Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
بسته کامل آموزشی تغذیه دوران بارداری

در اولین بسته آموزشی از سری آموزش های اوما،  هر آنچه را که مادر باردار در مورد تغذیه دوران بارداری باید بداند، آموزش داده شده است. در اولین بسته آموزشی در تغذیه  کلیه سوالات شما عزیزان در مورد خوراکی های دوران بارداری پاسخ داده میشود و هدف این است که با مطالعه این بسته کلیه سوالاتی که در ذهن شما درباره تغذیه دوران بارداری است پاسخ داده شود.  سعی شده مواد غذایی که مادر باردار در مورد مصرف آن شک دارد، مطرح شود. اما شما عزیزان اگر ماده غذایی خاصی مدنظر داشتید در قسمت دیدگاه اعلام کنید تا اطلاعا ت مربوط  به آن ماده غذایی در اسرع وقت در اختیارتان قرار گیرد. این بسته آموزشی از پنج بخش تشکیل شده است که درهر بخش به یکی از ضرورت های تغذیه مادر باردار پرداخته شده و مقالات و مطالب آموزشی آن معرفی میشود. 

در اولین  بسته آموزشی تغذیه دوران بارداری سعی شده مطالبی معرفی شود که سوالات رایج شما مادر باردار باشد. مادران مخصوصا در سه ماه اول بارداری وسواس خاصی دارند که چه ماده غذایی برای جنین مفید است؟مصرف چه ماده غذایی باعث سقط جنین میشه؟ چه ماده غذایی سرشار از کلسیم و اسفناج و آهن است؟ آیا مصرف عرقی جات در بارداری مشکل داره؟ چه میوه ای را بخوریم و از هر کدام چقدر؟ و سوالاتی از این قبیل که در این قسمت به کلیه سوالات شما پاسخ داده خواهد شد. این بسته آموزشی شامل 5 بخش می باشد که در هر بخش گروه های غذایی اصلی معرفی شده است:

بخش اول : مصرف میوه ها در دوران بارداری

خوردن انواع میوه در بارداری

1.  آیا خوردن سیب در بارداری مجاز است؟

سیب از میوه های رایج مصرفی بصورت روزانه است اما آیا باید در مصرف آن در دوران بارداری تغییری ایجاد کرد. در این مقاله " خوردن سیب در بارداری" بطور کامل درباره خواص سیب و نحوه مصرف آن و مقدار مصرفی سیب در دوران بارداری توضیح کامل داده شده است. 

2.  آیا خوردن انگور در بارداری مجاز است؟

شاید شنیده اید که خوردن انگور در بارداری باعث روشن تر شدن و رنگی شدن چشم جنین میشود.  در مقاله " خوردن انگور در بارداری"  به چگونگی مصرف انگور در دوران بارداری می پردازد و به شما می گوید چه زمانی انگور بخورید و چه زمان کمتر بخورید و یا حتی نخورید.

3. آیا خوردن گیلاس در بارداری مجاز است؟

در فصل تابستان این میوه قرمز خوشمزه می تواند طرفداران زیادی داشته باشد. اما مادر باردار چه کار کند، آیا او می تواند مانند فرد عادی گیلاس مصرف کند. چه ملاحضاتی برای او لازم است؟ چه مقدار می تواند مصرف کند؟ برای پاسخ به این سوال نیز به شما پیشنهاد میدهیم که مقاله " خوردن گیلاس در بارداری" را مطالعه کنید. 

4. آیا خوردن زردآلو در بارداری مجاز است؟

یکی دیگر از میوه های شیرین و پرطرفدار دوران بارداری که الانم فصلش هست شما احتمالا زیاد مصرف می کنید، زردآلو است. اما قبل از خوردن ما به شما پیشنهاد می کنیم ابتدا  با " خواص زردآلو در دوران بارداری" آشنا شوید.

