Ooma
زگیل تناسلی زنان و مردان

زگیل تناسلی شایع ترین عفونت ویروسی منتقل شده از طریق بیماری مقاربتی جنسی است. زگیل تناسلی توسط ویروس پاپیلوم انسانی ایجاد می شود که می تواند در طول تماس جنسی منتقل شود. تمام کسانی که این ویروس را دارند، زگیل تناسلی ندارند. در اکثر افراد، ویروس در طول زمان از بدن خارج می شود. خیلی نادر است که زگیل تناسلی باعث مشکلات و بیماری های درازمدت شوند. در این مقاله مروری سعی شده که پرسش های شما در زمینه زگیل تناسلی پاسخ داده شود:

 


زگیل چیست؟

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی( warts genital)  از طریق عفونت پوست ناحیه تناسلی و ناحیه مقعد با ویروس پاپیلوم انسانی(HPV) ایجاد می شود. بیش از 100 نوع مختلف HPV وجود دارد که می تواند قسمت های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار دهد، از جمله دست ها و پاها (زگیل روی پا به نام verruca نامیده می شود). تقریبا 30 نوع HPV در داخل و اطراف ناحیه تناسلی و مقعد زندگی می کند، اما زگیل تناسلی با دو نوع ویروس (نوع 6 و 11) ایجاد می شود.

روش انتقال زگیل های تناسلی در مردان و زنان

ویروس که باعث زگیل تناسلی می شود، از طریق تماس جنسی (تماس پوست با پوست) به راحتی از یک فرد به دیگر منتقل می شود. هر کسی که از نظر جنسی فعال باشد، میتواند این ویروس را دریافت کند. مرد و زن می توانند این ویروس را داشته باشند و آن را انتقال دهند.زگیل می تواند از یک هفته تا چند ماه به فرد دیگر سرایت کند.

 • زگیل تناسلی ممکن است در طول رابطه جنسی واژن یا مقعد از یک فرد به دیگری انتقال یابد.
 • این ویروس از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شود، بنابراین برای انتقال آن نیازی به رابطه جنسی نیست.
 • ویروس از طریق کاندوم عبور نمی کند اما کاندوم تمام قسمت های ناحیه تناسلی را پوشش نمی دهد و ممکن است ویروس از طریق قسمت هایی که پوشش داده نشده است منتقل شود.
 • این ویروس به احتمال زیاد در زمانی که زگیل وجود دارد منتقل می شود اما پس از ناپدید شدن زگیل هم می تواند منتقل شود.
 • زگیل در دهان یا گلو و یا بر روی لب از رابطه جنسی دهانی ایجاد می شود.
 • زگیل ها می توانند از ناحیه تناسلی به ناحیه اطراف مقعد منتقل شوند.
 • ممکن است خانم باردار که زگیل تناسلی دارد، ویروس را به فرزندش انتقال دهد.
 • زگیل تناسلی از طریق بوسیدن، آغوش گرفتن، حمام یا حوله های حمام، استخر شنا، صندلی های توالت یا فنجان، بشقاب یا قاشق مشترک منتقل نمی شود.

عکسهایی از زگیل تناسلی زنان

 

عکس زگیل تناسلی زنان

 عکس زگیل تناسلی مردان

 

عکس زگیل تناسلی مردان

دکتر ویدا یوسفیان ، متخصص زنان و زایمان و نازایی ، در مورد ضایعات زگیل تناسلی اظهار کردند: " خیلی از خانم ها ضایعات دیگری را با زگیل اشتباه می گیرند مثلا کراتوزپیلاری ضایعات سیاه رنگی است که  شبیه زگیل تناسلی است و یا اسکین تگ که بر اثر استفاده از ژیلت ایجاد میشود، پس نگران نباشید، هر ضایعاتی زگیل تناسلی نیست.

علائم و نشانه های زگیل تناسلی

 اگرچه زگیل های تناسلی بدون درد هستند، ممکن است از نظر موقعیت، اندازه یا خارش باعث ناراحتی شوند. هنگامیکه چند زگیل با هم ترکیب می شوند، اندازه آن ها کمتر از یک میلیمتر تا چند سانتی متر می باشد. مردان و زنان مبتلا به زگیل های تناسلی اغلب از درد و رنج ناخوشایند، خارش و ترشح شکایت می کنند. هنگامی که زگیل تناسلی در مجرای ادرار قرار دارد به ندرت باعث خونریزی یا انسداد مجاری ادراری می شود. زگیل در بیش از یک منطقه دیده می شود.  ممکن است سابقه بیماریهای مقاربتی قبلی یا همزمان (STDs) وجود داشته باشد.

