Ooma
هفته بیست و هشتم بارداری

همانطور که بچه رشد میکند به رحم فشار می آورد و رحم نیز رشد نموده و به سمت بالا می آید بنابراین ممکن است در این هفته از بارداری کمی احساس تنگی نفس داشته باشید ولی دلیل آن فشاری است که رحم به ریه های شما وارد می آورد. بنابراین از انجام کارهایی که به اکسیژن زیاد نیاز دارد می بایست اجتناب نمایید( شنا، دویدن و ...) چرا که در این صورت اکسیژن مورد نیاز شما و کودکتان بدرستی و به اندازه تولید نخواهد شد...

در ابتدا تغییراتی که در بدن نی نی شما در هفته بیست و هشتم بارداریاتفاق  می افتد در ویدئوی زیر مشاهده فرمایید.

هفته بعدی     هفته قبلی

بارداری هفته به هفته

بدن شما درهفته 28 بارداری

شکم شما بزرگ شده و با آنکه انتظار آن را داشتید با این حال شاید کمی در راه رفتن احساس خستگی کنید. اکنون شکم شما 8 سانتی‌متر بالاتر از ناف شما قرار گرفته است. خوب درهفته 28 بارداری بیشترین میزان اضافه وزن را تجربه خواهید کرد. در این هفته ممکن است سینه‌های شما شروع به تولید آغوز کند. آغوز  (اهمیت آغوز برای نوزاد تازه متولد شده) مایع روشن و زردرنگی است که از پستان‌های شما ترشح می‌کند نشان می‌دهد که بدن شما خودش را برای نوزاد آماده می‌کند. آغوز نخستین مرحله از شیرمادر است که تا چند روز بعد از زایمان ترشح می‌شود و بهترین ماده غذایی است که نوزاد می‌تواند آن را دریافت کند.

رحم شما اکنون 7/5 تا 8 سانتی‌متر بالاتر از نافتان قرار گرفته است و به همین خاطر، به مجاری بین کلیه ها و مثانه فشار وارد شده و باعث می شود که قدرت دفع ادرار شما کاهش یابد. علاوه بر آن، هورمون‌هایی مانند پروژسترون باعث می شود که باکتری‌هایی مانند ، E. coli به سختی از بدن شما دفع شوند که این اتفاق احتمال ابتلا به عفونت‌های مجاری ادراری را بیشتر می کند. حقایقی در مورد شما در هفته بیست و هشتم بارداری:

 •  وو هو! شما اکنون در سه ماهه آخر بارداری هستید
 •  احساس نفس تنگی دارید؟ این نتیجه فشار رحم در حال رشد است، دیافراگم در طول استنشاق نمی تواند به درستی عمل کند.
 •  حاملگی متابولیسم شما را افزایش می دهد تا افزایش وزن را جبران کند
 •  نقاط کوچک مانند غدد در آرئول بزرگ می شود و مایعی تولید می کند که نوک پستان ها برای شیردهی آماده می کند.

حرکات جنین در هفته 28 بارداری:

این هفته اندازه شکم- فاصله استخوان شرمگاهی تا بالای رحم باید حدود 26 تا 30 سانتیمتر باشد. از طرف دیگر برای زنان در هفته 28 بارداری با دوقلو، معمولا اندازه شکم اندازه گیری نمی شود.

پزشکان توصیه می کنند شمارش ضربات جنین را از هفته 28 بارداری شروع کنید. در اینجا چگونگی انجام این کار تعیین شده است: زمان خاصی را در روز انتخاب کرده و تایمر را تنظیم کنید. ببینید چه مدت طول می کشد تا حرکات جنین به 10 برسد - باید کمتر از دو ساعت باشد. روز بعد در همان زمان ، همین کار را انجام دهید. هر روز این عدد را ثبت کنید تا متوسطی برای جنین پیدا کنید. می توانید براحتی با نرم افزار اوما در بخش شمارشگر لگد جنین، حرکات جنین را ثبت و به الگوی حرکات جنین دسترسی یابید. هم اکنون می توانید اپلیکیشن اوما را از صفحه دانلود اپلیکیشن اوما  دانلود نمایید و اطلاعات خوبی در رابطه با بخشهای مختلف آن بدست آورید.