5. آیا خوردن توت فرنگی در دوران بارداری مجاز است؟

توت فرنگی یکی از میوه های لذت بخش تابستانی است که تقریبا هیچ کس نمی تواند از آن بگذرد مخصوصا اینکه سرشار از ویتامین سی می باشد. اما مادر باردار چقدر می تواند مصرف کند؟ آیا برای مادر باردار مفید است؟ در این مقاله" خوردن توت فرنگی در دوران بارداری " به کلیه سوالات شما پاسخ داده می شود.

6. آیا خوردن هلو در دوران بارداری مجاز است؟

ماده غذایی کم کالری اما خوشمزه! آیا همچین ماده غذایی وجود دارد؟ بله هلو. هلو شبیه سیب است و بسیار مغذی و خوشمزه است. اما آیا می توان آن را به رژیم غذایی بارداری افزود؟ بله، اما مراقب باشید. در این مقاله نکات لازم در خصوص" خوردن هلو در دوران بارداری"  ذکر شده است.

7. آیا خوردن طالبی در دوران بارداری مجاز است؟

طالبی در فصول گرم وجود دارد و علاوه بر مزه خوبی که دارد خواص زیادی نیز دارد.مطالعات نشان می دهد خانم های باردار باید روزی دو فنجان میوه بخورند. در این مقاله  درباره "خواص طالبی در بارداری " ذکر شده است.

8.آیا خوردن هندوانه در دوران بارداری مجاز است؟

در این فصل گرما خوردن هندوانه خیلی میچسبه! اما تکلیف مادر باردار چیه؟ چقدر هندوانه می تواند بخورد؟ آیا خوردن آب هندوانه نیز مجاز است؟ در این مقاله با " خواص هندوانه در دوران بارداری" بیشتر آشنا میشوید.

9. آیا خوردن نارنگی در دوران بارداری مجاز است؟

نارنگی یکی از مرکبات نارنجی رنگ است و نزدیک ترین میوه به آن پرتقال است اما در مقایسه با دیگر مرکبات، نارنگی کوچک تر است و راحت تر پوست گرفته می شود. اما این میوه برای مادران باردار چگونه است؟ برای اطلاعات بیشتر درباره چگونگی مصرف نارنگی به مقاله " خواص نارنگی در بارداری" مراجعه کنید.

10. آیا خوردن آناناس در دوران بارداری مجاز است؟

در دوران بارداری،زنان از خوردن برخی ماده های غذایی مانند آناناس و پاپایا  اجتناب می کنند. زیرا شنیده اند که این میوه ها باعث سقط جنین مخصوصا در ماه های اول بارداری میشود. در این مقاله می خوانیم که آیا واقعا" خوردن آناناس در دوران بارداری" مجاز است یا نه؟

11. آیا خوردن کیوی در دوران بارداری مجاز است؟

فواید کیوی برای بارداری باعث تعجب شما می شود.  در بارداری  باید به سلامتی جنین نیز توجه کنید بنابراین مصرف مواد مغذی جهت تامین ویتامین ها و موادمعدنی ضروری است. برای اطالاعات بیشتر در باره آلرژِی زایی کیوی مقاله " خوردن کیوی در بارداری" را بخوانید.

12.آیا خوردن انار در دوران بارداری مجاز است؟

یکی از سوالات رایج در زمان بارداری این است که آیا انار در زیبا شدن جنین اثرگذار است یا نه؟ چه مقدار انار بخوریم؟چرا انار بخوریم؟   اما در مقاله" خوردن انار در بارداری:چه مقدار و چه زمان"  به توضیحات بیشتر می پردازیم و با خواص معجزه آسا انار در بارداری آشنا میشوید.

13.آیا خوردن موز در دوران بارداری مجاز است؟

پزشک باید مصرف موز را به عنوان منبعی از پتاسیم و کلسیم در طول بارداری  به شما تجویز کند. افسانه های قدیمی موز را عامل ایجاد مشکل در زایمان طبیعی می داند.  آبا افسانه ها وواقعیت دارد؟ در مقاله " خواص موز برای زن باردار" اطلاعات لازم را بدست آورید.

