Ooma
هفته سی و یکم بارداری

در هفته سی ویکم بارداری، مادر و جنین هر دو تغییرات مهمی را تجربه می‌کنند. مادر ممکن است با تغییرات فیزیکی و احساسی مواجه شود. افزایش وزن، تورم پاها و دست‌ها، و دردهای کمر و لگن از جمله مشکلات شایعی هستند که ممکن است مادر را در این دوره تحت تاثیر قرار دهند. همچنین، فشار رحم به مثانه باعث افزایش نیاز به دفع ادرار می‌شود. در این هفته، مادران باید به تغذیه مناسب، استراحت کافی، و مراقبت‌های پیش از زایمان توجه ویژه‌ای داشته باشند تا بتوانند دوران بارداری را به سلامت سپری کنند.

شمارش معکوس شروع شده است شما تقریبا سه چهارم راه را طی نموده اید و اکنون در هفته سی و یکم بارداری قرار دارید. ممكن است اين روزها كمي خسته باشيد، خصوصا اگر مشكلاتی مانند خواب يا بدخوابي را دارید. همچنين ممكن است نتوانيد درست راه برويد يا اشياء را درست حمل كنيد. اين حالت هم كاملا قابل درك است. شما بواسطه هورمونهاي دوران حاملگي هم سنگين تر شده ايد هم تعادل خود را از دست داده ايد و هم مفاصل شما سست و شل شده اند. اين امر مي تواند موجب اين شود كه شماره كفش شما نيز افزايش يابد؛ و البته ممكن است كه اين تغيير دائمي باشد...

با نزدیک شدن به زمان زایمان، بسیاری از مادران شروع به آماده کردن خود و خانه برای ورود نوزاد می‌کنند. همچنین، برنامه‌ریزی برای زایمان و آگاهی از علائم آغاز زایمان می‌تواند به کاهش استرس و اضطراب کمک کند.

در ابتدا شما را به تماشای فیلم هفته 31 بارداری دعوت میکنیم تا بصورت مختصر با شرایط خود و فرزندتان در این هفته آشنا شوید

هفته بعدی     هفته قبلی

بارداری هفته به هفته

بدن شما درهفته 31 بارداری

در هفته 31 بارداری شکم شما آن‌قدر بزرگ شده که دچار تنگی نفس شده‌اید و احساس می‌کنید با چند قدمی که بر می‌دارید نفستان می‌گیرد و مجبور هستید بنشینید و استراحت کنید. رحم شما اکنون 11 سانت بالاتر از ناف قرارگرفته و در مقایسه با هفته دوازدهم رحم کل فضای شکم شما را در برگرفته است. سایر حقایق بدن شما :

 •  چروک ها ناپدید می شوند. هورمون ها چروک ها را از بین می برند
 • چشم های جنین می تواند نور یا تاریکی را تشخیص دهد
 • در حال حاضر ممکن است انقباضات براکستون هیکس را تجربه کنید. 
 •  احساس گرما می کنید؟ دمای مایع آمنیوتیک بالاتر از دمای بقیه بدن شما است

میزان افزایش وزن شما در این هفته

در هفته 31 بارداری، احتمالا به میزان 9.5 تا 12 کیلوگرم افزایش وزن دارید. اگر در هفته 31 بارداری هستید و دوقلو باردار هستید، احتمالا بیش از 12 تا 19 کیلوگرم وزن دارید .

هفته 31 بارداری چند ماهگی بارداری است؟

در هفته 31، شما 6 ماه و سه هفته باردار هستید.


وضعیت جنین درهفته 31 بارداری

اندازه جنین در هفته 31 بارداری

در این هفته نی نی شما به اندازه آناناس است
اندازه جنین در هفته 31 بارداری
آناناس
41.1 cm :قد
1502 gr :وزن

هر چه رحم شما گرفته تر و منقبض تر می‌شود، کودک پاهای خود را به داخل سینه اش جمع می کند و به حالت اصلی جنین نزدیک می‌شود. آرام باشد. او خواب است. درهفته 31بارداری او بیشتر زمان را می‌خوابد. پس ساکت باشید و با صداهای مختلف و شلوغ کاری او را بیدار نکنید. علت تکان نخوردن او همین است و بیخودی خودتان را نگران نکنید.  در هفته 31، فرزند شما حدود 40 سانتیمتر خواهد بود، احتمالا وزن او نزدیک به 3 کیلوگرم است و ناخن انگشت نوزاد شما به طور کامل رشد کرده است.

تغییرات بدن مادر و جنین در هفته سی و یکم بارداری


سونوگرافی جنین در هفته 31 بارداری

سونوگرافی جنین در هفته 31 بارداری

در این تصویر صورت جنین را می بینید و چشمانش کمی باز است.


