Ooma
هفته پانزدهم بارداری

هفته پانزدهم بارداری آغاز یک دوره جدید و هیجان‌انگیز در سفر بارداری شما است. در این مرحله، شما احتمالاً شروع به تجربه تغییرات بیشتری در بدن خود خواهید کرد و جنین شما نیز به سرعت در حال رشد و تکامل است. در اینجا نگاهی به برخی از اتفاقات مهم در هفته پانزدهم بارداری می‌اندازیم.

در هفته پانزدهم، ممکن است تغییرات قابل توجهی در بدنتان مشاهده کنید. رحم شما بزرگتر شده و ممکن است شروع به بالا آمدن از لگن به سمت شکم کند. این تغییر ممکن است باعث شود که بارداری شما بیشتر به چشم بیاید. همچنین، ممکن است افزایش وزن را تجربه کنید که بخشی طبیعی از بارداری است.

از دیگر تغییرات رایج می‌توان به افزایش انرژی، کاهش حالت تهوع و بهبود وضعیت پوست و مو اشاره کرد. با این حال، برخی زنان ممکن است هنوز هم با مشکلاتی مانند سردرد، گرفتگی عضلات پا و یبوست دست و پنجه نرم کنند.

هفته پانزدهم بارداری زمان هیجان‌انگیزی است که با تغییرات فیزیکی و احساسی بسیاری همراه است. با مراقبت مناسب و توجه به توصیه‌های پزشکی، می‌توانید این دوره را با سلامتی و آرامش بیشتری پشت سر بگذارید و از این مرحله مهم در مسیر بارداری خود لذت ببرید.

در هفته 15 بارداری اگر دچار گرفتگي بيني شديد مي توانيد آن را هم از جمله عوارض حاملگي فرض كنيد؛ زيرا افزايش هورمون استروژن ممكن است به تورم غشاء مخاطي و در نتيجه توليد مخاط بيشتر منجر شود. حجم خون شما نيز در حال افزايش است كه در نتيجه موجب گشاد شدن رگهاي شما (كه شامل رگهاي بيني نيز مي شوند) مي گردد. در نتيجه ممكن است گاهي اوقات خون دماغ شويد. در ادامه با مشاهده فیلم هفته پانزدهم بارداری اوما همراه ما باشید.

 

هفته بعدی     هفته قبلی

بارداری هفته به هفته

وضعیت بدن درهفته پانزدهم بارداری

هم چنان که قلب فرزندتان سریع میتپد قلب شما نیز هم اندازه اش و هم حجم خونی که به بدنتان میفرستد و هم تعداد ضربان هایش افزایش می یابد تا هم نیاز شما و هم نیاز کودک دلبندتان را برطرف نماید پس سعی کنید زیاد باعث خستگی خود نشوید تا به بدنتان فشار وارد نشود. هفته پانزدهم بارداری زمانی است که میتوانید لباس های عادی خود را دور بیندازید و لباس حاملگی بپوشید.

تغییرات شکم و وزن شما در این هفته

در سه ماهه اول، رحم به خوبی در داخل لگن قرار گرفته است. اما در حال کشیده شدن برای رشد جنین است و به زودی لگن را بالا می برد و در بالای شکم قرار می گیرد. بدن هر مادر متفاوت است و سرعت رشد می تواند کمی متفاوت باشد. به همین دلیل نمایان نشدن شکم در هفته 15 بارداری کاملا طبیعی است.

اگر در هفته 15 بارداری دوقلو هستید، احتمالا شکم با سرعت بیشتری کش می آید. افزایش وزن توصیه شده در هفته 15 حدود 0.5 تا 1 کیلو در هفته می باشد، بنابراین حدود 300 کالری اضافی در روز بخورید. اگر متوجه افزایش شدید یا ناگهانی وزن شدید، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید. این می تواند نشانه ای از مشکل جدی در حاملگی به نام پره اکلامپسی (علائم داشتن پره اکلامپسی و اکلامپسی در بارداری) باشد.

حقایقی در مورد شما در هفته 15

 •  حس بویایی قوی باعث می شود از مواد غذایی که می تواند برای جنین بد باشد دوری کنید
 •  از هر 3 زن بارداری، یک نفر دچار قرمزی کف دست می شود که ناشی از افزایش درجه حرارت بدن و جریان خون می باشد.

هفته 15 بارداری چند ماهگی بارداری است؟

در هفته 15، شما 3 ماه و تقریبا دو هفته باردار هستید.


