده شدن پوست با سرعت زیاد ایجاد میشود.

3. درد ران و پا:

بزرگ شدن شکم منجربه کشش رباط و کشاله ران میشود و ممکن است دردی را در این ناحیه تجربه کنید که طبیعی است و با فشار کمتری که به پاها وارد میکنید واستراحت میتوانید ان را برطرف کنید. برای اطلاعات بیشتر مقاله "پا درد در دوران بارداری" مطالعه کنید.

4. خارش شکم:

شکم شما بدون کشیده شدن پوست بزرگ نمی شود. پوست شکم شما در هنگام کشیده شدن دچار خارش می شود و نشانه های کشش را مشاهده می کنید (علت خارش بدن در بارداری). هر چقدر شکم بزرگ تر شود، خارش آن بیشتر می شود و از کشش آن نیز نمی توانید جلوگیری کنید. از مرطوب کننده برای جلوگیری از خشکی پوست و خارش شکم استفاده کنید


ترشحات در هفته بیستم بارداری

ترشحات مهبل هم از هفته 20 بارداری افزایش می‌یابد. این ترشحات معمولا غلیظ، بی‌رنگ یا مایل به زرد هستند و وجود آنها دلیل عفونت نیست. این افزایش ترشحات، افزایش جریان خون در عضلات و پوست اطراف مهبل است. اما ممکن است در دوره حاملگی دچار عفونت شوید. ترشحات مهبل را زمانی می‌توانید قارچی بدانید که بدبود، زرد رنگ یا سبز باشند و تحریک و خارش را در ناحیه تناسلی در پی داشته باشد. اگر دچار این مشکل شدید به پزشک مراجعه کنید تا بیش از زایمان آن را درمان کنید.


ورزش در هفته بیستم بارداری

برای داشتن انرژی کافی برای کمی ورزش می توانید از میان وعده های سبک و پر انرژی استفاده کنید. یک میوه به همراه یک بیسکوییت که بهتر است سبوس دار باشد می‌تواند به بدن شما انرژی کافی برای یک ورزش سبک و مفید را بدهد. این وعده خوراکی را حدود یک ساعت قبل از زمانی که می‌خواهید ورزش کنید میل نمایید. اگر قبل از ورزش، کالری مورد نیاز را دریافت نکنید ممکن است احساس خستگی کرده و سرگیجه و ضعف ایجاد شود و این حالات باعث ورزش نکردن شما شوند که این به ضرر بدن شما و کودک درون شکم‌تان است.


نکاتی برای پدرها در هفته بیستم بارداری

- کل خانواده از داشتن عضوی جدید شاد می شوند. در این زمان سیل نصیحت ها به سمت شما می آید. هر فردی می خواهد اطلاعات خود را به شما انتقال دهد. سعی کنید راهی پیدا کنید که باعث نشود رابطه شما با دیگران خراب شود زیرا تازه هنگامی که فرزند به دنیا بیاید توصیه های جدید شروع می شود.

- به دنیا آمدن فرزند نه تنها باعث می شود به همسرتان نزدیک تر شوید بلکه باعث می شد رابطه شما با سایر افراد نیز تغییر کند. اما گاهی توصیه های دیگر باعث می شود عصبی شوید. راهی پیدا کنید به آن ها بفهمانید راه خود را می دانید ولی به احساسات آن ها لطمه نزنید.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 96% 96


 • profileSamira Ahmadi1398/03/23

  سلام من درهفته بیستم بارداری هستم تا حالا حرکت جنین رو احساس نکردم فرزند سومی هستش خیلی نگرانم بچه سالمه یاخیر ممنون میشم کمکم کنیذ

  • profileبهناز باوندپور1397/05/27

   سلام و تشکر از مطالب خوبتون من تو هفته بیست بارداری هستم از هفته نوزدهم لگدهای پسرمو حس کردم سونوی آنومالی هم گفتن همه چیزش خوبه ولی چند روزه اصلا تکون نخورده! فقط حس فشار زیر شکمم دارم! گاهی وقتا شبا ناخودآگاه طاقباز میخوابم به نظر شما مشکلی برای بچم پیش نیومده؟

   • profileبهناز باوندپور1397/05/27

    سلام و تشکر از مطالب خوبتون من تو هفته بیست بارداری هستم از هفته نوزدهم لگدهای پسرمو حس کردم سونوی آنومالی هم گفتن همه چیزش خوبه ولی چند روزه اصلا تکون نخورده! فقط حس فشار زیر شکمم دارم! گاهی وقتا شبا ناخودآگاه طاقباز میخوابم به نظر شما مشکلی برای بچم پیش نیومده؟

    • profileصفورا درجاتیان1397/04/08

     باسلام و تشکر از مطالب خوبتون، من هفته بیستم با داریم قرص ید و فولیک مشکلی داره مصرف میکنم؟ دکتره من چیزی نگفته اما قرص پرگنازون و آهن و کلسیم هم تجویز کرده

     • profileمصطفی محمودی1396/11/29

      سلام و تشکر از مطالب خوبتون
      من در هفته بیستم بارداری دومم هستم، متاسفانه فرزند اولم را در بارداری اول که تشخیص پراگلامسی بود از دست دادم، الان دفع پروتئین ۸۳۱ واحد دارم و وزنم هم خوبه و تورم ندارم، روزی یک آسپرین مصرف میکنم، به نظر شما باید آمپول تزریق کنم؟
      تا الان پزشکم گفته نیاز به آمپول نیست.
      ممنون از تلاشهای شما