Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
تعداد حرکات جنین در روز باید چقدر باشه؟

به دلایل مختلف از تمام حرکات جنین در دوران بارداری مطلع نخواهید شد. برخی حرکات به اندازه کافی طول نخواهند کشید و یا به اندازه کافی قوی نیستند که آن ها را احساس کنید. اما وقتی کودک شما بیش از چند ثانیه تمام اعضای بدن خود یا بیش از هفت ثانیه دست و پای خود را تکان می دهد، متوجه حرکات او می شوید.

الگوی حرکات جنین در هفته های مختلف بارداری

یکی دیگر از دلایلی که تمام حرکات جنین را احساس نمی کنید این است که ستون فقرات جنین در جلوی شکم (موقعیت قدام) است یا جفت در جلوی بدن (جفت قدامی) است. هر بارداری متفاوت است، بنابراین دشوار است دقیقا بگویم چه احساسی دارید و چه زمانی این احساسات را تجربه می کنید، اما در اینجا راهنمایی هایی ذکر شده است:

16 هفتگی تا 19 هفتگی

احتمالا احساس ضعف و سستی در شکم در هفته 18بارداری خواهید داشت. اگر این اولین بارداری شما باشد، کمی طول می کشد متوجه شوید این احساسات به خاطر حرکات جنین است. اگر قبلا باردار شده باشید، حرکات جنین را حتی قبل از آن، در هفته 16 بارداری متوجه می شوید.

20 هفتگی تا 23 هفتگی

در هنگام سکسکه جنین لگد خفیف یا حرکات تکراری را متوجه می شوید. با گذشت چند هفته، فعالیت کودک شما به تدریج افزایش می یابد و قوی تر می شود. با گذشت زمان حرکات جنین قابل توجه تر می شود. در هنگام استراحت لگد زدن، لولیدن و معلق زدن جنین را متوجه می شوید. زمان دیگر برای حرکات قبل یا در هنگام غذا است. با گذشت زمان، به شناسایی الگوی منحصر بفرد حرکات فرزند خود می پردازید.

24 هفتگی تا 28 هفتگی

کیسه آمنیوتیک در حال حاضر حاوی 750 میلی لیتر مایع است. این مقدار مایع به جنین اجازه می دهد تا فضای زیادی برای حرکات آزادانه داشته باشید، بنابراین ممکن است حرکات مکرر را متوجه شوید و احساس کنید که فرزند شما بسیار فعال است. حرکات دست و پا دردناک است، در حالیکه حرکات کل بدن ممکن است آهسته باشد. حتی ممکن است متوجه شوید که او در جهتی ناگهانی پرید.

29 هفتگی تا 31 هفتگی

احتمال دارد کودک شما حرکات واضح تر و تیزتری از خود نشان دهد مانند لگدهای قوی و هل دادن. در هفته های آینده، ممکن است احساس کنید او برای فضا مبارزه می کند، زیرا در رحم شما فضا برای او تنگ تر می شود.

32 هفتگی تا 35 هفتگی

ممکن است این زمان هیجان انگیزترین زمان برای حرکات جنین باشد زیرا در هفته 32 بارداری حرکات جنین در اوج خود می باشد. پس از آن، فرکانس حرکات جنین تا زمانی ثابت می شود. همانطور که جنین رشد می کند و فضای کمتری برای حرکت دارد، ممکن است متوجه شوید نوع حرکتی که احساس می کنید تغییر می کند. ممکن است به دلیل فقدان فضا حرکات کندتر شود، اما حرکات در هفته های قبل از تولد سخت، قوی و قدرتمند می شود. هنوز هم می توانید احساس می کنید جنین در حال چرخش است. همچنین متوجه می شوید جنین روزانه به طور منظم فعالیت می کند.

36 هفتگی تا 40 هفتگی

اگر این اولین فرزند شماست، احتمالا در هفته 36 بارداری متوجه تغییر جهت او به صورت سر به سمت پایین می شوید. عضلات رحم و شکم شما کمک خواهد کرد که او را در محل نگهداری کنید. اگر جنین در موقعیت مطلوب باشد (سر پایین)، احساس می کنید یک خربزه بر روی کف لگن شما فشار وارد می کند! 

مقاله پیشنهادی اوما: 8 راه بیدار کردن جنین در رحم

اگر پیش از این زایمان داشته اید، عضلات شکم شما احتمالا ضعیفتر هستند، بنابراین جنین تا روز زایمان به موقعیت مناسب تغییر جهت می دهد. همانطور که به تاریخ زایمان نزدیک می شوید، جنین شما بزرگتر می شود و مانند قبل نمی چرخد. در عوض، ممکن است متوجه ضرب های قوی، اما کم تر زیر دنده های خود در یک طرف و جنبش های تکان دهنده تر شوید. حرکات او ممکن است کندتر اما سخت تر و قوی تر شود. ضربه های دست و پای جنین تیزتر و دردناک تر می شود.

