Ooma
هفته دهم بارداری

تبریک می‌گم! هفته دهم بارداری یک مرحله مهم است که بسیاری از نشانه‌های بارداری ممکن است واضح‌تر شوند. جسم شما به تدریج به تغییرات بارداری واکنش نشان می‌دهد. در این مرحله، بسیاری از زنان از علائمی مانند خستگی، تهوع و استفراغ، تورم و درد سینه رنج می‌برند. همچنین، در این مرحله می‌توانید برای بررسی سلامت شما و جنین به پزشک خود مراجعه کنید و مشاوره لازم را دریافت کنید.

اگر شما دوقلو حامله باشید، در سونوگرافی هفته دهم مشخص می شود. به این نکته توجه داشته باشید که هر زنی که باردار می شود، شرایط و علائم مخصوص به خود را دارد و هیچ دو نفری شرایط یکسان ندارند. بنابراین به تجربه ها و داستان هایی که اطرافیانتان برایتان تعریف می کنند، اعتنا نکنید و تنها جلسات معاینه پزشکی خود را معیار این دوره از زندگیتان قرار دهید تا همه چیز به خوبی پیش برود. در زیر با هم فیلم هفته دهم بارداری که توسط گروه سلامت اوما برای شما تدوین شده است را می بینیم و سپس مهم ترین توصیه ها و مسائلی که باید در این هفته رعایت کنید را برایتان توضیح می دهیم.

هفته بعدی     هفته قبلی

بارداری هفته به هفته

وضعیت بدن در هفته دهم بارداری

در سه ماهه اول بارداری و بخصوص هفته های آخر این سه ماه تغییرات بدنی مانند رشد رحم و تا اندازه ای بزرگ شدن شکم را تجربه می کنید. هر چند برای همه افراد بزرگ شدن شکم در سه ماهه اول اتفاق نمی افتد و نباید نگران این موضوع باشید. هنوز هم می توانید از لباس های کمی گشاد قبلیتان استفاده کنید. بهتر است در این هفته خرید لباس انجام ندهید زیرا با ورود شما تا دو هفته دیگر به سه ماهه دوم بارداری کلا سایزتان تغییر می کند و بهتر است آن موقع خرید کنید.

در هفته دهم بارداری، بدن شما به تدریج تغییرات بارداری را نشان می‌دهد. این تغییرات می‌توانند برای هر زن متفاوت باشند، اما برخی از تغییرات رایج عبارتند از:

 • تغییرات در سینه: سینه‌های شما ممکن است بزرگتر شوند و حساسیت آن‌ها افزایش یابد. این تغییرات معمولاً به دلیل تغییرات هورمونی رخ می‌دهند.
 • خستگی: افزایش خستگی و خواب‌آلودگی ممکن است یکی از نشانه‌های رایج هفته دهم بارداری باشد. تولید بیشتر هورمون‌های بارداری می‌تواند به این موضوع مربوط باشد.
 • تهوع و استفراغ: بسیاری از زنان در این مرحله با تهوع و استفراغ روبرو می‌شوند. این ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی و همچنین افزایش حساسیت نسبت به بوها باشد.
 • تغییرات مزاج: برخی از زنان ممکن است در این مرحله تغییرات مزاجی را تجربه کنند. این ناشی از تغییرات هورمونی است که در بدن ایجاد می‌شود.
 • تغییرات در رفتار خوردن: برخی از زنان ممکن است علاقه‌مندی‌های خوراکی مختلفی را تجربه کنند و یا عکس‌العمل‌های مختلفی نسبت به غذاها داشته باشند.

اگر نگران هرگونه تغییرات یا علائم خاصی هستید، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که همه چیز طبیعی است و بدون مشکلی پیش می‌رود.

در این هفته شما بین یک الی دو کیلو گرم وزن اضافه می کنید. منتها به دلیل حالت تهوع و سایر علائم بیشتر از این مقدار احساس سنگینی خواهید داشت. پیاده روی و شنا از ورزش هایی هستند که در این دوره بسیار مناسب وضعیت شما می باشند. البته قبل از انجام هر ورزشی با پزشک خود مشورت کنید. ورزش عضلات شما را تقویت کرده و به شما کمک می کند تا زمان زایمان وزن اضافی را بهتر تحمل کنید.