14. آیا مصرف انبه در دوران بارداری مجاز است؟

اگر در طول تابستان باردار هستید، احتمالا هوس انبه می کنید. در این مقاله " انبه در دوران  بارداری "  به شما درباره خواص انبه توضیح داده شده است.

15. آیا مصرف انجیر در دوران بارداری مجاز است؟

انجیر میوه ای مغذی شبیه به گلابی است که جزو خانواده توت می باشد. این میوه رنگ های متفاوتی دارد مانند سفید، سیاه و قرمز. مزه انجیر مانند عسل می باشد ولی خیلی عمیق تر و غنی تر است. اما این ماده شیرین در بارداری چگونه است؟ پاسخ خود را در مقاله " خوردن انجیر در دوران بارداری" بیابید.


بخش دوم: مصرف سبزیجات در بارداری

مصرف انواع سبزیجات در بارداری

1. آیا مصرف قارچ در دوران بارداری مجاز است؟

اگر قارچ بخوبی پخته شود، غذایی خوشمزه است. بیشتر مردم قارچ را در سالاد، سوپ و پیتزا می ریزند. اما  خوردن قارچ در دوران بارداری مجاز است؟برای یافتن پاسخ خود این مقاله را " خوردن قارچ در دوران بارداری" بخوانید.

2. آیا مصرف قارچ در دوران بارداری مجاز است؟

پیش از مصرف خیار در دوران بارداری به این نکته توجه کنید که خیار باعث واکنش های آلرژیک می شود.اما چگونه؟ این مقاله را " خوردن خیار در دوران بارداری" بخوانید.

3. آیا مصرف گوجه فرنگی در دوران بارداری مجاز است؟

بارداری دوره ای مهم در زندگی یک خانم است و تمام خانم های باردار در طول بارداری توجه زیادی به موادغذایی مصرفی دارند. اما در مورد گوجه فرنگی چقدر در بارداری بخوریم. پیشنهاد میدهم این مقاله " مصرف گوجه فرنگی در بارداری" را بخوانید.

4.آیا مصرف باقلا در دوران بارداری مجاز است؟

یکی دیگر از سوالات رایج درباره اثر باقلا در سقط جنین است. در این مقاله بطور کامل " خوردن باقلا در بارداری" درباره باقلا توضیح داده شده است.

5.آیا مصرف هویج در دوران بارداری مجاز است؟

هویج جزو سبزیجات مهم است زیرا حاوی مواد مغذی فراوانی می باشد. همان طور که آب هویج خوشمزه است، تاثیرات مثبت و پاک کننده ای نیز در بدن دارد به همین دلیل در طول بارداری توصیه می شود. مقاله پیشنهادی ما به شما در این زمبنه" خواص هویج دردوران بارداری" است.

6. آیا مصرف شلغم در دوران بارداری مجاز است؟

شلغم حاوی مواد معدنی و ویتامین های زیادی است. شلغم سرشار از ویتامین ث است. اما آیا مصرف آن در بارداری بی خطر است؟ اطلاعات بیشتر را با خواندن این مقاله " شلغم برای زنان باردار" بخوانید.

7. آیا مصرف سیر در دوران بارداری مجاز است؟

سیر یکی از مواد غذایی مغذی است که خواص فراوانی دارد. سیر به خاطر بو و مزه خاصی که دارد برای سلامتی مناسب می باشد. در این مقاله درباره "مصرف سیر در دوران بارداری " می خوانید.

8. آیا مصرف کاهو در دوران بارداری مجاز است؟

می توانید در دوران بارداری کاهو مصرف کنید. اما پیش از خوردن درباره مصرف کاهو در مقاله " خواص کاهو برای زن باردار" بیشتر بخوانید.

