Ooma
هفته هفتم بارداری | تکامل جنین در هفته 7 باردرای

هفته هفتم بارداری! زمانی که روز به روز بارداری شما پیش می‌رود و جنین شما همچنان در حال رشد و توسعه است. در این هفته، جنین شما حدوداً یک سانتیمتر طول دارد و شکل انسانی تری به خود می‌گیرد. از لحاظ بصری، نقاط شکل دهنده اندام‌های اصلی، مثل دستها و پاها شکل می‌گیرند. در هفته هفتم ممکن است علائمی مانند خستگی، تهوع و استفراغ، بیشتر احساس شوند. این احساسات معمولاً با هورمون های بارداری مرتبط هستند و اکثراً تا هفته‌های اولیه دوره بارداری ادامه دارند.

همچنین، اگر قبلاً با پزشک مشاوره داشته باشید، ممکن است در این هفته اولین آنتنالی خود را داشته باشید. این یک فرصت است که مشاوره‌ای از پزشک خود در مورد سلامت شما و روند بارداریتان بگیرید. خیلی مهم است که در این مرحله به سلامتی خود و جنین خود دقت کنید و هرگونه نگرانی یا سوالی را با پزشک خود مطرح کنید.

از هفته هفتم بارداری شما مادر عزیز باید طبق برنامه ای که پزشکتان به شما می دهد، تا زمان زایمان مرتبا با او ملاقات داشته باشید و مراحل مختلف بارداری کاملا کنترل شود. این کار به حفظ سلامت شما و نوزادتان کمک می کند و باید آن را جدی بگیرید. در ادامه فیلم تغییرات بدن مادر و جنین در هفته هفتم بارداری را مشاهده کنید و سپس به مرور ادامه مطلب بپردازید.

هفته بعدی     هفته قبلی

بارداری هفته به هفته

همه چیز در مورد هفته هفتم بارداری

در هفته هفتم بارداری، رشد جنین ادامه می‌یابد و اتفاقات جالبی درون رحم رخ می‌دهد. اینجا چند نکته کلیدی در مورد این هفته:

رشد جنین: در این مرحله، جنین شما حدوداً یک سانتیمتر طول دارد. اکثر اعضای اصلی بدن مانند دستها و پاها شروع به شکل گرفتن می‌کنند و سیستم عصبی و قلب همچنین در حال توسعه است.

تغذیه و مکمل‌های مورد نیاز: حالا که بارداری در جریان است، تغذیه سالم و متنوع بسیار اهمیت دارد. ممکن است پزشک شما مکمل‌هایی مانند اسید فولیک، آهن و ویتامین‌ها را توصیه کند.

علائم بارداری: خستگی، تهوع، استفراغ، بروز حساسیت در برابر بوها و سینه دردی علائم معمولی در این هفته است. این علائم معمولاً با نوروهورمون‌های بارداری مرتبط هستند.

بازدید از پزشک: اگر قبلاً با پزشک مشاوره داشته باشید، این ممکن است زمانی باشد که اولین آنتنالی خود را داشته باشید. این یک فرصت است که مشاوره‌ای از پزشک خود در مورد سلامت شما و روند بارداریتان بگیرید.

مراقبت‌های پزشکی: همچنین ممکن است پزشک شما تست‌های خون و سونوگرافی را برای بررسی روند بارداری و سلامت جنین توصیه کند.

همچنین، هرگونه سوال یا نگرانی خود را با پزشک خود به اشتراک بگذارید. ایشان می‌توانند شما را راهنمایی کنند و به شما اطمینان بدهند که همه چیز طبیعی است.

- از هفته هفتم به بعد شما چیزی را در رحم خود احساس می کنید که شاید نتوانید توصیفش کنید. معمولا این چیز مرموز یک حالت سنگینی، سفتی و ضخیم دارد که باعث ایجاد علائمی مانند بیماری صبحگاهی، یبوست، سوزش سر دل و خستگی می شود. 

- اکثر زنان با پیشرفت حاملگی ناراحتی های سه ماهه اول بارداری را فراموش می کنند.

- در هفته هفتم بارداری شکم در آینه به خوبی دیده می شود اما این بزرگی شکم بعلت نفخ و یبوست است. البته وضعیت شکم در خانم های مختلف متفاوت است و شاید تا سه ماهه دوم بارداری تغییر سایز شکم به وضوح مشخص نباشد.

هفته 7 بارداری چند ماهگی بارداری است؟

در هفته 7، شما یک ماه و دو هفته است که باردار هستید. 