وضعیت جنین درهفته پانزدهم بارداری

اندازه جنین در هفته 15 بارداری

در این هفته نی نی شما به اندازه پرتقال تامسون است
اندازه جنین در هفته 15 بارداری
پرتقال تامسون
10.1 cm :قد
70 gr :وزن

جنین در این زمان فعالیت بیشتری دارد و دوباره به فعالیت های قبلی خود بر می گردد. در این زمان حرکات جنین را متوجه نمی شوید اما در هفته های بعد ضربه های جنین به شکم را می فهمید. نکته اصلی در این هفته تشکیل  سه استخوان در گوش داخلی جنین است.  مراقب حرف زدن خود باشید زیرا جنین از هفته 15 به بعد صدای شما را می شنود. می توانید او را صدا کنید و با او حرف بزنید . برایش لالایی بخوانید. او می تواند لالایی شما را پس از تولد تشخیص دهد.

علاوه بر استخوان های گوش داخلی، تشکیل استخوان مهم دیگری نیز در جنین اتفاق می افتد:

 • استخوان پشت و عضلات پشت بخوبی تکامل یافته تا قوی بشود و جنین به راحتی بتواند سر و گردن خود را مستقیم نگه دارد. فراموش نکنید مکمل های کلسیم خود را مصرف کنید تا به رشد استخوان ها کمک کند.
 • مژه ها بر روی پلک های بسته تشکیل می شود. ابروها نیز در حال شکل گیری هستند.
 • در این زمان چربی زیر پوست او در حال تشکیل است. در این زمان می توانید رگ های خونی او را تشخیص دهید.
 • پاهای جنین در این زمان از دستهای او بلندتر است.
 • بدن او مستقیم ایستاده است و نسبت به سر او، به سمت جلو حرکت می کند.

حقایقی در مورد فرزند شما در هفته پانزدهم بارداری

 •  در حال حاضر چشایی فرزند شما شکل گرفته است.
 • در هر 2000 تا 3000 جنین، یک جنین با دندان متولد می شود.

تغییرات جنین
پوست شفاف جنین در هفته 15 بارداری
در هفته پانزدهم بارداری پوست جنین فوق العاده نازک است بنابراین می توانید عروق خونی داخل بدن را ببینید.

گوش ها در هفته پانزدهم بارداری
در این هفته گوش ها و چشم های جنین در حال حرکت به سمت جای اصلی خود هستند. آنها آهسته به نقطه اصلی خود بر روی صورت و سر نوزاد می رسند.

سفت شدن استخوان ها در هفته پانزدهم بارداری
در هفته پانزدهم بارداری استخوان ها و اسکلت جنین در حال سفت شدن و محکم شدن هستند و در صورت تابش اشعه ایکس استخوان بندی قابل مشاهده خواهد بود

سونوگرافی جنین در هفته پانزدهم بارداری

سونوگرافی هفته پانزدهم بارداری

این تصویر پاهای جنین را نشان می دهد. استخوان بلند در قسمت بالا و پایین پا به وضوح دیده می شود و استخوان انگشت ها نیز در پا دیده می شوند.


توصیه ها درهفته پانزدهم بارداری

* سه ماه دوم بارداری زمانی است که احساسات و خلق و خوی شما ثبات بیشتری پیدا کرده است.
* اگر زمان پوشیدن لباس های بارداریتان رسیده هر چه سریعتر انجام دهید تا اخساس راحتی بیشتری بکنید.


علائم طبیعی درهفته پانزدهم بارداری

1- تنگی نفس:

 • رحم شما بزرگ‌تر می‌شود در نتیجه به پرده دیافراگم که درست در فاصله بین شکم و سینه‌های شما قرار دارد فشار می‌رود و شما ممکن است احساس تنگی نفس ‌کنید.

2-  افزایش وزن:

 • اضافه وزن که امری طبیعی است. شما باید در هفته نیم کیلو وزن اضافه کنید.

3- خونریزی بینی و گرفتگی آن:

همین که یک یا چند بار دچار گرفتگی بینی و خونریزی از آن شده‌اید. گرفتگی بینی هم به دلیل  افزایش مقدار خون و اکسیژن است که قلب شما بزرگ‌تر می‌شود و بازده قلبتان هم برای تامین نیازهای مادر و جنین 20 درصد افزایش می‌یابد.


هشدارها درهفته پانزدهم بارداری

1. درصورتی که احساس تنگ نفسی شدید دارید و ناخن‌هایتان در حال کبود شدن هستند یا احساس ناراحتی قلبی می‌کنید حتما به پزشک مراجعه کنید.

2.  در صورت مشاهده زگیل‌هایی در اطراف کانال زایمانی یا معقد موضوع را با پزشک درمیان بگذارید اینها زگیل‌های تناسلی هستند. زگیل های تناسلی در زمان زایمان مشکلاتی را ایجاد می کنند. علاوه بر این ممکن است که بعدها باعث ایجاد سرطان رحم شوند.