9. آیا مصرف جوانه گندم در دوران بارداری مجاز است؟

اگر باردار هستید سعی می کنید موادمغذی موجود در رژیم غذایی خود را افزایش دهید. مصرف مواد مغذی بسیار مهم است زیرا جنین به ویتامین ها و مواد معدنی برای سالم بودن و رشد نیاز دارد. یک خبر خوب را در در مقاله " جوانه گندم در بارداری " بخوانید.

10. آیا مصرف کرفس  در دوران بارداری مجاز است؟

کرفس یکی از سبزیجات محبوبی است که در سوپ و سالاد استفاده می شود. آیا خوردن کرفس در طول بارداری مشکل ایجاد نمی کند؟  برای یافتن پاسخ خود مقاله " خوردن کرفس در دوران بارداری " را بخوانید.


بخش سوم : مصرف گیاهان دارویی در بارداری

مصرف چای های گیاهی در بارداری

1. آیا مصرف عرق نعنا در دوران بارداری مجاز است؟

 آیا می دانید که مواد کافئین دار ممکن است اثرات منفی بر روی جنین شما داشته باشد. می دانید که در مصرف عرق نعناع و یا چای نعناع می بایست ملاحظاتی را لحاظ کنید؟ اگر نه، در این مقاله هر آنچه را راجع به " خوردن عرق نعناع در دوران بارداری"  باید بدانید باهم بررسی خواهید کرد.

2. آیا مصرف عرق رازیانه در دوران بارداری مجاز است؟

سند علمی لازم و کافی جهت اثبات اینکه آیا مصرف رازیانه در دوران بارداری مجاز است یا نه؟ وجود ندارد. اگر شما شرایط مصرف رازیانه را دارید و مصرف این گیاه به جنین شما وخودتان صدمه نمی زند، می توانید آن را مصرف کنید. برای اطلاعات بیشتر مقاله " عرق رازیانه و بارداری" را بخوانید.

3. آیا مصرف کاسنی در دوران بارداری مجاز است؟

 چه مقدار میتوانیم در دوران بارداری کاسنی بخوریم؟مصرف کاسنی در بارداری برای جنین ضرر ندارد؟شنیده ام موجب سقط جنین میشود؟ در آخر آیا خواص کاسنی در بارداری مضرراست؟

4. آیا مصرف زنجبیل در دوران بارداری مجاز است؟

زنجبیل غذایی فوق العاده است. زنجبیل را می توان در آشپزی استفاده کرد و خواص دارویی نیز دارد. این ماده عطر و طعم خوبی نیز به غذا می افزاید. در اروپا این ماده را برای جلوگیری از حالت تهوع و استفراغ استفاده می کنند. اما پیش از استفاده از زنجبیل در بارداری باید مقدار مناسب آن را از طریق مقاله " خوردن زنجبیل در باراری"  بدانید. 

5. آیا مصرف دارچین در دوران بارداری مجاز است؟

هیچ ادویه یا داروی گیاهی در دوران بارداری نباید بدون مشورت با پزشک مصرف شود. برخی داروهای گیاهی و ادویه ها بسیار مفید هستند اما برخی باید در دوران بارداری مصرف نشوند. اما " مصرف دارچین در بارداری" چگونه است؟


بخش چهارم: مصرف مغزیجات و خشکبار در بارداری

مصرف مغریجات در بارداری

1. آیا مصرف پسته در دوران بارداری مجاز است؟

مصرف موادغذایی سالم در طول بارداری برای سلامتی شما و جنین لازم است. پسته ماده ای بسیار مغذی می باشد که مواد مغذی لازم را در این زمان برای شما فراهم می کند. اما باید مزایا و معایب مصرف آن در طول بارداری را بدانید. اما " مصرف پسته در دوران بارداری " چگونه است؟

