Ooma
غذاهای مفید برای دیابت

شما هم دیابت دارید؟ قند خون شما چیست؟چی باید بخورید؟ چی برای شما بهتر است؟ غذاهای مفید برای دیابت چه غذاهایی است؟ در این مقاله 15 سوپر غذا برای بیماران دیابتی را به شما معرفی می کنیم: 

شکلات

شکلات و دیابت

منبع غنی از فلاونوئید است و باعث کاهش مقاونت انسولینی و افزایش حساسیت انسولینی میشود. اما شکلات تلخ این خاصیت را دارد و شکلات شیرین اثرات عکس دارد. همچنین باعث کاهش خطر سکته، فشار خون در بیماران دیابت نوع 2 میشود.

بروکلی

بروکلی در دیابت

بروکلی یک ضد دیابت است. مانند کلم و کلم پیچ حاوی مقدار زیادی سولفوران است که با خاصیت ضد التهابی باعث کنترل قند خون میشود و از بروز بیماری قلبی-عروقی در افراد دیابتی جلوگیری میکند. همچنین باعث سم زدایی بدن شده و بدن را سم زدایی می کند.

بلوبرری

بلوبری در دیابت

بلوبری حاوی فیبر محلول و نامحلول است. مطالعات نشان میدهد که مصرف 1.5 لیوان آب بلوبرری روزانه برای 12 هفته باعث کاهش قند خون  و بهبود حافظه دیابتی ها شده است.آدیپونکتین بالا رفته توسط خاصیت آنتوسیانین بلوبری باعث حفظ قند خون میشود.

جو

جو و قند خون

جو یک غذای بسیار مفید برای دیابتی ها است.مقدار زیادی منیزیم دارد که باعث استفاده بدن از قند شده و ترشح انسولین را تحریک میکند.

ماهی

ماهی و دیابت

ماهی غنی از پروتئین است و ضد التهاب قوی است. رژیم غذایی غنی از امگا3 باعث کاهش خطر بیماری های قلبی در بیماران دیابتی میشود افرادی که دو تا سه بار در هفته ماهی میخورند، خطر سکته را تا 2درصد کاهش میدهند.

روغن زیتون

زیتون و دیابت

رژیم مدیترانه که غنی از روغن زیتون است. زیتون غنی از آنتی اکسبدان است که برای بیماران دیابتی مفید است.

سبوس 

سبوس مفید برای دیابت

این فیبر برای درمان یبوست بکار میرود که در دیابتی ها به کنترل قند خون کمک میکند. اما مصرف سبوس یا پسلیم را 4 ساعت قبل از مصرف قرص قند استفاده کنید زیرا تداخل دارند.

لوبیا سفید

لوبیا در دیابت

فیبر محلول پایین آورنده کلسترول و غنی از پروتئین است و باعث کاهش قند خون میشود. استفاه چند هفته ای باعث تغییر سطح هموگلوبین A1C میشود

اسفناج

اسفتاج در دیابت

گیاهان برگ سبز از جمله اسفتاج باعث کاهش عوارض بیماری دیابت میشود.این سبزی غنی از ویتامین K  و منیزیم، فولات، فسفر، پتاسیم و روی دارد. فلاونوئید است و منبع غنی از کلسیم است. و در بیماری دیابتی بسیار مفید است.

سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین در دیابت

این سبزی حاوی آنتوسیانین استکه دارای خاصیت ن ضد التهابی، ضد ویروسی و ضد باکتریایی است.

گردو

گردو در دیابت

گردو حاوی اسید چرب امگا3 است.که دارای خاصیت ضد التهابی است. سرشار از آرژنین، فیبر، ویتامین E، فیتوکمیکال هاست. دارای خاصیت ضد سرطانی، ضد ویروسی،آنتی اکسیدانی و ضد چربی است و باعث بهبود دیابت میشود.

دارچین

دارچین در دیابت

دارای خواص پایین آورنده قند خون است.مصرف روزانه 1 گرم دارچین باعث کاهش 30 درصدی قند خون افراد دیابتی شده است. همچنین چربی خون را نیز کاهش داده و غنی از کرومیوم است که اثرات انسولین را زیاد میکند. ضد سرطان و ضد قند خون است.

کلم برگ

کلم برگ برای دیابتی ها

منبع غنی از ویتامینC که باعث پایین آوردن کوتیزول در بدن شده ئ دارای خاصیت ضد التهابی است. باعث کاهش استرس شده و در دیابتی ها مفید است.

زردچوبه

غذای مفید دیابتی

اثر کاهندگی قند خون آن ثابت شده است.کورکومین دارد که باعث تنظیم چربی و قند در بدن شده است. باعث تحریک پانکراس و ترشح انسولین میشود. در نتجه مصرف آن برای افراد دیابتی مناسب است.

در اینجا تنها تعداد محدودی از غذاهای مفید برای دیابتی ها را مطرح کردیم در مقالات بعدی توضحات بیشتر داده خواهد شد.
منبع: www.rd.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100