وضعیت جنین درهفته هفتم بارداری

ندازه جنین در هفته 7 بارداری

در این هفته نی نی شما به اندازه یک زغال اخته است
اندازه جنین در هفته 7 بارداری
زغال اخته
8 mm :قد
وزن: ناچیز

در هفته هفتم بارداری اندام های نوزاد شما مانند کلیه ها به سرعت رشد می کنند و هنوز جنسیت جنین قابل تشخیص نیست. در این هفته صورت جنین هنوز کامل نشده است و حفره های بینی در حال شکل گیری است.  چشم ها خیلی بزرگ و بدون پلک هستند. روده ها در حال شکل گیری در داخل طناب نافی بوده و به داخل شکم حرکت می کنند.

بدن مادر در هفته هفتم بارداری

تغییرات جنین
ظاهر شدن بند ناف در هفته هفتم بارداری
در این زمان، باید به ظاهر شدن بند ناف در رحم خوش آمد گفت! این لوله به جنین و جفت متصل میشود و مواد مغذی و اکسیژن را به جنین میدهد و مواد زائد را از بدن او میگیرد و وارد جریان خون میکند

تشکیل پلاگ مخاطی بر روی دهانه رحم در هفته هفت بارداری
در هفته هفتم بارداری ، پلاگ مخاطی تشکیل میشود و روی دهانه رحم را می پوشاند و مانند یک مهر و موم چوب پنبه ای محکم است که رحم را از عفونت محافظت میکند

دست و پای در هم تنیده جنین در هفته هفتم بارداری
در این هفته از بارداری، دست و پای جنین در هم تنیده شده و مانند یک دستبند بهم وصل هستند. بزودی انگشتان و شست جنین ظاهر میشود، در حال حاضر دست و پای جنین شبیه پارو است

سونوگرافی جنین در هفته هفتم بارداری

شنیدن ضربان قلب جنین در این هفته به عنوان یک نشانه مثبت می باشد. سرعت قلب از bpm 130 به 160 افزایش می یابد.  سن بارداری در سه ماهه اول بارداری معمولا با استفاده از اندازه گیری طول تاج شکم تا کفل (CRL) محاسبه می شود. این عدد بلندترین طول جنین یا نطفه است که شامل اندام و کیسه زرده نیز می باشد. گاهی اوقات پزشکان برای بررسی بهتر جنین از سونوگرافی واژینال به جای سونوگرافی شکمی استفاده می کنند، زیرا خطای کمتری دارد.

سونوگرافی جنین در هفته هفتم بارداری

زمان مناسب برای سونوگرافی

هفته هفتم بارداری بهترین زمان برای انجام اولین آزمایش سونوگرافی است. سونوگرافیست با دقت جنین را بررسی می کند و سن جنین و رشد نطفه در رحم را مشاهده می کند. در این زمان، جنین وارد مرحله اصلی رشد شده است و خصوصیات منحصر به فردی از خود نشان می دهد.

در این هفته تشخیص سن جنین کار آسانی نیست و میزان رشد در همه خانم ها یکسان نخواهد بود. در هفته هفتم بارداری می توانید نکات مهمی را در خصوص بارداری بفهمید. سونوگرافی در ابتدای بارداری برای تشخیص موارد زیر انجام می شود:

 • بارداری را تایید می کند.
 • سن دقیق جنین را مشخص می کند.
 • علت خونریزی و لکه بینی را تعیین می کند.
 • نشان می دهد رحم، تخمدان و لوله های رحم شکل مناسبی دارند.
 • بارداری خارج از رحم را مشخص می کند.
 • رشد و تکامل جنین را بررسی می کند.
 • به شما اجازه می دهد ضربان قلب جنین را از طریق سونوگرافی بشنوید.

در سونوگرافی اول اطلاعات زیادی از جنین دریافت نمی کنید. زیرا جنین و ساک بارداری به قدری کوچک هستند که با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیست. سونوگرافی اول بیشتر جهت اطمینان از سلامت جنین و وضعیت بارداری انجام می شود.

دکتر بیتا هرمز متخصص زنان و زایمان اشاره کرده اند که در این هفته تغییرات شکم به خوبی مشخص نیست چون رحم هنوز داخل لگن هست و تغییر محسوسی ندارد ممکن است نفخ روده ها محسوس باشد، برای کم کردن تهوع از زنجبیل و بوییدن و خوردن لیمو ترش میتوان استفاده کرد.


توصیه ها درهفته هفتم بارداری

مسواک زدن ممکن است عق زدن و حالت تهوع را دراوایل حاملگی بیشتر کند ولی نباید از بهداشت دهان خودداری کنید. برای بهبود این وضعیت به نکات زیر توجه کنید:

 • یک مسواک نرم بخرید.
 • خمیردندانی انتخاب کنید که نسبت به بوی آن حساس نباشید.
 • به پشت زبان فشار کمتری وارد کنید.
 • دمای آب را تنظیم کنید تا از راحت بودن آن برای معده خود مطمئن شوید.

