Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
ضربان قلب نرمال جنین چند است؟

ضربان قلب بعد از چند هفته که از شروع بارداری گذشت در سونوگرافی مشخص می شود و یکی از نشانه های سلامتی جنین در طول بارداری تعداد ضربان قلب او در یک دقیقه است که پزشک در هنگام سونو اندازه گیری می کند. اما سوالی که ممکن است برای شما مامان های اومایی عزیز پیش بیاید این است که ضربان قلب نرمال جنین باید چند باشد؟ در این مقاله می خواهیم به طور کامل پاسخ این سوال را توضیح دهیم. با ما همراه باشید. 

ضربان قلب نرمال جنین

ضربان قلب نرمال جنین معمولا بین 120 تا 160 ضربه در دقیقه در دوران بارداری است اما در ابتدای بارداری که هنوز قلب تشکیل نشده است ضربانی هم شنیده نمی شود و بعد از شروع ضربان در در اوایل سه ماهه اول، ضربان قلب جنین کندتر است. بطور متوسط ضربان قلب جنین بین هفته های هفت تا هشت بارداری در سونوگرافی مشخص میشود. در ابتدا ضربان قلب پایین و سپس تا هفته 10 بارداری افزایش می یابد و شاید به 170 ضربه در دقیقه هم برسد اما بعد از آن ضربان قلب جنین دوباره کاهش یافته و به 130 ضربه در دقیقه می رسد (فتال پل یا قطب جنینی کی تشکیل میشه؟). مطالعه ای در سال 1996 نتایج زیر را به عنوان حداقل ضربان قلب طبیعی در سونوگرافی های بارداری اولیه اندازه گیری کرد، که اندازه آن با توجه به اندازه قطب جنین متفاوت بود:

 •  نطفه 2 میلیمتری: 75 ضربه در دقیقه
 •  نطفه 5 میلیمتری: 100 ضربه در دقیقه
 •  نطفه 10 میلیمتری: 120 ضربه در دقیقه
 •  نطفه 15 میلیمتری: 130 ضربه در دقیقه

اگرچه گاهی اوقات ضربان قلب اولیه پایین تر از این اعداد  هم هست، اما ضربان قلب آهسته جنین در اوایل بارداری ممی تواند نشانه ای از سقط جنین باشد. پزشکان معمولا برای ضربان قلب آهسته جنین سونوگرافی دیگری توصیه می کنند تا سلامت بارداری بررسی شود. متأسفانه در صورت بروز این شرایط، هیچ کاری برای تغییر نتیجه نمی توان انجام داد. سقط جنینی که پس از تشخیص ضربان قلب آهسته اتفاق می افتد گاهی اوقات به این معنی است که نوزاد از ابتدا اختلالات کروموزومی داشته است. خوشبختانه ضربان قلب سریع تر از ضربان قلب طبیعی خطر بروز سقط جنین یا سایر نتایج منفی را به همراه ندارد و بعد از مدتی نرمال می شود. 

 

3148-80

رابطه بین جنسیت جنین و ضربان قلب او

بطور قطعی هیچ ارتباطی بین ضربان قلب جنین و جنسیت او وجود ندارد اما در قدیم گفته اعتقاد  بر حسب تجارب بر این اساس بوده است که اگر ضربان قلب جنین از 150 بیشتر باشه یعنی جنین دختر و اگر از 150 کمتر باشه یعنی جنین پسر است.

سخن آخر

در دوران بارداری علائم و نشانه های مختلفی به پزشک در بررسی و مطمئن شدن از سلامت جنین کمک می کند که یکی از مهم ترین این نشانه ها تعداد ضربان قلب است. بنابراین زمانی که پزشک می گوید قلب کوچولوی شما به خوبی می زند حسابی خوشحال باشید و اگر هم قلب کندتر زد نگران نشوید ممکن است به دلیل اشتباه محاسباتی در تعیین سن بارداری بوده و به همین دلیل ضربان هنوز پایین است که در سونوی دو هفته بعد مشخص خواهد شد. 

Medically reviewed by Anita Sadaty, MD .Normal Fetal Heart Rate During Pregnancy. Updated on January 28, 2020

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 94% 94


 • profilezeinab ,1400/09/30

  سلام

  • profileسارا ب1397/06/07

   آیا ضربان قلب ۹۲ برای روز دوم از هفته ششم پایین محسوب می‌شود؟