Ooma
هفته پنجم بارداری

تبریک میگم! هفته پنجم بارداری یکی از مراحل مهم است. در این مرحله، بسیاری از تغییرات بدنی و هورمونی آغاز می‌شود که برای رشد و توسعه‌ی نوزاد شما اساسی است. این هفته‌ها ممکن است با علائمی مانند خستگی، تهوع یا استفراغ، حساسیت به بوها، تغییرات در سلیقه‌ی غذایی و تغییرات در سینه مواجه شوید. همچنین مراقبت از خود و اطمینان از مصرف مواد غذایی سالم و متنوع و مشاوره با پزشک خود برای اطمینان از سلامتی خود و جنین بسیار مهم است.

اگر در ماه گذشته شما اقدام به بارداری داشته‌اید، طبق توضیحاتی که در هفته یکم بارداری و هفته دوم بارداری برایتان دادیم می توانید هفته پنجم را به درستی مشخص کنید. در این هفته بهترین زمان مناسب برای انجام تست بی بی چک فرا رسیده است و شما می توانید تقریبا مطمئن باشید که جواب تست درست است.

اگر تست شما مثبت بود باید به پزشک مراجعه کنید تا آزمایش خون و مراحل بعدی انجام شود. در صورتی که تست شما منفی بود بهتر است در پایان هفته نیز یک مرتبه دیگر تست را تکرار کنید. در زیر وضعیت جنین و بدن مادر را در این هفته مشاهده کنید تا در ادامه موضوعات مهم را با هم بررسی کنیم.

هفته بعدی     هفته قبلی

بارداری هفته به هفته

همه چیز در مورد هفته پنجم بارداری

اگر شما باردار باشید و تا الان علائم بارداری را در خود مشاهده نکردید، از این هفته حتما علائمی را مشاهده خواهید کرد. این علائم شامل درد در ناحیه پستان ها، خستگی غیر طبیعی یا زود خسته شدن و تکرر ادرار می باشند. در این هفته بدن شما باید خون بیشتری تولید کند تا بتواند عمل اکسیژن رسانی و تغذیه رسانی به جنین را به خوبی انجام دهد.

همچنین ضربان قلبتان برای ایجاد هماهنگی بدن با وضعیت خونرسانی جدید افزایش پیدا می کند و همین امر باعث خستگی، گیجی و سردرد می شود. در پستان ها نیز علاوه بر درد ممکن است احساس سوزن سوزن شدن، بزرگ شدنشان و تیره شدن هاله رنگی دور آن ها را تجربه کنید.

در این هفته ویار  شما نیز شروع می شود که باعث حساس شدن شما نسبت به انواع بوها و مواد غذایی خواهد شد. گاهی یک ماده غذایی را بیش از حد دوست دارید و می خواهید در لحظه آن را بخورید و گاهی نسبت به یک ماده غذایی متنفر می شوید و حتی ممکن است با استنشاق بوی آن حالت تهوع بیشتری بگیرید یا استفراغ کنید.

ویار در واقع به دلیل به هم خوردن تعادل بین انتقال‌ دهنده‌های عصبی بدن مادر، حالت روحی و روانی خاص و همچنین نیازهای تغذیه‌ای او به وجود می‌آید. مثلا اگر دلتان به شدت پنیر می خواهد شاید به دلیل کمبود کلسیم در بدن باشد یا زمانی که به شدت دلتان هوس بستنی کرده است به دلیل نیاز بدن به کلسیم و چربی است. ویار باعث ترشح بیش از حد بزاق نیز می شود. 

در هفته پنجم بارداری، فرزند شما هنوز به اندازه‌ای بزرگ نیست که بتواند با چشم دیده شود، اما فرایندهای مهمی درونی اتفاق می‌افتد. در اینجا چند نکته کلیدی درباره هفته پنجم بارداری:

