Ooma
علائم سرطان پستان | تشخیص، علت و درمان سرطان پستان

امروزه یکی از مهم ترین دغدغه خانم ها سرطان سینه است. زیرا روز به روز آمار مبتلایان به این بیماری بیشتر می شود. خوشبختانه اگر این سرطان با آگاهی و دانش کافی زود هنگام تشخیص داده شود قابل درمان است و می توان از پیشروی آن جلوگیری کرد. بنابراین شما نیز باید علائم این سرطان را به خوبی بشناسید و نسبت به راه های پیشگیری و درمان آن آگاه باشید. بعد از سرطان ریه، سرطان سینه عامل اصلی مرگ و میر زنان در جهان می باشد. طبق آمار پزشکی درمان این سرطان از سال 1989 کشف شده است. با این حال در سال 2017 از حدود 252710 مورد سرطان پستان در زنان، 40610 آن منجر به مرگ شده است. آگاهی از علائم و روش های این بیماری تا حد زیادی از ابتلا به آن و یا پیشروی بیماری جلوگیری می کند. البته این موضوع صرفا برای خانم ها نیست و برای مردان هم امکان این بیماری وجود دارد منتها در زنان شایع تر است.

در این مطلب گروه سلامت اوما قصد دارد شما را با همه علائم این بیماری و روش های پیشگیری و درمان آشنا کند تا با آگاهی بیشتر نسبت به این بیماری از ابتلا به آن جلوگیری کنید.

 در ادامه انیمیشن مربوط به علائم و درمان سرطان پستان را مشاهده نمایید تا بعد از آن اطلاعات دقیق تری در مورد این نوع سرطان به شما مخاطبان عزیز اومایی آموزش دهیم.

علائم سرطان پستان و روش درمان آن

 

در این مقاله می خوانیم:


 عکس سرطان پستان

نکات اجمالی درباره سرطان سینه

 • سرطان پستان شایعترین سرطان در میان زنان است.
 • علائم رایج این بیماری شامل توده یا ضخیم شدن سینه و تغییر در پوست یا نوک سینه می باشد.
 • عوامل خطرزای این سرطان می توانند ژنتیکی باشند، اما در بعضی افراد هم سبک زندگی مانند مصرف الکل بیش از حد می تواند موجب این بیماری شود.
 • طیف وسیعی از درمان ها از جمله جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی برای این سرطان در دسترس است.
 • بسیاری از تومورهای پستان سرطانی نیستند، اما بهتر است در صورت تشخیص توده به پزشک مراجعه کنید.

سرطان پستان (سرطان سینه) چه زمانی اتفاق می افتد؟

پس از بلوغ، سینه زن شامل چربی، بافت همبند و هزاران لوبول و غدد کوچک است که یکی از اصلی ترین وظایف آن ها تولید شیر برای دوران شیردهی است. در واقع لوله های کوچک یا کانال ها، شیر را به سمت نوک سینه حمل می کنند. در سرطان، برخی سلول های بدن بصورت غیرقابل کنترل رشد می کنند و عملکرد ارگان های داخلی را تحت تاثیر خود قرار می دهند. سرطان سینه به دو نوع اصلی زیر تقسیم می شود:

 • کارسینوم داکتال: این مشکل در کانال شیر شروع می شود و شایع ترین نوع این سرطان است.
 • کارسینوم لوبولار: این مشکل در لوبول شروع می شود.

انواع مختلف سرطان سینه چیست؟

با اینکه سرطان سینه به دو نوع اصلی تقسیم می شود اما زیرشاخه های مختلفی از آن وجود دارد، که بعضی از آنها شایع تر از دیگران هستند و ترکیبی از سرطان های مختلف می باشند. برخی از شایع ترین انواع سرطان عبارتند از:

1-  کارسینوما مجاری یا داکتال:

شایع ترین نوع سرطان سینه کارسینوم قلبی  (DCIS) است. این سرطان در سینه گسترش نمی یابد و خوشبختانه با سرعت بالا درمان می شود.

2- کارسینوم مجرای تهاجمی:

این سرطان در کانال های شیر آغاز می شود و به سایر قسمت های بافت اطراف رشد می کند. حدود 80٪ از سرطان های سینه، از نوع کارسینوم مجرای تهاجمی هستند.

3- کارسینوم لوبولار مهاجم:

این نوع سرطان سینه در غدد تولید کننده شیر در سینه آغاز می شود و تقریبا 10٪ از سرطان های مهاجم سینه، از نوع کارسینوم لوبولار مهاجم هستند.

