Ooma
بهترین زمان استفاده از بی بی چک

بعضی خانم‌های جوان وقتی برای باردار شدن اقدام می کنند بسیار عجله دارند تا زودتر نتیجه اقدام خود را ببینند که آیا موفق به بارداری شده اند یا خیر؟ همچنین خانم هایی که قصد بارداری ندارند و رابطه جنسی مشکوکی داشته اند به دلیل ترس و نگرانی سریعا می خواهند بفهمند که آیا باردار هستند یا خیر؟ به همین دلیل هر دو گروه سریعا بعد از گذشت زمان کمی از رابطه از بی بی چک استفاده می کنند. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که در صورت استفاده از بی بی چک در زمان نامناسب این تست دارای خطا می باشد و ممکن است اشتباه باشد.

در این مطلب می خواهیم برای خانم های عزیز بگوییم که بهترین زمان استفاده از بی بی چک برای گرفتن نتیجه درست چه زمانی است؟ پس با ما همراه باشید.

بهترین زمان برای استفاده از بی بی چک چه موقعی است؟

در زودترین حالت ممکن هورمون بارداری 10 روز بعد از لقاح یا تخمک گذاری (اشتباها نزدیکی را در نظر نگیرید) در ادرار ظاهر می شود. البته این زمان زودترین حالت ممکن است و برای همه افراد صدق نمی کند. پس تا موعد پریود باید صبر کنید و در صورت تاخیر یکی دو روزه پریود از بی بی چک استفاده کنید. حتی اگر بتوانید چند روز بیشتر هم صبر کنید نتیجه درست تری به شما می دهد. مثلا صبر کنید حداقل 5 روز پریودتان به تاخیر بیفتد و بعد از بی بی چک استفاده کنید. وقتی در زمان مناسب از این آزمایش استفاده کنید در هر زمان از روز که باشد در صورت بارداری نتیجه مثبت را مشاهده خواهید کرد.

استفاده از بی بی چک برای چه افرادی مناسب تر است؟

استفاده از بی بی چک بیشتر برای افرادی مناسب تر است که سیکل قاعدگی منظم دارند. افرادی که سیکل نامنظم پریودی دارند بهتر است برای مطمئن شدن آزمایش بتا (آزمایش خون تشخیص بارداری) بدهند. متخصصان زنان و زایمان توصیه می کنند بی بی چک  را صبح بلافاصله پس از بیدار شدن، زمانی که ادرار غلیظ است، انجام دهید. یکی دیگر از گزینه هایی که برای جلوگیری از نتیجه منفی کاذب مناسب می باشد این است که حداقل 4 ساعت در طول روز ادرار نکنید و سپس برای این آزمایش اقدام کنید.

نکته مهم:

زمانی که شما مایعات زیادی نوشیده اید غلظت ادرار شما کاهش پیدا می کند و به همین دلیل ممکن است نتیجه آزمایش بی بی چک اشتباه شود. بنابراین در این زمان ها از بی بی چک استفاده نکنید.

 

7416-6

تست های بارداری(آزمایش خون و یا بی بی چک) چگونه عمل می کنند؟

آزمایش بارداری از یک اصل واحد یعنی ارزیابی سطح گونادوتروپین مزمن انسانی (hCG) در خون یا ادرار استفاده می کند. از زمانی که نطفه در دیواره رحم کاشته می شود، بدن زن شروع به تولید این هورمون می کند. رشد پایدار جفت باعث می شود سطح hCG در خون به تدریج افزایش یابد و سپس این هورمون از طریق کلیه ها با ادرار در غلظت های کمتر دفع می شود. تمام تست های بارداری امروزی به غلظت خاصی از hCG در ادرار واکنش نشان می دهند و بر اساس میزان این هورمون در خون یا ادرار بارداری یا عدم بارداری تایید می شود.

چه زمانی باید از تست بارداری استفاده شود؟

در طی 4 الی 5 روز اول بعد از تخمک گذاری، اسپرم به سلول تخمک حمله می کند و آن را بارور می کند و زایگوت (سلول تخم یا نطفه ) تشکیل شده از طریق لوله فالوپی به رحم منتقل می شود. هنگامی که جفت شروع به تشکیل می کند نتیجه تست بارداری مثبت می شود. این اتفاق معمولا زودتر از 10 الی 12 روز پس از تخمک گذاری رخ نمی دهد. در این زمان جنین محل حفره رحم را انتخاب کرده و به دیواره آن وصل شده و تولید هورمون hCG آغاز می شود. حساس ترین آزمایشات بارداری (واکنش به غلظت hCG از 10 mIU / ml) قادر به تشخیص حاملگی 5 روز قبل از شروع پریودی می باشند. اکثر آزمایشات بارداری به دوز بالاتر hCG ( از 25 mIU / ml به بالاتر) در ادرار واکنش نشان می دهند . این مسئله در اولین روز پریودی از دست رفته اتفاق می افتد. اگر زودتر از موعد گفته شده این تست را انجام دهید احتمال دریافت نتیجه منفی کاذب بیشتر می شود.

سخن آخر

خانم های عزیزی که برای بارداری اقدام کرده اند باید کمی صبور باشند تا نتیجه درستی از تست بی بی چک بگیرند. در برخی موارد دیده شده است که فرد به دلیل انجام تست زودتر از موعد نتیجه منفی گرفته است و بعد از چند روز متوجه می شود که باردار است. این اتفاق برای افرادی که رابطه مشکوک به بارداری داشته اند هم می افتد. بنابراین باید از این تست در زمان مناسب گفته شده استفاده کنید تا نتیجه درستی بگیرید.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 95% 95