Ooma
خوردن زنجبیل در دوران بارداری

زنجبیل غذایی فوق العاده است. زنجبیل را می توان در آشپزی استفاده کرد و خواص دارویی نیز دارد. این ماده عطر و طعم خوبی نیز به غذا می افزاید. در اروپا این ماده را برای جلوگیری از حالت تهوع و استفراغ استفاده می کنند. اما پیش از استفاده از زنجبیل در بارداری باید مقدار مناسب آن را بدانید. 

خوردن زنجبیل در دوران بارداری

در بارداری می توان زنجبیل تازه را مصرف کرد و مشکلی ایجاد نمی کند. اما ریشه خشک آن مناسب نیست. در صورتی که زنجبیل را به مقدار مناسب به چای و غذا بیفزایید مشکلی ایجاد نمی کند. پیش از مشورت با پزشک مکمل زنجبیل مصرف نکنید. زیرا مقدار زیاد آن باعث سقط جنین می شود.

چه مقدار زنجبیل در بارداری مجاز است؟

می توانید روزانه یک گرم ریشه زنجبیل یا دو تا چهار دوز به طور جداگانه استفاده کنید. همچنین برای جلوگیری از حالت تهوع و استفراغ در بارداری می توانید زنجبیل تازه یا آبنبات مصرف کنید. باید در سه ماهه اول بارداری خیلی مراقب باشید.
در سه ماهه اول بارداری از حالت تهوع، استفراغ، تغییر حالت روحی و کسالت رنج می برید. بنابراین بهترین زمان برای خوردن چای زنجبیل زمانی است که حالت تهوع دارید. این ماده ناراحتی شما را برطرف کرده و باعث بهتر شدن حالتان می شود. اما زیاد از آن مصرف نکنید.

خواص خوردن زنجبیل در دوران بارداری

ممکن است یک فنجان چای زنجبیل بخورید یا زنجبیل را برای افزایش طعم به غذای خود بیفزایید. بنابراین باید خواص آن را بدانید.

نوزاد خون کافی دریافت می کند:

زنجبیل باعث افزایش جریان خون در بدن می شود بنابراین مقدار خون وارد شده به بدن جنین را افزایش می دهد.

تنظیم کلسترول:

زنجبیل مقدار کلسترول را تنظیم می کند بنابراین احتمال افزایش کلسترول در بارداری را کاهش می دهد و باعث کاهش کلسترول خون می شود.

خلاص شدن از حالت تهوع:

اگر از حالت تهوع و استفراغ در بارداری رنج می برید، می توانید زنجبیل بخورید تا بهتر شوید. چای زنجبیل باعث کاهش مشکلات معده می شود.

جلوگیری از سرماخوردگی و سرفه:

زنجبیل برای درمان سرماخوردگی، سرفه و ناراحتی های مزمن مناسب است. سیستم ایمنی بدن در بارداری کند و آسیب پذیر می شود. زنجبیل توانایی افزایش ایمنی بدن و کمک به بهبود سریع دارد. همچنین از این بیماری ها جلوگیری می کند.

کنترل مقدار قند خون:

مطالعات نشان می دهد زنجبیل نقشی حیاتی در کنترل گلوکوز خون دارد. این ماده مادر و جنین را سالم نگه می دارد. همچنین به افزایش انرژی و جلوگیری از خستگی نیز کمک می کند.
بدن می تواند مواد مغذی بیشتری دریافت کند:
دلایل زیادی مانند عفونت یا عادات نادرست در رژیم غذایی، توانایی بدن را برای جذب مواد مغذی کاهش می دهد. زنجبیل بدن را در جذب مواد مغذی کمک می کند و مواد مغذی مورد نیاز جنین را آماده می کند.

جلوگیری از سوزش معده:

زنجبیل بهترین داروی خانگی برای درمان سوزش معده در بارداری می باشد. این ماده با اسید معده مبارزه کرده و سوزش معده را از بین می برد. همچنین مصرف چای زنجبیل همراه با عسل یا قند نیز مناسب است. 

کاهش نفخ:

در بارداری، سرعت هضم غذا کاهش می یابد تا جنین نیز مواد مغذی را جذب کند. این مسئله باعث می شود احساس سنگین بودن کنید و نفخ پیش می آید. پیش از خواب زنجبیل بخورید تا مشکلات گوارشی برطرف شود و نفخ شکم نیز برطرف شود. همچنین می توانید یک قاشق چایخوری آب زنجبیل تازه را با عسل مخلوط کنید.

درمان التهاب:

زنجبیل یک ضد التهاب طبیعی است که التهاب و ورم معده را در بارداری کاهش می دهد. یک تکه زنجبیل را داخل عسل بزنید و بخورید.

کاهش درد بارداری:

زنجبیل تمام دردهای بارداری مانند شکم درد، پشت درد یا درد مفاصل را کاهش می دهد. این ماده مقدارهورمون ها را به تعادل می رساند و از درد جلوگیری می کند. می توانید صبح خود را با یک چای زنجبیل شروع کنید.