حقایقی در مورد شما در هفته دهم

 •  بارداری باعث افزایش درجه حرارت بدن شما می شود و بدن شما را دچار کمبود آب می کند. بنابراین بیشتر مایعات مصرف کنید.
 •  شما بصورت روزانه حدودا 79 گرم پروتئین نیاز دارید. این پروتئین بیشتر صرف رشد استخوان ها، عضلات و پوست نوزاد می شود. بهترین منابع پروتئینی در این دوران تخم مرغ، گوشت بدون چربی و شیر می باشد.

اندازه شکم و میزان افزایش وزن در این هفته:

احتمالا در هفته دهم بارداری علائم بزرگ شدن اندازه شکم دیده می شود. زیرا در ماه سوم نوزاد شما رشد بیشتری پیدا کرده و به جای بزرگ تری نیاز دارد. اگر شما دو قلو باردار هستید، طبق توصیه پزشکان بهتر است در نیمه اول بارداری بیشتر از نیم کیلوگرم وزن اضافه نکنید.

هفته 10 بارداری چند ماهگی بارداری است؟

در هفته 10، شما 2 ماه و یک هفته است که باردار هستید.


وضعیت جنین در هفته دهم بارداری

اندازه جنین در هفته 10 بارداری

در این هفته نی نی شما به اندازه آلو بخارا است
اندازه جنین در هفته 10 بارداری
آلو بخارا
3.1 cm :قد
4 gr :وزن

در هفته دهم سر نوزاد، هنوز بزرگ ترین بخش کل بدن او را تشکیل می دهد و هر روز بیشتر شبیه انسان می شود. در این هفته گوش نوزاد شما کاملا شکل گرفته است و انگشتان کوچکش از هم باز شده اند. پلک ها هنوز بسته اند و تا هفته 25 الی 27 همچنان به این شکل باقی می مانند. در این هفته اندام های جنسی نیز در حال تشکیل شدن هستند.

حقایقی در مورد فرزند شما در هفته دهم بارداری:

 •  تمام اندام های اصلی فرزند شما (قلب، ریه، کلیه ها، مغز و روده) شکل گرفته و عملکرد اندکی دارند!
 •  در حال حاضر فرزند شما قادر است انگشتان خود را تکان دهد.
 •  ابروهای فرزند شما از این هفته شروع به رشد می کنند.
 •  فرزند شما 30 برابر افزایش وزن و سه برابر افزایش قد خواهد داشت.

تغییرات جنین
جوانه دندان در زیر لثه در هفته دهم بارداری
در حال حاضر جوانه های دندان جنین زیر لثه ها در حال رشد است.

فعالیت بیشتر کلیه ومعده در هفته دهم بارداری
در هفته دهم حاملگی معده به تولید آب گوارشی می پردازد و کلیه ادرار بیشتری تولید می کند.

شکل گیری استخوان ها و غضروف ها در هفته دهم بارداری
استخوان ها و غضروف ها در هفته دهم بارداری شکل می گیرند، زانو و مچ پا شروع به تشکیل می کنند و آرنج های کوچک در حال کار هستند!

شنیدن صدای ضربان جنین

شاید برایتان سوال باشد که قلب جنین در چند هفتگی میزند ؟ خبر خوب این است که از این هفته می توانید صدای قلب نوزادتان را بشنوید. اگر هنوز آزمون گوشی داپلر را انجام نداده اید، بهتر است همین هفته به پزشک مراجعه کنید و صدای ضربان قلب جنین را بشنوید. این لحظه هیجان انگیزترین و قشنگ ترین لحظه در بارداری است و هیچ عوارض جانبی برای جنین ایجاد نمی کند. 

با شنیدن صدای ضربان قلب جنین، میزان تولید هورمون استروژن و پروژسترون در بدن شما افزایش پیدا می کند. به همین دلیل شنیدن این صدا از طریق آزمایش داپلر باعث آرامش و کاهش استرس مادر می شود.


سونوگرافی جنین در هفته دهم بارداری

تمام اندام های اصلی و حیاتی تشکیل شده است و در حال کار کردن هستند. انگشتان کوچک دست و پا در حال تشکیل شدن می باشند و جوانه های دندان نیز در دهان جنین شروع به رشد کرده اند.

