Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
درد سینه در بارداری

پیش از مادر شدن و در طول بارداری دردهایی وجود دارند که باید تحمل کنید. توجه کنید که تنها شما درد نمی کشید بلکه تمام مادرهایی که باردار هستند درد می کشند.دلیل درد سینه در طول بارداری چیست؟ در واقع درد سینه اولین علامت بارداری است و غیرطبیعی نیست. این درد معمولا در طول قاعدگی نیز اتفاق می افتد اما در سه ماهه اول بارداری به طور دائمی حس می شود. در این مدت سینه ورم دارد و احساس سوزش دارید و حساس تر شده اید.این درد از هفته چهارم بارداری تا هفته ششم بارداری شروع میشود و در نیمه دوم بارداری کم شده یا از بین می رود.

نوع بدن افراد مختلف متفاوت است. برخی افراد در طول مدت بارداری درد سینه را حس می کنند اما برخی دیگر هیچ گونه دردی حس نمی کنند. در این مقاله دلایل رایج درد سینه در طول بارداری ذکر شده است.

دلایل رایج درد سینه در طول بارداری

تغییرات سینه که فیبروکیستیک است:

این عامل دلیل اصلی درد سینه در طول بارداری است. در تغییرات فیبروکیستیک سینه، کیست های کوچکی در بافت های لیفی سینه تشکیل می شود که با آب پر شده و ورم می کنند بنابراین باعث ایجاد درد می شوند.

به هم خوردن تعادل هورمون ها:

در طول بارداری، بدن تغییرات زیادی می کند. این تغییرات شامل تغییر تعداد هورمون ها می باشد؛ به خصوص به هم خوردن تعادل سطح استروژن که باعث درد سینه می شود. 

سینه هایی که چکه می کند:

یکی از شکایات اصلی مادرها، چکه کردن سینه است که بیشتر در سه ماهه دوم و سوم بارداری مشاهده می شود. چکه کردن سینه به دلیل شروع تولید آغوز در سینه می باشد. این ماده مایعی غلیظ و مغذی است که در دو روز اول پیش از تولید شیر به نوزاد داده می شود. 

این مایع هنگام ماساژ سینه و تحریک جنسی از سینه خارج می شود و یکی از دلایل اصلی درد سینه بخصوص در ماه های آخر بارداری است. استفاده از پد بهترین روش برای حل این مشکل است.

تغییرات در سینه:

یکی از مهمترین عملکردهای سینه بعد از تولد فرزند، تغذیه او است. به همین دلیل سینه کم کم توسط بدن در طول بارداری آماده می شود. در طول بارداری سلول های تولید کننده شیر و سلول های خروجی شیر ساخته می شوند. این مسئله باعث افزایش سایز سینه می شود. همچنین لایه های چربی در طول بارداری در سینه تجمع می کنند. به همین دلیل تغییرات زیادی در سایز و شکل سینه ها ایجاد می شود.افزایش سایز سینه باعث ایجاد درد می شود.

کاهش درد سینه

تا اینجا دلایل درد سینه را فهمیدیم. حالا راهی برای کاهش این درد پیدا کنیم.

- در طول بارداری لباس زیر مناسب انتخاب کنید به خصوص سوتین مناسب که سینه ها را به خوبی نگه دارد انتخاب کنید. برخی افراد حتی بیشتر از یک سوتین می پوشند. این مسئله به راحتی خود شما بستگی دارد. اگر سوتین نپوشید، درد بیشتری به سراغتان می آید و بر شکل سینه ها نیز تاثیر می گذارد.

- اگر سینه ها خیلی سنگین یا حجیم هستند، سوتین اسپرت بپوشید. این سوتین ها برای سینه های سنگین در طول بارداری راحت تر و مناسب تر است.

- کم کردن نمک مصرف باعث کاهش درد سینه می شود. زیرا نمک آب را حفظ می کند و باعث افزایش وزن سینه و افزایش درد می شود.

- آب عامل آرام کننده دیگر است. در طول بارداری آب زیاد بنوشید. این کار نه تنها باعث خروج مایعات اضافی از بدن می شود بلکه باعث احساس سبکی و نشاط می شود.

- خانم ها در طول بارداری  و بعد از آن خیلی می خوابند. اما فعال بودن بهتر است. خود را از نظر فیزیکی فعال نگه داشتن کمک زیادی می کند. به عنوان مثال نیم ساعت پیاده روی در روز و انجام امور سبک منزل مناسب است. این کارها باعث می شود جریان خون به خوبی چرخش داشته باشد و احساس سبکی داشته باشید.

- گاهی درد به قدری شدید است که با روش های گفته شده در قسمت بالا برطرف نمی شود. در این حالت با پزشک خود مشورت کنید و روش های دیگر را امتحان کنید. سعی کنید از خود درمانی اجتناب کنید.

- پدهای یخ یا پدهای گرم کننده نیز باعث آرامش می شوند. پیش از استفاده ببینید کدام یک مناسب شما است.

- ورزش هایی مانند مدیکیشن و یوگا نیز باعث آرامش فکر و بدن می شود. این ورزش ها به شما کمک می کنند درد سینه را در طول بارداری تحمل کنید.

- اگرچه درد سینه در طول بارداری ناراحت کننده، دردناک و خجالت آور است اما باید به یاد داشته باشید امری طبیعی است. با پزشک خود درباره این مسئله صحبت کنید تا به شما اطمینان دهد بارداری شما مشکلی ندارد.

منبع: www.momjunction.com 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 96% 96