زگیل در مردان

 زگیل های تناسلی در مردان، می توانند در مجرای ادرار، آلت تناسلی، اسکروتوم و رکتوم ایجاد شوند. زگیل ها می توانند به صورت نرم و توده های بالا آمده با سطح صاف (بر روی آلت تناسلی) یا سطح خشن (زگیل های مقعد)  باشند. همچنین زگیل می تواند به صورت گل کلم یا خشن با سطح تیره باشد. اکثر زخم بزرگ هستند، اما برخی مسطح هستند و کمی از سطح پوست بالا آمده اند. گاهی اوقات زخم به وسیله مو پوشیده شده اند یا به صورت درونی می باشند.

زگیل در زنان

در خانم ها، زگیل های تناسلی ظاهر مشابهی دارند و معمولا در مناطق مرطوب اطراف واژن و دهانه واژن وجود دارد. زخم قابل مشاهده در اندام های تناسلی بیرونی نیاز به بررسی کامل کانال واژن، دهانه رحم و ناحیه مقعد دارد. اکثر زگیل های واژینال بدون علائم رخ می دهند. به ندرت، ممکن است زنان پس از رابطه جنسی، خارش، یا ترشحات واژینال، خونریزی داشته باشند.

معمولا زمانی مطمئن می شوید که زگیل تناسلی دارید که پزشک یا پرستار عفونت را تایید کند. حتی اگر شما یا همسرتان مطمئن باشید که زگیل تناسلی دارید، باز هم توصیه می شود برای تایید به پزشک مراجعه کنید. ممکن است شما زگیل تناسلی داشته باشید اما همسرتان زگیل قابل مشاهده نداشته باشد. ممکن است بیش از یک عفونت منتقله جنسی به طور همزمان داشته باشید. ممکن است بخواهید عفونت را بررسی کنید اگر:

 • شما یا همسرتان علائم خاصی داشته باشید،
 • شما یا همسرتان اخیراً رابطه جنسی محافظت نشده با فردی دیگر داشته اید،
 • شریک جنسی شما می گوید عفونت منتقله جنسی دارد،
 • شما عفونت جنسی دیگری دارید،
 • باردار هستید یا تصمیم دارید باردار شوید.

معاینه زگیل تناسلی شامل چه چیزی است؟

پزشک یا پرستار از روش های تشخیصی زگیل تناسلی مانند لنز بزرگنمایی استفاده می کند.

 • ممکن است نیاز به معاینه داخلی از مهبل (واژن) یا مقعد داشته باشید تا ببینید آیا زگیل در داخل وجود دارد یا خیر.
 • به ندرت لازم است نمونه ای کوچک (بیوپسی) زگیل برای بررسی دقیق تر برداشته شود. بسته به منطقه مورد بررسی، ممکن است بیهوشی موضعی استفاده شود. 
 • تست های جدیدی وجود دارد که به دنبال نوع خاصی ویروس می گردد اما این تست ها به عنوان تست های معمول زگیل تناسلی مورد استفاده قرار نمی گیرد.
 • آزمایش خون برای ویروس تناسلی انجام نمی شود.

آیا آزمایشی برای تشخیص زگیل های تناسلی وجود دارد؟

HPV گاهی اوقات می تواند با تغییراتی که در آزمایش پاپ اسمیر ظاهر می شود تشخیص داده شود، زیرا پاپ اسمیر، سلول های غیر طبیعی عفونی را شناسایی می کند. این سلول ها ممکن است نشان های سرطان باشند. عفونت HPV می تواند منجر به تغییراتی در دهانه رحم شود که در پاپ اسمیر شناسایی می شوند. اگر یک خانم آزمایش پاپ اسمیر غیر طبیعی داشته باشد، آزمایش های پیشرفته تر انجام می شود. HPV در بافت برداری نیز دیده می شود (به عنوان مثال، بافت برداری از زگیل تناسلی یا از دهانه رحم).