طبیعی است که تغییراتی را در نوع حرکات جنین در انتهای بارداری احساس کنید. اما هنوز هم می توانید تا زمان زایمان حرکات جنین را احساس کنید.

تعداد حرکات جنین در طول روز

تعداد حرکات جنین در طول روز

به جای شمارش ضربات نوزادتان، بهتر است به الگوی حرکات جنین توجه کنید تا ببینید این الگو طبیعی است یا خیر. اگر متوجه شدید حرکات جنین کمتر از حد معمول است یا در مورد فرزند خود نگران هستید، با ماما تماس بگیرید. او می تواند به ضربان قلب جنین گوش دهد تا حال او را چک کند.

در عین حال، زمانی خواهد بود که فرزند شما خواب است، و زمان هایی است که بیدار و فعال است. او شبها یا زمانی که می خواهید استراحت کنید بیدار است. متوجه می شوید که جنین الگوی ثابتی از فعالیت را از هفته های اول زندگی اش تا زمانی که تفاوت شب و روز را متوجه می شود دارد.

ممکن است حرکات جنین را از هفته  16 بارداری احساس کنید، اما اکثر زنان معمولا بین هفته 18 تا 24 حرکات را احساس می کنند. اگر این اولین بارداری شما باشد، ممکن است حرکات جنین را تا هفته 20 بارداری متوجه نشوید.

هر چند وقت باید جنین حرکت کند؟

تعداد نرمالی برای حرکات جنین وجود ندارد - هر کودک متفاوت است. کودک شما دارای الگوی حرکتی است که باید بدانید. از هفته 18 تا 24 باید حرکت جنین را بیشتر و بیشتر احساس کنید. پس از هفته 32 ، حرکات تقریبا مشابه خواهند ماند تا زمانی که زایمان انجام می دهید.  این مسئله درست نیست که جنین با نزدیک شدن به انتهای بارداری کمتر حرکت می کند. باید حرکات جنین را زمانی که زایمان می کنید متوجه شوید. سعی کنید الگوی طبیعی حرکات جنین خود را متوجه شوید.

کم شدن حرکات جنین چکار کنم؟

اگر در مورد حرکات جنین خود نگران هستید، تا روز بعد برای مشاوره منتظر نمانید. اگر فکر می کنید جنبش کودک شما کند شده، متوقف شده یا تغییر کرده است بلافاصله با ماما یا بخش زایمان تماس بگیرید. کارکنان در بخش زایمان بیمارستان 24 ساعت شبانه روز، 7 روز هفته حضور دارند.  در مورد تلفن زدن نگران نباشید. برای پزشکان و ماماها مهم است بدانند حرکات جنین شما تضعیف شده یا متوقف شده است.

مقاله پیشنهادی اوما: علت لرزش جنین درشکم مادرچیست؟

حرکات جنین چه احساسی دارد؟

حرکات جنین در رحم، جنبش های جنین یا "لگد" شناخته می شود که می تواند مانند لرزش، ضربه، یا چرخش احساس شود. نوع جنبش با پیشروی بارداری تغییر می کند.

چرا جنبش جنین اهمیت دارد؟

احساس کردن حرکات جنین نشانه ای از سلامتی فرزند شما است. اگر جنین کمتر حرکت می کند یا تغییراتی در الگوی حرکات مشاهده می کنید، می تواند نشانه هشدار دهنده مهمی از مشکل در جنین باشد. اگر درمان به موقع دریافت کنید می توانید زندگی فرزند خود را نجات دهید (نحوه شمارش حرکات جنین).

آیا چیزهایی وجود دارد که می تواند باعث شود بر احساس حرکت جنین تاثیر بگذارد؟

وقتی فعال یا مشغول هستید، ممکن است کمتر حرکات جنین را حس کنید. اگر جفت شما در مقابل رحم شما باشد، ممکن است کمتر جنبش جنین را احساس کنید. اگر پشت کودک شما در مقابل رحم شما باشد، ممکن است حرکات را کمتر حس کنید. اما فرض نکنید این دلایل باعث می شود حرکات را کمتر احساس کنید. اگر فکر میکنید حرکات جنین کم شده، متوقف شده یا تغییر کرده است، بلافاصله با ماما یا بخش زایمان تماس بگیرید. 