 

سونوگرافی جنین در هفته دهم بارداری


توصیه ها درهفته دهم بارداری

- برای آماده شدن تا زمان زایمان مطالب و راهنمایی‌های زیادی از کتاب‌ها و همچنین دانشنامه سلامت اوما را در اپلیکیشن بارداری اوما دنبال کنید.

- به علت بزرگ شدن سینه هایتان بهتر است از این به بعد یک سوتین بزرگ تر و راحت تر بخرید.


علائم طبیعی درهفته دهم بارداری

در هنگام بارداری لثه‌های برخی از خانم ها حالت شکننده پیدا می‌کند و دچار خونریزی می‌شوند و زمینه را برای ابتلا به آلودگی‌های دیگر فراهم می‌کند. برای جلوگیری از این مسئله حداقل 2 بار به مدت 3 دقیقه در روز مسواک بزنید و از نخ دندان نیز به طور مرتب استفاده کنید.

مسواک مورد استفاده شما باید کوچک و نرم باشد. دقت کنید در هفته دهم بارداری  غرغره کردن آب نمک نیز التهاب لثه‌ها را کمتر می‌کند. برای کاهش این مشکل از خوردن شیرینی و غذاهای چسبنده خودداری کنید.


هشدارها درهفته دهم بارداری

همچنان به دلیل تغییرات و افزایش هورمون های بارداری در این هفته دچار نواسانات خلقی می شوید و ممکن است در روزهایی کاملا بی حوصله و افسرده باشید. خوشبختانه با ورود به سه ماهه سوم و ایجاد تعادل در هورمون های بارداری، این حالت ها کمتر می شوند.

برای بهبود این وضعیت بهتر است از ورزش های تنفسی و آرامش بخش مانند یوگا استفاده کنید. به این نکته نیز توجه داشته باشید که استرس بر رشد جنین شما تاثیر منفی می گذارد. بنابراین باید تمام تلاش خود را برای حفظ آرامشتان بکنید.


تغذیه درهفته دهم بارداری

 با انتخاب یک برنامه غذایی مناسب و متنوع، می‌توانید کودک خود را از طریق مواد گوناگون تغذیه کنید (بسته کامل آموزشی تغذیه دوران بارداری). سعی کنید ماهی بیشتری مصرف کنید. زیرا امگا 3 موجود در ماهی بر رشد بهتر مغز جنین تاثیر مثبت می گذارد. در صورت بی میلی نسبت به ماهی، به جای آن از گردو استفاده کنید. همچنین به توصیه های زیر در انتخاب و نحوه مصرف ماهی توجه داشته باشید:

 •    ازمصرف کوسه ماهی، شمشیر ماهی و ماهی خال مخالی به دلیل دارا بودن جیوه بالا خودداری کنید.
 •    هر هفته 350 گرم غذای دریایی بدون جیوه استفاده کنید.
 •    هرگز ماهی خام مانند سوشی مصرف نکنید.
 •    از سالم بودن ماهی اطمینان حاصل کنید. 

ورزش درهفته دهم بارداری

یوگا ورزش بسیار مناسبی برای زنان باردار در این هفته است. یوگا بین قسمت‌های بالایی و پایینی بدن توازن ایجاد می کند و به شخص اجازه می دهد که وزن اضافه را راحت‌تر حمل کند. همچنین یوگا عضلات مربوط به کمر و عضلاتی را که در زایمان فعال هستند را تقویت می کند و زایمان راحت تری را برای شما بوجود می آورد. از طرفی به آرامش روحی شما کمک بزرگی می کند.


نکاتی برای پدرها در هفته دهم بارداری:

- شاید شما برای حمایت از همسرتان گیج شده اید. بهترین کار این است که از خودش بپرسید. در هفته دهم بارداری، او نمی تواند با شما مانند قبل ارتباط برقرار کند و شما باید مکالمه را شروع کنید. این مسئله به خاطر تغییرات هورمونی است.

