Ooma
هفته نوزدهم بارداری

خیلی خوب میشود اگر بتوانيد در يكي از كلاسهاي مربوط به آموزشهاي دوران بارداري و تمرينات زايمان ثبت نام كنيد؛ در ايران فعلا اين كلاسها بصورت منسجم و همگاني ارائه نمي شود، پس جستجوي خود را از همين حالا آغاز كنيد. ممكن است بيمارستان شما كلاسهايي را برگزار كند، يا مي توانيد به توصيه هاي پزشك يا ماماي خود و يا دوستانتان توجه كنيد. وقتي زمان زايمان فرا برسد خواهد ديد كه شركت در اين كلاسها ارزش صرف وقت و هزينه را داشته است...

در اینجا فیلم مربوط به هفته نوزدهم بارداری را که توسط گروه سلامت اوما تهیه شده است شاهده بفرمایید.

هفته بعدی     هفته قبلی

بارداری هفته به هفته

شما هنوز در قسمتی زیبا از بارداری هستید. احتمالا تغییراتی در شکل و مرکز ثقل ایجاد می شود. نگران نباشید. تعادل خود را حفظ کنید. تغییر در حالت نشستن باعث پشت درد می شود. رحم شما بالای ناف است. بعد از زایمان این مشکلات حل می شود.

وضعیت بدن در هفته نوزدهم بارداری

در هفته 19 بارداری، حرکت جنین در داخل شکم قابل توجه می شود. البته، این پدیده برای بعضی از زنان زودتر از دیگران اتفاق می افتد. در حال حاضر، این حرکات کوچک، بیشتر شبیه به ضربه و یا لرزش و یا حتی گاز است، اما در چند هفته آینده حرکات قوی تر می شوند. 

در این هفته، افزایش وزن قابل توجه می شود، به طوری که احتمالا بین 3.5 تا 6 کیلو افزایش وزن خواهید داشت. اگر افزایش وزن شما تا به امروز بالاتر یا کمتر از آن است، با پزشک خود در مورد نگرانی خود صحبت کنید. افزایش ناگهانی و یا سریع وزن می تواند نشانه ای از پره اکلامپسی باشد که نیاز به درمان دارد و عدم توانایی در افزایش وزن می تواند به این معنی باشد که جنین مواد مغذی کافی را دریافت نمی کند.

تغییرات بدن در هفته 19 بارداری:

1- درد رباط:

احتمالا شکم و لگن شما از یک طرف یا دو طرف درد شدیدی حس می کنند. در بارداری درد رباط طبیعی است. ماهیچه های رحم به خاطر فشار جنین به بدن فشار وارد می آورد.

2-خستگی و تنگی نفس:

خستگی و تنگی نفس (تنگی نفس در حاملگی) چیز جدیدی نیست. جریان خون شما خون را به بدن و بند ناف جنین می رساند. این مسئله باعث خستگی بدن می شود. مراقب رژیم غذایی خود باشید. باید مقدار کافی ویتامین ث و آهن برای رشد جنین و سلامتی بدن خود کسب کنید.

 • سعی کنید غذاهای مختلف را ترکیب کنید تا مواد مغذی لازم را دریافت کنید.
 • سعی کنید سبزیجات در بارداری مصرف کنید. سبزیجات برگ سبز مواد مغذی مانند فیبر، کلسیم و فولات و ویتامین ث و آهن دارند. گوشت قرمز، میوه های تازه، عدس و غلات در بارداری مفید هستند.

3- سوزش معده:

سوزش معده مشکلی است که در بارداری شما را رها نمی کند. معده در این زمان حساس تر از قبل می شود. در بارداری هورمون های جدیدی ترشح می شوند که بدن را به آرامش می رسانند و فاصله بین معده و لوله غذا بسته می شود. هر وعده، سوزش معده (سوزش سر دل در بارداری ) باعث سوزش قفسه سینه می شود. پیش از انتخاب روشی مناسب برای درمان، سعی کنید با پزشک مشورت کنید. شیر سرد باعث برطرف شدن سوزش معده می شود.

4- عرق کردن:

خانم باردار در بارداری دمای داخلی بدنش بیشتر است.

حقایقی در مورد شما در هفته 19

 •  90٪ زنان تغییر در تن پوست را تجربه می کنند
 •  در دوران بارداری رحم شما تا 500 برابر اندازه طبیعی رشد می کند
 •  در هفته 19 بارداری، بدن شما هنوز هم تغییر می کند

هفته 19 بارداری چند ماهگی بارداری است؟

در هفته 19، شما 4 ماه و یک هفته باردار هستید. یک هفته دیگر بگذرد به نیمه بارداری می رسید.