سایر سرطان های سینه که کمتر از موارد گفته شده در بالا دیده می شود، شامل موارد زیر می باشند:

4- کارسینوم موشیون

از سلول های سرطانی تولید کننده مخاط ایجاد می شود. تومورهای مخلوط شامل تجمع انواع مختلفی از سلول ها هستند.

5- کارسینوم مدولار

یک سرطان سینه نفوذی است که با مرزهای مشخص تعریف شده بین بافت سرطانی و غیر سرطانی ایجاد می شود.

6- سرطان التهابی سینه:

این سرطان باعث می شود که پوست سینه قرمز شود و احساس گرما کنید و در ظاهر فکر می کنید دچار عفونت در سینه شده اید. این تغییرات ناشی از انسداد عروق لنفاوی توسط سلول های سرطانی است.

7- سرطان های سینه سه گانه منفی:

این نوع سرطان زیر مجموعه سرطان مهاجم با سلول هایی است که گیرنده های استروژن و پروژسترون و پروتئین خاص (HER2) در سطح ندارند.

8-  بیماری پاژه نوک سینه:

این سرطان در کانال های سینه آغاز می شود و به نوک سینه و ناحیه اطراف نوک سینه گسترش می یابد. این سرطان با قرمزی در اطراف نوک سینه مشخص می شود.

9-  کارسینوم آدنوئید کیستیک:

این سرطان دارای ویژگی های غدد و کیستیک هستند. یعنی یک غده یا حالت کیست مانند در پستان ایجاد می شود که قبلا آن را حس نمی کردید. پیشرفت این نوع سرطان تدریجی است و به شدت گسترش پیدا نمی کنند.

10-  کارسینوم لوبولار مجاری:

این حالت سرطان نیست، بلکه رشد غیرطبیعی سلولی است و قابل درمان می باشد.

موارد غیر معمول سرطان سینه عبارتند از:

 •  کارسینوم پاپیلر
 •  تومور فیلودس
 •  آنژیوسارکوم
 •  کارسینوم لوله ای

علائم سرطان پستان در زنان و دختران

شناخت علائم سرطان پستان به دختران و خانم ها کمک می کند تا در صورت ابتلا سریعا به پزشک مراجعه کنند و زودتر بیماری تشخیص داده شود. زیرا هرچه زودتر این بیماری مشخص گردد درمان آسان تری دارد و پیشرفت نمی کند و همچنین منجر به مرگ نمی شود. از اولین علائم سرطان سینه معمولا تشکیل بافتی ضخیم یا توده در سینه و یا زیر بغل است. 

نشانه های رایج دیگر عبارتند از:

 • درد زیر بغل و سینه که در طول سیکل قاعدگی تغییر نمی کند.
 • قرمزی پوست سینه مانند پوست نارنجی
 • تشکیل جوش در اطراف نوک پستان ها
 • ترشحات از نوک سینه، احتمالا حاوی خون
 • تغییر در اندازه یا شکل سینه
 • لایه برداری، پوسته پوسته شدن پوست روی سینه یا نوک سینه

سوالی که برای خیلی از خانم ها در این مرحله پیش می آید این است که آیا علائم و نشانه های سرطان سینه مثبت 2HER  با سرطان سینه منفی HER2 متفاوت است؟

علائم و نشانه های سرطان مثبت 2HER همانند سرطان سینه منفی HER2 می باشد، به جز اینکه سرطان مثبت 2HER سریع تر رشد کرده و گسترش می یابد.

هشدار مهم:

شما نباید دائما نگران باشید زیرا اکثر توده ها سرطانی نیستند، اما بهتر است برای بررسی دقیق تر با مشاهده علائم در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

 

علائم سرطان پستان


علل سرطان پستان چیست؟

دلایل مختلفی می تواند باعث ابتلا به سرطان سینه شود. سرطان پستان معمولا در پوشش داخلی لوله یا لوبول هایی که شیر را تولید می کند، شروع می شود و از آنجا به سایر قسمت های بدن گسترش می یابد. البته علت دقیق سرطان پستان هنوز مشخص نیست، اما بعضی عوامل احتمال سرطان را افزایش می دهد که برخی از این عوامل قابل پیشگیری هستند. در ادامه مهم ترین عوامل ایجاد سرطان سینه را بررسی خواهیم کرد:

1- سن

خطر سرطان پستان با سن افزایش می یابد. در 20 سالگی، احتمال سرطان پستان در دهه آینده 0.6 درصد است. اما تا سن 70 سالگی، این رقم به 3.84 درصد می رسد.