 • تشکیل جنین: در این مرحله، جنین شما به شکل یک لقمه‌ی کوچک و به اندازه‌ی کوچکی ظاهر می‌شود. درواقع، این لقمه، گروهی از سلول‌هایی است که به نوعی برای تشکیل اعضای بدن نوزاد شما آماده می‌شوند.
 • توسعه سیستم عصبی: در این مرحله، سیستم عصبی نوزاد شما شروع به تشکیل می‌کند. این فرایند اساسی برای توسعه‌ی اعضای بدن و کارکردهای مختلف است.
 • تغییرات در بدن مادر: بسیاری از زنان در این مرحله با علائم مختلفی مانند تهوع و استفراغ، خستگی، تغییرات در سلیقه‌ی غذایی، حساسیت به بوها و تغییرات در سینه روبرو می‌شوند. این علائم بخشی از فرایند طبیعی بارداری هستند که به دلیل تغییرات هورمونی رخ می‌دهند.
 • مراقبت‌های پزشکی: در این مرحله، ممکن است پزشک شما برای شما توصیه‌هایی داشته باشد، مانند مصرف ویتامین‌ها یا مکمل‌های مواد مغذی، انجام آزمایش‌های خونی و سونوگرافی، و تنظیم برنامه‌ی مراقبت‌های بارداری.
 • پیشنهادات غذایی: مصرف مواد غذایی سالم و متنوع در این مرحله بسیار مهم است. مصرف مواد غذایی حاوی مواد مغذی از جمله اسید فولیک، آهن، کلسیم، پروتئین و فیبر بسیار اساسی است برای سلامت شما و نوزادتان.
 • با اینکه هر بارداری ممکن است تجربه‌ی منحصر به فرد خودش را داشته باشد، اما این مراحل عموماً در همه بارداری‌ها مشابه است. همچنین، هرگز تردید نکنید که اگر سوالی دارید یا نگران هر موضوعی هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

حقایق شگفت انگیز:

در هفته 5 بارداری، شکم شما هنوز تغییر خاصی نکرده است. البته ممکن است کمی حالت پف داشته باشد و یا خودتان احساس کنید وزنتان اضافه شده است. به این نکته باید توجه داشته باشید که تغییرات بدنی در همه خانم های باردار یکسان نیست و هر فردی شرایط متفاوتی را تجربه می کند. این شرایط کاملا طبیعی هستند و نباید در مورد آن ها نگران باشید. افزایش وزن یک الی دو کیلوگرم در طول سه ماهه اول بارداری طبیعی است. سایر تغییراتی که ممکن است در این هفته مشاهده کنید:

 •  بعضی از زنان به علت تغییرات هورمونی، عارضه های مختلف پوستی مانند آکنه مشاهده می کنند که معمولا بعد از سه ماهه اول از بین می روند.
 • بیشتر خانم ها در این هفته در اوایل صبح حالت تهوع دارند.

در اینجا توصیه های کالج آمریکایی متخصص زنان و زایمان (ACOG) در خصوص جلوگیری از افزایش وزن در طول بارداری ذکر شده است:

اگر وزن قبل از بارداری شما کم باشد (BMI کمتر از 18.5):

 •  افزایش وزن 12.5 تا 18 کیلوگرم توصیه می شود.
 •  در سه ماهه دوم و سوم، هدف افزایش وزن 500 گرم در هفته است.

اگر وزن شما قبل از بارداری نرمال (BMI بین 18.5 تا 24.9) باشد:

 •  وزن کلی توصیه شده 16 تا 11.5 کیلوگرم است.
 •  در سه ماهه دوم و سوم، هدف افزایش وزن حدود 500 گرم یا کمی کمتر در هفته است.

اگر اضافه وزن داشته اید (BMI  ا 25 تا 29.9):

 •  افزایش وزن بارداری 7 تا 11.5 کیلوگرم توصیه می شود.
 •  در سه ماهه دوم و سوم، هدف افزایش وزن حدود 300 گرم در هفته است.

اگر چاق بوده اید (BMI بالاتر از 30):

 • افزایش وزن کلی توصیه شده 5 تا 9 کیلوگرم  است.
 •  در سه ماهه دوم و سوم، هدف افزایش وزن حدود 200 گرم در هفته است.

هفته پنجم بارداری چند ماهگی بارداری است؟

5 هفته بارداری حدود یک ماه بارداری است. بله، شما تازه متوجه شده اید که باردار هستید. این مسئله به این دلیل است که اکثر پزشکان شمارش حاملگی را از روز اول از آخرین پریودی انجام می دهند.


وضعیت جنین درهفته پنجم بارداری

اندازه جنین در هفته 5 بارداری

در این هفته نی نی شما به اندازه دانه کنجد است
اندازه جنین در هفته 5 بارداری
دانه کنجد
3 mm :قد
وزن: ناچیز

این نی نی کوچک باعث می شود مسائل زیادی  در این هفته رخ دهد:

در این هفته قلب کودکتان شروع به زدن می کند. چین های عصبی (چین بافتی که تبدیل به مغز و طناب نخاعی می شود) به هم متصل می شوند و این به معنای تمایز سر از دم می باشد. در این حالت جنین شما شبیه بچه قورباغه به نظر می رسد.

