Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
3 علت اصلی سکسکه جنین در رحم

اگر در سه ماهه دوم بارداری  یا سه ماهه سوم هستید و شکم شما به طور ناگهانی مانند پاپ کورن تکان می خورد، احتمال دارد که جنین در حال سکسکه باشد. با گذشت زمان، این حرکات جنین به طور فزاینده ای به حرکات و ضربه های واقعی تبدیل می شود. به احتمال زیاد متوجه حرکات ریتمیک سکسکه جنین می شوید.

سکسکه جنین چیست؟

به سادگی، سکسکه جنین در رحم، حرکات کوچکی است که دیافراگم جنین وقتی شروع به تنفس می کند ایجاد می کند. هنگامی که نوزاد نفس می کشد، مایع آمنیوتیک وارد ریه هایش می شود، و باعث انقباض دیافراگم می شود. نتیجه؟ باعث سکسکه جنین در رحم می شود.

سکسکه جنین چه احساسی ایجاد می کند؟

سکسکه جنین یک حرکت سریع و تکراری است که قطعا متوجه آن می شوید. در ابتدا ممکن است فکر کنید سکسکه ضربه های نرم است، اما بعد تکرار می شود. اگر توجه كنید، متوجه خواهید شد كه ریتم سکسکه جنین مانند بزرگسالان است كه توسط جنبش دیافراگمی ایجاد می شود. البته در بزرگسالان به جای مایع آمنیوتیك، در ورود سریع هوا سکسکه ایجاد می شود.

به گفته آن براون، مدیر پزشکی، خدمات بهداشتی زنان در بیمارستان Inova Loudoun در لسبورگ، ویرجینیا، "شروع سه ماهه سوم بارداری، زمانی است که بیشتر زنان متوجه سکسکه جنین می شوند، اما سکسکه را می توانید در سونوگرافی در سه ماهه اول ببینید؛ زمانی که دیافراگم جنین رشد می کند. "

مقاله پیشنهادی اوما: علت لرزش جنین درشکم مادرچیست؟

چه عواملی باعث سکسکه جنین می شود؟

بر خلاف بچه ها و بزرگسالان، سریع ناهار خوردن باعث سکسکه جنین نمی شود. هنگامیکه جنین در رحم سکسکه می کند، چندین نقطه عطف رشدی رخ می دهد – که نشان می دهد او در مسیر رشد قرار دارد. در اینجا پیشرفت جنین در هنگام سکسکه ذکر شده است:

1- دستگاه تنفسی

توانایی جنین برای دم و بازدم مایع آمنیوتیک - و به این ترتیب سکسکه- نشانه خوبی است که دیافراگم او در حال رشد است. براون می گوید: این روند در حدود 10 هفتگی آغاز می شود، گرچه احتمالا تا چند ماه متوجه سکسکه جنین نمی شوید.

2- سیستم عصبی

بر اساس گزارش Brandi Ring، متخصص زنان و زایمان در Mile High OB-GYN در دنور، "سکسکه جنین نشان دهنده فعال شدن عصبی است که دیافراگم را کنترل می کند." آنها تایید می کنند مغز و نخاع در حال انجام کار خود هستند. به عبارت دیگر، سکسکه جنین به این معنی است که نوزاد از نظر عصبی به اندازه کافی رشد کرده است تا بتواند در خارج از رحم زنده بماند!

3- رفلکس

علاوه بر تنفس، نوزاد در حال تمرین شیر خوردن، مکیدن انگشت شست و خمیازه کشیدن است. شار لا پورت، مربی پرستار در بخش مراقبت ویژه، در بروکلین، نیویورک می گوید: و همه این فعالیت ها می توانند باعث سکسکه شوند.

سکسکه جنین: چقدر معمول است؟

از آنجا که هر بارداری منحصر به فرد است، هیچ قاعده ای برای تعداد سکسکه وجود ندارد. لاپورت توضیح می دهد که سکسکه جنین می تواند به صورت تصادفی و گاهی چندین بار در روز رخ دهد. با این حال، بعضی از نوزادان خیلی سکسکه نمی کنند. با گذشت سه ماهه سوم، احتمالا با ریتم های جنین آشنا شده اید. این زمانی است که احتمالا سکسکه های جنین را بیشتر متوجه خواهید شد. 

