Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
هفته چهلم بارداری

تبریک میگویم اکنون هفته چهلم حاملگی  خود را پشت سر گذاشته اید. در این قسمت شما را با تغییرات هفته چهلم بارداری آشنا خواهیم کرد.دیگر پایان انتظار فرا رسیده و شما به مراحل انتهای هفته های بارداری خود نزدیک میشوید.

در ابتدا آخرین ویدویی که گروه اوما برای هفته های بارداری تهیه کرده است را مشاهده کنید و سپس آخرین توصیه های مربوط به هفته های بارداری و را مطالعه نمایید.

هفته قبلی

بارداری هفته به هفته

بدن شما درهفته 40 بارداری

فقط درصد کمی از کودکان در زمان مشخص شده به دنیا می آیند و حجم زیادی قبل یا  بعد از زمان تعیین شده برای زایمان به دنیا می آیند. در واقع جای نگران نیست زیرا نوزاد شما زمانی که آماده باشد پا به دنیا می گذارد. در این زمان باید پزشک را به صورت مرتب ملاقات کنید. ممکن است پزشک سونوگرافی برای اطمینان از سلامتی جنین انجام دهد. در این سونوگرافی وزن، بد و ضربان قلب جنین بررسی می شود. پزشک از کافی بودن مقدار آب دور جنین اطمینان حاصل می کند. در ادامه سایر تغییرات در این هفته ذکر شده است:

افتادن جنین به داخل منطقه لگن:

اگر جنین هنوز وارد منطقه لگن نشده باشد در این هفته وارد کانال تولد می شود. بنابراین به زودی درد شما شروع می شود. با وارد کردن فشار به منطقه لگن از طرف جنین، احساس درد در قسمت پایین شکم خواهید داشت. جنین به لگن، واژن و شکم فشار وارد می کند. همچنین ممکن است گاهی دردی تیز در منطقه لگن احساس کنید که به خاطر حرکت سر جنین می باشد.

افزایش انقباضات اشتباهی:

با نزدیک شدن به زمان زایمان، انقباضات اشتباه شروع به افزایش می کنند. این انقباضات نامنظم هستند و خیلی شدید نیستند. اما گاهی تشخیص تفاوت بین این دو انقباض دشوار می شود و فقط می توان از طریق گشاد شدن دهانه رحم تفاوت را متوجه شد. پزشک از شما می خواهد به زمان این انقباضات توجه کنید و فاصله بین آن ها را بنویسید.

ترشحات واژن یا ظاهر خونی:

در بارداری پوششی مخاطی و ضخیم در دهانه رحم جمع می شود. هنگامی که جنین به دهانه رحم فشار وارد می کند این پوشش به صورت ترشحات از واژن خارج می شود. مخاط شفاف و سفید رنگ است و گاهی همراه با خون یا صورتی رنگ می باشد. اما ترشحات واژن نشانه ای دقیق برای درد زایمان نیستند. بعد از خروج پوشش مخاطی دهانه رحم، چند ساعت یا چند روز طول می کشد تا درد زایمان شروع شود.

حالت تهوع و اسهال:

گاهی پیش از شروع درد زایمان، ممکن است حرکاتی غیرطبیعی در روده احساس کنید. برخی خانم ها از حالت تهوع و استفراغ می نالند. اگر این حالت تهوع و اسهال به خاطر عوامل خارجی نباشد جای نگرانی نیست. زیرا این روشی طبیعی برای آماده شدن برای زایمان است. سعی کنید مایعات زیاد بخورید تا بدن کم آب نشود.

علائم اولیه درد زایمان:

جنین در حال حاضر به طور کامل رشد کرده است و آماده ورود به دنیای بیرون است. او سیگنال های درستی به بدن برای شروع درد زایمان می فرسد. برخی از این سیگنال ها شامل ترشحات واژن، پاره شدن کیسه آب و انقباضات می باشد. پزشک به شما می گوید در هنگام ملاحظه این علائم چه کاری انجام دهید. سعی کنید آرام باشید و خود را برای زایمان آماده کنید.