آیا آزمایش DNA برای انواع عفونت HPV وجود دارد؟

در سال 2009، FDA ایالات متحده اولین تست های دی ان ای را برای تشخیص انواع HPV که موجب سرطان شده است، در نمونه های دهانه رحم تایید کرد. دو آزمایش با نام Cervis HPV  18/16 و Cervist HPV HR برای تشخیص حضور DNA از دو نوع شایع HPV مرتبط با سرطان استفاده شد. این انواع HPV 16 و 18 و همچنین دیگر انواع "HPV" مرتبط با سرطان با خطر بالا است. این آزمایشها جایگزین تست استاندارد پاپ یا معاینه بالینی نمی شود و در ترکیب با روشهای غربالگری سنتی برای کمک به برآورد خطر و کمک در تصمیمات مدیریتی استفاده میشوند.

درمان زگیل تناسلی؟ آیا درمان قطعی زگیل تناسلی وجود دارد؟

 

درمان قطعی زگیل تناسلی

اگر زگیل شما قابل مشاهده باشد، درمان توصیه می شود. درمان بستگی به شکل زگیل، تعداد و مکان آن دارد. هدف درمان حذف زگیل های قابل مشاهده است. موثر بودن درمان متفاوت است و بستگی به اندازه و نوع زگیل و ایمنی بدن شما در مبارزه با ویروس دارد. بعضی از مردم به درمان نیاز ندارند یا تصمیم می گیرند درمان نکنند. با این حال، برای اکثر افراد، درمان ممکن است باعث شود که زگیل ها سریعتر از بین بروند. از آنجایی که زگیل های تناسلی از یک ویروس و نه باکتری ایجاد می شوند، آنتی بیوتیک ها برای درمان زگیل مناسب نیستند.

زگیل قابل مشاهده می تواند به روش زیر از بین برود:

 •  داروهای شیمیایی :کرم یا مایع بر روی زگیل ها (برای چند روز در هفته). این کار را می توانید خودتان در خانه انجام دهید. بعضی از افراد از همسرشان می خواهند کرم یا مایع را برای آنها اعمال کند. ممکن است مجبور شوید این درمان را چند هفته ادامه دهید.  ابن داروها شامل: محلول پودوفیلین - کرم ایمویکیمود (Aldara )  - محلول یا ژل podofilox 0.5% -  پماد  sinecatechins 15% - رزین پودوفیلین ۱۰% تا ۲۵% - تری کلرو استیک اسید (TCA) -  بی کلرو استیک اسید
 • انجماد (کرایو یا فریز کردن)
 • سوزاندن (کوتر) با استفاده از بیحسی موضعی. 
 • جراحی، با استفاده از بی حسی موضعی. 
 • لیزر درمانی، با استفاده از بی حسی موضعی.

برخی از کرم ها می توانند کاندوم ها، دیافراگم ها و کلاه های لاتکس را تضعیف کنند. انواع پلی اورتان را می توان با خیال راحت استفاده کرد. برای مشاوره از دکتر یا پرستار کمک بخواهید. گاهی اوقات بیش از یک درمان به صورت همزمان استفاده می شود. این درمان ها ممکن است ناراحت کننده باشند اما معمولا دردناك نیستند. درمان ها می توانند باعث تحریک و درد شوند، بنابراین ممکن است پزشک شما از بعضی مواد مخدر برای کاهش درد استفاده کند.

 • از صابون معطر، روغن حمام، حباب حمام، کرم ها و لوسیون ها تا زمانی که درمان کامل نشده است استفاده نکنید، زیرا باعث تحریک پوست می شوند. 
 • اگر حامله هستید یا فکر می کنید هستید به پزشک یا پرستار بگویید، زیرا ممکن است نوع درمان شما بر روی بارداری تاثیر بگذارد. 
 • دارویی که در داروخانه فروخته می شوند برای زگیل های تناسلی مناسب نیستند. 
 • هیچ شواهدی وجود ندارد که درمان های مکمل می تواند زگیل های تناسلی را درمان کند.

