Ooma
5 نکته اصلی که از سه ماهه دوم بارداری باید بدانید

برای بسیاری از مادران، سه ماهه دوم فاز لذت بخش و راحت بارداری است. در حال حاضر بیماری صبحگاهی شما به احتمال زیاد ناپدید شده است، و ضربه جنین به قدری نیست که باعث ایجاد درد شود. با این حال، ناراحتی های متعددی می تواند اتفاق بیفتد که اغلب باعث سرگیجه و درد رباط گرد می شود. در این زمان فرزند شما شروع به رشد با سرعت ثابت می کند. در این مقاله بطور کامل درباره سه ماهه دوم بارداری می خوانید:

رشد جنین در سه ماهه دوم چگونه است؟

در سه ماهه دوم چه اتفاقی می افتد؟

علائم سه ماهه دوم بارداری چیست؟

افزایش وزن و تهوع در سه ماهه دوم

در سه ماهه دوم بارداری چه کارهایی انجام دهیم؟


سه ماهه دوم چقدر طول می کشد؟

سه ماهه دوم، از هفته 14 تا 27 بارداری طول می کشد. سه ماهه دوم 14 هفته یا تقریبا سه و نیم ماه می باشد.

رشد جنین در سه ماهه دوم چگونه است؟

در سه ماهه دوم بارداری، رشد جنین شما بر اساس پایه ای است که در سه ماهه اول بارداری شروع شده است. اندازه فرزند شما از یک شاه بلوط به یک سر گل کلم می باشد و این سرعت رشد با برجسته شدن شکم شما واضح تر می شود. هر هفته بارداری چیزی تازه به ارمغان می آورد؛ برخی از نکات برجسته در اینجا ذکر شده است: 

 

رشد جنین در سه ماهه دوم بارداری

14 هفتگی: مکیدن و قورت دادن

در حدود هفته 14 بارداری، جنین مکیدن و قورت دادن را آغاز می کند و انگشت شست خود را در هفته های آینده می مکد!

16 هفتگی: جنین در راه

در هفته 16 تا 18 بارداری یا زودتر از آن، ممکن است احساس خستگی کنید زیرا فرزند شما در شکم یا در کیسه آمنیوتیک تکان می خورد. اگر این اولین بارداری شما باشد، تشخیص جنبش بیشتر طول می کشد. از هفته 19 بارداری حرکات و ضربه های جنین قوی تر می شود. جنین شما در حال رشد است، اما هنوز هم به اندازه کافی فضا برای حرکت دارد که یک چیز خوب است زیرا در طول سه ماهه سوم باعث گرفتگی می شود.

17 هفتگی: جنین شما یک پوشش مومی دارد

غدد در پوست جنین شما شروع به تولید ماده چرب به نام vernix می کند. این ماده بدن شما را پوشش می دهد و به عنوان یک مانع ضد آب محافظ از پوست عمل می کند.

22 هفتگی: جنین شما ابرو دارد

این ابروهای کوچک اکنون قابل مشاهده هستند: موهای ریز بدون هیچ رنگدانه ای می باشد. اگرچه پلک های جنین شما هنوز برای چند هفته دیگر بسته است، اما اکنون چشم او می تواند پشت پلک حرکت کند.

23 هفتگی: جنین شما به صدا پاسخ می دهد

در 23 هفتگی گوش های جنین به طور کامل رشد کرده است و جنین با شنیدن صدای بلند با حرکت کردن واکنش نشان میدهد. این زمان خوبی برای آواز خواندن برای جنین و پخش موسیقی است - و فراموش نکنید که با او صحبت کنید و آنچه می خواهید انجام دهید را به او بگویید.

27 هفتگی: جنین شما می تواند لبخند بزند

اولین لبخند جنین شما در این روزها اتفاق می افتد، زیرا جنین اغلب از حدود هفته 27 بارداری شروع به تمرین در رحم می کند. لبخند معمولا هنگامی که جنین خواب است (اغلب در هنگام حرکت سریع چشم (REM)) اتفاق می افتد.


در سه ماهه دوم چه اتفاقی می افتد؟

این فقط جنین شما نیست که مشغول است! شما هم یک برنامه کامل دارید. در نیمه بارداری - در حدود هفته 20 بارداری - احتمالا سونوگرافی آنومالی  برای بررسی سلامت جنین انجام می شود. اگر قبلا این قرار ملاقات را با پزشک خود نگذاشته اید، این کار را انجام دهید. 

در این سه ماهه شکم و سینه (اندازه شکم در ماههای مختلف بارداری) شما به طور قابل توجهی رشد خواهد کرد. در این زمان باید لباس بارداری و شلوار و لباس راحت بپوشید. اگر سایز شما افزایش یافته است تعجب نکنید. پوشیدن لباس راحت و سوتین راحت نیز ایده خوبی می باشد. 

در طول سه ماهه دوم، انرژی شما افزایش می یابد و می توانید تمرینات ورزشی خود را شروع کنید. در خصوص تمرینات ورزشی با پزشک خود صحبت کنید. اما پیاده روی، شنا، و برخی از تمرینات یوگا قبل از زایمان می تواند گزینه های ورزشی خوبی در بارداری باشد. 


علائم سه ماهه دوم بارداری چیست؟

علائمی که ممکن است در سه ماهه دوم مشاهده کنید ممکن است شامل گرفتگی و احتقان بینی، سرگیجه، گرفتگی عضلات پا، کمر درد و تغییرات پوستی باشد. برای جزئیات بیشتر موارد زیر را ببینید:

 

علائم سه ماهه دوم بارداری

1-  سرگیجه.