علائم طبیعی درهفته هفتم بارداری

1. حالت تهوع:

حتما در این هفته دنبال یک راه حل می‌گردید که تهوع صبحگاهی خود را برطرف کنید. ما به شما چند روش را آموزش می‌دهیم:

 •   حداقل ۸ ساعت در طول شب بخوابید و هر زمان که خسته شدید استراحت کنید. وقتی بدنتان به دلیل خستگی ضعیف می شود حالت تهوع نیز بیشتر خواهد شد.
 •   ویتامین‌های دوران بارداری را همراه غذا و مقدار زیادی آب بخورید. مواد مغذی موجود در ویتامین‌ها ممکن است سیستم دستگاه گوارش را به هم ریخته و حالت تهوع را بدتر کند. اگر با وجود خوردن ویتامین‌ها به همراه غذا، هنوز هم معده‌ اذیت می‌شود از دکترتان بخواهید ویتامینی حاوی مواد مغذی کمتر برای شما تجویز کند.
 •   عوامل محیطی که باعث حالت تهوع می‌شوند را رفع کنید. مثلا از مصرف عطر، روشن کردن شمع یا شمع های خاموش اسانس دار و پاک کننده‌های خانگی که تهوع را افزایش می دهند اجتناب کنید. همچنین دمای اتاق و نور مناسب به بهبود تهوع شما کمک می کند.

2. یبوست:

انواع سالادها و سبزیجات را جزء اصلی برنامه غذایی خود قرار دهید. تغذیه مناسب باعث برطرف شدن عارضه‌هایی همچون نفخ و یبوست خواهد شد. برگ‌های سبز گیاهان و سبزیجات خوردنی باعث ایجاد تعادل در بدن شما می شوند؛ به علاوه می توانید از زردآلو، کشمش و غذاهای سبوس‌دار برای بهبود یبوست استفاده کنید.

3. بی خوابی:

بی خوابی از علائم شایعی است که در این هفته به آن دچار می شوید. برای درمان این عارضه نکات زیر را مد نظر قرار می دهیم:

 •  قبل از خواب ورزش نکنید.
 •  از مصرف کافئین در بعد از ظهر بپرهیزید.
 •   قبل از خواب غذا نخورید.
 •   قبل از خواب شیر گرم بنوشید.
 •   قبل از خواب دوش آب گرم بگیرید.
 •   قبل از خوابیدن مطالعه کنید.

هشدارها درهفته هفتم بارداری

1. خوردن فست فود ممنوع: شما و کوچولویتان در هفته هفتم  به یک برنامه غذایی سالم احتیاج دارید تا تمام نیازهای غذایی بدن شما تکمیل گردد. غذاهای لذیذ و خوشمزه ای را انتخاب کنید که هم ویار و گرسنگی را برطرف کند و هم سلامت شما و فرزندتان را در طول 40 هفته بارداری تضمین نماید. پس از همین امروز غذاهایی را که از نظر ارزش غذایی و سلامتی کامل به‌ درد نخور هستند، ترک کنید و سعی کنید غذاهایی سلامت و سودمند مصرف کنید.

2. خونریزی یا لکه بینی

3. درد کمر

4. محو ناگهانی علائم حاملگی


هفته هفتم بارداری چه بخوریم؟

-  در این هفته مصرف آهن خود را از طریق مواد غذایی افزایش دهید و خوردن مولتی ویتامین‌های بارداری خود را پس از مشورت با پزشک، آغاز کنید. معمولا مصرف 27 میلی گرم آهن به صورت روزانه برای شما تجویز می شود که به طور کامل در بیشتر مولتی ویتامین‌های بارداری یافت می‌شود. 

-  باید به مصرف میزان آهن مورد نیاز بدنتان و آن هم به طور منظم توجه زیادی داشته باشید. زیرا افزایش حجم خون در طول بارداری و نیازهای جنین در حال رشد، مادر را در معرض خطر ابتلا به فقر آهن و کم خونی قرار می‌دهد. کم خونی نیز خطرات نقص سیستم عصبی نوزاد را به دنبال دارد.

-  آهنی که در مواد غذایی قابل دسترس است، هِم نام دارد که در گوشت ‌گاو و مرغ یافت می‌شود. مواد غذایی سرشار از آهن شامل سبزیجات برگ سبز، لوبیا و نخود را به همراه مواد سرشار از ویتامین سی مانند گوجه فرنگی و پرتقال به رژیم غذایی خود اضافه کنید. خوراکی های دارای ویتامین سی به جذب بیشتر آهن کمک می کنند.

-  ویتامین‌های بارداری منبعی از آهن، فولیک اسید و دیگر مواد معدنی و ویتامین‌ها هستند. البته این نکته را به خاطر بسپارید که مولتی ویتامین‌‌ها نباید هیچ گاه جایگزین غذای اصلی بشوند.

