Ooma
آتلیه نوزاد و کودک
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
درمان دیابت نوع 2 چگونه است؟

هدف اولیه درمان دیابت نوع 2 کمک به کنترل قند خون است، اما یکی دیگر از اهداف کلیدی کاهش وزن است.
تحت کنترل نگه داشتن سطح قند خون مهم است زیرا قند بالا خطر ابتلا به مشکلات و بیماری های دیگر را افزایش می دهد.
دیابت نوع 2 را می توان با تعدادی از روش های مختلف درمان کرد؛ از تغییر روش زندگی تا مصرف داروها و تزریق، تا عمل جراحی براساس وزن (کاهش وزن).
تغییرات شیوه زندگی برای همه افراد مبتلا به دیابت نوع 2 توصیه می شود؛ اگر سطح قند خون شما بیش از حد بالا باشد، پزشک در کنار این تغییرات روش های درمانی دیگر را توصیه خواهد کرد.

دیابت نوع 2: پزشک و مرکز بهداشتی 

پزشک شما بخش مهمی از مراقبت های بهداشتی شما است و می تواند به شما در مورد درمان دیابت، دوره های آموزش تغییر روش زندگی و تجویز دارو کمک کند.
پزشک شما مسئول نظارت بر سلامت شما و اطمینان از سلامتی شما است. این نظارت شامل کنترل گلوکز خون، فشار خون (بخوانید: برای تنظیم فشار خون چه بخوریم؟) و کلسترول می باشد.

درمان دیابت نوع 2 و رژیم غذایی

هنگامی که بحث به رژیم غذایی می رشد، کاهش وزن هدف اولیه افراد مبتلا به دیابت نوع 2 (بخوانید: غذاهای مفید برای دیابت) می شود. اگر اضافه وزن دارید، کاهش وزن به بهبود حساسیت انسولین کمک می کند و دیابت را آسان تر مدیریت می کند.
برای کاهش وزن، رژیم غذایی شما باید کم کالری باشد و چون دیابت نوع 2 یک بیماری است که تا آخر عمر همراه شما است بهتر است رژیم غذایی داشته باشید که از آن راضی باشید.
در دنیای مدرن، بسیاری از ما عادت به خوردن غذاهای با انرژی زیاد مانند نان، برنج، ماکارونی و غذاهای همراه سیب زمینی داریم. در حالی که این غذاها انرژی بالایی دارند برای افرادی که فعالیت جسمی زیادی ندارند مناسب نیستند.
سبزیجات (بدون در نظر گرفتن سیب زمینی) انتخاب مناسبی است زیرا آنها مواد غذایی مختلفی با کالری کم دارند. از آنجا که سبزیجات یک منبع عالی فیبر محلول هستند، به ما کمک می کنند تا برای مدت طولانی سیر بمانیم.
اگر وزن مناسبی دارید، یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید که به شما کمک کند قند خون تحت کنترل بماند.
Diabetes.co.uk برنامه کم کربوهیدرات، یک برنامه آموزشی 10 هفته ای رایگان ارائه می کند که می تواند به افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک کند تا سطح قند خون بهتری داشته باشند، وزن خود را کاهش دهند و وابستگی به دارو را کم کنند. اما همواره باید بدانید که " قند خون نرمال چند است" .

درمان دیابت نوع 2 و فعالیت بدنی

فعالیت فیزیکی می تواند به طور خاص در کنترل سطح قند خون تاثیر بگذارد. وقتی عضلات ما کار می کنند، از خون، کبد و ماهیچه ها گلوکز می گیرند. پس از ورزش بدن گلوکز مورد نیاز را برای ذخیره سازی از خون می گیرد.
همچنین ورزش باعث می شود انرژی دریافتی از رژیم غذایی مصرف شود و به کاهش سطح قند خون کمک می کند.

درمان دیابت نوع 2 و تغییرات دیگر در روش زندگی

علاوه بر رژیم غذایی و فعالیت بدنی، تنظیمات دیگر روش زندگی مانند کاهش مصرف الکل و ترک سیگار نیز به دیابت و سلامت عمومی کمک می کند.

درمان دیابت نوع 2 و نظارت بر قند خون

نظارت بر قند خون می تواند یک ابزار مفید باشد زیرا نشان می دهد چگونه رژیم غذایی و فعالیت بر سطح قند خون شما تأثیر می گذارد.
اگر انسولین مصرف می کنید، ممکن است نیاز باشد که سطح قند خون خود را به طور مرتب آزمایش کنید تا قند خونتان پایین بیاید.
نظارت بر قند خون برخی افراد مبتلا به دیابت بسیار ارزشمند است و به مردم کمک کرده است تا کنترل عالی را به دست آورند.