تغییرات جنین
جفت در حال تشکیل در هفته پنجم بارداری
جفت در حال تشکیل شدن است و تا پایان سه ماهه اول کامل می شود. این عضوی است که به زودی جنین در حال رشد را به دیواره رحم وصل می کند و مواد مغذی و اکسیژن را برای جنین فراهم می نماید.

سطح هورمون در هفته پنجم بارداری hcg
سطح هورمون hCG اکنون به اندازه کافی بالا است تا تأیید کنید که باردار هستید.

تبدیل نطفه به جنین در هفته پنجم بارداری
این توده سلولی که ما آن را نطفه می نامیم شروع به تبدیل شدن به جنین با یک لوله عصبی (نخاع پیش از ستون فقرات و مغز) از سر تا انتها می کند.

حقایقی در مورد فرزند شما در هفته پنجم بارداری

 •  فرزند شما در این هفته از بارداری اندازه دانه کنجد است.
 •  فرزند شما در این هفته بارداری ضربان قلب دارد که در سونوگرافی مشخص می شود.
 •  قلب فرزند شما از یک لوله ساده به یک اندام چهار دریچه ای پیچیده تغییر می کند.


روش استفاده از بی بی چک در هفته پنجم

همان طور که گفتیم هفته پنجم زمان مناسبی برای مشاهده عکس بیبی چک مثبت می باشد. شما باید با استفاده از ادرار خود این آزمایش را انجام دهید و نتیجه را ببینید. برای آن که نسبت به نتیجه تست مطمئن شوید بهتر است یک بار دیگر هم آزمایش را تکرار کنید. 

بی بی چک مثبت و منفی کاذب!

اگر می گوییم آزمایش بی بی چک را دوباره تکرار کنید و یا در صورت منفی بودن در پایان هفته یک بار دیگر آن را انجام دهید به این دلیل است که نتایج آزمایش بی بی چک همیشه صد در صد صحیح نیست. زیرا این آزمایش نسبت به  هورمون گنادوتروپین موجود در ادرار حساس است. مقدار این هورمون در ادرار شما با باردارشدنتان افزایش می یابد اما کمی زمان می برد.

بنابراین ممکن است باردار باشید اما قبل از زیاد شدن این هورمون تست را انجام دهید و جواب منفی را مشاهده کنید. گاهی نیز جواب مثبت کاذب را مشاهده می کنید البته جواب مثبت به ندرت اشتباه می شود و بیشتر مربوط به زمانی است که در ادرارتان به دلیل خوردن برخی قرص ها یا مواد غذایی، پروتئین وجود داشته باشد. تکرار آزمایش این مسئله را حل می کند.

دلایل اشتباه بودن نتیجه آزمایش بارداری خانگی:

به طور کلی برخی شرایط باعث نتیجه اشتباه در تست بی بی چک می شود. این شرایط عبارتند از:

 • مصرف بعضی داروها
 • آزمایش بارداری را خیلی زود انجام داده اید.
 • مطابق با دستورالعمل نوشته شده روی بی بی چک عمل نکردید.
 • از بی بی چکی استفاده کرده اید که تاریخ انقضایش گذشته است.
 • مقدار زیادی ادرار بر روی نوار بی بی چک جمع شده است.

بنابراین بهتر است به نتایج کیت بارداری اعتماد نکنید و با پزشک خود صحبت کنید. همچنین سریعا به اطرافیان اعلام نکنید باردار هستید. بگذارید زمان بگذرد، آزمایش خون بارداری  و ادرار را انجام دهید و از بارداری مطمئن شوید، سپس به دیگران خبر دهید.

دکتر سیده ندا کاظمی، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مورد این هفته از بارداری اظهار کرد: "در هفته پنجم بارداری معمولا غلظت هورمون های بارداری به میزانی می رسد که از طریق تست خانگی قابل اندازه گیری باشد".


هفته پنجم بارداری و سونوگرافی

ساک بارداری : اندازه= 6 تا 12 میلی متر 

در این هفته نطفه به قدری کوچک است که هنوز قابل مشاهده نیست. اندازه نطفه کوچک تر از یک دانه برنج می باشد. هنگامی که قطر میانگین ساک باردرای به 8 تا 10 میلی متر برسد، تکنسین باتجربه می تواند کیسه زرده را به وسیله سونوگرافی واژینال تشخیص دهد. در این حالت اگر کیسه زرده را در داخل رحم مشاهده کند به شما این خبر خوش را می دهد که دچار بارداری خارج از رحم نشده اید. 