وضعیت جنین درهفته نوزدهم بارداری

اندازه جنین در هفته 19 بارداری

در این هفته نی نی شما به اندازه انبه است
اندازه جنین در هفته 19 بارداری
انبه
15.3 cm :قد
240 gr :وزن

از حالا حس چشایی او  در هفته نوزدهم کار می‌کند. اگرچه سایر حس مثل لامسه و بویایی نیز به کار افتاده‌اند اما فعلا هیچ تجربه ای برای استفاده از حس‌هایش ندارد. در واقع سلول‌های عصبی او در حال فعالیت بر روی حس‌های پنج گانه جنین است تقریبا دیگر اعضای بدنش به حد تعادل رسیده دیگر خبری از کله بزرگ و پاهای کوچکش نیست همه اینها با هم رشد کرده‌اند. پوست جنین در این هفته با ماده‌ای «ورنیکس» پوشانده  می‌شود که حالت لغزنده و سفیدی دارد و بدن او را از خشکی محافظت می کند. این پوشش نرم و لیز حركت كودك در مجرای زایمان را نیز آسان تر می‌كند.                                  

خبر خوب آن است که که اکثر موهای ریز یا به اصطلاح لانوگو قبل از تولد محو میشوند. ممکن است لکه های کوچکی از مو در انتهای کمرتان ببینید. دندان فرزندتان در این هفته شکل میگیرد. دخترشما 6 میلیون تخمک در دستگاه تناسلی خود انبار کرده که کم‌کم در زمان تولد به 2 میلیون تخمک می‌رسد. شاید از این هفته به بعد دیگر نتوان خیلی خوب رگ‌های بدنش را دید چرا که رنگ دانه های پوستی به نام « ملانوسیت» کارشان را آغاز کرده‌اند. حقایقی در مورد فرزند شما در هفته 19 بارداری:

 •  فرزند شما در حدود 15.3 سانتی متر طول، 240 گرم وزن دارد و به اندازه یک انار است
 •  بدن شروع به ذخیره چربی در سه ماهه اول می کند و این نیمه راه بارداری است. در این زمان جنین از چربی ذخیره شده استفاده می کند
 •  در رحم، جنین پوشش مومی و کرم مانند پنیری به نام ورنیکس ایجاد می کند. 
 •  در رحم، جنین دختر همه تخمک های تولید مثل را توسعه می دهند اما جنین پسر تا زمان بلوغ اسپرم را توسعه نمی دهد

تغییرات جنین
پوشش ورنیکس در هفته نوزدهم بارداری
پوست حساس جنین شما در حال حاضر تحت پوشش کروزوس vernix، یک پوشش چرب، سفید و پنیر مانند است که پوست را از چروک شدن در هنگام تولد محافظت می کند.

ریه ها در هفته نوزدهم بارداری
در هفته نوزدهم بارداری ریه های کودک شما در حال توسعه هستند. همچنین امواج هوایی اصلی (به نام برونشیل ها) در این هفته شروع به تشکیل می کنند.

تشخیص حرکت جنین در هفته نوزدهم بارداری
ممکن است در هفته نوزدهم بارداری برای اولین بار حرکت جنین را احساس کنید، اما اگر حرکتی حس نکردید، نگران نشوید. به زودی جنین شروع به حرکت می کند!

سونوگرافی جنین در هفته نوزدهم بارداری

سونوگرافی جنین در هفته نوزدهم بارداری

جنین در این تصویر دیده نمی شود اما جفت قابل مشاهده است.


انقباضات براکستون هیکس

- احتمالا با انقباضات براکستون هیکس آشنا هستید و باید از آن ها در هفته نوزدهم بارداری دوری کنید. گاهی در هفته نوزدهم بارداری گرفتگی عضلات رحم را مشاهده می کنید. اگر دست را بر روی شکم قرار دهید، این گرفتگی را حس می کنید. این گرفتگی حدود نیم ساعت طول می کشد و دوباره هر نیم ساعت یا پنجاه دقیقه تکرار می شود. در واقع این درد و گرفتگی هیچ مشکلی ایجاد نمی کند و گاهی حتی به آن توجه نمی کنید.

- این گرفتگی ها مشابه تمرین گرفتگی رحم است که توسط عضلات اتفاق می افتد. گرفتگی براکستون هیکس مشابه ماساژ سریع بر روی پوست است. این ماساژ به چرخش خون در جنین کمک می کند و جنین را هوشیار نگه می دارد.