دقیقا پس از تولد نوزاد چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که نوزاد به دنیا می آید با صدای بلند گریه می کند یا به خاطر قرص ها گیج است. پزشک به بند ناف او گیره می زند و سپس بین دو گیره را می برد. سپس نوزاد در ملافه ای تمیز خشک و گرم می شود. پرستار به شما پیشنهاد می کند نوزاد را در آغوش بگیرید. حرکتی ساده باعث می شود بین مادر و نوزاد ارتباطی قوی برقرار شود. پرسنار خون را از بند ناف می گیرد تا نوع گروه خونی نوزاد را تعیین کند و تست های دیگر نیز انجام دهد. سپس پزشک داخل دهان و گلو نوزاد را خالی می کند تا هر گونه مایعی از سیستم تنفسی خارج شود. پرستار نوزاد را از شما دور می کند تا او را بشویند. پزشک به بررسی ضربان قلب، تنفس، ماهیچه ها، واکنش نوزاد و رنگ پوست او می پردازد.

پزشک مسئولیت دارد از خونریزی شدید در شما جلوگیری کند. او قرص هایی برای جلوگیری از خونریزی به شما می دهد. او همچنین شما را تشویق می کند تا فشار وارد کنید و جفت نیز از بدن شما خارج شود. پزشک به بررسی جفت می پردازد. در صورتی که مقداری کوچک از جفت در رحم باقی بماند باعث عفونت و خونریزی می شود. پزشک خراش های نازکی ایجاد کرده است که خراش های کوچک خود به خود ترمیم می شوند

سایر حقایق در مورد شما در هفته 40 بارداری:

 •  با پیشرفت بارداری، مادر کم عمق تر نفس می کشد، تا زمانی که جنین وارد لگن می شود که روزهای آخر بارداری است.
 •  اپیدورال بهترین کاهش دهنده درد است اما می تواند طول زایمان را افزایش دهد.
 •  محبوب ترین روز تولد سه شنبه است.
 •  جفت شما باعث ایجاد هورمون هایی می شود که شروع به تولید شیر می کنند.

هفته 40 بارداری چند ماهگی بارداری است؟

در هفته 40، شما  در9 ماهه باردار هستید.


وضعیت جنین درهفته 40 بارداری

اندازه جنین در هفته40 بارداری

در این هفته نی نی شما به اندازه جکفروت است
اندازه جنین در هفته 40 بارداری
جکفروت
51.2 cm :قد
3462 gr :وزن

سر کودک در موقعیتی قرار گرفته است تا بتواند از مجرای زایمان عبور کند. رحم شما به تدریج طی هفته 40 و هفته آینده برای زایمان آماده می‌شود و گردن رحم نرم‌و باز می‌شود. اگر دردها بیشتر از یک دقیقه و هر بار به مدت 5 دقیقه یکبار تکرار شوند احتمالا زمان آن رسیده تا بار خود را بر زمین بگذارید. بهتر است در این هفته‌ها حرکات جنین را کنترل کنید. اگر او به شدت تکان می‌خورد یا اینکه ناگهان آرام شده باید هرچه زودتر با پزشک تماس بگیرید و برای زایمان آماده شوید. حقایق جنین شما در این هفته:

 •  فقط پنج درصد از نوزادان در تاریخ تعیین شده به دنیا می آیند.
 •  استخوان های جمجمه نوزاد هنوز کامل با هم مخلوط شده اند، بنابراین در هنگام تولد در کانال تولد نوزاد راحت تر حرکت می کند.


سونوگرافی جنین در هفته 40 بارداری

سونوگرافی جنین در هفته چهلم بارداری

در این تصویر جنین دستش را در مقابل صورتش قرار داده است.


توصیه ها درهفته 40 بارداری

خیلی از خانم ها ادعا کرده اند که پیاده روی سبک و خوردن چای برگ تمشک، به آن‌ها در ایجاد انقباض کمک کرده است. اگر هم این راهکارها خیلی کارساز نباشند، حداقل می توانند برای شما شادی بخش باشند.


القای درد زایمان در هفته 40 بارداری

ممکن است کنجکاو باشید استفاده از روش های طبیعی برای القای درد زایمان چگونه است. توصیه می کنیم پیاده روی طولانی و رابطه جنسی را امتحان کنید. اگر می خواهید طب سوزنی را امتحان کنید، این روش نیز امن است. با این حال، از مکمل های گیاهی و یا روغن کرچک استفاده نکنید، زیرا روش های ناامنی هستند. ممکن است شنیده باشید تحریک نوک پستان می تواند درد زایمان را تحریک کند. این روش باعث تحریک می شود، اما پزشکان امتحان کردن آن را توصیه نمی کنند. در واقع، تحریک نوک پستان می تواند موجب انقباضات بیش از حد قوی شود و سلامت جنین را در معرض خطر قرار دهد. 

