Ooma
سیاه شدن نوک سینه در بارداری

بیشتر تغییرات فیزیکی در طی بارداری در سینه دیده می شود. پس از لقاح، مادران باردار دچار حساسیت به لمس در پستان (بخوانید: درد سینه در بارداری)، تورم سینه، علامت کشش روی سینه، و سیاه شدن نوک سینه (پوست اطراف نوک سینه) می شوند. به دلیل افزایش هورمون های دوران بارداری، بسیاری از خانم ها با پیشرفت بارداری، تیره تر شدن نوک سینه را می بیینند. معمولا رنگ نوک سینه اوایل هفته اول یا دوم تغییر می کند. همچنین در برخی خانم ها نوک سینه بزرگتر می شود به خصوص اگر سینه متورم شده باشد. نوک سینه ها نیز ممکن است رشد کند و برجسته تر شود. تیره شدن پوست در بارداری، هیپرپیگمانتاسیون، در دستگاه تناسلی خارجی و منطقه مقعد نیز دیده می شود.

آیا سیاه شدن نوک سینه در بارداری طبیعی است؟

تغییر فیزیکی باعث می شود سوال زیادی مطرح شود. بسیاری از تغییرات دلپذیر نیست، اما کاملا طبیعی است. تیره شدن نوک سینه در بارداری یک تغییر معمول است که در اغلب زنان در حاملگی رخ می دهد. به غیر از تیره شدن، نوک سینه ها می توانند بزرگتر شوند.

آیا تیره شدن نوک سینه دائمی است؟

در بیشتر موارد، سایز سینه ها و نوک سینه ها چند ماه پس از زایمان ، به حالت قبلی نزدیک می شوند. 

- تیره شدن نوک سینه ها همراه با سایر قسمت های بدن عمدتا ناشی از رنگدانه های ملانین است. بنابراین، لازم است که ملانین تحرک بیشتری نداشته باشد تا از تیره شدن نوک سینه جلوگیری شود. این به معنی مراقبت از پوست شما در هنگام خروج در مقابل خورشید است. اگر می خواهید آفتاب بگیرید سینه هایتان را پوشش دهید تا نوک سینه ها تیره تر نشوند. قرار گرفتن در معرض آفتاب موجب می شود ملانین برای محافظت در برابر اشعه ماورای بنفش بیشتر تولید شود. همچنین از کرم های ضد آفتاب برای حفظ پوست سالم استفاده کنید.

-  لوسیون های خاص و کرم های موضعی موجود در بازار از مناطق تاریک مراقبت می کنند و به کاهش غلظت ملانین در این مناطق کمک می کند. این ها از مواد شیمیایی مختلف ساخته شده اند که با پوست و لایه های داخلی آن واکنش نشان می دهند تا پوست روشن تر شود. ممکن است این لوسین ها در زمان های دیگر مفید است اما زمانی که باردار هستید ممکن است برای شما مناسب نیست. بهتر است قبل از استفاده از هر یک از این لوسیون ها یا کرم توصیه دکتر را دریافت کنید زیرا حضور یک عنصر خاص یا مواد شیمیایی می تواند به کودک شما آسیب برساند و یا با سینه های بسیار حساس واکنش نشان دهد.

-  تیره شدن نوک سینه فقط پاسخ فیزیکی نیست. بلکه پاسخ عاطفی نیز است. تغییرات سطوح هورمون نوساني است اما اين تغييرات مي تواند بر سلامت رواني تاثیر بگذارد. اگر در مورد حاملگی خود دچار استرس ناخواسته شده اید یا در معرض محیط هایی قرار گرفته اید که بر روی استرس شما تاثیر می گذارند، مانند فشار محیط کار، تیرگی نوک سینه می تواند بدتر شود. کلید سلامتی شما، سلامت کودک شما و رنگ پوست شما لذت بردن از بارداری است. هنگامی که حال روحی شما خوب باشد رنگ نوک سینه نیز خوب است.

تیره شدن نوک سینه در بارداری معمولا بی ضرر است. این موضوع بیشتر بر روحیه مادر تاثیر می گذارد. بنابراین سعی کنید تغییرات طبیعی بدن در بارداری را بپذیرید.

برآمدگی های مونتگمری

علاوه بر سیاه شدن نوک سینه، با پیشرفت حاملگی ممکن است برآمدگی های مونتگمری، که برجستگی کوچک در نوک سینه است را مشاهده کنید. این برجستگی ها نگران کننده نیست. این برجستگی ها با تورم غدد چربی به نام "غدد مونتگومری،" اتفاق می افتد. این برجستگی ها برای ترشح یک نوع روغن برای محافظت پوست حساس اطراف نوک سینه در هنگام شیردهی می باشد (فشار ثابت، سایش، و خشک کردن پوست در دوران شیردهی رخ می دهد در صورتی که این روغن وجود نداشته باشد ممکن است شیردهی دردناک باشد). بعضی از دانشمندان معتقدند که روغن ترشح شده توسط غدد مونتگومری نیز ممکن است بویی داشته باشد که باعث تحریک اشتهای نوزاد تازه متولد شده شود.
تعداد غدد مونتگمری اطراف نوک پستان در خانم های مختلف متفاوت است. بعضی از خانمها 4 غده و برخی دیگر بیش از بیست غده دارند. این غدد با چشم غیرمسلح دیده نمی شود به همین دلیل برخی خانم ها با دیدن این غدد در اطراف سینه نگران می شوند. در برخی خانم ها نیز این غدد در طول تحریک جنسی دیده می شود.

علل سیاه شدن نوک سینه

علت اصلی سیاه شدن نوک سینه هورمون است. پروژسترون و استروژن باعث می شوند بدن رنگدانه بیشتری تولید کند. به همین دلیل بسیاری از زنان لکه و تکه های تیره بر روی پوست مشاهده می کنند. این هورمون ها نیز باعث سیاه شدن نوک سینه، حساسیت به لمس پستان، تورم پستان، نشت آغوز، و تمام تغییرات دیگر سینه می شوند. در برخی موارد، تیره شدن پوست می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی باشد، هر چند به طور کلی این چنین نیست. اگر تغییر رنگ با درد، قرمزی، یا خونریزی همراه باشد باید با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر باردار نیستید، ممکن است که نوک سینه ها و سیاه شدن آن ها توسط یک وضعیت پزشکی جدی مانند بیماری پاژه، یک شکل نادر سرطان (علائم سرطان پستان | تشخیص، علت و درمان سرطان پستان ) ایجاد شده باشد. اگر نوک هر دو سینه سیاه شده است مشکل بیماری پاژه نیست. اما در هر صورت با پزشک تماس بگیرید.

درمان سیاه شدن نوک سینه

در طول بارداری و شیردهی برای جلوگیری از تیره شدن پوست کاری نمی توانید بکنید. تغییر رنگ پوست مشکلی جدی نیست. این اتفاق بخش طبیعی باردار شدن و زایمان است. تیره تر شدن نوک سینه در دوران بارداری پس از زایمان به حالت طبیعی خود بازمی گردد. اگر چه آنها به احتمال زیاد اقامت تاریک تا زمانی که شما تغذیه با شیر مادر است. در برخی مادرها پوست بعد از زایمان تیره می ماند. استفاده از برخی از کرم ها و داروها در دوران بارداری مجاز نیست بنابراین پیش از استفاده با پزشک خود صحبت کنید. 

منبع: www.pregnancycorner.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 90% 90