Ooma
در سه ماهه سوم بارداری چه اتفاقاتی می افتد؟

شما به مرحله نهایی رسیدید. این سه ماهه هیجان انگیزترین سه ماهه بارداری است – اوج لذت بردن فرزند شیرین به خانه است. وقت خود را صرف برنامه ریزی برای زایمان و لذت بردن از این هفته های بارداری کنید.

سه ماهه سوم بارداری چند هفته است؟

سه ماهه سوم از هفته 28 تا 40 بارداری می باشد، بنابراین حدود 13 هفته طول می کشد. زمانی که به هفته 39 بارداری برسید، حاملگی شما کامل در نظر گرفته می شود. در نظر داشته باشید که بعضی از مادران قبل از موعد زایمان می کنند و بعضی دیگر در هفته 42 زایمان می کنند. بنابراین طول سه ماهه به زمان زایمان فرزند شما بستگی دارد.

در سه ماهه سوم چه خبر است؟

به خاطر داشته باشید که هر زمانی می توانید زایمان کنید، اما احتمالا بین هفته 38 تا 42 زایمان اتفاق می افتد. هر گونه علائم زایمان، مانند پاره شدن کیسه آب یا انقباضاتی که قوی تر می شوند و بیشتر رخ می دهند را تحت نظر داشته باشید. پزشک می تواند در خصوص زایمان و مراکز مناسب به شما پیشنهاداتی بدهد.

در سه ماهه سوم، باید کیف بیمارستان خود را آماده کنید و منتظر زمان زایمان باشید.

همچنین عاقلانه است که بیشتر استراحت کنید. اگر آب و هوا اجازه می دهد، چندین بار در هفته پیاده روی بروید. هوای تازه شما را تقویت می کند، خون خود را به گردش می اندازد و به کاهش استرس و درد کمک می کند.

رشد جنین در سه ماهه سوم

رشد جنین در سه ماهه سوم بارداری

در سه ماهه سوم بارداری، جنین شما به سرعت رشد می کند - در واقع، نوزاد شما در طول ماه های آخر بارداری حدود نیمی از وزن تولد خود را به دست می آورد. تا زمان تولد، ممکن است جنین حدود 6 تا 9 پوند افزایش وزن داشته باشد و حدود 18 تا 20 اینچ شود. با تجمع چربی زیر پوست جنین، جنین شروع به نوزاد واقعی در هنگام تولد می شود. در هفته 36 بارداری رشد جنین افزایش می یابد. در اینجا این چند مرحله مهم در رشد این سه ماهه دیده می شود:

28 هفتگی: چشم ها باز است

هنگامی که 28 هفته باردار هستید، جنین می تواند چشم های خود را باز و بسته کند و حتی می تواند تغییرات در نور را حس کند.

30 هفتگی: ریزش مو

در طول سه ماهه دوم، نوزاد شما پوششی از موی نازک بر روی بدنش دارد که لانگو نامیده می شود. به زودی این موها شروع به ریزش می کنند. اما هنگامی که نوزاد متولد شود، ممکن است کمی لانگو به جا مانده باشد. برخی از نوزادان با تکه های لانگو بر روی شانه ها، گوش ها و پشت به دنیا می آیند. در این هفته بارداری، موهای طبیعی بر روی بدن نوزاد شروع به رشد می کنند.

31 هفتگی: کنترل دمای بدن

مغز جنین در این هفته به سرعت رشد می کند و به بلوغ می رسد. اکنون می توانید درجه حرارت بدن خود را کنترل کنید، بنابراین دیگر نباید به دمای مایع آمنیوتیک خود برای کنترل دما اعتماد کنید.

34 هفتگی: چرخش سر به سمت پایین

در هفته 34 بارداری جنین می چرخد و سرش به سمت پایین قرار می گیرد تا خود را برای تولد آماده کند. او برای سفر بزرگ خود آماده است!

39 هفتگی: جنین کامل

تا زمانی که به هفته 39 برسید، جنین به طور کامل رشد می کند. البته، او همچنان رشد خواهد کرد و اندام های اصلی مانند ریه ها و مغز در سال های آینده کامل خواهند شد، اما او اکنون برای جهان خارج آمادگی دارد.

علائم سه ماهه سوم بارداری چیست؟

علائم حاملگی در سه ماهه سوم عبارتند از گرفتگی عضلانی، سوزش سر دل، وریدهای واریسی، کمر درد، خستگی، هموروئید، بیحسی در پاها و خارش پوست. از آنجا که برخی از رایج ترین نشانه های حاملگی در طول این سه ماهه شامل تنگی تنفس، تکرر ادرار، تورم پا و انقباضات براکستون هیکس است، با جزئیات بیشتر به بررسی علائم می پردازیم:

تنگی نفس

همان طور که رحم شما بزرگتر می شود، شکم شما بالا می آید و بر روی دیافراگم شما فشار می آورد، بنابراین تنفس دشوار می شود. احتمالا در این زمان به راحتی نمی توانید از پله ها بالا بروید. بهترین کاری که باید بکنید این است که به آرامی حرکت کنید، و بایستید یا بنشینید و کمی استراحت کنید تا ریه ها فضای بیشتری برای گسترش داشته باشند. اگر تنفس شما به طور چشمگیری تغییر کرد، یا اگر دچار سرفه یا درد قفسه سینه شدید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. خبر خوب این است که هنگامی که جنین آماده زایمان می شود به قسمت لگن منتقل می شود بنابراین تنفس کمی ساده تر خواهد شد زیرا فشار از روی ریه های شما برداشته شده است.