توصیه ها درهفته 31 بارداری

حتماً برای زمان وضع حمل خود برنامه ریزی لازم را صورت دهید. می‌توانید برای آماده کردن خود، به حالت‌های زمان زایمان و یا چیزهای مشابه دیگر فکر کنید. با وجودی که ممکن است وضع حمل آن گونه که شما تصور می کردید پیش نرود، اما این برنامه ریزی ها حتماً به درد شما خواهد خورد و یک جایی به دادتان می‌رسد. اگر هم می‌خواهید از درستی و نادرستی افکار و دانسته های خود آگاه شوید، اکنون بهترین زمان برای این کار است.

1. ازهفته 31  به بعد، احتمالاً کفش‌هایتان به سختی اندازه پاهایتان خواهند بود. فشاری که از طرف رحم به بدن وارد می‌شود باعث بیشتر شدن جریان خون و افزایش جریان مایعات به پاها شده، که این مسئله موجب ورم کردن پاها می‌گردد(راه های پیشگیری از تورم پا در دوران بارداری).

2. در عین حال، رحم به شکم نیز فشار می‌آورد که در نتیجه شما سریعاً احساس سیری خواهید کرد. پس هر زمان توانستید غذا بخورید چون تغذیه شما و کودکتان خیلی با ارزش است.

3.  هر زمان که برایتان امکان دارد حتماً پاهایتان را روی صندلی یا چهارپایه و جای بلند قرار دهید و اگر هوا مناسب بود، سعی کنید از صندل استفاده کنید.


علائم طبیعی درهفته 31 بارداری

اگر زن باردار قبل از بارداری فشارخون 60 روی 100 داشت و حالا در دوران بارداری فشار خون 90 روی 130 است این خانم باردار دچار افزایش فشارخون شده است. اگر بيمار بعد از هفته بيستم بارداری دچار افزايش فشار خون شد ولی بدون دفع پروتئین در ادرار باشد، افزايش فشار خون به علت بارداری است ولی اگر خانم‌ها بعد از طی نيمه اول بارداری دچار افزايش فشارخون می‌شوند و در ادرار پروتئین دفع می‌شود این نشانه پره اكلامپسی است. ابتلا به افزايش فشار خون بارداری خطرات ديگری از‌جمله عقب افتادن رشد در داخل رحم، زايمان زودرس، جداشدگی جفت و مرده‌زایی را به دنبال دارد.

مهم‌ترین نکته در فشار خون تشخیص به موقع آن است و این که جزء کدام گروه است به تشخیص به موقع بستگی دارد. اساسا معاینات دوران بارداری تا 28 هفتگی هر ماه، سپس تا 36 هفتگی هر دو هفته و بعد از آن به صورت هفتگی تا زمان زایمان است. این پیگیری‌ها کمک می‌کند که در اولین فرصت تشخیص افزایش فشار خون صورت گیرد.

علائم هشدار دهنده زایمان زودرس در هفته 31 بارداری:

یک نوزاد طبیعی پس از سی و هفت تا چهل هفته بارداری به دنیا می آید. اما انقباضات پیش از هفته سی و هفتم بارداری نشانه زایمان زودرس است (چگونه از زایمان زودرس جلوگیری کنیم؟). فرزندی که پیش از هفته سی و هفتم به دنیا می آید نارس است. این فرزندان نیاز به مراقبت های وِیژه داند و باید مقدار قند خون، عفونت ها و هیپوترمی آن ها بررسی شود. علائم زایمان زودرس شامل:

 • درد شدید شکم
 • خونریزی
 • سرگیجه شدید

خونریزی زمانی اتفاق می افتد که جفت رشد کمی دارد و بر روی دهانه رحم را می پوشاند. به پشت دراز کشیدن، کم خونی شدید و قند خون پایین دلایل سرگیجه می باشد. اگر سرگیجه طولانی مدت یا سردرد شدید یا تپش قلب دارید بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

اکنون می دانید در هفته سی و یکم بارداری چه اتفاقی می افتد.


هشدارها درهفته31 بارداری

 1. یکی از مهمترین اقدامات درمانی استراحت است. استراحت مطلق لازم نیست.
 2. مسکن و آرام بخش هم توصیه نمی‌شود.
 3.  کالری، پروتئین کافی، مایعات و نمک کنترل شده (بدون قطع آن ها) تاثیرات عمده‌ای دارد. خوشبختانه عمده موارد خفیف هستند یا نزدیک به پایان حاملگی اتفاق می‌افتند.

