Ooma
15 نکته مهم و اساسی در زایمان طبیعی

 بسیاری از مادران می گویند زایمان پر چالش ترین کاری است که تا به حال انجام داده اند. با دانستن این مطلب، شما می خواهید به هر طریقی خود را برای زایمان آماده کنید.  همه ما مواردی از زایمان دشوار شنیده ایم که نیازمند انواع کمک های پزشکی هستند.

با این وجود، مواردی وجود دارد که می توانید برای کاهش درد زایمان و انقباضات تا هنگام تولد نوزاد انجام دهید. رژیم خوب، استراحت زیاد و مراقبت منظم جزو این موارد است. 

نکات مهم زایمان طبیعی

1.    یوگا 

از همه کلاسهای تمرینات پیش از زایمان، یوگا بیشترین طرفدار را دارد. جینت بالاسکاس، مربی زایمان انگلیسی و نویسنده تولد فعال، توضیح می دهد: "یوگا بدن را برای خم کردن زانو، دست و حرکات اسکات آماده می کند، و این موقعیت ها لگن را باز می کند تا زایمان را آسان تر کند. "

 یوگا مزایای دیگری دارد. کیت استوارت می گوید: "تمرکز بر تنفس تمرینی مفید برای درد زایمان می باشد. بالازکا توصیه می کند، "تمرکز بر بازدم و استراحت پس از آن، سپس استراحت برای استنشاق از مزایای یوگا است. یاد بگیرید چگونه تنش را از بدن خود خارج کنید و این به شما کمک می کند تا درد زایمان را از خود دور کنید. "

2. ماساژ

ماساژ منظم به خانم ها کمک می کند تا به راحتی نفس بکشند و عضلات را شل کنند. عضلات پس از ماساژ منظم پس از انقباض در طول درد زایمان، سریع تر شل می شود و استراحت بین انقباضات باعث می شود احساس بهتری داشته باشید.

نکات زایمان طبیعی

 آیا ماساژ در هنگام درد زایمان مفید است؟

برخی افراد از فردی متخصص برای ماساژ استفاده می کنند.  ماساژور حرفه ای می داند چگونه عضلات متصل می شوند و چگونه تنش را آزاد می کنند.  برخی خانم ها از همسر خود می خواهند آن ها را ماساژ بدهد. ماساژ سر باعث آرام شدن خانم می شود و به بدن اجازه می دهد تا با درد دست و پنجه نرم کند. با توجه به تحقیقات، محکم گرفتن دست و یا محکم فشار دادن بازو یا ران باعث افزایش تولید اکسیتوسین و پیشروی درد زایمان می شود. اگر میخواهید بیشتر بیاموزید، در نظر بگیرید که برای کلاس ماساژ پیش دبستانی ثبت نام کنید.

 3. هیپنوتیزم

راه دیگر برای آرام شدن هیپنوتیزم است. این فرم درمان نیاز به آرامش عمیق در طول مدیتیشن دارد. شاون گالاگر، هیپنوتراپیست و ماما بازنشسته در تورنتو، می گوید هیپنوتیزم به زنان آموزش می دهد تا عمیقا آرام شوند، و باعث می شود در طول درد زایمان کمتر اذیت شوند. 

4. موقعیت مطلوب جنین

نظریه حرکت قسمت سنگین بدن به سمت عقب در هنگام رانندگی و در حالت بی حرکت بدن به دلیل ثقل نظریه ای است که در خصوص جنین در بدن مادر صدق می کند. در واقع جنین نیز در این حالت به سمت عقب بدن مادر یعنی به سمت ستون فقرات حرکت می کند. موقعیت بدنی مطلوب (OFP) حالتی است که به جنین کمک می کند قبل از شروع درد زایمان در بهترین موقعیت یعنی به طرف پشت بدن مادر قرار گیرد.

 اگر پشت سر نوزاد به پشت مادر فشار وارد کند، مادر کمر درد شدید در حین درد زایمان تجربه می کند.  یک مطالعه نشان داد نشستن روی دست و زانو به مدت 10 دقیقه دو بار در روز از هفته 37 بارداری هفته تا شروع درد زایمان باعث کاهش تعداد نوزادان مرده می شود. طرفداران OFP استدلال می کنند که زنان باید قبل از آن (هفته 34 بارداری) این کار را شروع کنند و مدت بیشتری (30 دقیقه دو بار در روز) را در موقعیت رو به جلو صرف کنند.

5. ورزش کگل

تمرینات کف لگن به بسیاری از خانم ها کمک می کند درگیر مداخلات پزشکی نشوند. وزن رحم باعث استرس مستمر و فزاینده بر روی عضلات کف لگن و بافت عضلات که از رحم پشتیبانی می کند می شود (تمرینات کگل بهمراه تصاویر). تقویت این عضلات، با فشرده کردن دیواره های واژن و نگه داشتن تا عدد20 باعث می شود فشار قوی تر شود و از کنترل ضعیف مثانه و هموروئید جلوگیری می کند.