- انقباضات براکستون هیکس گاهی با انقباضات ناشی از درد زایمان اشتباه گرفته می شود. شناختن و آشنایی با آن ها از ابتدا از ترسیدن و نگرانی جلوگیری می کند.

- با گذشت زمان بارداری این انقباضات دردناک تر و شدیدتر می شوند. اشتباه گرفتن این درد با درد زایمان امری طبیعی است. این انقباضات در بیشتر موارد به خودی خود متوقف می شود. می توانید به آرام شدن درد انقباضات کاری که می کنید را متوقف کنید به عنوان مثال راه بروید یا کاری دیگر انجام دهید.


توصیه ها درهفته نوزدهم بارداری

 حال‌ که هنوز می توانید به راحتی حرکت کنید و پر انرژی هستید، زمان مناسبی برای ترتیب دادن یکسری برنامه های مفرح و شاد برای خود و همسرتان است، چون در آینده‌ای نه چندان دور به راحتی قادر به انجام این‌کارها نخواهید بود.


علائم طبیعی در هفته نوزدهم بارداری

در هفته نوزدهم بارداری  شما در حدود 3.5  تا 6 کیلوگرم وزن اضافه کرده‌اید که 170 گرم آن مربوط به جفت جنین، 310 گرم مربوط به مایع محافظ جنین و 340 گرم مربوط به بزرگ شدن سینه‌هاست. به علت جاذبه و کاهش فشار خون بدن، هنگام بلند شدن‌های ناگهانی ممکن است احساس سرگیجه نمایید. همچنین هنگام دراز کشیدن نیز چون رحم به آئورت و رگ‌های اصلی دیگر فشار می‌آورد، احتمال بروز سرگیجه وجود دارد.


هشدارها در هفته نوزدهم بارداری

هرگز داخل وان آب خیلی گرم نخوابید. ممکن است آب آن برای شما خیلی گرم به‌ نظر نرسد، اما می تواند باعث صدمه خوردن به جنین شود. اگر برای 10 دقیقه برای کاهش درد در آب خیلی ولرم دراز بکشید ایرادی نخواهد داشت.


تغذیه در هفته نوزدهم بارداری

آیا داروهای گیاهی در هفته نوزدهم بارداری مجاز است؟ بیشتر افراد فکر می کنند داروهای گیاهی در همه حال مجاز هستند. باید بدانید برخی داروهای گیاهی مانند قرص ها در طول بارداری ضرر دارند. گاهی مصرف این داروهای گیاهی پیش از بارداری مشکلی ایجاد نمی کرده است اما در طول بارداری می تواند موجب سقط جنین، زایمان زودرس، انقباضات رحم یا ایجاد جراحت در جنین شود. برخی داروهای گیاهی مانند سنا یا روزماری باعث سقط جنین می شود. حتما قبل از مصرف چای گیاهی با پزشک خود مشورت کنید.


ورزش در هفته نوزدهم بارداری

اگر کمرتان برایتان مشکل ساز شده، تمرین زیر را انجام دهید: 

روی یک صندلی یا روی زمین بنشینید و پاهای خود را دراز کنید و به آرامی سر خود را به طرف زانوها برده و با دو دست خود به طرف انگشتان پاها متمایل شوید تا جایی که فشاری به شما نیاورد و برایتان راحت باشد و دوباره به آرامی به حالت اولیه بازگردید. در آینده مجبور خواهید شد این کشش را نه برای ورزش کردن، که برای جمع کردن ماکارونی‌های پرتاب شده انجام دهید.


نکاتی برای پدرها در هفته نوزدهم بارداری:

- همراه با همسرتان شامی مجلل بخورید. غذا خوردن با آرامش و بالا نیاوردن باعث می شود همسرتان لذت ببرد.

- تغییراتی حیاتی در هفته نوزدهم بارداری اتفاق می افتد. بهتر است از هر لحظه لذت ببرید.

- جنین آنچه شما حس می کنید را حس می کند. سعی کنید خوشحال باشید و به جنین بیاموزید خوشحال باشد.

امتیاز مطلب: 97% 97


 • profileسارا الف1397/07/03

  سلام خانوم دکتر. وقت بخیر.
  من ۱۸ هفته و یک روز دارم و دیروز که برای غربالگری دوم رفتم، دکتر گفت همه چی نرماله فقط یه اکوژن حدود ۲ م م و تصویر چند muscular vsd دیده شد.
  نوشته اکوژن یه سافت مارکر تریزومی هستش و با توجه به عدم رویت سایر ریسک فاکتورهای سه ماهه دوم ،مقایسه با مارکرهای بیوشیمیایی سرم(کواد تست) و فالوآپ( آنومالی اسکن همراه با اکوکاردیو گرافی جنین) توصیه میشود.
  بعد دکتر گفت حدودا سه چهار هفته دیگه بیا برای سونو مجدد و احتمالش هست که این لکه ها و سوراخ ها برطرف بشن.

