Ooma
هفته بیست و سوم بارداری

هفته بیست و سوم بارداری یکی از مراحل مهم در رشد و تکامل جنین است. در این دوره، جنین به سرعت در حال رشد است و بسیاری از ویژگی‌های حیاتی بدنش تکامل یافته‌اند. در این هفته مادر ممکن است حرکات بیشتری از جنین خود احساس کند. این حرکات معمولاً شامل لگد زدن و چرخیدن است که نشان‌دهنده فعالیت و رشد سالم جنین می‌باشد.

همچنین در این دوره، ممکن است مادر تغییرات زیادی در بدن خود مشاهده کند، از جمله افزایش وزن، تغییرات در پوست و مو، و گاهی دردهای جزئی در ناحیه شکم و کمر به دلیل رشد رحم. در هفته بیست و سوم، معمولاً آزمایش‌ها و معاینات پزشکی برای اطمینان از سلامتی مادر و جنین انجام می‌شود. این ممکن است شامل بررسی‌های فشار خون، آزمایش‌های خونی و سونوگرافی باشد. در مجموع، هفته بیست و سوم بارداری یکی از مراحل حساس و مهم در بارداری است که نیاز به مراقبت‌های خاص و توجه ویژه دارد تا مادر و جنین هر دو سالم و قوی باشند.

شما اکنون در هفته بیست و سوم بارداری قرار دارید در این هفته ممکن است کمی ترشحات از سینه هایتان داشته باشید و این نشان دهنده آماده شدن تغذیه با شیر مادر است. با بزرگ شدن شكم شما براي فراهم كردن فضاي لازم براي كودك در حال رشد ممكن است نشانه هاي كشيدگي را بر روي پوست خود مشاهده كنيد. بعضي از خانمهاي حامله دچار اين عارضه نمي شوند، اما تقريبا بر روي پوست نيمي از آنها آثار اين كشيدگي ظاهر مي شود. اثرات ثابت شده اي از اينكه محلولهاي طبي و لوسيونها از بروز اين خطوط رنگي جلوگيري كنند يا آنها را از بين ببرند، وجود ندارد. اما مي توانند خارش احتمالي ناشي از كشيدگي پوست را كاهش دهند. همچنين ممكن است ناف تورفته و زيباي شما تغيير شكل دهد، احتمالا سطح ناف شما ابتدا صاف شده و حتي به زودي بيرون مي زند؛ اما نگران نباشيد، به احتمال زياد بعد از زايمان به حالت طبيعي خود باز مي گردد.....

در اینجا میتوانید برای آشنایی بیشتر از وضعیت نی نی خود در هفته 23 بارداری فیلم زیر را مشاهده نموده و سپس به خواندن باقی مطلب بپردازید.

هفته بعدی     هفته قبلی

بارداری هفته به هفته

وضعیت بدن در هفته 23 بارداری

- به یاد داشته باشید بارداری برای هر فردی تجربه ای متفاوت است و تغییرات بدن نیز متفاوت است. بهتر است به حرف سایرین توجه نکنید و با پزشک خود مشورت کنید.تغییر در سایز و شکل بدن اتفاق می افتد. شکم شما هر روز بزرگتر از قبل می شود. تقریبا شما پنج تا هفت کیلوگرم افزایش وزن تا امروز داشته اید. حقایقی در مورد شما در هفته بیست و سوم بارداری:

 •  در این زمان متوجه حرکت فرزند خود می شوید.
 •  وعده های غذایی کوچک و منظم احتمال کاهش انرژی، سوء هاضمه و سوزش معده را کم می کنند.

تغییرات وزن و شکم در هفته 23 بارداری

در این هفته، اندازه شکم حدود 21 تا 25 سانتیمتر از استخوان ناحیه شکم به بالای رحم می باشد. در هفته 23 بارداری، حدود 5.5 تا 7 کیلوگرم افزایش وزن خواهید داشت و اگر دوقلو باردار هستید، باید حداقل 10 کیلوگرم  کسب کنید. با افزایش مقدار وزن توصیه شده برای حاملگی دوقلو، خطر زایمان زودرس کاهش می یابد.

در این هفته حرکات جنین خیلی بامزه است. اگر توجه داشته باشید، رفتارهای معمول جنین را در هفته 23 بارداری شناسایی می کنید: وقتی جنین خواب است فعالیت کمی دارد و در بیداری فعالیت زیادی دارد. 

هفته 23 بارداری چند ماهگی بارداری است؟

در هفته 23، شما 5 ماهه باردار هستید.


