Ooma
درد زیر شکم در بارداری نشانه چیست

اگر در طول بارداری، در ناحیه زیر شکم احساس درد ! کردید نترسید.  درد زیر شکم در بارداری نشانه چیست؟ این سوال بیشتر خانم های باردار است !!! در واقع در بیشتر موارد، درد زیر شکم به خاطر نفخ معده، سوزش معده، یبوست یا رشد جنین است. اما اگر شدت درد زیاد بود به پزشک خود مراجعه نمایید.

 


 

چه چیزی باعث درد زیر شکم در بارداری می شود؟

درد زیر شکم در حاملگی از مشکلات و عوارض شایع این دوران است و در هر زمانی از بارداری ممکن است پیش بیاید و از بین عوامل ایجاد آن برخی نسبت به دیگری جدی تر می باشد.  در حالت کلی درد زیر شکم در بارداری نشان از یک مشکل نگران کننده نیست! اما با این حال بهتر است که با بروز هر گونه دردی در ناحیه زیر شکم با پزشک مشورت کنید.

لانه گزینی و درد زیر شکم

لانه گزینی در ابتدای بارداری اتفاق می افتد در واقع زمانی که جنین به پوشش رحم می چسبد که این چسبندگی ضروری است! چرا که باعث می شود، جنین بتواند از اکسیژن و مواد مغذی بدن مادر تغذیه کند.

این مسئله باعث بروز عواملی همچون خون ریزی خفیف و گرفتگی میشود. این گرفتگی نشانه ای اولیه از بارداری می باشد که به مراتب کمتر از گرفتگی شکم در دوران پریود است. این نشانه ها و درد به زودی از بین می رود. با سایر نشانه های لانه گزینی آشنا شوید.

کشش رباط ها و درد زیر شکم

رباط منحنی یکی از رباط هایی است که از رحم محافظت می کند و هنگامی که تکان ناگهانی و یا کشش اتفاق می افتد، این رباط فشرده شده و درد زیادی ایجاد می کند. خانم های باردار معمولا درد ناشی از کشش رباط های رحم را بعد از  هفته 18 بارداری تجربه می کنند. دلیل این اتفاق هم این است که وزن رحم به رباط ها فشار وارد می کنند.

این درد زیر شکمی برای بیشتر خانم های باردار اتفاق می افتد و امری بسیار رایج و طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد. 

درد کاذب زایمان و درد زیر شکم

در طول هفته های آخر بارداری، بیشتر خانم ها دچار انقباض شده و فکر میکنند که در حال تجربه درد زایمان هستند. اگر چه درد کاذب معمولا درد شدیدی ایجاد نمی کند، اما درد زیر شکم ! یکی از علائمی است که ممکن است در هنگام دردهای کاذب حس کنید. درد کاذب زایمان به انقباض Braxton-Hicks نیز معروف است.

در واقع این دردهای کاذب نوعی آمادگی به مادر می دهد تا بهتر بتواند با دردهای زایمان شکلک ریزه میزه قلب♥ 1 کنار بیاید. راجع به نشانه های زایمان بیشتر بدانید.

درد واقعی زایمان و درد زیر شکم

اگر در روزهای آخر بارداری هستید و  گرفتگی های عضلانی و درد زیر شکم را حس می کنید !!!! باید بگویم که درد زایمان شما در حال شروع شدن است. تفاوت بین درد کاذب و درد واقعی در تغییر دهانه رحم می باشد. هنگامی که درد شروع می شود، گرفتگی های شدیدی مشابه گرفتگی های ناشی از قاعدگی مشاهده می شود. اگر دردهای زیر شکم را به این شکل تجربه کردید با پزشک خود مشورت نمایید.

علاوه بر درد شدید زیر شکم! که نشانه زایمان است. ممکن است علائم دیگری همچون دردلگنی و کمر درد، پاره شدن کیسه آب و ... را حس کنید. 

گرفتگی عضله و درد زیر شکم

گرفتگی عضلات در طول بارداری اتفاق می افتد ولی معمولا درد زیادی ندارد. در ابتدای بارداری که جنین رشد می کند! رحم نیز رشد می کند و کشیده می شود. بنابراین گرفتگی عضله امری رایج می باشد.

در انتهای بارداری، این گرفتگی ها می توانند نشانه های از زایمان باشند. بعد از زایمان نیز ممکن است، گرفتگی عضلانی را تجربه کنید. این گرفتگی به دلیل بسته شدن دهانه رحم برای توقف خونریزی می باشد.  همچنین شیردهی نیز باعث گرفتگی عضلانی رحم می شود.

درد زیر شکم متداول که مربوط به بارداری نمی باشد:

 خانم های بارداری که اولین تجربه حاملگی را دارند! نسبت به علائم خود حساس ترند و سریع تر نگران میشوند! اما با مطالعه و آگاهی از بارداری میتوانند از بروز استرس جلوگیری کنند !!

اما چیزی که واضح است این است که هر دردی در ناحیه شکم مربوط به گرفتگی های عضلانی نیست؟! و هر دردی که شما حس می کنید مربوط به بارداری نمیشود.

درمان درد زیر شکم در بارداری

پس از احساس درد زیر شکم در بارداری با پزشک خود مشورت کنید. به یاد داشته باشید که هر دردی در ناحیه شکم مربوط به بارداری نیست و خانم های باردار نیز می توانند از درد آپاندیس و کیسه صفرا رنج ببرند.

اگر درد به مسئله ای طبیعی مثل گاز، نفخ، یبوست یا رشد نوزاد مربوط باشد، پزشک شما راه های زیادی برای بهبود آن به شما پیشنهاد می دهد. راه های زیر را برای کاهش درد زیر شکم انجام دهید:

  • از حرکت های سریع خودداری کنید مثل چرخاندن سریع کمر
  • به طرف درد خم شوید
  • مایعات زیاد مصرف کنید
  • برای آزادسازی گاز پیاده روی کنید. پیاده روی از نفخ نیز جلوگیری می کند
  • برای فراموش کردن درد! خود را سرگرم کنید. کتاب بخوانید، فیلم ببینید و ...
  • ورزش های سبک زیر نظر پزشک انجام دهید

اما اگر درد زیر شکم به دلایل جدی تری مانند سقط جنین اتفاق افتاده باشد،  آن وقت است که علاوه بر انجام کارهایی که در بالا گفته شد! باید به مصرف دارو رو بیاورید. در مورد دردهای زایمان هم که این دردها سریع خودشان را نشان می دهند و توسط پزشک تشخیص داده میشوند.

سخن آخر!!

دردهای زیر شکم در بارداری یکی از دردهای رایجی است که بیشتر خانم های باردار تجربه می کنند. با اینکه ممکن است این درد زیر شکم در حاملگی به دلایل مختلفی رخ دهد اما به یاد داشته باشید که این درد زیر شکم فقط به دلیل بارداری نیست و بخاطر عوامل دیگری ممکن است رخ دهد.

با این حال تشخیص جدی بودن و یا جدی نبودن درد های زیر شکم فقط و فقط به عهده پزشک است. گروه سلامت اوما پیشنهاد می کند که با خواندن مقاله های این سایت! آگاهی خود را در مورد بارداری و زایمان بالا ببرید و از استرس خود کم کنید.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

Dr. Jill Hechtman and Dr. Adam Shoman. Abdominal Pain During Pregnancy.last updated on 06/2017

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 91% 91