-  تغذیه بین هفته‌های 5 تا 8 بارداری، نقش مهمی را در رشد سیستم عصبی، گوارشی، تنفسی، گردش خون و سیستم تولید مثل جنین ایفا می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد رژیم غذایی ماه دوم بارداری مقاله "تغذیه در ماه دوم بارداری" را نیز در اوما مطالعه کنید.


ورزش درهفته هفتم بارداری

با استفاده از وزنه‌های سبک می توانید عضلات زردپی، باسن، قسمت تحتانی کمر و شانه ها را تقویت کنید تا بعدها در وضع حمل، حمل کردن کودک با کالسکه، بغل کردن کودک، کیف بچه و . . . با مشکل مواجه نشوید. همچنین انجام حرکات ورزشی روحیه شما را شاد نگه داشته و استرس را کاهش می دهد.


نکاتی برای پدرها در هفته هفتم بارداری:

- هنگامی که همسرتان را در حال بالا آوردن می بینید عذاب می کشید. او در این دوره خسته می شود و حالت روحی نامناسبی دارد. سعی کنید این وضعیت را به خوبی تحمل کرده و با او مهربان باشید.  منزل خود را تمیز و بهداشتی نگه دارید. سعی کنید از مواد شیمیایی در تمیزکاری استفاده نکنید زیرا برای مادر و جنین ضرر دارد.

- به صحبت های همسر خود گوش کنید؛ گاهی احساس بدبختی، یاس و بی حوصلگی می کند. این شرایط زودگذر است و به دلیل تغییرات هورمونی است. اگر به خوبی او را درک کنید، این شرایط زودتر تغییر می کند.

- اگر از پدر بودن می ترسید نگران نباشید و فکر نکنید پدر بدی هستید. بیشتر مردها این حس را پیدا می کنند اما در هنگامی که فرزندشان به دنیا می آید مهارت های موردنیاز را می آموزند.

 
 دکتر بیتا هرمز
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان متخصص زنان و زایمان و فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند و همچنین موفق به کسب رتبه برتر بورد تخصصی از دانشگاه تهران می باشد. عمده مراجعه کننده گان خانم دکتر هرمز بانوان باردار میباشند که طول دوران بارداری و زایمان را با همراهی ایشان طی می نمایند. وی در حال حاضر عضو انجمن متخصصین زنان و‌مامایی ایران و استادیار دانشگاه آزاد اسلامی می باشد.

امتیاز مطلب: 97% 97


 • profileShadi Sad1399/10/10

  سلام، من آخرین بار ۲۰ آبان پریود شدم ، البته یکی دو ماه بود پرسیدم نامنظم بود، امروز سونو دادم اما دکتر جنین رو ندید ، دیروز تست بیبی چک مثبت شد، نگرانم، چرا دکترم تو سونو چیزی ندید؟ البته دو هفته پیش دل درد داشتم

  • profileپزشک اوما1399/12/17

   سلام تیتر بتا بدهید ، باید بتا بالای 1500 باشه تا درسونو چیزی دیده شود.

 • profileآرش موسوی1399/05/26

  خانم من سونو انجام داده و6 هفته و3 روز دارد در سونو نوشته جنین مرده است ولی دکتر متخصص گفته در هفته9 بارداری دوباره سونو انجام بده.خانمم علاعم غیر طبیعی داره نه خونریزی و لکه. خواستم ببینم ممکنه چون زود رفته سونو. اشتباهی صورت گرفته باشد وجنین سالم باشد.یا اینکه سونو خطا کرده باشد.

  • profileپزشک اوما1399/12/17

   سلام برای تشکیل شدن قلب جنین معمولا اگر همراه با علائم خاصی مثل درد شکمی و خونریزی نباشد، تا هفته دهم بارداری صبر میکنند

 • profileمریم گلابی1397/11/19

  سلام آیا ممکن هس در هفته ۷ سقط بدون خونریزی و حتی یه لکه بینی باشه ؟؟؟؟؟هیچ نوع خونریزی نباشه........

  • profileپزشک اوما1399/12/17

   سلام بله گاهی جنین بدون خونریزی و درد شکمی سقط میشود و دارای سقط زود به هنگام میشه

 • profileزهرا صیدی1397/10/17

  سلام من 2 آذر اولین روز آخرین قاعدگیم بود 4 دی آزمایش دادم بتا 4150 و دو روز بعد6530 بود و دیروز سنو دادم نوشته رویان زنده با ضربان قلب منظم و مایع امونیوتیک طبیعی و 6 هفته
  ولی من هیچ یک از علائم بارداری رو ندارم

  • profileپزشک اوما1399/12/17

   سلام بارداری شما مبارک، علائم بارداری در همه مامان ها دیده نمیشه و برخی دارند و برخی ندارند و برخی هم از هفته هشتم نهم به بعد شروع میشه