اما در مورد درمان قطعی زگیل تناسلی باید گفت امکان ریشه کنی این ویروس وجود ندارد در بسیاری از موارد واکسن استفاده میشود، اما ویروس در بدن باقی می ماند که البته باقی ماندن آن هم بسته به سیستم ایمنی بدن شما دارد. اما شما درمان میکنید که ظاهر ناخوشایند آن را از بین ببرید و شاید هم با یک دوره درمان زگیل تناسلی دیگه عود نکند.

آیا درمان دارویی برای زگیل های تناسلی (عفونت HPV) وجود دارد؟

 هیچ درمانی برای زگیل تناسلی یا عفونت HPV وجود ندارد. تنها درمان حذف زخم ناشی از ویروس است. متأسفانه، حتی حذف زگیل لزوما از گسترش ویروس جلوگیری نمی کند و زگیل های تناسلی اغلب به طور مرتب تجدید می شوند.  درمان های موجود برای زخم زگیل تناسلی، نشانه ها و علائم عبارتند از:

1- محلول 0.5٪ یا ژل podofilox ( (Condylox:

یک کرم 5٪ ایمیویموود (Aldara) که ماده ای است که تولید سیتوکین ها را تحریک می کند. سیتوکین یک ماده شیمیایی است که پاسخ ایمنی را تقویت می کند.  فقط یک دکتر باتجربه می تواند از درمان های مناسب برای زگیل های تناسلی استفاده کند. این درمان ها عبارتند از برای مثال، قرار دادن مقدار کمی از محلول 10 تا 25 درصد رزین podophyllin روی زخم، و سپس پس از یک ساعت، شستشوی podophyllin. درمان تا هفته ها ادامه پیدا می کند تا زگیل های تناسلی نابود شوند.

2-  یک محلول 80 تا 90 درصد اسید تریكلرواستیک اسیك (TCA)

یا اسید بیکلرواستیک اسید (BCA) همچنین می تواند به صورت هفتگی توسط پزشک به زخم اعمال شود. تزریق ژل اپینفرین 5-فلووروآریكال به زخم نیز در درمان زگیل های تناسلی موثر است. 

3-  اینترفرون آلفا:

ماده ای که باعث پاسخ ایمنی بدن را تحریک می کند، در درمان زگیل های تناسلی مورد استفاده قرار می گیرد.

در ادامه دکتر یوسفیان به نکاتی در مورد زگیل تناسلی اشاره کردند: " آزمایش یا روش خونی برای تشخیص زگیل تناسلی در دختران باکره وجود ندارد و تنها این افراد میتوانند واکسن گارداسیل را تزریق کنند. مدت اثر بخشی این واکسن 5 سال است و مناسب ترین سن تزریق آن 26-27 سالگی است . کاندوم نقش محافظت کنندگی 100 درصد را در مقابل زگیل تناسلی ندارد. نکته آخر اینکه زگیل تناسلی درمان قطعی ندارد و ضایعات بوسیله لیزردرمانی و کرایوتراپی از بین میرود.

آیا در هنگام تماس جنسی کاندوم مانع انتقال زگیل تناسلی میشود؟

 

کاندوم و زگیل تناسلی

باید بگم خیر. چون روش انتقال این ویروس تماس پوست با پوست است و ممکنه سایر قسمت های بدن نیز که درگیر هستند باهم تماس داشته باشند.

اگر در هنگام بارداری زگیل تناسلی داشته باشم، چه اتفاقی می افتد؟

باید به پزشک یا پرستار بگویید که حامله هستید، زیرا ممکن است بر درمانها تأثیر بگذارد. 

 • در دوران بارداری، زگیل ها اغلب در اندازه و تعداد رشد می کنند، ممکن است برای اولین بار ظاهر شوند و یا پس از مدت زمان طولانی بدون زگیل، دوباره ظاهر شوند. 
 • آنها را می توان در طول بارداری با خیال راحت درمان کرد، هرچند درمان ممکن است تا بعد از زایمان به تعویق بیفتد. 
 • اگر زگیل ها بسیار بزرگ باشند، برای جلوگیری از مشکلات در هنگام زایمان باید برداشته شوند. اگر این کار امکان پذیر نباشد، توصیه می شود زایمان سزارین داشته باشید. 
 • ممکن است ویروس در طول زایمان طبیعی به نوزاد منتقل شود، اما این اتفاق نادر است. این انتقال باعث عفونت در ناحیه گلو یا ناحیه تناسلی کودک می شود.