2- ژنتیک

اگر یکی از نزدیکان شما سرطان پستان داشته باشد احتمال ابتلا به آن بالاتر می رود. در زناني که ژن های BRCA1 و BRCA2 را در بدن خود دارند، خطر ابتلا به سرطان پستان، سرطان تخمدان و يا هر دو بيشتر است. متاسفانه این این ژن ها ارثی هستند. TP53 نیز ژن دیگری است که خطر سرطان سینه را افزایش می دهد. پزشکان تخمین می زنند حدود 5 تا 10 درصد سرطان های سینه به صورت ژنتیکی از نسل های قبل به ارث می رسد.

در این راستا تعدادی از ژن های جهش یافته ارثی که احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد تشخیص داده شده است. معروف ترین آن ها ژن 1 سرطان سینه (1BRCA) و ژن 2 سرطان سینه (2BRCA) است که هر دو به طور قابل توجهی باعث بالا رفتن خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان می شود. 

اگر سابقه خانوادگی سرطان سینه یا سرطان های دیگر داشته باشید، بهتر است نزد پزشک رفته تا پزشک آزمایش خون را برای تشخیص جهش های خاص در BRCA یا دیگر ژن ها برایتان تجویز کند. از پزشک بخواهید شما را به یک مشاور ژنتیک معرف کند تا سابقه سلامت خانوادگی خود را بررسی کنید. مشاور ژنتیک می تواند مزایا، خطرات و محدودیت های آزمایش ژنتیک را برای کمک به شما در تصمیم گیری با شما در میان بگذارد.

3- سابقه سرطان پستان یا تومورهای سینه

زنانی که سابقه سرطان پستان دارند اما خوب شده اند خطر برگشت سرطان در آن ها وجود دارد. برخی از تومورهای خوشخیم یا غدد سرطانی نیز، احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد که atypical ductal hyperplasia و lobular carcinoma نمونه هایی از آن ها می باشند. 

4- بافت متراکم سینه

سرطان پستان احتمالا در سینه های با بافت متراکم تر بیشتر دیده می شود.

5- قرار گرفتن در معرض استروژن و شیردهی

قرار گرفتن در معرض هورمون استروژن بیش از حد به مدت طولانی خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد. این مسئله می تواند به دلیل شروع زودهنگام پریودی یا دیر وارد شدن به یائسگی باشد. در این حالت مقدار استروژن نسبت به زنان دیگر بیشتر است. شیردهی یک روش پیشگیری عالی از سرطان می باشد. طوری که شیردهی بیش از 1 سال، احتمال ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد، زیرا استروژن کاهش می یابد.

6- وزن بدن

در زنان دارای اضافه وزن یا چاق پس از یائسگی ممکن است به دلیل افزایش مقدار استروژن خطر ابتلا به سرطان پستان افزایش یابد. مصرف قند به مقدار زیاد نیز شرایط ابتلا به این سرطان را محیا می کند.

7- مصرف الکل

به نظر می رسد میزان بالای مصرف الکل به طور منظم نقش مهمی در این بیماری ایفا می کند. مطالعات نشان داده است زنانی که بیش از 3 نوشیدنی در روز مصرف می کنند 1.5 برابر بیشتر در معرض خطر سرطان پستان هستند.

8- قرار گرفتن در معرض تابش

در صورتی که سرطان نداشته باشید ولی برای درمان سرطان های دیگر (به اشتباه) به مدت طولانی در معرض تابش اشعه قرار بگیرید، خطر ابتلا به سرطان پستان افزایش می یابد.

9- درمان هورمونی

استفاده از داروهای جایگزین هورمونی و قرص های ضد بارداری خوراکی با توجه به افزایش میزان استروژن به ایجاد سرطان پستان کمک می کند.

10- خطرات شغلی

در سال 2007، دانشمندان نتیجه گرفتند شیفت کاری شبانه می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد، اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که این امر بعید است. در سال 2012 نیز ، محققان به این نتیجه رسیدند که قرار گرفتن در معرض اختلال های غدد درون ریز، مثلا در محل کار، می تواند باعث سرطان شود. 