بدن شما تغییرات در گردش خون از جمله جریان خون کمتری نسبت به بدن و سرتان را تجربه می کند. این مسئله باعث می شود احساس سرگیجه کنید. اگر احساس سرگیجه کردید به پهلو دراز بکشید. همچنین مطمئن شوید که مقدار زیادی مایعات می خورید. می توانید با آهسته حرکت کردن یا تغییر موقعیت به جلوگیری از سرگیجه کمک کنید. اگر نگران هستید، با مشاور صحبت کنید.

2-  درد رباط گرد.

اگر درد و یا گرفتگی در ناحیه کشاله ران تجربه کنید، احتمالا به خاطر درد رباط گرد می باشد. همانطور که رحم بزرگ می شود، رباط هایی که شکم را نگه می دارد می تواند باعث ایجاد درد شود. به طور معمول، درد رباط گرد نگران کننده نیست، اما اگر شدیدتر شود یا از بین نرود، با پزشک خود تماس بگیرید. درد کشاله ران یا درد شکم در دوران بارداری می تواند نشانه ای از عوارض احتمالی باشد، بنابراین پزشک باید هر چیزی جدی تری را رد کند. علائم دیگر که می تواند باعث بروز درد شود درد لگن و باسن است.

3-  تغییرات پوست.

پوست شما ممکن است در سه ماهه دوم یا سوم متفاوت به نظر برسد. در طول بارداری، بدن شما ملانین بیشتری تولید می کند - رنگدانه ای که به پوست رنگ می دهد - به طوری که نوک سینه ممکن است تیره تر شود و ممکن است بر روی صورت لکه های تیره قهوه ای ظاهر شود (سیاه شدن نوک سینه در بارداری). 

این تکه های پوست تیره پس از زایمان به آرامی محو می شوند. همانطور که نوزاد شما رشد می کند و وزن بارداری افزایش می یابد، ممکن است خشکی یا خارش در پوست احساس کنید یا علائم کششی ایجاد شود. هیچ راه حل معقولی برای علائم کششی وجود ندارد، اما لوسیون مرطوب کننده ممکن است خارش پوست را تسکین دهد. راه های طبیعی هم برای کاهش ترک شکم وجود دارد که مانع نمیشه اما از شدتش کم میکنه


افزایش وزن و تهوع در سه ماهه دوم

حالت تهوع در سه ماهه دوم بارداری

در این زمان حالت تهوع بارداری شما ناپدید شده است و اشتهای شما به حالت عادی باز می گردد، اما در نظر داشته باشید كه نباید برای دو نفر بخورید. شما فقط حدود 300 کالری اضافی در روز نیاز دارید - این یک لیوان شیر و نصف یک ساندویچ است- پس بهتر است بر روی رژیم متعادل که شما و نوزاد شما را تغذیه می کند تمرکز کنید. اگر نگران افزایش وزن هستید با پزشک خود صحبت کنید چون باید جلوی افزایش وزن در بارداری را بگیرید.. همانطور که وزن شما افزایش می یابد و شکم شما بزرگ می شود، اندازه شکم در هر ماه بارداری متفاوت است. مردم متوجه خواهند شد که باردار هستید! به یاد داشته باشید که افزایش وزن یک بخش مهمی از سه ماهه دوم و سوم است و یادآوری می شود که در حال نزدیک شدن به زمان زایمان هستید.

در بارداری چگونه باید بنشینم؟

تا زمانی که راحت هستید و احساس پشتیبانی می کنید، نیازی نیست به نحوی خاص بنشینید. اگر قصد دارید برای مدت زمان طولانی بنشینید، مانند محل کار، از یک صندلی قابل تنظیم با حمایت کمر استفاده کنید، یا یک بالشت کوچک پشت خود قرار دهید. برای کمک به کاهش تورم پاها از چیزی استفاده کنید تا زیر پای شما قرار گیرد.

زن باردار چگونه باید دراز بکشد؟

با بزرگ شدن شکم، پیدا کردن پوزیشن راحت برای دراز کشیدن دشوار می شود. دراز کشیدن بر روی شکم در بارداری دشوار است و باعث ناراحتی می شود و دراز کشیدن به پشت به عضلات پشت و ستون فقرات فشار وارد می کند.اما طرز خوابیدن در بارداری چگونه است؟، بهترین حالت خواب دراز کشیدن به پهلو و خم کردن زانوها می باشد.


در سه ماهه دوم بارداری چه کارهایی انجام دهیم؟

کارهای انجام شده در سه ماهه دوم بارداری

  • در این ماه در مورد اسم پسر یا اسم دختر خود  فکر کنید 
  • در مورد گزینه های ورزشی امن با پزشک خود صحبت کنید
  • با پزشک خود برای چکاپ بارداری و اسکن اولتراسوند، و در مورد هر آزمایش تشخیصی مانند آمنیوسنتز بحث کنید.
  • تنظیمات زایمان را با پزشک خود مورد بحث قرار دهید
  • در مورد مرخصی بعد از زایمان با کارفرمای خود صحبت کنید

در انتهای مقاله به شما دوستان عزیز نصب اپلیکیشن بارداری اوما را پیشنهاد میکنم. در این اپلیکیشن خیلی از نگرانی های شما مادر باردار از بین میرود. میتوانید با متخصصین اوما در تماس باشید و سوالات پزشکی خود را به راحتی بپرسید. با دوستان هم شرایط خود صحبت کنید. 

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.pampers.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 96% 96