  من غربالگری اولم همه چی نرمال بوده. میخواستم خواهش کنم بگین برای این اکوژن و سوراخ بطنی چقدر احتمال خطر وجود داره. و نظر شما چیه؟ ممکنه به این دلیل باشه که زود رفتم سونو؟
  ممنون میشم جواب بدین. خیییلی نگرانم و همش در حال گریه و غصه خوردن.

  • profileMarzieh Abbasi1397/05/26

   سلام وقتتون بخیر،من تازه وارد هفته ۱۹ بارداری شدم از دو هفته پیش متوجه لرزش جنین میشدم،سونو انومالی هم رفتم گفتن همه چیز عالیه،از دیشب که یکم جرو بحث داشتم لرزش جنین رو حس نمیکنم ممکنه اتفاقی افتاده باشه؟ یا اینکه لازمه به پزشک مراجعه کنم یا نه؟

   • profilemary afshar1397/03/29

    سلام ممنون که وقت میگذارین وپاسخ میدین من الان هفته 19 هستم تاالان همه چی نرمال بوده تنها مشکل من بالارفتن زیاد وزن هست یعنی از اول بارداری تا الان دقیقا8کیلو اضافه کردم که بشدت نگرانم خودم اذیت میشم قبل از بارداری63 بودم ولی متاسفانه خیلی زیاد شده چه کنم؟بنظر شما به خاطر استاده کردن مکملها که متخصص دادن نیست ؟لطفا راهنمایی کنید اگه رژیم بگیرم ضرر داره؟ممنونم

    • profileپزشک اوما1397/04/31

     سلام به متخصص تغذیه مراجعه کنید و طبق صلاح دید ایشان برنامه غذایی داشته باشید رژیم کاهش ورن در بارداری معنی ندارد

   • profileelsa sharifi1397/03/27

    باسلام و خسته نباشین
    من هفته ۱۸ بارداری هستم دیروز یه جا مهمون بودیم که پسر. بچه ۱۰ ساله ای داشت که زیادی شلوغ بود بی هوا اومد. چند ضربه محکم به شکمم زد وسط بازی خیلی نگران بودم به دکترم صحبت کردم گفتن اگه لکه یا دردی نداشتی موردی نیست اما کلا نگرانم چیزی به سر. و صورت بچه نشه اگه میشه شما هم راهنمایی کنین
    سونو نمیرم چون چند. روز بیش سونو غربالگری ۲ رفته بودم میگن ضرر. داره سونو زیاد. رفتنی😔

    • profileپزشک اوما1397/04/31

     سلام بله اگر درد شکمی و لکه بینی ندارید جای نگرانی نداره و نیاز به سونو نیست

   • profileelina nh1397/03/03

    سلام وقتتون بخیر
    من در هفته نوزدهم بارداری هستم در ۱۸ هفتگی سونوی غربالگری مرحله دوم رو رفتم همه چیز نوشته نرمال فقط یه جا پررنگ نوشته فوکوس اکوژن در بطن چپ قلب دیده شد میخواستم بدونم این خطرناکه یا نه البته بعدش نوشته فوکوس اکوژن یک soft marker است که با توجه به عدم رویت soft marker دیگر در جنین بررسی تکمیلی دیگر مورد نیاز نمیباشد. در ضمن یه چیز دیگه ای که ذهنم رو مشغول کرده اینه که نوشته فیبروم اینترامورال در ناحیه فوندال رحم به ابعاد 50در 40 میلی متر دیده شد میخواستم بدونم این میتونه برای جنین مشکل ساز باشه با توجه به اینکه موقعیت جفت قدامی است. و سوال آخرم اینه که تعیین جنسیت در ۱۸ هفتگی تا چه حد درسته؟(سیسمونی بخرم یا نه؟) با تشکر فراوان

    • profileپزشک اوما1397/04/31

     سلام تعیین جنسیت در بالای 16 هفته تقریبا درست است و مشکلی نداره، فیبروم هم مشکلی ایجاد نمیکنه و اکوژن قلب هم اغلب در هفته های بالاتر بارداری خودبخود از بین میره