همچنین در سونوگرافی این هفته ساختارهای حفره ای در محل لانه گزینی دیده می شود. قطب جنینی در نزدیکی کیسه زرده تشکیل شده است و به زودی فعالیت قلبی آغاز می شود. در سونوگرافی واژینال حرکات قلب نطفه 2 الی 3 میلی متری قابل تشخیص است. در انتهای هفته پنجم، سرعت قلب حدود bpm 90-60 می باشد. در ابتدای بارداری، تشکیل قلب از سرعت زدن آن مهم تر است.

 

سونوگرافی هفته پنجم جنین


توصیه ها درهفته پنجم بارداری

* به دلیل تغییرات هورمونی و شرایط محیطی مانند استرس ناشی از باردار شدن ممکن است در این هفته روحیه خوبی نداشته باشید. اما باید بدانید از الان به بعد شما یک مادر هستید و شرایط جدید را با خوشحالی بپذیرید تا این دوران به خوبی و سلامتی طی شود.


علائم طبیعی درهفته پنجم بارداری

اگر در هفته گذشته نشانی از علائم بارداری در شما نبوده این هفته حتماً منتظرش باشید. نشانه های بارداری در این هفته:

1. درد پستان

2. تکرر ادرار

3. افزایش ضربان قلب

4.  افزایش خستگی، گیجی و سردرد

5. ویار

6. خستگی زود رس

نکته مهم:

یاد بگیرید چگونه با خستگی زودرس کنار بیایید. برای کاهش این حالت باید خواب کافی در شب داشته باشید و به هیچ وجه قبل از خواب ورزش نکنید و غذا نخورید. همچنین بهتر است ساعات خواب و بیداری شما منظم باشد.


هشدارها درهفته پنجم بارداری

1. مصرف داروها را کنار بگذارید:

هر دارویی می‌تواند بر روی جنین تأثیر مستقیم بگذارد. اگر نمی‌دانستید باردار هستید و دارو مصرف کرده‌اید حتماً این مسئله را با پزشک متخصص در میان بگذارید. سرخود و بر اساس توصیه‌های بزرگ ترها و اطرافیان داروهای گیاهی مصرف نکنید. در صورتی که از قبل درباره هر مسئله جسمانی به پزشک مراجعه می کردید، این بار قبل از تجویز دارو باید به او بگویید که باردار هستید. همچنین مجاز بودن داروهایتان را در اوما دارو یا همان قسمت داروهای نرم افزار ما چک کنید. سلامتی شما آرزوی ماست.

2. درد کمر:

اگر در هفته پنجم کمردرد  شدید دارید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. زیرا ممکن است نشانه ای از کرامپ رحمی و سقط  بالقوه باشد یا حتی نشانه ای از عفونت و کشیدگی رحم باشد که باید کاملا بررسی شود. همچنین در صورت نبودن علائم بارداری در این هفته باید این مسئله را به پزشکتان گزارش دهید تا شما را معاینه کند.

4. درد یک طرفه:

درد یک طرفه مداوم ممکن است نشانه کیست تخمدانی یا حاملگی نابجا باشد.

5- خونریزی شدید و مداوم:

این حالت می تواند علامت سقط یا بارداری خارج رحمی باشد و با مشاهده این وضعیت باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

لکه بینی قهوه ای در هفته پنجم بارداری

ممکن است برخی از خانم ها  در این سن بارداری لکه بینی را تجربه کنند. در تشخیص اولیه احتمال وجود هماتوم جفتی و یا لکه بینی لانه گزینی گزارش میشود. اگر لکه بینی تبدیل به خونریزی شد و همراه درد شدید شکمی، میتواند نشانه سقط باشد. در هر صورت با دیدن لکه بینی استراحت کنید و سریعا پزشک معالج را در جریان بگذارید.


هفته پنجم بارداری چی بخورم؟

* یک رژیم غذایی متعادل را در پیش گیرید. 

* به خاطر بسپارید که رژیم غذایی متعادل به معنی خوردن یک نوع غذا نیست. شما باید غذاهای متفاوتی را برای دریافت مواد مورد نیاز بدنتان و جنین مصرف کنید. برای یک برنامه غذایی مناسب، به خصوص در طول بارداری و شیر دهی، با پزشک خود مشورت کنید. شما برای مطلع شدن از نوع رژیم برحسب BMI بدن خود می توانید به قسمت رژیم غذایی اومادایت مراجعه کنید. به دنیا آوردن نی نی سالم هدف گروه ماست. 

* به محض آگاهی از بارداری خود، باید مصرف روزانه ویتامین و مواد معدنی چه به صورت مواد غذایی و چه بصورت مکمل را آغاز کنید. برای استفاده از مکمل ها قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید. 