آیا می توانم باعث شوم جنین حرکت کند؟

نه، نباید سعی کنید جنین را وادار به حرکت کردن کنید. اگر فکر میکنید حرکات جنین کم شده، متوقف شده یا تغییر کرده است، بلافاصله با ماما یا بخش زایمان تماس بگیرید.

آیا می توانم از داپلر خانگی استفاده کنم تا کودکم را بررسی کنم؟

برای بررسی ضربان قلب جنین از مانیتورهای دستی، داپلر یا برنامه های تلفن استفاده نکنید. حتی اگر فکر می کنید ضربان قلب را تشخیص می دهید، این به این معنا نیست که جنین سالم است، زیرا ممکن است ضربان قلب شما باشد. شما باید توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی مورد بررسی قرار گیرید. باید توسط یک دستگاه کاردیوگرافی یا ماما بررسی شوید تا ضربان قلب جنین تحت نظارت قرار گیرد.

ثبت الگوی حرکت جنین و شمارشگر لگد در اپلیکیشن بارداری اوما

ابزار شمارش لگد جنین

 

ابزار شمارشگر لگد جنین در قسمت ابزارهای سلامت قرار دارد،  در این ابزار تعداد لگد جنین در مدت زمان دو ساعت ثبت میشود. در قسمت تاریخچه روند لگد زدن و تعداد ضربات جنین ثبت میشود، باید در بارداری مراقب حرکات جنین باشید. 

دوستان گرامی هم اکنون می توانید اپلیکیشن اوما را از صفحه دانلود اپلیکیشن اوما  هم از گوگل پلی و هم از طریق سایت دانلود نمایید و اطلاعات خوبی در رابطه با بخشهای مختلف آن بدست آورید و یک اومایی شوید.

اگر جنبش جنین من کم شود چه اتفاقی می افتد ؟

قبل از هفته 24 بارداری

اگر قبل از هفته 24 بارداری هرگز حرکات جنین را احساس نکردید با ماما تماس بگیرید. آنها ضربان قلب جنین را بررسی می کنند. ممکن است اسکن اولتراسوند انجام دهید و ممکن است به مرکز پزشکی جنینی متخصص مراجعه کنید تا سلامت جنین را بررسی کنید.

بین هفته 24 تا 28 بارداری

باید بلافاصله با ماما یا بخش زایمان محلی تماس بگیرید. یک بررسی دقیق قبل از زایمان شامل بررسی اندازه رحم، اندازه گیری فشار خون و آزمایش ادرار برای پروتئین انجام خواهد شد. اگر رحم شما کوچکتر یا بزرگتر از حد انتظار باشد، ممکن است یک اسکن سونوگرافی برای بررسی رشد و پیشرفت جنین انجام شود.

بعد از هفته 28 بارداری

باید بلافاصله با ماما یا بخش زایمان محلی تماس بگیرید.  یک بررسی کامل قبل از زایمان شامل بررسی ضربان قلب جنین انجام می شود تا اطمینان حاصل شود جنین سالم است. این کار با روش اکوکاردیوگرافی قلب جنین انجام می شود. در صورت موارد زیر اسکن اولتراسوند انجام می شود:

  •  رحم شما کوچکتر یا بزرگتر از حد انتظار است
  •  شما دارای حاملگی با خطر بالا هستید
  •  ضربان قلب طبیعی است، اما هنوز احساس می کنید که حرکات کودک شما کندتر یا کمتر است
  •  کاهش حرکات جنین در دوران بارداری شما رخ داده است.

اگر جنبش جنین کم شود، آیا به این معنی است که فرزند من سالم نیست؟

حرکات کمتر می تواند بدان معنی باشد که کودک شما سالم نیست، اما معمولا چکاپ و بررسی ها نشان می دهد همه چیز خوب است. اکثر زنان این حالت را تجربه می کنند. با این حال بسیار مهم است در هنگام کاهش حرکات جنین به دکتر مراجعه کنید.

اگر جنبش فرزند من دوباره کاهش یابد چه باید بکنم؟

اگر پس از چک کردن هنوز از جنبش فرزند خود راضی نیستید، باید با ماما یا بخش مادران تماس بگیرید. هرگز برای مشاوره با ماما یا بخش زایمان شک نکنید. مهم نیست چند بار این اتفاق می افتد سلامتی جنین مهمتر است.

مقاله پیشنهادی اوما: حرکات زیاد جنین نشانه چیست؟

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.babycentre.co.uk

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 93% 93


  • profilesedigh shafii1398/09/09

    سلام تعداد حرکات جنین در هفته ۳۰ باید چقدر باشه؟ با تشکر