وضعیت جنین در هفته 23 بارداری

اندازه جنین در هفته 23 بارداری

در این هفته نی نی شما به اندازه یک گریپ فروت است
اندازه جنین در هفته 23 بارداری
گریپ فروت
28.9 cm :قد
501 gr :وزن

روده های فرزندتان با ماده ضخیمی به نام مکونیوم که اولین دفع فرزندتان است پرشده است. به طور طبیعی تا زمان زایمان و چند روز بعد از آن دیده نمیشود. لانوگو موی نازک روی بدن کودکتان در هفته23 بارداری در حال تیره شدن است. ناخن های فرزندتان در حال رشد میباشد. او شروع می‌کند به سکسکه، شما با هر بار سکسکه او انقباضاتی را حس خواهید کرد. چشم هایش رشد کافی را داشته است، اما عنبیه او هنوز رنگدانه های خود را ندارد. با این حال در این هفته چشم هایش باز می شود و او پلک می‌زند. جنین شما تقریبا یک نوزاد واقعی است از این بعد رشد او هر روز تکامل بیشتری می‌یابد. حقایقی در مورد فرزند شما در هفته بیست و سوم بارداری:

 • چشم های فرزند شما در حال حاضر به طور کامل تشکیل شده است، اگر چه هنوز رنگی ندارند
 •  فرزند شما نزدیک به 28.9 سانتی متر طول دارد و وزن آن 512 گرم است
 •  برخی می گویند فرزند شما اکنون قادر به دیدن خواب REM است

دکتر مهشید بحرینی، متخصص زنان، زایمان و نازایی، در مورد تکامل جنین در هفته 23 بارداری اظهار کرد:" جنین شما ممکن است صداهای مانند صدای شما را تشخیص دهد. اگر با کودک خود صحبت می کنید، ممکن است حرکت او را احساس کنید. در این هفته باید بیشتر با جنین صحبت کنید حتی فرزند شما می تواند از طریق صدای ناگهانی مانند عطسه شما از جا می پرد".

بدن مادر و جنین در هفته بیست و سوم بارداری

تغییرات جنین
رگ های در حال رشد در هفته 23 بارداری
پوست جنین دارای یک رنگ قرمز به خاطر رگ های در حال رشد و شریان های زیر آن است.

حرکت جنین در هفته 23 بارداری
دست و پاها این روزهای جنین بیشتر شده و بیشتر ضربه می زند، حتی ممکن است حرکت و ضرباتش را از روی شکم ببینید!

تکمیل جفت در هفته 23 بارداری
جفت – سیستم حامی جنین که اخیرا تکمیل شده است - اکسیژن و مواد مغذی را به جنین انتقال می دهد و مواد زائد را دفع می کند.

سونوگرافی جنین در هفته 23 بارداری

سونوگرافی جنین در هفته 23 بارداری

در این تصویر جنین در حال خمیازه کشیدن است.


توصیه ها در هفته 23 بارداری

کارهایی که باید پیش از تولد نوزادتان در هفته بیست و سوم بارداری انجام دهید را به انجام رسانید، دست پاچه نشوید. چشم‌های خود را ببندید و کودک خود را تصور کنید که به آرامی در شکم شما جای گرفته است و با این فکر نفس‌های عمیقی بکشید. تصور کردن چیزهای آرامش بخش برای کاهش فشار در هنگام سختی های زندگی بسیار مفید است.


علائم طبیعی در هفته 23 بارداری

1. خط تیره رنگ روی شکم (نیگرا) :

 • این خط ناشی از کشیده شدن عضله نگهدارنده شکمی است و بعد از زایمان خود به خود ازبین خواهد رفت.

2. آکنه:

 • آکنه ها به خاطر تغییرات هورمونی ایجاد شده و بعد از بارداری ازبین خواهند رفت.

3. بواسیر:

علایم بواسیر عبارت اند از: احساس خارش، درد و زخم مقعد و گاهی خون ریزی بعد از دفع مدفوع. فشار آوردن و زور زدن به هنگام دفع مدفوع، فشار مضاعفی بر روی رگ‌های خونی می‌آورد که باعث بزرگ شدن و احتمالا بیرون زدن آنها از مقعد می‌شود و بعد از اجابت مزاج ممکن است، موجب خون ریزی و خارش شود (10 درمان خانگی بواسیر در زنان). زور زدن در مرحله دوم زایمان موجب تشدید بواسیر یا به وجود آمدن آن می شود؛ ولی در اکثر مواقع بواسیر بعد از زایمان از بین می‌رود.