11- ایمپلنت های زیبایی

زنان با ایمپلنت های مصنوعی سینه که مبتلا به سرطان پستان هستند، بیشتر در معرض مرگ ناشی از این بیماری می باشند و در زنان دارای ایمپلنت در مقایسه با زنان بدون ایمپلنت، احتمال ابتلا به این بیماری 25 درصد بیشتر است. این امر می تواند به علت این مسئله باشد که ایمپلنت در هنگام غربالگری سرطان آن را پوشانده است یا تغییراتی در بافت سینه ایجاد کرده است. 

علائم سرطان سینه


نحوه تشخيص سرطان سينه چگونه است؟

تشخیص سرطان معمولا  پس از غربالگری یا با تشخیص علائم  از طریق خود فرد و سپس مراجعه به پزشک انجام می شود.

سرطان سینه مثبت HER2 چیست؟

در حدود 20٪ از زنان مبتلا به سرطان سینه، سلول های سرطانی میزان بالایی از 2HER را در نتیجه آزمایش بصورت مثبت نشان می دهد. HER2 یک پروتئین تقویت کننده رشد است که بر روی سطح برخی از سلول های سرطانی قرار دارد. سرطان های سینه مثبت 2HER تمایل به رشد سریع تر دارند و شدیدتر گسترش می یابند.

چه آزمایش هایی 2HER را تشخیص می دهد؟

تمام بیماران مبتلا به سرطان مهاجم سینه باید برای بررسی سلول های توموری خود برای HER2 آزمایش دهند. چهار آزمایش برای 2HER وجود دارد. تفسیر آزمایش ها باید با تیم مراقبت بهداشتی شما مورد بحث قرار گیرد. متخصصان مراقبت های بهداشتی می توانند از ایمونوهیستوشیمی (IHC) برای شناسایی پروتئین 2HER یا تست هیبریداسیون موضعی (ISH) برای جست و جوی ژن مورد نظر استفاده کنند.

1- آزمون IHC: این آزمایش نشان می دهد پروتئین 2HER بیش از حد در سلول های سرطانی وجود دارد یا خیر و مرحله پیشرفت سرطان از 0 تا 3 درجه بندی می شود.

2- تست FISH: این آزمایش برای ارزیابی این موضوع است که آیا نسخه های بیشماری از ژن 2HER در سلول های سرطانی وجود دارد یا خیر؟ این آزمون می تواند مثبت یا منفی باشد.

3- تست SPoT-Light HER2 CISH : این آزمایش نیز برای ارزیابی این موضوع است که آیا نسخه های بیشماری از ژن 2HER در سلول های سرطانی وجود دارد یا خیر؟ که می تواند مثبت یا منفی باشد.

4- تست Inform HER2 Dual ISH: این آزمایش نیز برای ارزیابی اینکه آیا نسخه های بیشماری از ژن 2HER در سلول های سرطانی وجود دارد یا خیر انجام می شود و باز هم می تواند مثبت یا منفی باشد.

مرحله بندی فرایند تعیین میزان سرطان و گسترش آن در بدن است. همراه با نوع سرطان، مرحله بندی برای تعیین درمان مناسب و پیش بینی شانس زنده ماندن بر اثر درمان استفاده می شود. برای تعیین اینکه آیا سرطان گسترش یافته است یا خیر، می توان چندین تکنیک تصویربرداری مختلف  زیر را استفاده کرد:

1-  اشعه ایکس قفسه سینه:

این تکنیک به بررسی میزان گسترش سرطان به ریه می پردازد. در واقع مشخص می کند که آیا سرطان به ریه هم منتقل شده است یا خیر؟ و در صورت انتقال میزان پیشرفت آن چقدر است؟

2-  ماموگرام:

ماموگرام های دقیق تر و اضافی تصاویر بیشتری از سینه ارائه می دهند و ممکن است سایر ناهنجاری ها را نیز پیدا کنند.

3-  سی تی اسکن (CT scan):

این اشعه های تخصصی X برای بررسی این است که آیا سرطان سینه در بدن هم گسترش یافته است یا خیر؟ و به بررسی قسمت های مختلف بدن می پردازد. این تکنیک شامل CT مغز، ریه یا هر منطقه دیگری از بدن است که احتمال رشد سرطان در آن وجود داشته باشد.

4- اسکن استخوان:

اسکن استخوان تعیین می کند که آیا سرطان به استخوان ها گسترش یافته است یا خیر؟ در این روش مواد رادیواکتیو سطح پایین به جریان خون تزریق می شود و پس از چند ساعت، تصاویری دقیق برای بررسی استخوان گرفته خواهد شد.