تکرر ادرار

هنگامی که وارد هفته آخر بارداری می شوید، تکرر ادرار دیده می شود. این مسئله به این دلیل است که جنین به سمت لگن شما حرکت کرده است بنابراین بر مثانه شما فشار می آورد. همچنین ممکن است کمی نشت ادرار داشته باشید، به خصوص وقتی که می خندید، عطسه می کنید، یا خم می شوید. با این حال، اگر احساس می کنید مایع آبکی از شما ترشح شده است احتمالا کیسه آب شما پاره شده است. در این صورت بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید، زیرا این نشانه زایمان است.

تورم پا و مچ پا

بسیاری از مادران به علت احتباس مایع اضافی، تغییرات هورمونی و افزایش وزن، نوعی تورم، ادم، در مچ پا و پاهای خود متوجه می شوند. برای کاهش این تورم پا در بارداری می توانید پاهای خود را بالاتر قرار دهید و یا پای خود را در آب سرد بگذارید. برای کمک به احساس راحتی بیشتر، می توانید کفشهای بزرگتر بخرید.

 انقباض براکستون هیکس

در سه ماهه سوم ممکن است انقباضات غلط را تجربه کنید. این "انقباضات" برای بدن شما مفید است زیرا ماهیچه ها را آماده زایمان می کنند. انقباض براکستون هیکس به صورت خفیف شروع می شود و مانند احساس سفتی شکم می باشد، اما به محض رسیدن به زمان زایمان، دردناک تر می شود. اساسا انقباضات براکستون هیکس بی نظم هستند و اغلب در صورت حرکت یا تغییر موقعیت، از بین می روند؛ اما انقباضات واقعی زایمان در طول زمان منظم تر می شوند و از بین نمی روند.

کارهایی که باید در سه ماهه سوم انجام داد؟

سه ماهه سوم بارداری

در سه ماهه سوم، از هیجان خود استفاده کنید و انرژی خود را بر روی انجام کارهای قبل از زایمان متمرکز کنید.

سه ماه مانده به زایمان

 •  به همراه همسرتان در کلاس های زایمان شرکت کنید. احتمالا چیزهایی مانند تکنیک های آرامش و تمرینات کششی یاد می گیرید.
 • در مورد درد زایمان، زایمان، و مراقبت از نوزاد مطالعه کنید. این به تسکین اضطراب شما کمک می کند و شما را برای وقایع پیش رو آماده می کند.
 • صندلی ماشین برای نوزاد خود خریداری کنید.
 •  اگر می خواهید حمام نوزاد انجام دهید برایش برنامه ریزی کنید.
 •  در خصوص متخصصان اطفال اطلاعات جمع آوری کنید.
 •  قبل از زایمان خریدهای لازم برای منزل را انجام دهید.
 •  امور اداری مربوط به بیمارستان یا مرکز زایمان را انجام دهید.
 • گزینه های مربوط به مراقبت از نوزاد را مورد بررسی قرار دهید.

دو ماه مانده به زایمان

 •  پایان دادن به برنامه ریزی و تزئین اتاق نوزاد.
 •  پوشک و دستمال برای نوزاد تهیه کنید. بهتر است انواع اندازه های پوشک را خریداری کنید.
 • در مورد تولد فرزندتان فکر کنید و ببینید چه کسی می تواند پس از تولد به شما کمک کند.
 • به طور منظم به پزشک مراجعه کنید تا پیشرفت شما را بررسی کند و زمان زایمان را مشخص کند.
 •  اگر امکان پذیر است، بیمارستان یا مرکز تولد را مورد بررسی قرار دهید.

یک ماه مانده به زایمان

 •  لباس های نوزاد را بشویید.
 •  مقدار غذا آماده کنید و در فریزر بگذارید.

نشانه های نزدیک شدن به زمان زایمان چیست؟

زایمان برای هر مادری منحصر به فرد است، اما نشانه اصلی نزدیک شدن به زایمان، داشتن انقباض های منظم است. همچنین ممکن است پاره شدن کسیه آب و ترشحات مخاط نیز مشاهده کنید.

آیا خستگی در سه ماهه سوم طبیعی است؟

بله، کاملا طبیعی است. بسیاری از زنان متوجه می شوند که در سه ماهه سوم بیشتر از سه ماهه دوم خسته می شوند. بدن شما به سختی کار می کند تا از جنین در حال رشد حمایت کند.

در سه ماهه سوم وزن شما چقدر افزایش می یابد؟

همه افراد در طول سه ماهه بارداری وزن یکسانی به دست نمی آورد. این مسئله بستگی به وزن قبل از بارداری، نوع بدن شما، سلامت عمومی شما و اینکه آیا بیش از یک فرزند باردار هستید دارد.

Expect Editors. Your Guide to the Third Trimester of Pregnancy. Updated: November 27, 2018

Tommy team. Third trimester: weeks 29 to 40. Last reviewed on June 28th, 2018

 دکتر زهرا سیفی
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، دکتر زهرا سیفی جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی ، دکتری پزشکی عمومی از دانشگاه شهید بهشتی، دکتری تخصص جراحی زنان و زایمان از داشگاه شهید بهشتی و شاغل در بیمارستان ها و کلینیک های دولتی و خصوصی میباشند.  ایشان در زمینه های جراحی های زیبایی و کف لگن، انجام زایمان طبیعی و سزارین، انجام انواع غربالگری های زنان، مراقبت های دوران یائسگی و مراقبت های دوران بارداری، درمان ناباروری و تعیین جنسیت قبل از بارداری از مهارت ویژه ای برخوردار هستند، برای آشنایی بیشتر، میتوانید وی را در اینستاگرام دنبال نمایید.

امتیاز مطلب: 96% 96