Ooma
بی بی چک منفی و امید به حاملگی با آزمایش HCG

گاهی اوقات مادران وقتی پریودشان حتی یک روز به تعویق می افتد با خوشحالی به سراغ بی بی چک می روند تا عکس بی بی چک را بررسی کنند و ببیند آیا باردار هستند یا خیر؟ این اتفاق بخصوص برای افرادی که اخیرا برای بارداری اقدام کرده اند هیجان بیشتری دارد. اما وقتی تست را انجام داده و با جواب منفی روبرو می شوند دپرس شده و از حاملگی نا امید می شوند. اما خبر خوب این است که بعضی وقت ها با وجود منفی شدن جواب بی بی چک آزمایش HCG بارداری مثبت می شود . پس امیدوار باشید. در این مقاله می خواهیم به شما بگوییم چگونه با بی بی چک منفی می توان به بارداری با HCG امید داشت. با ما همراه باشید. 

بهترین روش تشخیص بارداری چیست؟

متداول ترین، آسان ترین، ارزان ترین و سریع ترین روش تشخیص حاملگی، جستجوی هورمون گنادوتروپین جفتی انسان (hCG- human Chorionic Gonadotropin) در ادرار و یا با استفاده از روش های سرولوژی می‌باشدهورمون hCG در دوران حاملگی، توسط سلول های سینسیشیوتروفوبلاست (Syncytiotrophoblast) جفت تولید شده و در سرم و ادرار قابل تشخیص است. این هورمون ۳ تا ۵ روز بعد از عقب افتادن عادت ماهانه در ادرار و قبل از آن، در سرم بانوان باردار قابل تشخیص است و هر روز مقدارش بیشتر می شود، و حدود دو هفته پس از زایمان طبیعی، در سرم ناپدید شده و دیگر قابل تشخیص نمی‌باشد.

هورمون hCG ساختار گلیکو پروتئینی دارد. مقدار قند هورمون مذکور از تمام هورمون های دیگر انسان بیشتر است. هورمون hCG از دو زنجیره آلفا (a) و بتا (b) تشکیل شده است. زنجیره آلفای هورمون HCG از نظر ساختمانی با هورمون های LH ـ FSH و TSH مشابه است، اما زنجیره بتای آن، ساختار منحصر بفردی دارد، به همین دلیل، اساس آزمایش های سرولوژی تعیین حاملگی، جستجوی زنجیره بتای هورمون hCG در ادرار می‌باشد.

با این حال این هورمون بلافاصله بعد از لقاح تولید نمی شود و به همین دلیل ممکن است اگر زود آزمایش خانگی را انجام دهید جواب منفی بگیرید در حالی که شما باردار هستید. به همین علت متخصصان می گویند اگر حتی چند بار تست بی بی چک را انجام دادید اما هنوز علائم بارداری وجود دارد و پریودی شما هم به تاخیر افتاده است باید آزمایش  HCG را انجام دهید تا مشخص شود که آیا واقعا باردار هستید یا خیر؟

 

2508-4

راهنمای سطوح اچ‌سی‌جی در طول بارداری

زمان های تعیین HCG و مقدارهای گفته شده در زیر بر اساس سن حاملگی (Gestational Age) ، یعنی تعداد هفته‌هایی که از اولین روز آخرین قاعدگی (LMP) گذشته است، می‌باشد:

 • ۳ هفته از LMP گذشته باشد: ۵۰-۵ mIU/ml
 • ۴ هفته از LMP گذشته باشد: ۴۲۶-۵ mIU/ml
 • ۵ هفته از LMP گذشته باشد: ۷۳۴۰-۱۸ mIU/ml
 • ۶ هفته از LMP گذشته باشد: ۵۶۵۰۰-۱۰۸۰ mIU/ml
 • ۸-۷ هفته از LMP گذشته باشد: ۲۲۹۰۰۰-۷۶۵۰ mIU/ml
 • ۱۲-۹ هفته از LMP گذشته باشد: ۲۸۸۰۰۰-۲۵۷۰۰ mIU/ml
 • ۱۶-۱۳ هفته از LMP گذشته باشد: ۲۵۴۰۰۰-۱۳۳۰۰ mIU/ml
 • ۲۴-۱۷ هفته از LMP گذشته باشد: ۱۶۵۴۰۰-۴۰۶۰ mIU/ml
 • ۴۰-۲۵ هفته از LMP گذشته باشد: ۱۱۷۰۰۰-۳۶۴۰ mIU/ml
 • زن غیر حامله: <۵ mIU/ml
 • بعد از یائسگی: <۵/۹ mIU/ml