5- پت اسکن (PET scan):

در این روش یک ماده رادیواکتیو تزریق می شود که به طور عمده به وسیله سلول های سرطانی در حال رشد جذب می شود. اسکنر PET پس از آن این مناطق را در بدن شمانشان می دهد و مشخص می شود که سلول های سرطانی دقیقا در چه نقاطی گسترش پیدا کرده اند.

درجه بندي سرطان سينه

این سیستم توسط یک تیم مراقبت های بهداشتی اجرا می شود تا میزان گسترش سرطان را با روش استاندارد مشخص کند. این مرحله می تواند برای تعیین درمان مناسب تر برای نوع سرطان موثر باشد. گسترده ترین سیستم در ایالات متحده آمریکا کمیته TNM سرطان است. نسخه هشتم این سیستم در سال 2018 تهیه شده است که شامل نتایج آزمایش برای مشخصه های زیستی شامل پروتئین 2HER و نتایج آزمایش های ژنتیکی، علاوه بر عوامل (TNM) می باشد.

علاوه بر اطلاعات حاصل از آزمایشات تصویربرداری، این سیستم همچنین از نتایج روش های جراحی برای تشخیص مرحله رشد سرطان استفاده می کند. پس از جراحی، یک آسیب شناس  نیز سلول های سرطان سینه و گره های لنفاوی را بررسی می کند.  تیم اجرا کننده این سیستم از حروف و اعداد برای توصیف ویژگی های خاص تومور استفاده می کنند. این اعداد و حروف به پزشک کمک می کند مرحله سرطان را به طور دقیق مشخص کند و بهترین روند را برای درمان توصیه نماید.

T: این حرف اندازه تومور را توصیف می کند. این حرف با عدد 0 تا 4 مشخص می شود. اعداد بزرگ تر به معنی تومور بزرگتر یا گسترش یافته است. در زیر علائم اختصاری در مرحله بندی را به شما مخاطب عزیز اومایی معرفی می کنیم:

 •  TX: تومور اولیه نمی تواند ارزیابی شود.
 •  T0: هیچ شواهدی از تومور اولیه وجود ندارد.
 •  Tis: کارسینوم در مجرا
 •  T1: تومور 2 سانتی متر یا کمتر 
 •  2T: تومور 2 تا 5 سانتیمتر 
 •  T3: تومور بیش از 5 سانتیمتر 
 •  T4: تومور به هر اندازه رشد می کند و به دیواره قفسه سینه یا پوست می رسد.

N: این حرف نشان دهنده گسترش به گره لنفاوی اطراف سینه است. این حرف با عدد 0 تا 3 مشخص می شود و دارای علائم اختصاری زیر می باشد:

 •  NX: گره های لنفاوی مجاور نمی توانند ارزیابی شوند (مثلا اگر قبلا حذف شده باشند).
 •  0N: گره های لنفاوی در نزدیکی سینه وجود ندارد. علاوه بر اعداد، این بخش از مرحله بندی با نام "I +" اصلاح می شود. اگر سلول های سرطانی فقط توسط ایمونوهیستوشیمی (لکه های مخصوص) دیده شود و "مول +" اگر سرطان تنها با استفاده از PCR (تکنیک تشخیص ویژه برای تشخیص سرطان در سطح مولکولی) تشخیص داده شود.
 • 1N: سرطان به یک تا سه گره لنفاوی (گره های لنفاوی تحتانی) گسترش یافته است یا مقدار کمی از سرطان در گره های لنفاوی نزدیکی قفسه سینه یافت می شود.
 •  N2: سرطان به چهار تا نه گره لنفاوی باریک گسترش یافته است و یا سرطان بزرگتر از گره های لنفاوی سینه است.

 3N: می تواند نشان دهنده یکی از شرایط زیر باشد:

 • سرطان به 10 غده لنفاوی یا بیشتر گسترش یافته است و حداقل یک غده سرطانی بزرگتر از 2 میلیمتر وجود دارد.
 •  سرطان به گره های لنفاوی تحت کلاوسیل گسترش یافته است و حداقل سطح غده گسترش یافته بیش از 2 میلیمتر است.

M: این حرف با شماره های 0 یا 1 می آید که نشان می دهد آیا سرطان به سایر اعضای بدن گسترش یافته است یا نه:

 •  MX: متاستاز را نمی توان ارزیابی کرد.
 •  M0: هیچ غده رشده کرده ای در نقاط دور در روش های تصویربرداری یا معاینه فیزیکی دیده نمی شود.
 •  1M: رشد غده به سایر اندام ها گسترش یافته است.