هفته 28 بارداری چند ماهگی بارداری است؟

در هفته 28، شما 6 ماهه باردار هستید.


وضعیت جنین درهفته 28 بارداری

اندازه جنین در هفته 28 بارداری

در این هفته نی نی شما به اندازه بادمجان است
اندازه جنین در هفته 28 بارداری
بادمجان
37.6 cm :قد
1005 gr :وزن

اگر فرزندتان پسر است بیضه هایش در هفته 28 بارداری شروع به پایین آمدن میکند که نزول مینامند. از این هفته به بعد جنین شما باهوش‌تر می‌شود. مغز او که تا حالا صاف بوده تغییر شکل می‌دهد. شیارها و برجستگی‌هایی بر روی مخ پدید می‌آید که این شیارها در نهایت با تکامل در هفته های‌آینده چین‌خوردگی‌های مغز را ایجاد می‌کنند. با این تغییرات حجم بافت‌های مغز جنین هم افزایش می‌یابد. مغز جنین تنفس‌های او را کنترل و او دمای بدنش را تنظیم می‌کند. حقایقی در مورد جنین در هفته بیست و هشتم بارداری:

 •  فرزند شما قادر به بوییدن همان چیزهایی است که شما بو می کنید
 •  فرزند شما در حال حاضر حدود 2.5 پوند است و در حدود 37.6سانتی متر طول دارد و کاملا شکل گرفته است

تغییرات بدن مادر و جنین در هفته بیست و هشتم بارداری


سونوگرافی در هفته 28 بارداری

سونوگرافی در هفته 28 بارداری

همانطور که جریان خون دیده می شود، مایعات دیگر نیز مانند ادرار در این اسکن دیده می شود. گرچه نوزادان در مایع آمنیوتیک ادرار می کنند، اما باز هم این مایع استریل است.


توصیه ها درهفته 28 بارداری

* آیا دقت کرده اید بعضی از مادرانی که همین هفته بیست و هشتم بارداری را سپری می کنند از لحاظ سایز شکم از شما بزرگتر و یا کوچکتر می باشند؟ این تفاوت‌ها کاملاً طبیعی است، ولی می تواند منحرف کننده نیز باشد. حالت حمل، بیشتر مربوط به خود مادر است نه جنین. تعادل عضلانی مادر، نقش مهمی در این موضوع خواهد داشت به این ترتیب که اگر مادر دارای عضلات سفت و محکم باشد، شکم، کمتر به بیرون رانده می شود. اگر پزشک متخصص شما می گوید که همه چیز مناسب است، پس همه چیز خوب بوده و احتیاجی به نگرانی نیست.

* در هفته 28 بارداری حتماً با پزشک معالج خود در مورد وضع حمل زودرس صحبت کنید و اطلاعات کافی را در مورد آن بگیرید. با اینکه هیچ نگرانی در مورد وضع حمل زودرس وجود ندارد، اما بهتر است اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشید، زیرا ممکن است اتفاقی بیفتد و ندانستن اطلاعات کافی، باعث بروز مشکلاتی شود. حتی اگر وضع حمل شما در موعد مقرر صورت گیرد، آمادگی و آگاهی از محتملات به شما آرامش خواهد داد.


علائم طبیعی درهفته 28 بارداری

1. ترشح شیر از نوک پستان:

 • این ترشحات آماده شدن سینه های شما برای شیردهی است و کاملا طبیعی میباشد.

2. احساس خستگی :

 • به علت افزایش وزن و بزرگ شدن شکم میباشد. بهترین روش برای کم کردن آن فشار نیاوردن به خود و کارهای سنگین نکردن است.