آرامش ماهیچه های خسته:

بارداری باعث خستگی استخوان ها و عضلات می شود. یک فنجان چای زنجبیل در روز باعث کاهش درد استخوان ها و عضلات می شود. 

جذابیت نزدیکی جنسی:

در طول بارداری میل جنسی خانم کاهش می یابد. زنجبیل این میل را افزایش می دهد. همچنین بدن را گرم کرده و باعث افزایش جریان خون به اندام تناسلی می شود. 

قوی کردن بدن جنین:

مصرف زنجبیل تازه در چای یا غذا باعث بهبود ویتامین ث و آهن می شود. همچنین سیستم ایمنی بدن جنین را حمایت کرده و احتمال عقب افتادگی ذهنی را کاهش می دهد.

عوارض جانبی خوردن زنجبیل در بارداری

خوردن زنجبیل تازه به مقدار مناسب مشکلی ایجاد نمی کند. اما باید ملاحظات زیر را در نظر بگیرید:

 • با پزشک خود صحبت کنید و نظر او را در خصوص مصرف زنجبیل بپرسید. ممکن است قرص فشار خون یا لختگی خون مصرف کنید. 
 • اگر سابقه سقط جنین، لختگی خون، خونریزی واژینال و سرگیجه دارید زنجبیل نخورید.
 • افرادی که دیابت بارداری دارید نباید زنجبیل بخورند زیرا بر قند خون تاثیر می گذارد.
 • مقدار زیاد زنجبیل باعث سقط جنین یا خونریزی پریودی می شود که می تواند برای مادر و جنین خطرناک باشد.
 • سعی کنید زنجبیل به مقدار مناسب مصرف کنید تا از خواص آن بهره مند شوید.

روش های مصرف زنجبیل در بارداری

 • زنجبیل به شکل آبنبات، کپسول و قرص های جویدنی موجود است. سعی کنید پیش از مصرف قرص های نکات ذکر شده روی پاکت را مطالعه کنید.
 • خوردن دمکرده زنجبیل. یک قاشق چایخوری آب زنجبیل را در یک فنجان آب داغ مخلوط کنید. بگذارید پنج دقیقه بماند سپس بخورید.
 • زنجبیل ریز شده را به سبزی بخارپز یا سیب زمینی سرخ شده بیفزایید. 
 • زنجبیل ریز شده را به سوپ بیفزایید.
 • زنجبیل تازه را به ماهی سرخ شده سالمون بیفزایید.
 • چای زنجبیل با افزودن برگ نعناع یا دارچین تهیه کنید.
 • از آن جایی که زنجبیل مقدار کمی سدیم دارد می توانید آن را به عنوان جایگزین نمک استفاده کنید.
 • ریشه زنجبیل را داخل کیف پلاستیکی قرار دهید و بگذارید در فریزر بماند.

سوالات رایج در خصوص خوردن زنجبیل در بارداری

آیا زنجبیل در ابتدای بارداری باعث سقط جنین می شود؟

در صورتی که زنجبیل را به مقدار زیاد مصرف نکنید باعث سقط جنین نمی شود.

آیا کپسول های ریشه زنجبیل در بارداری مجاز است؟

نباید بدون مشورت با پزشک کپسول های ریشه زنجبیل را مصرف کنید. پزشک احتمالا توصیه می کند 1000 میلیگرم کپسول زنجبیل در روز بخورید تا حالت تهوع شما کاهش یابد. بهتر است کپسول های با مارک معروف مصرف کنید.

آیا جویدن زنجبیل در بارداری مجاز است؟

بله، قرص های جویدنی از ریشه زنجبیل واقعی تهیه شده است و ترکیبات طبیعی دارد. این قرص ها نرم هستند و می توان برای تهیه چای از آن ها استفاده کرد. نصف آبنبات بخورید تا از حالت تهوع جلوگیری شود. این قرص ها را نیز با تجویز پزشک خریداری کنید.

آیا کلوچه زنجبیل در بارداری مجاز است؟

اگر در بارداری به تعداد کم کلوچه می خورید می توانید کلوچه زنجبیل بخورید. این کلوچه ها کم قند و کم چربی هستند و حاوی ویتامین و مواد معدنی هستند. این مواد در ابتدای بارداری از حالت تهوع جلوگیری می کنند.
می توانید زنجبیل را در غذا، به صورت جویدنی و آبنبات مصرف کنید. این ماده به راحتی هضم می شود اما نباید در مصرف آن زیاده روی کنید.

در انتها امیدوارم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات مورد نیاز را کسب کرده باشید. برای بدست آوردن اطلاعات درباره سایر مواد غذایی به شما پیشنهاد می دهم که مقاله " بسته کامل آموزشی تغذیه دوران بارداری" را مطالعه کنید.

منبع: www.momjunction.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100


 • profileFaFa DiDi1398/05/25

  این حقیقت داره که زنجبیل بچه رو چشم رنگی میکنه