هنگامی که دسته های T، N و M تعیین می شوند، سرطان به گروه های مختلف تقسیم می شونپد. پنج گروه اصلی مرحله گذاری، مرحله 0 تا مرحله 5 وجود دارد که به گروه های A و B یا A و B و C تقسیم می شوند که بسته به نوع سرطان و مقیاس T، N و M متفاوت است. سرطان های با مراحل مشابه اغلب نیاز به درمان های مشابه دارند.

 

تشخیص سرطان سینه


مراحل درمان سرطان سينه 

همان طور که انواع مختلفی از سرطان سینه وجود دارد و در بخش مرحله بندی هر سرطان در مرجله خاصی قرار می گیرد، روش های درمانی متفاوتی نیز برای آن وجود دارد. به طور کلی درمان این بیماری به عوامل زیر بستگی دارد:

 • نوع سرطان سینه
 • مرحله سرطان
 • حساسیت به هورمون ها
 • سن بیمار
 • سلامت عمومی

گزینه های اصلی درمان عبارتند از:

 • پرتو درمانی
 • عمل جراحي
 • درمان بیولوژیک یا دارو محور
 • هورمون درمانی
 • شیمی درمانی

عوامل موثر بر انتخاب شامل مرحله سرطان، شرایط پزشکی و اولویت فردی می باشند. در ادامه هر کدام از درمان های مختلف سرطان سینه را توضیح می دهیم:

جراحی برای درمان سرطان پستان

اگر جراحی مورد نیاز باشد، انتخاب به تشخیص پزشک و تصمیم فرد بستگی دارد و یکی از روش های زیر تجویز خواهد شد:

1- لامپکتومی:

برداشتن تومور و کمی از بافت های سالم اطراف آن که می تواند به جلوگیری از گسترش سرطان کمک کند. اگر تومور کوچک باشد این روش گزینه ای مناسب است.

2- ماستکتومی:

ماستکتومی ساده شامل برداشتن لوبول ها، کانال ها، بافت چربی، نوک پستان، آرئول، و قسمتی از پوست است. در این روش، پزشک عضله دیواره قفسه سینه و گره های لنفاوی در زیر بغل را بر می دارد.

3- بافت برداری گره سنتینل:

 با این روش برداشتن یک گره لنفاوی می تواند از پیشرفت سرطان جلوگیری کند؛ زیرا اگر سرطان سینه به گره لنفاوی برسد، می تواند از طریق سیستم لنفاوی به سایر قسمت های بدن نیز گسترش یابد.

4- انهدام گره لنفاوی زیر بغل:

اگر سلول های سرطانی در یک گره به نام گره سنتینل وجود داشته باشد، جراح ممکن است برداشتن چندین گره زیر بغل را توصیه کند تا از گسترش بیماری جلوگیری شود.

5- بازسازی:

پس از جراحی سینه، از طریق بازسازی سینه بافت های آن را بازسازی می کنند تا شبیه سینه دیگر باشد. این عمل را می توان همان زمان جراحی با ماستکتومی انجام داد. جراح ممکن است از ایمپلنت سینه یا بافت قسمت دیگری از بدن بیمار برای این کار استفاده کند.

پرتو درمانی برای درمان سرطان سینه

- در این روش دوز کنترل شده ای از پرتو به سمت تومور فرستاده می شود و سلول های سرطانی را هدف قرار داده و تخریب می کند. از یک ماه پس از جراحی، پزشک پرتودرمانی را تجویز می کند تا همراه با شیمی درمانی، سلول های سرطانی باقی مانده را از بین ببرد.

- هر جلسه چند دقیقه طول می کشد و بسته به هدف و پیشروی سرطان، بیمار سه تا پنج جلسه در هفته به مدت 3 تا 6 هفته نیاز به پرتودرمانی خواهد داشت.

- نوع سرطان سینه، نوع پرتودرمانی را مشخص می کند.

- اثرات جانبی پرتودرمانی شامل خستگی، لنفدیم، تیره شدن پوست سینه و سوزش پوست سینه می باشد.

شیمی درمانی برای درمان سرطان سینه

- در این روش داروهایی که به عنوان داروهای سیتوتوکسی شناخته می شوند برای از بین بردن سلول های سرطانی مورد استفاده قرار می گیرند. 

- اگر تومور بزرگ باشد، شیمی درمانی قبل از عمل جراحی نیز باید انجام شود تا تومور را کوچک کند. این نوع شیمی درمانی نئو آدیوونات نامیده می شود.