3. اگر دچار سرما خوردگی شدید و تب شما بیشتر از 39 درجه بودنشانه خطرناکی است و باید هرچه سریعتر به پزشک خود مراجعه کنید.هر چه زمان بیشتری در تب بالا باشید اسیب مغزی ممکن است به کودکتان برسد.


تغذیه درهفته پانزدهم بارداری

* آجیل منبع خوبی از پروتئین، منیزیم، ویتامین E و B است. به علاوه دانشمندان به این نتیجه رسیدند که خوردن یک مشت آجیل به عنوان یک اسنک می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را تا 35% کاهش دهد. این ماده همچنین سرشار از چربی اشباع نشده و مناسب است. 

 •  آجیل‌های سالم مانند بادام، بادام زمینی، گردو، پسته، و چربی‌های سالم برای قلب را به رژیم غذایی خود راه دهید. 
 •  مقدار غذای خود را کاهش اما وعده‌های غذایی خود را افزایش دهید. 
 • به آرامی غذا بخورید.  از دیر غذا خوردن در شب خودداری کنید و پس از آن به مدت طولانی دراز نکشید. 

ورزش درهفته پانزدهم بارداری

1. این هفته رباط ها و عضلات شما نسبت به هفته ‌های گذشته نرم‌تر شده و شما راحت تر می‌توانید ورزش و تمرینات مناسب را انجام دهید. 

2. هنوز برای پیوستن به کلاس‌های یوگای مخصوص بارداری دیر نشده است. این حرکات با استفاده از تمرینات تنفسی صورت می‌گیرد. از فواید دیگر این کلاس‌ها، آشنایی با مادران باردار دیگر است که می توانید با آن‌ها معاشرت کنید و از تجربیات آنان نیز استفاده کنید.


- هر چقدر در بارداری همراه با همسر خود باشید کمتر احساس تنهایی می کنید. این کار باعث می شود همسرتان بارداری راحت تری داشته باشد.

- کتاب های زیادی در خصوص راهنمایی برای سازگاری با تغییرات بدن وجود دارد. به یاد داشته باشید کارهایی که قبلا همسرتان انجام می داده است الان برایش سخت است و حتی اگر بخواهد نمی تواند انجام دهد. او باید در کارهایی که قبلا انجام می داده و الان نمی تواند انجام دهد تغییراتی ایجاد کند

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 98% 98


 • profileمریم عبدالهی1398/04/12

  سلام من تازه وارد هفته ۱۵ شدم تپش قلب وتنگی نفس خیلی زیاد دارم بطوری که صدای قلبمو خودمو میشنوم میخواستم ببینم نرماله یا بایدبرم پیش متخصص قلب؟؟ خارش گوش و حلق هم گرفتم دکتر هم بهم هیچی نداد بخاطر خارشم میخواستم بدونم بایدچیکار کنم

  • profileAti Joon1397/10/25

   سلام خسته نباشيد
   من هفته ١٥بارداريم تا الان ٣كيلو اضافه وزن داشتم طبيعيه؟؟يا زياد هست؟
   دهنم همش خشكه و تشنم اكثر مواقع وهمچنين بهار هم داره دهنم ميتونه از علايم قند بارداري باشه در صورتي كه در ازمايش ابتدا بارداري قند نداشتم

   • profileمریم محجوبی1397/10/24

    سلام خسته نباشید،من هفته پانردهم هستم بعضا زیر شکمم و پهلوهام وزانو و دستام درد میکنه بنظرتون طبیعی است؟

    • profileBaran derakhshesh1397/10/10

     سلام خسته نباشید من در هفته ۱۵ بارداری هستم و سرما خوردم .دکترم رفتم برام چیزی ننوشت گفت استراحت و بخور اب بگرم بگیر خوب میشی
     میخاستم بدونم اگر قرص سرما خوردگی بخورم برا ضرر داره؟ یا بیخیالش بشم و بشینم تا خودش خوب بشه

     • profilefati fatahi1397/05/29

      باسلام.من غربالگری هفته دوم دادم بعد دکتر گفت احتما سندروم دان تو بچتونه خیلی ناراحت شدم که اینقد گریه کردم.تو آزمایشم اینا رو نوشته لطفا راهنمای کنید خیلی دلواپسم و ناراحت .
      risk of downs 1in2,200

      • profileپزشک اوما1397/08/10

       سلام نگران نباشید آزمایش نیفتی را انجام دهید تا از سندرم دوان مطمعن شوید