اکنون که به تاریخ مورد نظر خود رسیده اید، پزشک با شما درباره القاء درد زایمان صحبت می کند. اگر جنین کاملا سالم باشد و هیچ عارضه ای نداشته باشد، از القاء استفاده نمی شود. 
 


علائم طبیعی درهفته 40 بارداری

دردهای کمری :به علت نزول جنین طبیعی میباشد.


هشدارها درهفته 40 بارداری

درصورت کاهش حرکات جنین و یا شرع علامت زایمانی در هفته 40 بارداری به پزشک مراجعه کنید.


اگر کیسه آب پاره شد چیکار کنم؟

یکی از اتفاقاتی که مادر نگران آن است پاره شدن کیسه آمونیاک پیش از موعد زایمان است. آرام باشید زیرا بیشتر خانم ها این مشکل را تجربه می کنند و حتی اگر کیسه آب پاره شود، احتمال خروج مایع از آن خیلی کم است و به صورت خیلی آهسته چکه می کند.  در این حالت دستمال کاغذی قرار دهید تا مایع لباس های شما را خیس نکند و محل را تمیز نگه دارید. کیسه آب معمولا پس از انقباض پاره می شود اما گاهی پیش از شروع درد زایمان نیز پاره میشود. در برخی خانم ها نیز کیسه آب تا زمانی که درد زایمان شروع نشده است پاره نمی شود. اگر کیسه آب پیش از شروع درد پاره شود، پزشک بیست و چهار ساعت منتظر می ماند تا درد زایمان شروع شود. اگر انقباضات به خودی خود شروع نشوند پزشک از روش های تحریک کردن استفاده می کند. مایع آمونیاک بی بو و بی رنگ است ولی اگر رنگ آن سبز یا قهوه ای بود با پزشک تماس بگیرید. این مسئله در حالتی که مدفوع جنین وارد مایع شده باشد اتفاق میفتد و به معنی تحت فشار بودن جنین است (علائم پارگی کیسه آب جنین).


نکاتی برای پدرها در هفته 40 بارداری:

شما به اندازه همسر خود نگران هستید. نکاتی برای راحت شدن از عصبانیت وجود دارد:

وظایف خود را بدانید:

مراحل مختلف درد زایمان را بدانید. همچنین می فهمید در هنگام پارگی کیسه آب باید چه کاری انجام دهید. به حرف های کارشناس تولد توجه کنید و از وظایف شرح داده شده توسط پزشک تعجب نکنید.

بدانید همسرتان چه می خواهد:

انتخاب های همسرتان را در طول درد زایمان بدانید. اگر او در شرایطی نیست که نمی تواند توضیح دهد بهتر است شما برای ماما توضیح دهید.

محدودیت های خود را بدانید:

گاهی پزشک از شما می خواهد بیرون بمانید به خصوص در هنگام اپیدورال. اگر این قانون بیمارستان است، کاری نمی توانید انجام دهید. ممکن است مشاهده سوزن و تزریق شما را بترساند بنابراین بهتر است باعث دردسر نشوید.

بدانید چه زمانی باید تصمیم گیرنده باشید:

اگر همسر شما درباره استفاده از امکانات خاصی در طول درد زایمان صحبت می کند باید به پزشک اطلاع دهید. در واقع او در شرایطی نیست که بتواند تصمیم بگیرد بنایران بهتر است شما تصمیم درست بگیرید.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 95% 95


 • profileسمیرا خان میرزایی1396/11/15

  با سلام
  من وارد هفته چهلم بارداری شدم ولی حدودا از 2ماه پیش ترشحات سبز رنگ داشتم
  این طبیعی بوده؟

  • profileپزشک اوما1396/11/15

   سلام عزیزم. خیر ترشحات سبز رنگ طبیعی نیست، نشانه عفونت هست بهتره با پزشک مشورت و داروی مناسب تجویز شود و در صورت صلاح دید زایمان انجام شود.