Ooma
اهمیت آغوز برای نوزاد تازه متولد شده

یکی از موارد مهم برای هر نوزاد تازه متولد شده تغذیه او می باشد. همیشه شنیده ایم که می گویند تغذیه با شیر مادر بهترین تغذیه برای نوزاد تازه به دنیا آمده است. زیرا علاوه بر تمام مواد مغذی که خداوند در شیر مادر قرار داده است و به تکامل و افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن بیشتر کمک می کند باعث ارتباط بهتر بین فرزند و مادر می شود و مهر مادری را هرچه بیشتر بر دل نوزاد می اندازد. البته اگر تحت شرایط خاصی بودید که نتوانستید خودتان به نوزاد شیر دهید دیگر شما مقصر نیستید و نباید ناراحت یا نگران باشید. در این مطلب می خواهیم توضیح کوتاهی در مورد اهمیت آغوز یا اولین شیر بعد از زایمان برای نوزاد بدهیم. پس حتما تا پایان مطلب را کامل بخوانید.

آغوز چیست و چه اهمیتی دارد؟

شیري که پستان ها در دو سه روز اول پس از زایمان تولید می کنند، آغوز یا ماك یا کلستروم نامیده می شود که غلیظ و زردرنگ و یا به رنگ روشن و سرشار از مواد ایمنی بخش است. این شیر خیلی شبیه شیر خوراکی که ما می شناسیم نیست اما نوزاد را در برابر عفو نت ها محافظت می کند به حدي که آن را اولین واکسن نوزاد می نامند که به صورت طبیعی انجام می شود.

آغوز  در مقایسه با شیري که پس از آن تولید می شود، داراي مقدار بیشتري پروتئین و ویتامین هاي محلول در چربی و برخی مواد معدنی مثل سدیم و مقدار کمتري چربی و ویتامین هاي محلول در آب است. گرچه حجم آغوز محدود است و در هر نوبت شیر دهی ممکن است حتی بیش از یک یا دو قاشق مربا خوري در هر پستان نباشد، اما نیاز نوزاد هم در همین حد است. جریان شیر از روز سوم تا ششم بعد از زایمان برقرار می شود.

 

4754-آغوز

آغوز چه کمکی به شیردهی در آینده می کند؟

دادن آغوز به نوزاد علاوه بر اهمیتی که بر سلامتی نوزاد و ایمنی او دارد باعث می شود نوزاد به مکیدن عادت کند و همین مکیدن ها باعث تولید شیر بیشتر در روز های آینده در سینه های شما می شود تا نوزاد از نظر تغذیه ای مشکلی نداشته باشد. بنابراین آن را جدی بگیرید و حتما آغوز را به نوزاد بدهید.

سخن آخر

تولد یک نوزاد معجزه ای بزرگ از طرف خداوند است. آغوش مادر و شیر مادر امن ترین مکان و تغذیه برای نوزاد تازه متولد شده است. به همین دلیل تا می توانید تمام تلاش خود را بکنید تا فرزندتان از این نعمت خدادای بزرگ و ارزشمند بهره مند شود. شیر مادر در سلامتی کل دوران زندگی  فرزند شما تاثیر به سزایی خواهد گذاشت و هر چه کامل تر دوران شیر دهی را تجربه کند در آینده سالم تر است

 Meredith Shur, MD. Colostrum or the First Breast Milk Stage.on April 20, 2020

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 97% 97