* به جای نان سفید، نان سبوس دار مصرف کنید. با این روش فیبر بیشتر و به همان نسبت منیزیم و کروم بیشتری را وارد بدن خود می کنید که به شدت به آن ها نیاز دارد. به علاوه در رژیم غذایی شما زینک، روی، ویتامین E و ویتامین B6 نیز باید به مقدار کافی وجود داشته باشد.

* غلات سبوس دار مانند برنج قهوه ‌ای و ماکارونی مصرف کنید.


ورزش درهفته پنجم بارداری

اگر تا پیش از این دارای سلامت جسمانی نبوده اید یا مشکلی داشته اید، پیش از شروع به ورزش با پزشک خود مشورت کنید. ورزش کردن انرژی شما را بسیار افزایش می دهد و این برای خانم‌هایی که در سه ماهه اول بارداری خود هستند، خبر خوشحال کننده ای است.

ورزش از خستگی زودرس جلوگیری می کند و همچنین باعث کاهش علائم مختلف مانند کمردردهای شدید در ادامه بارداری می شود. به علاوه استرس را کاهش داده و دردهای زایمان را نیز کم می کند.

دکتر ندا کاظمی
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان متخصص زنان و زایمان و

امتیاز مطلب: 97% 97


 • profileNarges Raha1399/02/06

  سلام ببخشید من اولین روز آخرین پریودم ۳ فروردین بود.
  بیبی چک هم استفاده کردم و مثبت بود فقط میخوام بدونم باید چه چیزایی مصرف کنم از لحاظ تغذیه؟؟
  و اینکه عفونت ادرار چه تاثیری بر جنین داره؟؟
  ممنونم

  • profileپزشک اوما1399/12/12

   سلام عفونت در بارداری باید برطرف شود. حتما پیگیری کنید مقالات مربوط به تغذیه بارداری هفته به هفته را مطالعه کنید.

 • profileVida Emami1398/08/20

  باسلام
  من ۲۲ سالمه هفته ۵ بارداریم زود رفته بودم سونو ساک بارداری دیده نشده بود دوبار واژینال انجام دادم ک دیده شد از روزی ک واژینال انجام دادم اول ترشح بعد ترشح خونی الانم خون ازم میاد دکتر رفتم بهم شیاف داده فعلا دوتا مصرف کردم هیچ دردی ندارم خیلی استرس دارم لطفا راهنماییم کنیم😣

  • profileپزشک اوما1399/12/12

   سلام تا دو روز لکه بینی بعد از سونو واژینال طبیعی است فعلا استراحت کنید و شیاف را ادامه دهید

 • profileآزاده یوسفی1398/02/07

  سلام خانم دکتر عزیز، من 8 اسفند سال گذشته عادت شدم فروردین منتظر شدم بشم تا اواخر ماه فروردین هم منتظر شدم اما باز عادت نشدم من کارمند هستم بعد عید وقتی سرکار بودم چند روزی هم یکم تهوع و خستگی داشتم آزمایش دادم بتا 105 بود هفته بعد آزمایش دادم بتا 1365 شده بود رفتم دکتر سونومو دید ساک خیلی کوچولو قابل رویت شداصلا نمیدونم هفته چندم هستم و شیاف استروژن و قرص فولیک هم بهم داد باز آزمایش بتا و سونو رو برام نوشت نه لک دارم نه درد و فقط همش استرس دارم نکنه پوچ یا خارج رحمی است لطفا راهنماییم کنین

  • profileپزشک اوما1399/12/12

   سلام نگران نباشیئ چون پریود نامنظم داشتید سن بارداری براساس سونو قلب جنین محاسبه میشود.

 • profileآزاده یوسفی1398/02/07

  سلام خانم دکتر عزیز، من 8 اسفند سال گذشته عادت شدم فروردین منتظر شدم بشم تا اواخر ماه فروردین هم منتظر شدم اما باز عادت نشدم من کارمند هستم بعد عید وقتی سرکار بودم چند روزی هم یکم تهوع و خستگی داشتم آزمایش دادم بتا 105 بود هفته بعد آزمایش دادم بتا 1365 شده بود رفتم دکتر سونومو دید ساک خیلی کوچولو قابل رویت شداصلا نمیدونم هفته چندم هستم و شیاف استروژن و قرص فولیک هم بهم داد باز آزمایش بتا و سونو رو برام نوشت نه لک دارم نه درد و فقط همش استرس دارم نکنه پوچ یا خارج رحمی است لطفا راهنماییم کنین

 • profilearezoo soli1397/08/30