Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
قلب جنین در چند هفتگی میزند

هنگامی که متوجه می شوید باردار هستید اولین چیزی که خیلی دوست دارید بشنوید صدای ضربان قلب جنین است. صدای جنین در هر بار چکاپ به نظر شما یکسان است اما تغییرات زیادی در آن ایجاد می شود.
در هفته چهارم بارداری صدای قلب جنین هنوز به خوبی شنیده نمی شود در واقع صدای رگ های خونی تشکیل شده در رحم شنیده می شود که بعدها به قلب و سیستم جریان خون جنین تبدیل می شوند. در هفته پنجم بارداری، قلب شروع به زدن می کند اما باز هم نمی توانید صدای آن را بشنوید. در هفته های اول بارداری، رگ های خونی شروع به تشکیل در رحم می کنند.

اولین باری که صدای قلب جنین را می شنوید کی است؟

در هفته ششم بارداری، قلب جنین 80 بار در دقیقه می زند و چهار دریچه همراه با یک ورودی و یک خروجی جریان خون برای ورود و خروج خون از دریچه دارد. در دو هفته، تعداد ضربان قلب به 150 ضربه در دقیقه می رسد.
در این صورت احتمال شنیدن صدای قلب جنین در هفته نهم بارداری و هفته دهم بارداری بسیار زیاد می شود زیرا صدای قلب در این هفته ها، 170 ضربه در دقیقه است. پزشک دستگاه سونوگرافی را بر روی شکم شما قرار می دهد و شما صدای قلب جنین را می شنوید.
صدای ضربان قلب را نمی شنوید؟ نگران نشوید. در این حالت یعنی جنین شما در گوشه ای از رحم خود را مخفی کرده است یا پشتش را به دستگاه کرده است به همین دلیل صدا قابل شنیدن نیست. چند هفته بعد صدای قلب جنین به قدری واضح می شود که می توانید با دستگاه بشنوید.

سونوگرافی و عیوب قلب جنین

در هفته یازدهم بارداری، پزشک برای بررسی سلامتی جنین از سونوگرافی استفاده می کند. حدود سی و شش هزار جنین سالانه به دنیا می آیند که مشکل قلبی دارند. اگرچه هیچ قرصی برای درمان مشکل قلبی جنین در رحم وجود ندارد، تشخیص مشکل در طول بارداری به پزشک کمک می کند محل زایمان شما را تعیین کند. گاهی اوقات مشکل قلبی باید توسط عمل جراحی پس از زایمان برطرف شود. اما گاهی با مصرف قرص یا عمل جراحی در سنین بالاتر مشکل برطرف می شود. اگر پزشک مشکل قلبی در جنین مشاهده کند، قرصی برای شما تجویز می کند که احتمال زایمان زودرس را کاهش می دهد.
خبر خوب این است که بیشتر مشکلات قلبی اگر زود تشخیص داده شوند به راحتی درمان می شوند. نوزادی که مشکل قلبی داشته است باید در کودکی و بزرگسالی با پزشک متخصص قلب ملاقات داشته باشد.
می توانید صدای قلب جنین را با استفاده از گوشی های طبی بشنوید
اتفاق جالب در هفته دوازدهم بارداری این است که مغز استخوان شروع به تولید سلول های خونی می کند. در هفته هفدهم بارداری، مغز جنین شروع به تنظیم ضربان قلب می کند. سه هفته بعد، در هفته بیستم بارداری می توانید صدای ضربان قلب جنین را با استفاده از گوشی های طبی بشنوید. اگر پزشک بهتر بخواهد صدای ضربان قلب جنین را بشنود به شما توصیه می کند در هفته هجدهم بارداری تا هفته بیست و چهارم بارداری، اکوکاردیودیاگرام انجام دهید. این کار در صورتی لازم است که شما سابقه خانوادگی بیماری قلبی، دیابت یا مشکلات دیگر داشته باشید.
در هفته بیست و چهارم بارداری، تعداد ضربان قلب در هر دقیقه 140 عدد است. در نزدیکی هفته بیست و پنجم بارداری، مویرگ ها تشکیل می شوند و با خون پر می شوند. مویرگ ها خون حاوی اکسیژن را از طریق شریان های قلب به بافت های بدن جنین منتقل می کنند و سپس خون بدون اکسیژن را به ریه برمی گردانند. 

قلب نوزاد در هنگام تولد

سیستم گردش خون جنین به آرامی رشد می کند به طوری که در هفته چهلم بارداری، آماده کار در خارج از رحم می شود.
در حالی که سیستم گردش خون در طول بارداری به سرعت رشد می کند، اما عملکرد آن در رحم با عملکرد آن در هنگام تولد متفاوت است. به یاد داشته باشید پیش از تولد، ریه های جنین به درستی کار نمی کنند زیرا جنین در رحم نفس نمی کشد. پیش از تولد جنین، تنفس او به بند ناف وابسته است که از طریق آن اکسیژن و مواد مغذی از طریق خون به جنین منتقل می شود.
تفاوت های دیگر: قلب جنین دو شنت دارد که خون را از ریه دور می کند زیرا در رحم به آن نیاز ندارد. جنین شما دارای دو شریان ریوی است (از قلب به ریه ها) و آئورت (از قلب به بدن)، که توسط رگ خونی دیگری به اسم شریان اتصال به یکدیگر متصل هستند. این رگ همچنین خون را در رحم از ریه دور نگه می دارد. جنین ورودی بین دریچه های بالای قلب دارد که خون را از ریه دور نگه می دارد.
هنگامی که جنین به دنیا می آید، تمام این تفاوت ها از بین می رود. هنگامی که بند ناف بریده می شود، ریه نوزاد هوا را دریافت می کند و شنت ها بسته می شوند. 

سالم نگه داشتن قلب جنین

همان طور که می دانید تغییرات زیادی روی جنین در رحم اتفاق می افتد و برخی تحت کنترل شما نیست و ممکن است به جنین آسیب برساند. راه هایی وجود دارد که می توانید سلامتی جنین را افزایش دهید:

  • مصرف فولیک اسید پیش و در طول بارداری از بیماری های قلبی جنین جلوگیری می کند.
  • اگر سیگار می کشید سریع ترک کنید. مطالعات نشان می دهد سیگار کشیدن مادر در سه ماهه اول بارداری احتمال بیماری قلبی جنین را دو درصد افزایش می دهد.
  • اگر دیابت بارداری یا دیابت نوع دو دارید، قند خون خود را در دوران بارداری تحت کنترل قرار دهید زیرا دیابت باعث افزایش احتمال مشکلات قلبی در جنین می شود.
  • از مصرف الکل و موادمخدر بپرهیزید.
  • برای درمان آکنه از مصرف آکوتان بپرهیزید زیرا احتمال مشکل قلبی را افزایش می دهد.

با تمام این ملاحظات ممکن است جنین دچار مشکلات قلبی شود. به یاد داشته باشید این مسئله تقصیر شما نیست و فاکتورهای زیادی وجود دارد که بر سلامتی قلبی جنین تاثیر می گذارد. خبر خوب این است که در صورت تشخیص به موقع مشکل می توان آن را درمان کرد.

منبع: http://www.whattoexpect.com/pregnancy/fetal-heartbeat/

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 91% 91