چگونه می توانم خودم را از زگیل های تناسلی و سایر عفونت های انتقال دهنده جنسی محافظت کنم؟

ممکن است زگیل های تناسلی و سایر عفونت های جنسی را از طریق رابطه جنسی با فردی که عفونت دارد، دریافت کرد. اقدامات زیر به شما در محافظت از زگیل های تناسلی و بسیاری از عفونت های دیگر مانند ویروس HIV، کلامیدیا (بخوانید: بیماری های آمیزشی3: کلامیدیا) و گونوره کمک می کند. اگر شما عفونت جنسی داشته باشید نیز به همسرتان منتقل نمی شود.

 • استفاده از کاندوم؛هر بار که رابطه جنسی واژن یا مقعد دارید. کاندوم شما را در برابر سایر عفونت های منتقله از راه جنسی محافظت می کند؛ مخصوصا در صورت وجود زگیل و یا سه ماه اول پس از درمان زگیل ها. 
 • اگر رابطه جنسی دهانی دارید، از کاندوم برای پوشش آلت تناسلی استفاده کنید یا یک پلی یورتان (پلاستیکی نرم) برای پوشش دادن اندام تناسلی زن یا مقعد زن استفاده کنید.
 • اجتناب از اشتراک وسایل جنسی. اگر آنها را به اشتراک می گذارید، آنها را شستشو دهید یا پیش از استفاده دیگران، بر روی آنها کاندوم بپوشانید.

اگر در معرض شخص مبتلا به زگیل تناسلی قرار بگیرید، چه کاری باید انجام دهید؟

افراد مبتلا به عفونت HPV و همسر آنها باید درباره خطر ابتلا به HPV و ظهور زخم با پزشک مشورت کنند. آنها باید بدانند فقدان زخم امکان انتقال را نفی نمی کند و کاندوم در جلوگیری از گسترش عفونت به طور کامل موثر نیست. مهم است که توجه داشته باشیم مشخص نیست که آیا درمان عفونت را کاهش می دهد یا خیر.

همسر مردان مبتلا به زگیل های تناسلی باید از آزمایش پاپ اسمیر را به طور منظم انجام دهند تا غربالگری سرطان دهانه رحم و تغییرات پیش از زایمان در دهانه رحم را بررسی کنند. زیرا تغییرات پیش سرطانی می تواند درمان شود و خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را کاهش دهد. به همین ترتیب، مردان باید از خطر بالقوه سرطان های مقعد مطلع شوند، گرچه مشخص نیست چگونه می توان علائم سرطان مقعد را بررسی کرد.

سوالات رایج شما درباره زگیل تناسلی

 

زگیل تناسلی

1- سرعت از بین رفتن زگیل تناسلی

در بعضی افراد زگیل ها به سرعت از بین می روند، اما برای دیگران ممکن است درمان چند بار تکرار شود. شواهد نشان می دهد افراد سیگاری دیرتر درمان می شوند. اگر اولین درمان کمک نکرد، درمان دیگر یا ترکیب درمان ممکن است مناسب باشد. گاهی اوقات زگیل ها دوباره بر می گردند.

2- چقدر بعد از نزدیکی جنسی می توانم زگیل تناسلی را بررسی کنم؟

به محض اینکه شک کردید که در معرض ویروس قرار گرفتید، می توانید آن را بررسی کنید. بهتر است تمام قسمت های بدن را بررسی کنید. 

3- آیا برای بررسی از بین رفتن زگیل ها نیاز به معاینه دارم؟

اگر درمان زگیل در کلینیک انجام شده است بهتر است چکاپ انجام شود. این به این معنی است که پزشک یا پرستار بررسی کند که درمان مناسب بوده است یا خیر.  

4- آیا احتمال بازگشت زگیل تناسلی وجود دارد؟

در برخی افراد زگیل دوباره بر می گردد. اگر زگیل های جدیدی را مشاهده کنید به این معنی نیست که عفونت جدیدی اتفاق افتاده است.