برای درمان آن راهکارهای زیرتوصیه میگردد:

1-  قطره گیاهان قابض:

 • یک تکه پنبه تمیز را به قطره یکی از گیاهان قابض مانند هاماملیس یا MG آغشته کرده و به منطقه مقعد بمالید. مرتب پنبه را عوض کنید . قطره MG و گاه هاماملیس در غالب داروخانه ها موجود است و بدون نسخه عرضه می‌شود.

2- استفاده از یخ:

 • برای تسکین تورم ، روزی چند مرتبه کیسه یخ یا کمپرس سرد روی مقعد بگذارید.

3-  منطقه مقعد را پاکیزه نگاه دارید:

 • استفاده از کاغذ توالت های مرطوب، راحت تر از کاغذ توالت های خشک است. از انواعی استفاده کنید که معطر نبوده یا دارای الکل نیستند یا از باندهای طبی استفاده نمائید که اختصاصاً برای افراد دچار هموروئید تهیه شده اند.                                                                            

4- پرهیز از نشستن به مدت طولانی:

 • نشستن سبب وارد آمدن فشار بر وریدی‌های مقعد و راست روده می‌گردد. اگر می‌توانید به پهلو دراز بکشید یا بایستید. در صورتی که باید بنشینید، مرتب بین فاصله‌های نشستن بایستید.

هشدارها در هفته 23 بارداری

 خون ریزی بواسیر آسیبی به بارداری نمی‌رساند، اما در صورت تداوم می‌تواند خطرناک باشد. اگر بواسیر شما بسیار دردناک است بهتر است به یک متخصص روده و مقعد یا یک جراح عمومی مراجعه کنید.


تغذیه در هفته 23 بارداری

میزان کالری دریافتی: 

  سه ماه اول بارداری:

 • پزشکان توصیه می‌کنند که میزان کالری مصرفی قبل از بارداری (2000 تا 2200) را ادامه دهید. اگرچه مقدار کالری مورد نیاز جنین در سه ماه اول بارداری کم است، اما احتیاج او برای مواد مغذی زیاد است. 

   سه ماه دوم بارداری:

 • پزشکان پیشنهاد می‌کنند که 340 کالری در روز دریافت کنید. 

   سه ماه سوم بارداری:

 • پزشکان 450 کالری در روز را پیشنهاد می‌کنند. 

فعالیت های مفرح برای هفته 23 بارداری

سعی کنید تصویری از فرزندتان در ذهن خود ایجاد کنید. سعی کنید به همراه همسرتان تصویری از فرزندتان بکشید. می توانید ایت تصویر را با فرزندتان هنگامی که متولد شد مقایسه کنید. فرزندتان سال ها بعد از دیدن این تصاویر خوشحال می شود.

 • می توانید برای کنار آمدن با مشکلات فیزیکی و افزایش وزن یوگا تمرین کنید. همچنین یوگا از نظر روحی و فیزیکی به شما کمک می کند. (پنج حرکت یوگا برای افزایش باروری در زنان)
 • اگر تعادل زندگی شما به هم خورده است سعی کنید بدون مشورت با پزشک مهارت هایی برای افزایش تعادل انجام ندهید.
 • پیش از ورزش، ماهیچه ها را بکشید.
 • با پزشک در خصوص مسائل مختلف مشورت کنید.
 • مواد مغذی و آب بخورید. از خوردن نوشابه، قهوه و چای خودداری کنید. آب میوه و سوپ سبزیجات برای سلامتی شما مناسب است.
 • اگر شاغل هستید برای زمان زایمان خود برنامه ریزی کنید. زمان مناسب برای ترک کردن شغل وجود ندارد. برخی خانم ها تا زمان زایمان سرکار می روند.

سعی کنید برای زمان استراحت خود برنامه های مفرح و سرگرم کننده داشته باشید. زیرا بیکار بودن باعث می شود کم کم کسل و خسته شوید


ورزش در هفته 23 بارداری

اغلب متخصصان بر این باورند که ورزش کردن علاوه بر کاهش ناراحتی ها و دردهای بارداری برای جلوگیری از بیماری‌های حاد مانند دیابت بارداری، بسیار مفید است. با این وجود، ورزش‌های بیش از حد سنگین ممکن است خیلی خوب نباشند. ورزش روزانه خود را به 30 دقیقه محدود کنید. البته برای خانم‌های ورزشکار این میزان متغیر است.