توجه: این اعداد فقط به عنوان راهنما آورده شده و میزان افزایش این هورمون در هر فرد متفاوت می‌باشد. زیرا شرایط جسمانی و بارداری هر خانم کاملا با دیگری متفاوت است.

سخن آخر

بی بی چک ها تقریبا در اکثر مواقع تا 97% درصد دقت دارند و تنها زمانی پاسخ اشتباه می دهند که یا شما خیلی زود تست را انجام داده باشید، یا تاریخ انقضای تست گذشته باشد و یا بر اساس دستورالعمل سازنده تست را انجام ندهید. در غیر این صورت معمولا جواب تست های خانگی از دقت خوبی برخوردار هستند. با این حال همان طور که گفتیم اگر برای بارداری اقدام کرده اید و الان با اینکه پریودتان به تاخیر افتاده و علائم اولیه بارداری را دارید باز هم جواب تست منفی است بهترین راه انجام تست HCG با تجویز پزشک می باشد و نباید نا امید شوید. 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 90% 90


 • profileعاطفه خانوم1399/04/27

  سلام . ۱۱ روزه که آمپول زدم تا پریود بشم ولی نشدم .بخاطر تنبلی تخمدان پریودی نامنظم دارم.بنظرتون کی برم آزمایش بدم که مطمن بشم باردار هستم یا نه ؟؟

  • profileHakim tokhtamesh1397/02/22

   سلام اومای عزیز..من دیشب پریودشدم با۹روزتأخیرچکارکنم پریودام منظم بشه اخه نمیدونم تخمک گذاریم چندم میش الان۲۲پریودشدم چندم تخمک گذاریم میشه منک نمیتونم حساب کنم اخه پریودم هرجلسه چندروزمیگذره

   • profileHakim tokhtamesh1397/02/20

    خانم دکترالان هشت مال پریودم بهم ریخته شدهردفعه چندروزمیگذره این ماه هم ۸روزگذشت ۱۲وقت پریودم اماندشم ولی خیلی دل دردوکمردردداشتم بعدچندروزخوب شدم الانم گاه گاهی کمرم دردمیکنه بازبهترمیشه شبادمای بدنم خیلی بالامیره مخصوصاپاهام دست پاچپم ورم میکنه بعصی وقتادیشب حلقه ام سفت شده بودتوانگشتم بزوردراوردم به بوهم حساس شدم چرااینجوری شدم؟؟میترسم ازمایش بدم جواب منفی بگیرم بخداالان۲سال انتظاربچه ام نمیش

    • profileپزشک اوما1397/03/02

     سلام عزیزم. بهتره به پزشک مراجعه کنید تا برای تنظیم پریود دارو تجویز کنند. اگر دو سال اقدام داشتید باید به مرکز ناباروری مراجعه کنید. آزمایشات هورمونی، عکس رنگی، آزمایش آنالیز اسپرم و ... انجام شده؟

   • profileHakim tokhtamesh1397/02/20

    سلام من الان۸روزازپریدوم گذشت امروزبی بی چک زدم منفی شدخیلی ناامیدشدم یعنی ناامیدنشم بعصی وقتابی بی چک منفی نشون میده میگن راسته؟؟

    • profileپزشک اوما1397/02/20

     سلام عزیزم اگر پریود منظم دارید بی بی چک درسته اما در پریودهای نامنظم ممکنه دقیق نباشه و نیاز به آز بتا باشد