3. درد مفاصل:

اگر کارتان طوری است که زمان‌های طولانی پشت میز و کامپیوتر هستید، حتماً به انگشتان و مچ دست‌های خود استراحت کافی را بدهید. جنین شما در این زمان مایعات زیادی مصرف می کند که این موجب تورم و درد و ناراحتی در شما می شود. هنگام نشستن پشت میز، از صحیح بودن حالت بدن خود مطمئن شوید. دست‌ها حتماً باید به صورت موازی با میز قرار گیرد و نه خیلی جلو و نه خیلی عقب برود.

4. سردرد:

گاهی اوقات بانوان باردار در هفته 28 بارداری دچار سردردهای می‌شوند که این سردردها ویژه ماه سه ماهه اول و سوم بارداری است. این سردرد برای آنهایی که بیش از بارداری به میگرن دچار بوده‌اند تقریبا کشنده می‌شود، اما این را باید بدانید که تنها می‌توانید استامینوفن بخورید (سردرد در بارداری و 29 راه درمان و پیشگیری). در صورتی که با اختلال دید مواجه هستید حتما با پزشک تماس بگیرید علت این سردرها می‌تواند بالارفتن فشار خون شما باشد. معمولا در سه ماه سوم بارداری علت سردرد یا فشار خون بالاست یا پروتئین زیادی از خون شما دفع می‌شود. البته سردردها می‌تواند دلایل دیگری هم داشته باشد ( علت های سردرد بارداری) چند راهکار به شما برای کاهش سردردهای این دوران کمک می‌کند:

 •    روش های شل‌سازی بدن (آموزش شل سازی بدن)
 •    دوش‌های متناوب با اب گرم و سرد
 •     ماساژ گیجگاهی، شانه و گردن

اختلال عملکرد سمفیز پوبیس چیست؟

اگرچه شنیدن اسم سمفیز پوبیس برای بار اول ترسناک است اما این مشکل فقط نوعی مشکل در مفاصل لگن است.

در طول بارداری هورمونی به اسم ریلکسین ترشح می شود که باعث می شود رباط ها همراستا به استخوان های لگن بمانند و باعث شل شدن و آرامش آنها می شود. این مسئله باعث ناثباتی مفاصل لگن می شود که باعث درد میشود.

ممکن است مشکل در راه رفتن، ایستادن و چرخیدن در هنگام خواب داشته باشید زیرا هنگامی که یک طرف مفاصل بیشتر از دیگری حرکت می کند، نامتعادل بودن باعث ایجاد درد می شود.

اگر درد غیرقابل تحمل بود با پزشک صحبت کنید. او به شما ورزش های مناسب یا کمربندهای مخصوص پیشنهاد می کند


هشدارها درهفته 28 بارداری

1. در صورت داشتن عفونت‌های ادراری در هفته28بارداری  باید سریعاً رسیدگی شود زیرا ممکن است به مشکلات کلیوی و حتی وضع حمل زود هنگام بینجامند. در صورت احساس درد و یا سوزش در زمان دفع ادرار، سریعاً به پزشک متخصص خود مراجعه کنید.

2. در صورت مشاهده علائم پره اکلامپسی (مسمومیت حاملگی) به پزشک مراجعه کنید:

 •  تاری دید یا لکه در میزان بینایی
 •  افزایش وزن ناگهانی یا سریع
 •   سردردهای شدید
 •   درد شکم
 •   کاهش تولید ادرار

تغذیه درهفته 28 بارداری

شما بیست و هشتمین  هفته بارداری خود را به اتمام می‌رسانید. در این دوره مهم است که مراقب خود و فرزندتان باشید. سعی کنید اسنک‌های سالم و مقوی را در رژیم غذایی خود جای دهید. مقالات "مصرف سیر در دوران بارداری " و "شلغم برای زنان باردار" را مطالعه کنید.