- شیمی درمانی همچنین می تواند جلوی سرطان را بگیرد تا به سایر قسمت های بدن نفوذ نکند و برخی از علائم را به ویژه در مراحل بعد کاهش دهد.

- شیمی درمانی باعث کاهش تولید استروژن می شود که مقدار زیاد آن یکی از دلایل ایجاد سرطان سینه است و رشد سلول های سرطانی را زیاد می کند.

- عوارض جانبی شیمی درمانی شامل تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، خستگی، دهان درد، ریزش مو و حساسیت کمی نسبت به عفونت است. این داروها می توانند در کنترل بیماری موثر باشند.

هورمون درمانی برای درمان سرطان سینه

- هورمون درمانی برای جلوگیری از عود سرطان های حساس به هورمون است. 

- این روش معمولا پس از جراحی استفاده می شود، اما گاهی اوقات می توان از آن برای کاهش اندازه تومور قبل از جراحی نیز استفاده کرد.

- هورمون درمانی تنها گزینه درمان برای بیمارانی است که نمی توانند تحت عمل جراحی، شیمی درمانی یا پرتودرمانی قرار گیرند.

- درمان با این روش معمولا تا 5 سال بعد از عمل طول می کشد. این درمان بر سرطان هایی که حساس به هورمون نیستند، تاثیر نمی گذارد.

داروهای رایج درمان سرطان سینه

 • تاموکسیفن
 • مهار کننده های آروماتاز
 • تخریب کننده یا سرکوب کننده تخمدان
 • داروی آگونیست آزاد کننده هورمون لوتئینیزه برای سرکوب تخمدان ها

هشدار مهم:

درمان با هورمون ممکن است بر باروری آینده زن تاثیر بگذارد.

درمان بیولوژیک برای درمان سرطان سینه

- داروهای هدفمند انواع خاصی از سرطان سینه را از بین می برند. تروستوزوماب، لیپاتینیب (تیکرب) و بواویزوزومب (آواستین) نمونه هایی از این داروها هستند. این داروها برای مقاصد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند.

دو نکته مهم:

- درمان سرطان سینه و دیگر سرطان ها با این دارو ها و یا حتی روش های دیگر عوارض جانبی شدیدی دارد.

- بیمار باید با پزشک قبل از شروع درمان در مورد خطرات و راه های به حداقل رساندن اثرات منفی صحبت کند.

چه درمان هایی برای سرطان مثبت HER2 وجود دارد؟

همه درمان ها باید توسط تیم مراقبت های بهداشتی شما ارزیابی شود و در پاسخ به تمام نتایج آزمایش بهترین آن انتخاب شود. درمان های هدفمند نیز برای سرطان مثبت HER2 وجود دارد. داروهای مختلفی برای هدف گیری این پروتئین و از بین بردن آن در دسترس هستند که عبارتند از:

 • (Trastuzumab (Herceptin: یک آنتی بادی منوکلونال برای درمان سرطان مثبت 2HER 
 •  (Pertuzumab (Perjeta: یک آنتی بادی مونوکلونال دیگر که سرطان HER2 را هدف قرار می دهد.
 •  (Ado-trastuzumab emtansine یا TDM-1 (Kadcyla: یک آنتی بادی مونوکلونال که به داروهای شیمی درمانی متصل است.
 •  لیپاتینیب (تیکرب): مهار کننده کیناز که معمولا به همراه شیمی درمانی یا هورمون درمانی استفاده می شود.

مراحل درمان سرطان سینه

سرطان سينه از چه سني شروع ميشه؟

ممکن است در هر سنی سرطان سینه رخ دهد، اما بیشترین شیوع آن از سن 40 سالگی به بعد است و فرایند یائسگی به افزایش خطر ابتلا به آن بیشتر کمک می کند. شاید نزدیک 80 درصد از سرطان های پستان افراد بالای 40 سال و  تنها در 2 درصد موارد افراد زیر 30 سال را درگیر می کند البته سرطان سینه در سن 26 و کمتر هم دیده شده است اما احتمال آن خیلی کم است و در این سنین به شدت تحت تاثیر فاکتورهای محیطی فرد می باشد.


پیشگیری از سرطان پستان 

راه و روش مطمئنی برای جلوگیری از سرطان سینه وجود ندارد، اما برخی از تصمیم گیری ها و تغییرات در شیوه زندگی می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان سینه و انواع دیگر سرطان ها را کاهش دهد.