نکاتی برای پدرها در هفته 23 بارداری

 • بهتر است زمان های آزاد خود را با همسر و فرزند باشید. در این زمان درباره آینده فرزند خود صحبت کنید.
 • تصمیم بگیرید چه مدت پس از زایمان مرخصی می گیرید و به همسرتان کمک می کنید. وظایف خود را مطابق با نیازها برنامه ریزی کنید.
 • اگر همسرتان کار می کند، باید درباره پرستاری از فرزند پس از بازگشت همسر به محل کار تصمیم بگیرید.
 • هفته های اول برای شما دشوار خواهد بود. سعی کنید خود را آماده کنید و برای نگهداری فرزند در آغوش نترسید.
 • احساس حضور در خلق زندگی برای هر فردی خوب است. بارداری در بدن و ذهن همسر شما دشوار است اما مادر یا پدر بودن احساس خوبی به شما می دهد
دکتر مهشید بحرینی
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان جراح، متخصص زنان و زایمان و نازایی و کارشناس رسمی پزشکی قانونی می باشند. ایشان دکترای پزشکی عمومی را در سال 1360 از دانشگاه علوم پزشکی تهران کسب کردند و تخصص زنان و زایمان-نازایی را در سال 1367 از دانشگاه علوم پزشکی تهران گرفتتند همچنین دوره های هیستروسکوپی و ناباروری هیپرپلازی، دوره آموزشی ژنتیک را گذرانده اند.

امتیاز مطلب: 96% 96


 • profileمائده شاکری1397/05/07

  سلام من هفته ۲۳ بارداری هستم حرکات جنینم خیلی کمه فقط بعضی اوقات شب ها حرکاتشو حس میکنم شکمم هم خیلی بزرگ نشده میخواستم بدونم که مشکلی هست؟

  • profileافسانه فتحی 1397/03/18

   سلام .من توی هفته بیست و سوم بارداری هستم . سرکلاژ کردم .
   ببخشید ولی وقتی ادرار میکنم احساس میکنم مایعی که بیرون میریزه از مجرای ادرار نیست . البته بعضی وقتا . لکه بینی هم دارم با اینکه تقریبا یک ماه عمل شدم .ممکنه زایمان زود رس باشه .
   تروخدا جوابم رو بدین .
   خیلی ممنون .

   • profileپزشک اوما1397/03/18

    سلام عزيزم لكه بيني به دليل سركلاژ است اما اينكه احساس خروج مايع داريد ممكنه نشتي كيسه آب باشه در هر صورت بهتره معاينه شويد

   • profileپزشک اوما1397/03/18

    سلام عزيزم لكه بيني به دليل سركلاژ است اما اينكه احساس خروج مايع داريد ممكنه نشتي كيسه آب باشه در هر صورت بهتره معاينه شويد

   • profileافسانه فتحی 1397/03/18

    رفتم دکتر ولی معاینه نشدم .فقط صداشو برام گذاشت .
    پس لکه بینی باعث زایمان زود رس نمیشه؟
    خیلی ممنون از پاسخگویی .🙏

  • profilem.b b1397/02/25

   سلام من هفته۲۳ هستم امروز متوجه شدم روی سینه چپم چندتا لکه صورتی رنگ هست جوش نیستا تقریبا صورتی پر رنگ هست ایا طبیعیه؟

   • profileپزشک اوما1397/03/02

    سلام. در بارداری لکه های پوستی در صورتو سینه و سایر قسمت های بدن دیده میشه و به دلیل تغییرات سطح هورمونی است اگر بعد از چند روز کم رنگ نشد بهتره پزشک هم از نزدیک ببینه

  • profileMarziyeh Talebian1397/01/26

   سلام من در هفته بیست و سومم ولی شکمم خیلی کوچیکه و کلا هم ۴کیلو اضافه کردم.ایا کوچکی شکم و کم وزن اضافه کردم اشکالی دارد؟

   • profileپزشک اوما1397/01/29

    سلام عزیزم. مهم وزن جنین در سونوگرافی است. از هفته بیستم به بعد وزن جنین اهمیت داره. اگر مشکلی نداره که جای نگرانی نیست و اگر کمبود وزن داره که باید رژیم غذایی غنی تری داشته باشید

  • profileMarziyeh Talebian1397/01/26

   سلام من در هفته ۲۳بارداری هستم ولی شکمم خیلی کوچیکه و کلا ۴کیلو اضاافه کردم.ایا کوچکی شکم و کم وزن اضافه کردم اشکالی ندارد؟