Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
تست BMI لاغری

 BMI اندازه گیری چربی بدن براساس وزن شما در رابطه با قد شما است و برای اکثر مردان و زنان بالغ بالای 20 سال استفاده می شود. برای کودکان 2 سال و بالاتر، درصد BMI بهترین ارزیابی چربی بدن است.

BMI چربی بدن را به طور مستقیم اندازه گیری نمی کند. تحقیقات نشان می دهد BMI با اندازه گیری های مستقیم چربی بدن مانند وزنه های زیر آب و جذب پذیری اشعه ایکس دوگانه (DXA) همبستگی دارد و یک جایگزین ارزان و آسان برای آن ها است.

حقایقی در خصوص BMI

 •  BMI اندازه گیری سایز تقریبی بر اساس وزن و قد فرد است.
 • در سال 1832، شاخص Quetelet توسط Adolphe Quetelet، یک ریاضیدان، ستاره شناس و آمارشناس بلژیکی ارائه شد. که بعدها در سال 1972 توسط Ancel Keys نام آن به شاخص توده بدنی یا BMI تغییر یافت.
 • BMI یک معیار ساده، ارزان و غیرمستقیم برای اندازه گیری چربی بدن است.
 • شاخص هایی مانند سن، جنسیت، قومیت و توده عضلانی در BMI به حساب نمی آیند.
 • برای بزرگسالان 20 ساله و بالاتر، BMI با استفاده از دسته بندی وزن استاندارد که برای همه سنین و برای مردان و زنان یکسان است، تفسیر می شود.
 • برای کودکان و نوجوانان بین 2-20 سال، BMI براساس سن و جنسیت کودک تفسیر می شود.
 • BMI یک شاخص مناسب برای اندازه گیری چربی بدن بزرگسالان و کودکان است.
 • از آنجا که BMI به طور مستقیم چربی بدن را اندازه گیری نمی کند، نباید آن را به عنوان یک ابزار تشخیصی مورد استفاده قرار داد.
 • BMI باید به عنوان یک ابزار سنجش برای تعیین وضعیت وزن فرد در جامعه و ابزار غربالگری برای شناسایی مشکلات وزن بالقوه در افراد استفاده شود.
 • دیگر روش های اندازه گیری چربی بدن از جمله ضخامت پوست، امپدانس بیوالکتریک، وزن زیر آب و جذب اشعه ایکس انرژی دوگانه، شاید دقیق تر از BMI باشد.

BMI چیست؟

BMI چیست

BMI به عنوان یک ابزار غربالگری برای تعیین وزن کم، اضافه وزن، چاقی و یا وزن سالم با توجه به قد فرد می باشد. اگر BMI فرد خارج از محدوده BMI سالم باشد، سلامتی فرد در معرض خطر قرار می گیرد. مقادیر BMI مستقل از سن هستند و برای هر دو جنسیت یکسان می باشند. با این حال، BMI ممکن است در جوامع مختلف چاقی یکسانی را نشان ندهد زیرا بدن های هر گروه و قوم به شکلی خاص می باشد.

دو روش برای بررسی BMI وجود دارد:

 • استفاده از ماشین حساب های BMI نرم افزار اوما
 • استفاده از نمودار BMI. اول، قد خود را در ستون سمت چپ پیدا کنید. سپس، آن را دنبال کنید تا زمانی که وزن خود را در کنار نوار بالا پیدا کنید. عدد بین این دو عدد در ستون وسط جدول، BMI شما است.

تست BMI لاغری از روی نمودار

مزایای حفظ وزن سالم و اندازه گیری با استفاده از BMI

- وزن بیش از حد باعث افزایش کارایی قلب می شود، همچنین باعث افزایش فشار خون، میزان کلسترول خون و تری گلیسیرید می شود و سطح کلسترول HDL (بخوانید: 9 روش برای کاهش کلسترول در 10 ثانیه) را کاهش می دهد. وزن بیش از حد می تواند باعث افزایش احتمال ابتلا به دیابت شود.

- تغییر شیوه زندگی به شما کمک می کند 3-5٪ کاهش وزن داشته باشید و باعث بهبود میزان قند خون، تری گلیسیرید و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 خواهد شد. کاهش وزن به کاهش فشار خون و بهبود کلسترول خون کمک می کند.

BMI چگونه استفاده می شود؟

BMI به اندازه کافی دقیق نیست که به عنوان یک ابزار تشخیصی استفاده شود. با این حال، آن را به عنوان یک ابزار غربالگری برای شناسایی مشکلات بالقوه وزن در بزرگسالان استفاده می کنند. یک فرد ممکن است BMI بالایی داشته باشد، با این حال برای تعیین این که ببینیم آیا وزن او خطرناک است یا خیر باید عوامل دیگری را نیز در نظر بگیریم. از جمله:

 • اندازه گیری ضخامت پوست
 • ارزیابی رژیم غذایی
 • فعالیت بدنی
 • سابقه خانوادگی

نحوه محاسبه BMI برای بزرگسالان

متخصص بلژیکی آدولف کوتلت فرمول BMI را حدود 150 سال پیش ارائه داد. محاسبه BMI بر اساس فرمول زیر است:

مقادیر مختلف BMI

فرمول متریک  BMI 

(وزن به کیلوگرم) تقسیم بر (قد به متر) ^2 

با استفاده از سیستم متریک: فرمول BMI وزن به کیلوگرم تقسیم بر قد به متر مربع (کیلوگرم بر متر مربع) می باشد. از آنجایی که قد معمولا به سانتیمتر اندازه گیری می شود، قدی که براساس سانتی متر است را بر 100 تقسیم کنید تا قد براساس متر به دست آید.

فرمول امپریال BMI

((وزن براساس پوند)×703) تقسیم بر (قد براساس اینچ)^2 

هنگام استفاده از پوند و اینچ، فرمول باید کمی تغییر کند. وزنی که براساس پوند است را در 703 ضرب کنید. سپس آن را بر مربع قد براساس اینچ تقسیم کنید.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.medicalnewstoday.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 54% 54