Ooma
آیا سونوگرافی واژینال در بارداری خطرناک است؟

یکی از سوالات رایج خانم این است که آیا سونوگرافی واژینال برای مادر باردار خطرناک نیست؟ آیا این سونوگرافی باعث سقط جنین میشود یا خیر؟ در ادامه پاسخ خانم دکتر زهرا سیفی را در مورد این سوال بخوانید:

چه زمانی سونوگرافی ترانس واژینال مورد نیاز است؟

اگر سابقه سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم داشته باشید یا اگر مادر در معرض درد و خونریزی باشد یا درمان ناباروری را استفاده کرده باشد احتمال دارد پزشک سونوگرافی TVS در طی شش تا ده هفته اول پیشنهاد کند. این سونوگرافی از ده هفته اول بارداری تا پایان بارداری قابل انجام است. همچنین درصورتی که مادر سابقه زایمان زودرس داشته باشد این سونوگرافی توصیه می شود تا دهانه رحم او بررسی شود. 

چه زمانی سونوگرافی انجام می شود و چقدر طول می کشد؟

سونوگرافی ترانس واژینال حدود 30 تا 60 دقیقه طول می کشد و شامل آماده سازی مادر برای انجام سونوگرافی می باشد. این سونوگرافی زمانی انجام می شود که پزشک می خواهد رشد جنین را در مراحل اولیه بارداری، یعنی قبل از هفته دهم، بررسی کند. سونوگرافی واژینال به پزشک کمک می کند جنین را ببیند. جنین از طریق سونوگرافی شکم دیده نمی شود زیرا کوچک است و در قسمت پایین شکم مادر قرار دارد.

چرا سونوگرافی واژینال انجام می شود ؟

پزشک با انجام این سونوگرافی قادر به گوش دادن به ضربان قلب جنین است و هر اختلالی را تشخیص می دهد. در میان سایر مزایای سونوگرافی واژینال، پزشک می تواند هر گونه امکان حاملگی خارج از رحم را رد کند و اطمینان حاصل کند که حاملگی به خوبی پیش می رود. همچنین برای بررسی اینکه مادر دوقلو یا سه قلو دارد نیز می توان از این سونوگرافی کمک گرفت. همچنین اگر مادر از خونریزی، لکه بینی یا درد در قسمت پایین شکم رنج می برد، پزشک از این سونوگرافی برای تعیین علت استفاده می کند.

اگر در طول سونوگرافی تحت تنش باشید، ماهیچه هایتان برای مدتی درد می کنند. در ابتدا و حتی پس از سونوگرافی ممکن است احساس ناراحتی کنید و لکه بینی داشته باشید. این اتفاق در صورتی رخ می دهد که عروق خونی نارک اطراف دهانه رحم خونریزی داشته باشند. با این حال، این امر طبیعی است مگر اینکه پس از خونریزی، گرفتگی در ناحیه پایین شکم رخ دهد. در صورت این گونه خونریزی باید به پزشک اطلاع دهید.

خطرات و عوارض جانبی سونوگرافی واژینال

خطرات سونوگرافی واژینال

از آنجا که در طول سونوگرافی واژینال هیچ تابشی وجود ندارد، این سونوگرافی برای مادر و جنین امن است. هیچ فاکتور خطرناکی در این نوع روش تصویربرداری وجود ندارد. با این حال، اگر در طول سونوگرافی احساس ناراحتی شدید دارید، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

خانم دکتر زهرا سیفی، متخصص زنان و زایمان و نازایی، در مورد انجام سونوگرافی واژینال در بارداری اظهار کرد: " یکی از سوالات  رایج خانم های باردار این است که آیا انجام سونوگرافی واژینال در بارداری خطرناک است یا خیر؟ باید بگم در سه ماهه اول بارداری بخصوص در سنین زیر ده هفته به دلیل کوچک بودن جنین مخصوصا در خانم های چاق بهتره سونو واژینال انجام شود،  انجام این سونوگرافی برای بارداری خطری ندارد و سونو واژینال به هیچ عنوان باعث سقط جنین نمیشود".

نتایج سونوگرافی واژینال چه چیزی را نشان میدهند؟

نتایج توسط رادیولوژیست ها آنالیزی می شود. نتایج به پزشک برای تشخیص بیماری هایی مانند فیبروئیدها، کیست ها، سرطان، عفونت لگن، سقط جنین، پایین افتادگی جفت، حاملگی خارج رحمی و حاملگی معمول کمک می کند.

 آیا سونوگرافی واژینال می تواند باعث سقط جنین شود؟

تا زمانی که سونوگرافی واژینال توسط یک فرد حرفه ای آموزش دیده در یک مرکز شناخته شده انجام شود، احتمال سقط جنین وجود ندارد. مانند هر سونوگرافی بارداری دیگر، سونوگرافی واژینال رحم نیز امن می باشد.

آیا سونوگرافی واژینال دردناک است؟

اگر طی سونوگرافی استرس داشته باشید و عضلات خود را سفت کنید ، سونوگرافی واژینال دردناک است. برای تجربه سونوگرافی بدون درد، آرام باشید و قبل و در طول سونوگرافی نفس عمیق بکشید. اگر هنوز احساس درد یا ناراحتی دارید، به پزشک اطلاع دهید. اگرچه ممکن است در حین سونوگرافی واژینال احساس ناراحتی کنید، نتایج قابل اطمینان ترین نتایج می باشد و در عرض 24 ساعت در دسترس هستند. این سونوگرافی بدون خطر برای نشان دادن تصویر واضح از جنین و اندام های داخلی مادر توصیه می شود.

 دکتر زهرا سیفی
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، دکتر زهرا سیفی جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی ، دکتری پزشکی عمومی از دانشگاه شهید بهشتی، دکتری تخصص جراحی زنان و زایمان از داشگاه شهید بهشتی و شاغل در بیمارستان ها و کلینیک های دولتی و خصوصی میباشند.  ایشان در زمینه های جراحی های زیبایی و کف لگن، انجام زایمان طبیعی و سزارین، انجام انواع غربالگری های زنان، مراقبت های دوران یائسگی و مراقبت های دوران بارداری، درمان ناباروری و تعیین جنسیت قبل از بارداری از مهارت ویژه ای برخوردار هستند، برای آشنایی بیشتر، میتوانید وی را در اینستاگرام دنبال نمایید.

امتیاز مطلب: 92% 92