تغذیه درهفته31 بارداری

برای بسیاری از زنان باردار مصرف روزانه میوه وسبزیجات در این دوران توصیه شده است. اما بعضی از زنان نمی‌دانند این مقدار را چگونه در برنامه غذایی خود جای دهند. ما در اینجا راه های ساده ‌ای را به شما پیشنهاد می‌کنیم. 

 •   مقداری کلم خرد شده را با سس سالاد مخلوط کنید، سپس سیب و آناناس خرد شده را به آن اضافه کنید. 
 •   هویج رنده شده و کدو تنبل را با سس اسپاگتی مخلوط کنید. 
 •   گوجه فرنگی خرد شده و تازه را به همراه گشنیز به سس سالسا بیافزایید. 

ورزش درهفته31 بارداری

می‌توانید در زمان تماشای تلویزیون و یا خواندن روزنامه و مجله، عضلات کگل ( Kegels) خود را تقویت کنید. این تمرینات باعث تقویت عضلات واژن و در نتیجه وضع حمل ساده تر خواهد شد، و همین طور از بروز مشکلات زمان زایمان پیشگیری می‌شود. این تمرینات را یک الی دو بار در روز و هر بار چند دقیقه انجام دهید (تمرینات کگل بهمراه تصاویر)


نکاتی برای پدرها در هفته سی و یکم بارداری:

پدر می تواند به مادر کمک کند آرام شود. برای همسرتان غذاهای مقوی و خوشمزه تهیه کنید، فیلم ببینید و به همسر خود گوش دهید. راه های آسانی وجود دارد که میتوانید به همسر خود احساس خوب دهید:

 • شماره افراد مهم را به او بدهید.
 • موبایل خود را کامل شارژ کنید.
 • تمام وظایف خود را در محل کار انجام دهید و در هنگام زایمان نگران نباشید.
 • لیستی از علائم هشداردهنده تهیه کنید تا پیش از شروع درد زایمان مراقب آن ها باشید
این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 95% 95


 • profileبهار بهبودی1397/10/08

  سلام. من 31 هفته و یک روزمه. سه روز پیش ویزیت شدم دکترم گفتن وزن جنین 1400 و کمه! خودم تا الان تقریبا 16 کیلو وزن اضافه کردم. به هوای رشد جنین و اینکه تپل مپل باشه حسابی به خورد و خوراکم رسیدم. اما بخاطر حرف دکترم استرس گرفتم. به نظر شما علت اینکه وزن جنین کمه چی میت.نه باشه و چه چیزهایی بخورم که وزن بگیره. واقعا نارحتم. با تشکر از شما

  • profilem s1401/05/30

   😊

 • profileمهدیه زارع نژاد1397/07/11

  سلام من توهفته سی و یک هستم دوقلوباردارم ازموقعی ک متوجه ضربات جنینام شدم.همیشه یکیشون حرکات و ضرباتش خیلی بیشتر از اون یکیه.توبیسوهشت هفته هم سونوشدم ک نوشت 1ربان قلب و حرکات جنین نرماله اما من هنوز نگرانم.ضمنا جنینی ک میگم حرکاتش خیلی کمتره،شدت ضرباتشم کمتره ینی خیلی محکم و قوی نیس حرکاتش.ممنون میشم ازنگرانی درم بیارید

  • profileSima Ghanbari1397/05/22

   سلام روز بخیر
   ببخشید تو مطالب نوشته که حرکات جنین ممکنه کم باشه تو این هفته. من سی هفته و دو روز هس مدت بارداریپ
   دو روزه حرکات جنینم به شدت کم شده و هیچ حرکتی مگر چندبار کوتاه در روز حس نمیکنم. دو روز هم هس بخاطر این نگرانی میرم بهداشت و ضربان قلبشو چک میکنن و نرماله. آیا نیاز هس که سونو گرافی بشم؟ لطفا راهنماییم کنین خیلی نگرانم

   • profileفرشته شاد1397/04/03

    سلام،من سی و یک هفته تمام هستم،از قبل اضافه وزن داشتم، از ابتدای بارداری تا الان3 کیلو اضافه کردم،خواستم ببینم برا بچم مشکلی پیش نمیاد یا با وزن کم به دنیا نمیاد یا کمبود خاصی نخواهد داشت؟

    • profileفرشته شاد1397/04/03

     سلام،من سی و یک هفته تمام هستم،از قبل اضافه وزن داشتم، از ابتدای بارداری تا الان3 کیلو اضافه کردم،خواستم ببینم برا بچم مشکلی پیش نمیاد یا با وزن کم به دنیا نمیاد یا کمبود خاصی نخواهد داشت؟