- سعی کنید به او حس خوبی بدهید و گردن و پاهایش را ماساژ دهید. ماهیچه های حساس نیاز به آرام شدن دارند. برایش هدیه بخرید تا بفهمد چقدر دوستش دارید. هر تغییر مثبتی را به او بگویید و او را تشویق کنید. اگر چیزی نمی بینید از تخیل خود استفاده کنید.

- در هنگام ورزش، راه رفتن و شنا کردن همراهش باشید. این کار به او کمک می کند ورزش را ادامه دهد. زیرا تنها بودن باعث تغییر روحی و خستگی شدید می شود. اما او را مجبور به انجام کاری نکنید. گاهی او حتی انرژی برای بیرون آمدن از رختخواب را نخواهد داشت. در این زمان با او همدردی کنید و شرایطش را بیشتر درک کنید.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 97% 97


 • profileشکوفه احمدی1398/08/21

  سلام من فرزند دومم رو باردار هستم . از بارداری اولم ۳ کیلو اضافه وزنم در ناحیه شکم موند. الان در هفته دهم هستم ولی شکمم خیلی جلو اومده. به نظرتون مشکلی که نیست؟

  • profileامینم می1397/07/25

   سلام آقا/خانوم دکتر
   من دوسدخترم وقتی آلتای جنسیمون به مدت ۱۵ثانیه شاید بهم مالیدیم ولی مطمنم ک بعد از ارضا شدن ارتباطی نبود بینمون ...ما بخار ی اتفاق دوماه خورده ای از هم دور شدیم و ایشون میگه یک بار پریود شده "من شک دارم ک ی وقت خونریزی بوده باشه"...الان ک باهاش صحبت میکنم 30روز ک باید پریود میشده و نشده ...ینی بعد از رابطه یکبار به گفته خودش پریود شده ولی بعد پریود دومشو دیگ نشده...حالت تهوع اینا هم نداره اصلا...الان ک حساب میکنم یازده هفتس گذشته ...بنظر شما امکان حاملگی هست؟ البته یکم مشکل کیست ایناهم داره ها ولی هیچ وقت به این مدت طولانی پریودش عقب نمیافتاد

   • profileزهرا رستمی1397/05/09

    سلام و وقت بخیر.هفته ی دهم بارداری هستم و یک سابقه ی سقط خود بخودی دربهمن سال پیش داشتم ک البته کاملا بی برنامه وغافدگیر کننده بود.باهمسرم پسرخاله دخترخاله هستیم وهیچ مشکل ژنتیکی درخانواده هامون نداریم ازاین بابت فامیلی از نتایج غربالگری اینده میترسم.میشه راهنمایی کنین چقدرباید نگران باشم

    • profileپزشک اوما1397/08/10

     سلام بهتره قبل از اقدام به بارداری مشاوره ژنتیک انجام دهید

   • profileمنصوره قزی پور1397/03/26

    باسلام. من در هفته ی دهم هستم. دومین بارداری ،. ۴۰ ساله هستم،، و در رگ سمت چپ قلبم استانت دارم، دکتر قلبم گفته حتما آسپرین ۱۰۰ رو بخورم، اما نگرانم برای بچه ام خطرناک باشه. نطر شما چیه؟ ممنون

    • profileپزشک اوما1397/04/31

     سلام خیر نگران نباشید گاهی فواید مصرف یک قرص در بارداری از مضرات آن بیشتر است و طبق صلاح دید پزشک باید مصرف شود

   • profileالهام رستمی 1397/03/15

    سلام
    وقت بخیر
    من الان ۱۰ هفته و ۶ روزمه و ‌در ۷ هفته و ۱ روزگی سونوی تشکیل قلب دادم و خداروشکر قلب نی نی تشکیل شده بود.
    من حالت تهوع شدید و سینه درد شدید داشتم اما امروز صبح ک بیدار شدم اثری از هیچ علائمی نبود.
    خیلی استرس دارم و نگرانم.
    چطور میتونم از نگرانی در بیام؟
    ۱۲ هفتگی هم وقت سونوی ان تی دارم ۲۳ خرداد ولی تا اون موقع میمیرمو زنده میشم

    • profileپزشک اوما1397/04/31

     سلام خب با افزایش سن بارداری علائم بارداری مثل حالت تهوع و استفراغ و ... کمتر میشه و این امر کاملا طبیعی است