این راه ها عبارتند از:

 • اجتناب از مصرف بیش از حد الکل 
 • رژیم سالم با مصرف مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه 
 • ورزش منظم
 • حفظ وزن مناسب و شاخص توده بدنی ( با تست BMI لاغری آشنا شوید)

- زنان باید به دقت در مورد گزینه های خود برای شیردهی نوزاد و استفاده از HRT پس از یائسگی فکر کنند، زیرا این عوامل بر احتمال خطر ابتلا به سرطان تاثیر می گذارند.

- تشخیص سرطان پستان در مرحله صفر یا یک، احتمال نجات را حداقل برای 5 سال 100% می کند.

- اگر تشخیص در مرحله 4 انجام شود، احتمال نجات برای 5 سال دیگر 22% می شود.

- بررسی های مداوم و غربالگری سالیانه به تشخیص زود هنگام علائم سرطان کمک می کند.

پیشگیری از سرطان پستان

چه چیزی در مورد ضد عرق و یا دئودورانت به عنوان علت سرطان سینه معرفی می شود؟

تحقیقات نشان داده است که پارابن ها (نگهدارنده های مورد استفاده در دئودورانت ها) می توانند به داخل پوست نفوذ کرده و از طریق غدد لنفاوی متصل به بافت سینه در بافت های سینه تجمع کنند. اما تاثیر آن ها بر سرطان سینه ثابت نشده است. مطالعه ای در سال 2002 نشان داد استفاده از دئودورانت هیچ گونه خطری برای سرطان سینه ندارد. 

1- Adam Felman. What to know about breast cancer.on August 12, 2019 

2- Mayo Clinic Staff. Breast cancer.Nov. 22, 2019

3- Melissa Conrad Stöppler, MD. Breast Cancer.Medically Reviewed on 12/12/2019

 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 96% 96


 • profileپ ن1400/02/21

  سلام من دردوران شیردهی هستم .سینه راستم از دیروز متوجه درد شدم وقتی به بچه م شیر میدادم دیدم رو هاله قهوه ای دور نوک سینه یه حال حساسیت پوستی قرمز زده یه مقدارپماد کلوترینازول زدم دیدم کمی پوست پوست شده اما نه درد دارم نه خارش وسوزش فقط م یک سینه هست.هیچ توده ای م توش نیست.ممکنه خدای نکرده پاژه باشه؟
  ممنون میشم جواب بدین🌹🌹  • profileFatemeh Rad1397/11/08

   سلام 17سالمه این مدتیه نوک سینم تیر میکشه میشه توضیح بدید این علائم سرطان سینه هست یا نه؟

   • profileرویا 66 🤩1397/06/05

    ممنونم مقاله عالی و مفید بود ما خانم ها باید با معاینه ماهانه سینه مراقب سرطان سینه که خیلی هم رایج شده باشیم ،

    • profileلعیا زرگرزاده1397/04/28

     باسلام وخسته نباشید یک سوال داشتم مادره من یک توده بنفش رنگ به تازگی ازسینش در اومده برامدگی نداره به نظرتون جایه نگرانی هستش ؟

     • profileپزشک اوما1397/04/31

      سلام سینه بافت حساسی است و مشاهده هرگونه علامت غیرطبیعی معاینه شوید و به پزشک مراجعه کنید

    • profileTINUSH Tajallii1397/03/09

     با سلام و وقت بخير،من ٢٥ سالمه،مجرد هستم و ديابت نوع ١ دارم،متاسفانه به چاقي مبتلا هستم،
     اين مدت متوجه شدم كه هر دو سينه من جوش ميزنن،گاهي چركي كوچك و گاهي كه اخرين بار حساب ميشد يك جوش كورك مانند،كه چرك و خون پس ميداد،من با الكل و پنبه تميز ميكردم كه به مرور خوب شد و الان جاي اون مونده و گاهي حس ميكنم كمي حالت ورم داره اما بدون درد يا عود مجدد،و اين رو هم ذكر كنم بنده كلاً در بدنم جوش دارم چه كمر،چه كشاله ران و حتي قفسه سينه
     ميخواستم بدونم بابت اين جوش ها كه خودشون ميان و خودشون ميرن،بايد نگران باشم و به دكتر مراجعه كنم،يا خير و اين مشكل حادي به نظر نمياد!
     لطفا به من جواب بديد،به طور ترسناكي نگران و ترسيده هستم،ممنون

     • profileپزشک اوما1397/04/31

      سلام خیر جوش های چرکی یا جوش های که خودبخود بهبود می یابند جای نگرانی ندارند