ورزش درهفته 28 بارداری

در این دوره باید ورزش‌های کششی انجام دهید که آن هم زیر نظر متخصص باشد. سعی کنید برای رفع خستگی از کار های سنگین خودداری کنید و استراحت بیشتری داشته باشید. در حین انجام ورزش های یوگا موسیقی آرامبخش گوش دهید.


نکاتی برای پدرها در هفته 28 بارداری:

- آخرین نکته در هنگام درد زایمان حضور مرد در کنار زن است.

- اگر میخواهید در هنگام زایمان کنار همسر خود باشید خود را آماده کنید.

- کتاب بخوانید، فیلم ببینید یا با یکی از دوستانتان که در این موقعیت بوده است صحبت کنید.

- بدانید چه چیز در انتظار شما است و روش های آرام کردن را بیاموزید.

در بارداری، مراحل تولد، مدت درد زایمان و مسائل دیگر در خانم های مختلف متفاوت است. انتظار نداشته باشید همه چیز همان طور که فکر می کردید اتفاق بیفتد. همسر شما متناسب با سایز و حالت جنین، سزارین یا زایمان طبیعی را انتخاب می کند.

امتیاز مطلب: 97% 97


 • profileمامانِ یاسین و بَهار 🦊1398/02/17

  ببخشید چطور نرمفزار اوما رو روی گوشی ایفون نصب کنم ؟ایا نسخه iosنرمفزار اوما هست؟

  • profileزهرا حکیمی1397/08/21

   سلام خسته نباشید من هفته 28 بارداری هستم میشه بگید الان چند ماهه هستم

   • profileزهرا ***1397/02/21

    سلام،وقتتون بخیر
    من هفته 28 هستم و چند روزی هست که برخلاف آبی که مینوشم مقدار ادرارم کم شده،3 روز پیش هم آزمایش کشت ادرار دادم و جواب آزمایش منفی بود و عفونتی وجود نداشت!
    آیا به نظر شما علتی دیگری میتونه داشته باشه؟البته لازم به ذکر هست که تعریقم هم به شدت زیاده و مدام درحال عرق کردن هستم
    تشکر و سپاس

    • profileپزشک اوما1397/03/02

     سلام عزیزم اگر تعریق زیاد شده بهتره تیروئید را چک کنید، آیا به تازگی آزمایش تیروئید انجام دادید؟

    • profileزهرا ***1397/03/05

     ممنون از پاسختون،آخرین آزمایشی که دادم قند و کشت ادرار بود و از لحاظ تیرویید بررسی نشدم !به نظرتو نیازه که تیروییدم هم بررسی بشه؟

   • profileسمانه ***1396/10/25

    سلام. من هفته 28 بارداری هستم
    خواستم یه پارتیشن چوبی جابجا کنم کمردرد کرفتم
    مثل این بود که مهره کمرم شکست
    بعدش بچه همچنان تکون میخورد
    خواستم ببینم مشکلی نیس
    فردا هم دکترم توی مطب نیست
    لازم هست به بیمارستان مراجعه کنم؟

    • profileپزشک اوما1396/10/26

     سلام عزیزم اگر کمر درد ادامه داره و لکه بینی دارید بهتره مراجعه کنید و اگر خوب شده مشکلی نیست اما باید محتاط تر باشید

   • profileمونا ا.م1396/09/16

    سلام. من هفته ی۲۸ هستم مدتیه که یه دردی توی آلت تناسلی دارم احساس میکنم استخون درد هستش ولی برام عجیبه که جرا اونجا تاحالا نشنیده بودم کسی اینجوری باشه کاهی اوقات توی راه رفتن یا وقتی پاهام یکم باز میشه هم درد میگیره تنها مشکلم همینه درد دیگه ای هم ندارم.

    • profileپزشک اوما1396/09/16

     سلام عزيزم، دردهاي مختلفي را ممكنه در دوران بارداري تجربه كنيد، جاي نمراني نداره فقط از نظر عفونت بهتره بررسي شويد و آزمايش كشت ادرار را انجام دهيد.