2. آیا مصرف کنجد  در دوران بارداری مجاز است؟

در دوران بارداری که حساس ترین دوران برای شما است نسبت به خوردن هر چیز اهمیت می دهید. آیا این برای جنینم ضرر داره یا نه؟ چی رو چه مقدار بخورم؟ در مورد خرافات که از اطرافیان می شنوید حتما نگران خواهید شد. ممکن است مادرتان چیزی بگوید و یک نفر دیگه حرفی دیگر. در این مقاله سعی داریم که اثرات" مصرف کنجد در بارداری"  را باهم بررسی می کنیم

3. آیا مصرف کشمش در دوران بارداری مجاز است؟

هنگامی که فهمیدید باردار هستید زندگی شما تغییر می کند. برخی از این تغییرات مثبت هستند و برخی دیگر نیستند. یکی از بزرگترین تغییرات نگرانی درباره مواد غذایی است. کشمش در بارداری مفید است امااطلاعات بیشتر درباره کشمش را در مقاله " خوردن کشمش در دوران بارداری" بخوانید

4. آیا مصرف خرما در دوران بارداری مجاز است؟

خرما سرشار از مواد مغذی است و بهتر است در طول بارداری مصرف شود. در طول بارداری برای مصرف مواد غذایی با پزشک خود مشورت کنید. بهتر است مزایا و معایب " خوردن خرما در بارداری"  بدانید.


بخش پنجم : مصرف سایر خوراکی ها در بارداری

مصرف سایر خوراکی ها در بارداری

1. آیا مصرف تمبر هندی در دوران بارداری مجاز است؟

تمبر هندی میوه ای است که در غلاف رشد می کند و خمیر آن بسیار ترش مزه است. مزه ترش تمبر هندی در بارداری شما را وسوسه می کند. برای یافتن پاسخ و اطلاعات بیشتر این مقاله را " خوردن تمبر هندی در بارداری" بخوانید.

2. آیا مصرف جگر در دوران بارداری مجاز است؟

رژیم غذایی سالم باعث می شود فرزندی سالم داشته باشید. چیزی که می خورید تاثیر مستقیم بر رشد جنین دارد. در طول بارداری برخی غذاها را باید بیشتر و برخی را باید کمتر مصرف کرد. اما در مورد جگر حتما این مقاله را " خوردن جگر دربارداری" بخوانید.

3. آیا مصرف ماست در دوران بارداری مجاز است؟

 آیا خوردن ماست در بارداری امکان دارد و مشکلی ایجاد نمی کند؟ برای اطلاعات بیشتر در خصوص این ماده غذایی مقاله " خوردن ماست در بارداری" را مطالعه کنید.

4. آیا مصرف بستنی در دوران بارداری مجاز است؟

آیا نسبت به همه غذاها تمایل دارید؟ نگران نباشید کاملا طبیعی است. تا زمانی که موادمغذی موردنیاز بدن را مصرف نکنید این حالت عطش وجود دارد. احتمالا هوس کیک، آبنبات، بستنی و کلوچه می کنید اما سعی کنید خیلی از این موادغذایی نخورید. اما در مورد " خوردن بستنی در دوران بارداری" بیشتر یخوانید.

5.آیا مصرف ترشی در دوران بارداری مجاز است؟

فقط تصور کنید چند هفته قبل باردار شده اید و به مواد غذایی مختلف که تاکنون نخورده اید میل پیدا کرده اید. بارداری باعث تغییرات هورمونی زیادی می شود که باعث می شود غذاهای مختلفی مانند ترشی هوس کنید. اما آیا می توانید در بارداری ترشی بخورید. برای یافتن پاسخ خود مقاله " مصرف ترشی در دوران بارداری" را بخوانید.

6.آیا مصرف چای در دوران بارداری مجاز است؟

چای یکی ار بهترین و پرطرفدارترین نوشیدنی های جهان است. اگر وردن چای سبز در دوران بارداری ممنوع است آیا " خوردن چای در دوان بارداری"  مشکلی ندارد و مادر باردار می تواند چای را بخورد.