چگونه می توانید مطمئن شوید جنبش هایی که احساس می کنید طبیعی هستند؟

به غرایز خود اعتماد کنید. هرگز تردید نکنید و اگر سئوالی دارید یا نگران هستید با پزشک تماس بگیرید. گرچه سکسکه جنین کاملا طبیعی است، هر گونه نگرانی در مورد حرکات جنین باید فورا مورد توجه قرار گیرد و بررسی شود. اگر در حال شمارش روزانه حرکات جنین هستید، هر سکسکه را به عنوان یک حرکت در نظر بگیرید. با توجه به گفته های براون،" سکسکه در رحم، یکی از رایج ترین حرکات جنین است."

چگونگی توقف سکسکه جنین

اگرچه برای متوقف کردن سکسکه در بزرگسالان راه های زیادی وجود دارد اما هیچ راهی برای توقف سکسکه جنین در رحم وجود ندارد. تغییر موقعیت، راه رفتن و نوشیدن آب ممکن است کمک کند، زیرا هر محرک جدید باعث تغییراتی می شود. اما بهترین راه برای مقابله با سکسکه جنین چیست؟ به سادگی آنها را در آغوش بگیرید و راه بروید. براون می گوید: "سکسکه های جنین یکی از چیزهایی است که بخشی از بارداری هستند." "در نهایت به نقطه ای می رسید که به آن ها توجه نمی کنید".

چه زمانی باید انتظار سکسکه داشت؟

 

علت سکسکه جنین

در سه ماهه دوم یا سوم متوجه سکسکه جنین می شوید. بسیاری از مادران در ششمین ماه بارداری متوجه این حرکات تند و تیز می شوند. اما مانند حرکت جنین، هر کسی در زمانی متفاوت متوجه این حرکات می شود. بعضی از نوزادان چندین بار در روز دچار سکسکه می شوند. برخی دیگر خیلی دچار سکسکه نمی شوند. علت سکسکه به خوبی درک نمی شود. یکی از نظریات این است که سکسکه جنین در بلوغ ریه نقش دارد. خبر خوب این است که در بیشتر موارد این رفلکس طبیعی است و فقط بخش دیگری از بارداری است.

مهم است که توجه داشته باشیم که معمولا سکسکه نشانه خوبی است. پس از هفته 32 بارداری، کمتر پیش می آید سکسکه جنین هر روز رخ دهد. اگر سکسکه همچنان ادامه یابد و بیش از 15 دقیقه طول بکشد یا جنین دو یا سه بار در روز دچار سکسکه شود باید با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا سکسکه است یا لگد زدن؟

حرکت به اطراف بهترین راه برای تعیین این مسئله است که جنین در حال لگد زدن است یا سکسکه کردن. گاهی اوقات ممکن است جنین راحت نباشد و تکان بخورد یا اگر چیزی گرم، سرد یا شیرین بخورید حواس جنین را تحریک می کنید. ممکن است این حرکات را در قسمت های مختلف شکم خود احساس کنید (بالا و پایین، پهلوها) و یا ممکن است با تغییر موقعیت حرکات متوقف شوند. در این صورت فقط لگد زدن است.

اگر نشسته باشید و احساس حرکات ریتمیک از یک ناحیه شکم داشته باشید سکسکه است. 

مقاله پیشنهادی اوما: حرکات زیاد جنین نشانه چیست؟

آیا باید نگران باشم؟

سکسکه معمولا یک رفلکس طبیعی است. اما اگر در انتهای بارداری مکرر و پایدار باشد، می تواند نشان دهنده مشکل در بند ناف باشد. فشرده سازی بند ناف، زمانی که منبع خون و اکسیژن کاهش می یابد یا به جنین نمی رسد، معمولا در هفته های آخر بارداری یا در حین زایمان اتفاق می افتد. عوارض ناشی از مسائل مربوط به بند ناف ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تغییر ضربان قلب جنین
  •  تغییر فشار خون جنین
  •  تولید CO2 در خون جنین
  • آسیب مغزی
  •  تولد فرزند مرده

در یک بررسی در مورد مشکلات بند ناف به عنوان یک علت تولد فرزند مرده منتشر شده در BMC بارداری و زایمان، نویسندگان مطالعه ای بر روی گوسفند انجام دادند. مطالعات نشان می دهد که سقط جنین ممکن است با فشرده سازی بند ناف ایجاد شود. نویسندگان معتقدند سکسکه بعد از هفته 28 بارداری و 4 بار در روز می تواند هشداردهنده باشد. 