5- اگر زگیل های تناسلی درمان نشوند چه اتفاقی می افتد؟

اگر زگیل های تناسلی درمان نشوند ممکن است ناپدید شوند، باقی بمانند یا اندازه یا سایزشان رشد کند. با گذشت زمان، بیشتر زگیل ها بدون درمان از بین خواهند رفت. برای بعضی از این افراد ممکن است مدت زیادی طول بکشد، به ویژه اگر بیماری دارید که بر روی سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارد و برای مقابله با عفونت مشکل دارید. اگر زگیل ها درمان نشوند، معمولا برای سلامتی شما مضر نیستند، اما ممکن است باعث ناراحتی شوند. درمان زگیل احتمال انتقال آن به فرد دیگری را کاهش می دهد.

6- پس از درمان زگیل تناسلی، چه زمانی می توانم نزدیکی جنسی داشته باشم؟

توصیه می شود تا زمانی که زگیل از بین نرفته است نزدیکی نداشته باشید. این کار برای محافظت از پوست درمان شده و کمک به بهبودی آن می باشد. استفاده از کاندوم به جلوگیری از گسترش ویروس کمک می کند. همچنین بهتر است تا سه ماه پس از درمان زگیل، با کاندوم نزدیکی داشته باشید.

7- مدت زمان حضور زگیل تناسلی چقدر است؟

اگر بیش از یک شریک جنسی داشته باشید، فهمیدن این که از چه کسی ویروس منتقل شده است دشوار است. این امکان وجود ندارد که از روی ظاهر زگیل تناسلی، مدت زمان حضور ویروس را تشخیص داد. 

8- آیا باید در خصوص زگیل تناسلی به همسرم بگویم؟

اگر در خصوص زگیل تناسلی به همسرتان بگویید او هم فرصت پیدا می کند که به چکاپ و بررسی خود بپردازد.

9- آیا زگیل تناسلی بر باروری من تاثیر می گذارند؟

خیر. شواهدی وجود ندارد که باروری شما تحت تاثیر زگیل تناسلی یا ویروس آن قرار بگیرد.

10- معاینه زگیل تناسلی چقدر دقیق است؟

اکثر زگیل ها به راحتی با نگاه کردن به آنها تشخیص داده می شوند.

11- آیا زگیل تناسلی باعث سرطان می شود؟

خیر. HPV که موجب زگیل تناسلی قابل مشاهده می شوند (انواع 6 و 11) باعث ایجاد سرطان دهانه رحم، واژن، آلت تناسلی یا انسداد نمی شود.

12- آیا واکسن زگیل تناسلی وجود دارد؟

Gardasil (گارداسیل) یک واکسن است که در برابر  HPV 6 و 11 (زگیل تناسلی) و  HPV 16 و 18 (ویروس هایی که می تواند باعث تغییرات سلولی سرطانی شود) محافظت می کند (واکسن گارداسیل|17 سوال رایج واکسن گارداسیل). در حال حاضر برای تمام دختران 12 تا 13 ساله Gardasil به عنوان بخشی از برنامه ملی واکسیناسیون ارائه می شود.

13- آیا درمان زگیل تناسلی با سرکه سیب امکانپذیر است؟

چندین درمان  خانگی بریا زگیل تناسلی وجودارد مانند استفاده از سرکه سیب که با درد همراه است و سایر روش ها استفاده از روغن نارگیل وسیر و حمام با جو دوسر، پیاز، روغن کرچک و محصولات اسید سالسیلیک. د رکل برای درمان زگیل تناسلی بهترین راه مراجعه به پزشک و معاینه حضوری می باشد.

1-woman health. Genital warts. www.nhs.uk.2017

2- sexwise staff. Genital warts.sexwise.fpa.org.uk. September 2017

3- Daniel Murrell. What you need to know about genital warts. www.medicalnewstoday.com. Last updated Thu 21 December 2017

دکتر ویدا یوسفیان
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ،ایشان جراح و متخصص زنان و زايمان، دارای بورد تخصصي جراحی زيباييً و پلاستيك زنان از هلند، داراي گواهينلنه سونوگرافي، ترانس واژينال و ترانس آبدومينال از دانشگاه توماس جفرسون، داراي گواهينامه ليزر واژينال پيشرفته با ليزرموناليزاتاچ، مدرس ليفت واژينال با نخهستند که خدمات متنوع زنان در مطب خویش ارائه می دهند.

امتیاز مطلب: 91% 91