7. آیا مصرف زعفران در دوران بارداری مجاز است؟

در اینجاست که شما گیج میشوید و نمی دانید که زعفران بخورید یا نه؟ برخی از شماها می گویید فواید زعفران به مضرات آن نمیارزد و کلا آن را از غذای خود حذف می کنید. در این مقاله کلیه شک و شبهات شما را در مورد خوردن " زعفران در دوران بارداری"  برطرف می کنیم

8. آیا مصرف عسل در دوران بارداری مجاز است؟

این سوال را بارها از بیماران خود شنیده ام. آیا مصرف عسل در بارداری مجاز است. تنها به شما توصیه میکنم برای بافتن پاسخ کامل مقاله" مصرف عسل در بارداری" را بخوانید.

 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 94% 94


 • profileحلما باقری1396/06/25

  سلام خانم دکتر واقعا خسته نباشید مقاله خیلی خوبی بود من کلی اطلاعات ازش گرفتم ممنون و سپاسگذارم. دکتر جان فقط یه سوال داشتم اینه که در طول روز یه خانم باردار چی باید بخوره که تمام ویتامیناش تامین بشه. مطلب در مورد تغذیه دوران بارداری زیاد خوندم اما نمی دونم واقعا طول روز چه مقدار و از چی باید بخورم. ممنون میشم اگه توضیح دهید با سپاس ازشما

  • profileفاطمه افشار1396/04/03

   سلام خانم دکتر عزیز خسته نباشید. من الان هفته 24 بارداری هستم. آزمایش قند ون دادم. قند خون ناشتا 96 بود و قند خون دوساعته 158 گفتند که باید نان و برنج رو کلا حذف کنم! من خیلی علاقه به برنج دارم؟چیکار کنم ؟کلا حذف کنم برای جنین مشکلی ایجاد نمیشه کمکم کنید

   • profileپزشک اوما1396/04/04

    سلام فاطمه جان. قند خون ناشتا در دوران بارداری باید زیر 92 و قند خون دوساعته باید زیر 153 باشد. که برای شما بالا بوده اما با رژیم غذایی می تونید این قند را کنترل کنید. توجه داشته باشید در دوران بارداری هیچ چیزی حذف نمیشود. فقط مقدار گروه کربوهیدرات باید کمتر شود و در وعده شام از نان و برنج استفاده نکنید. کیک و کلوچه، شیرینی و شکلات، قند و شکر و نوشابه و دلستر را حذف کنید. در فصل تابستان مصرف خربزه ، هندوانه و طالبی و موز و انبه و آناناس با احتیاط مصرف شود. 10 دقیقه بعد از شام و ناهار در منزل حتما راه بروید و بلافاصله دراز نکشید و یا نخوابید. در صورت اجازه پزشک، پیاده روری به کنترل قند شما خیلی کمک میکنه عزیزم

  • profileآلاله بابایی1396/03/30

   با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما و سایت اوما. من دیابت بارداری دارم و بسیار علاقه مند هستم در این فصل از سال هندوانه و خربزه و یا طالبی بخورم آیا مجازم؟ من در هفته بیست و نهم بارداری هستم ممنون از جوابتون

   • profileپزشک اوما1396/03/30

    سلام عزیزم. میوه هایی مانند موز، خربزه، هندوانه، طالبی، انبه، انجیر و آناناس داراری قند بالاتری هستند. شما دیابت بارداری دارید و باید در مصرف مواد قندی احتیاط کنید. هندوانه یکی دو برش در حد هوس کردن بخورید. برای رفع تشنگی چند قطره آبلیمو تازه را بهمراه آب بخورید. موادی دیگر مانند قند و شکر و نوشابه و دلستر حذف کنید و مواد کربوهیدراتی را کمتر مصرف کنید.