اگر بعد از هفته 28 بارداری ، تغییرات ناگهانی در سکسکه جنین رخ داد، مثلا اگر سکسکه قوی تر بود یا طولانی تر از حد معمول بود، می توانید با پزشک خود تماس بگیرید. آنها می توانند شما را بررسی کنند و در صورتی که مشکل وجود داشته باشد، به بررسی مشکل می پردازند. 

اپلیکیشن شمارشگر لگدهای جنین

با گذشت زمان جنین بیشتر از پیش حرکت می کند. ممکن است در مورد این حرکات نگران باشید و یا حتی احساس ناراحتی کنید. به همین دلیل، بهتر است لگدهای جنین را در اواخر بارداری بشمارید. توجه به حرکات جنین می تواند به شما کمک کند تعیین کنید آیا جنین خوب است یا خیر. در اینجا روش شمارش لگدها ذکر شده است:

  •  در سه ماهه سوم شروع کنید. زمان بگیرید و ببینید ده ضربه جنین چقدر طول می کشد.
  •  یک کودک سالم معمولا چندین بار در یک دوره دو ساعته حرکت می کند.
  •  این روند را هر روز تکرار کنید، ترجیحا در همان زمان روز.
  •  کودک خیلی زیاد حرکت نمی کند؟ چگونه جنین را از خواب بیدار کنم؟ یک لیوان آب سرد یا یک میان وعده کوچک بخورید. همچنین می توانید با ضربه ای آرام بر روی شکم جنین را بیدار کنید.

دکتر فاطمه ارشادی، متخصص زنان و زایمانو نازایی، در مورد تعداد حرکات جنین اظهار کرد:"اگر مادری احساس کرد حرکات جنین کم شده باید نیم ساعت بعداز مصرف یک شربت شیرین به پهلوی چپ دراز بکشد و حداکثر تا یک ساعت منتظر بماند تا جنین حداقل چهار حرکت فعال داشته باشد اگر احساس چهارحرکت را تا یکساعت نداشت باید با پزشک تماس گرفته شود تا اقدامات بعدی از جمله نوار قلب جنین (nst) وسونوی مخصوص طبق صلاح دید پزشک انجام شود".

در اپلیکیشن بارداری اوما، ابزار شمارشگر لگد جنین در قسمت ابزارهای سلامت قرار دارد،  در این ابزار تعداد لگد جنین در مدت زمان دو ساعت ثبت میشود. در قسمت تاریخچه روند لگد زدن و تعداد ضربات جنین ثبت میشود، باید در بارداری مراقب حرکات جنین باشید. 

دوستان گرامی هم اکنون می توانید اپلیکیشن اوما را از صفحه دانلود اپلیکیشن اوما  هم از گوگل پلی و هم از طریق سایت دانلود نمایید و اطلاعات خوبی در رابطه با بخشهای مختلف آن بدست آورید و یک اومایی شوید.

تا آنجا که احساس راحتی می کنید، ممکن است چند چیز برای تسکین درد و استرس حرکات جنین امتحان کنید. سعی کنید بر روی پهلوی چپ دراز بکشید. غذاهای سالم بخورید و مقدار زیادی آب و سایر مایعات بنوشید. فعالیت بدنی منظم همچنین می تواند به شما انرژی بیشتری بدهد و حتی به کاهش استرس نیز کمک می کند. 

1-Mayo Clinic Staff. Mayo clinic guide to a healthy pregnancy. Intercourse, PA: Good Books.2011

2-Ashley Marcin. My Baby Hiccups in the Womb: Is This Normal? www.healthline.com. on June 4, 2018

 

دکتر فاطمه ارشادی
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان متخصص زنان و زایمان، فارغ التحصیل سال 1375 پزشکی عمومی از دانشگاه تهران و رشته تخصصی جراحی زنان ونازایی از دانشگاه هرمزگان در سال ۱۳۸۳ می باشد. خدمات قابل انجام در مطب وی درمانها وجراحی های مربوط به بیماریهای زنان، انجام سونو گرافی، مراقبتهای دوران بارداری و راهنماییها و مشاوره های لازم جهت ازمایشات غربالگری جنین و انجام زایمان های طبیعی و سزارین می باشد.

امتیاز مطلب: 94% 94