درمان دیابت نوع 2 و مصرف دارو

نقش اصلی داروهای دیابت کمک کردن به کاهش سطح قند خون است، اگر چه اخیرا داروهای جدید می توانند به کاهش وزن نیز کمک کنند.
هر نوع دارو داراي عوارض جانبی است و مهم است آگاه باشید که کدام عوارض جانبی مربوط به کدام دارو است. عوارض شناخته شده در جزوه اطلاعات در بسته دارو توضیح داده شده است.
به محض تشخیص دیابت نوع 2 دارو تجویز می شود. گاهی اوقات نیز بعد از بالا رفتن سطح قند خون دارو تجویز می شود.
اگر میزان قند خون شما بیش از حد بالا باشد، می توانید دارو قوی تر مصرف کنید، در صورتی که سطح قند خون شما بهبود یافت، می توانید داروهای ضعیف تر مصرف کنید. گاهی در صورتی که فعالیت بدنی باعث بهبود شرایط شود مصرف دارو قطع می شود.
داروهای دیابتی باید با تغییر رژیم غذایی و فعالیت بدنی منظم برای حفظ سلامت شما مورد حمایت قرار گیرد.
دارو برای دیابت نوع 2 شامل قرص و / یا دارو تزریقی است.

درمان دیابت نوع 2 و قرص

طیف وسیعی از قرص های موجود برای دیابت نوع 2 وجود دارد و بسیاری از این ها به روش های مختلفی کار می کنند. به عنوان مثال، متفورمین به بدن کمک می کند تا بهتر به انسولین پاسخ دهد، در حالی که سولفونیل اوره صفرا را تحریک می کند انسولین بیشتر تولید کند.
متفورمین اغلب اولین قرص برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 است و داروهای قویتر ممکن است در کنار متفورمین یا به عنوان جایگزین آن تجویز شود (اگر میزان قند خون بالا باشد).

درمان دیابت نوع 2 و داروهای تزریقی

در حال حاضر تعدادی از داروهای تزریقی مختلف برای درمان دیابت وجود دارد. این ها به دو گروه اصلی تقسیم می شوند:

  • انسولین
  • Mimetics افزاینده

انسولین

انسولین نوعی داروهای قابل تزریق برای دیابت است. انسولین هورمونی است که کمک می کند تا قند از خون خارج شده و به عنوان انرژی به سلول ها منتقل شود یا به عنوان چربی ذخیره شوند.
انسولین یک دارو قوی برای کاهش قند خون است اما اگر مقدار بیش از حد مصرف شود می تواند به کاهش خطرناک قند خون (هیپوگلیسمی) منجر شود. به همین دلیل مهم است که مردم بتوانند علائم سطح قند خون پایین را تشخیص دهند و بدانند چگونه باید درمان هیپوپی را انجام دهند.

Mimetics افزاینده

این دارو از سال 2005 برای درمان دیابت استفاده می شد. این ها داروهایی هستند که عمل هورمون گلوکاگون مانند پپتید-1 را تقلید می کنند. این هورمون نقش مهمی در پاسخ به هضم دارد مانند افزایش مقدار انسولین آزاد شده و کاهش میزان آزادسازی گلوکاگون (هورمون ای که باعث افزایش قند خون می شود). گروهی از داروهایی که به عنوان مهار کننده های DPP-4 شناخته می شوند، به شیوه ای مشابه با میکاتیک تزریکت کار می کنند.
در مقایسه با انسولین، این قرص یک دارو جدید است و اثرات طولانی مدت آن بر بدن هنوز کاملا درک نشده است. در حالی که نشان داده شده است که mimetics تزریکت در کاهش قند خون و کمک به کاهش اشتها موثر است، این دارو با افزایش خطر پانکراتیت (تورم صفرا) مرتبط است.

درمان دیابت نوع 2 و جراحی کاهش وزن

جراحی باریستی، جراحی کاهش وزن، گزینه ای است که اگر افزایش وزن منجر به ریسک بالایی از بیماری های خطرناک شود، در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال در صورت دشواری تنفس و از دست دادن تحرک.
خطرات قابل توجهی در جراحی وجود دارد و جراحی تنها برای افرادی که اضافه وزن زیاد دارند و نمی توانند وزن خود را کاهش دهند تجویز می شود.

منبع: www.diabetes.co.uk

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100