6. ماساژ پرینه

ماساژ پرینال بافت دهانه واژن را به آرامی باز می کند. در حالی که مطالعات در مورد ارزش ماساژ پرینال قطعی نیست، برخی تحقیقات نشان می دهد که این ماساژ احتمال پارگی در حین فشار در زایمان را کاهش می دهد.  پائولا جاسپر، ماساژور، استدلال می کند که پروینوم از عضله ساخته شده است و عضلات زمان زیادی برای یادگیری برای انعطاف پذیری نیاز دارند. جاسپار توصیه می کند که مشتریان ماساژ را در اوایل هفته 12 بارداری شروع کنند.

 او می گوید ساعت را در دهانه واژن در نظر بگیرید. ساعت 12 ناحیه تناسلی، ساعت 6 مقعد است. منطقه ای که باید ماساژ داده شود نیمه پایین واژن، از ساعت سه تا نه است. زنان می توانند ماساژ را خودشان انجام دهند. انگشت شست خود را به روغن زیتون آغشته کنید. یک انگشت شست را روی واژن قرار دهید. بافت را در ساعت سه بکشید، سپس در ساعت چهار و در اطراف پایین ساعت، تا ساعت 9 ادامه دهید (آموزش ماساژ پرینه برای زایمان).

چقدر باید کشش داشته باشید؟ جاسپار می گوید کشش را تا زمان سوزش ادامه دهید. یکی دیگر از مزایای ماساژ بارداری این است که به مادر کمک می کند آسان ترین راه خروج نوزاد را متوجه شود. ماساژ گردش خون بند را افزایش می دهد و باعث سرعت بخشیدن به بهبودی بعد از زایمان می شود.

در طول درد زایمان

آمادگی برای درد زایمان بسیار مهم است، اما کارهای زیادی می توانید انجام دهید تا در طول زایمان آرام و راحت شوید و مشکلات را کاهش دهید و درد زایمان پیش ببرید. در اینجا چند پیشنهاد وجود دارد:

درد زایمان

7. ماما استخدام کنید

تحقیقات نشان داده است هنگامی که یک زن از حمایت ماما بهره مند می شود کمتر به داروی مسکن و و سایر مداخلات پزشکی نیازمند می شود. ماما فردی آموزش دیده است که برای پشتیبانی در حین درد زایمان استخدام می شود. آنها مادر تشویق می کنند تمرکز کرده و نفس بکشد، موقعیت هایی را پیشنهاد کند که به پیشرفت درد زایمان کمک می کند. 

8. تا حد امکان در هنگام درد زایمان در خانه بمانید

در خانه می توانید راحت باشید، راه بروید، چیزی بخورید یا بیاشامید (راه های کاهش درد زایمان طبیعی). مگر اینکه لازم باشد به دلایل پزشکی در بیمارستان باشد. سعی کنید تا زمانی که انقباضات یک دقیقه طول می کشد و سه تا پنج دقیقه فاصله دارد در خانه بمانید.

9.مثبت فکر کنید و تمرکز داشته باشید

هر چقدر پیامهای مثبت بیشتری که به خودتان بدهید ساده تر درد زایمان را تحمل می کنید. اگر اطرافیان به شما قدرت و علل شگفت انگیز درد زایمان و به دنیا آمدن فرزند را یادآوری کنند به شما کمک بزرگی می کنند! 

10.گرما و سرما اعمال کنید

یک بطری آب گرم، پد گرم و یا کیسه مایکروویو قابل استفاده برای شکم و یا پشت کمر باعث کاهش درد و ناراحتی می شود. یک پک سرد روی پشت قرار دهید تا درد پشت کاهش یابد.

مقاله پیشنهادی اوما: درد زایمان چگونه شروع می شود؟

11. تحرک داشته باشید 

جنبش باعث می شود درد زایمان پیش برود و ناراحتی را از بین می برد. اگر جنبش شما با روش های پزشکی محدود می شود، با مراقب خود صحبت کنید. به عنوان مثال، پیگیری الکترونیکی ضربان قلب جنین نیاز به کمربندهای اطراف شکم مادر دارد که به یک ماشین متصل شده است و او را به تخت متصل کرده است. بپرسید نیاز است نظارت مستمر انجام شود یا خیر. اگر  نیازی نست نظارت متناوب به شما اجازه می دهد تا کمی راه بروید، روی توپ زایمان یا وان بنشینید.

12. TENS

تحریک الکتریکی عصبی پوست (TENS) یک ابزار محبوب در انگلستان برای از بین بردن درد زایمان است. در ابتدای درد زایمان، چهار الکترود به وسط پشت مادر، در هر دو طرف ستون فقرات متصل می شود. مادر، واحد کنترل را نگه می دارد و در طی انقباضات، ضربان الکتریکی را افزایش می دهد.TENS با تحریک تولید اندورفین ها (قاتلان طبیعی درد) و کاهش آگاهی از درد عمل می کند.

13. هیدروتراپی

در خانه، دوش یا حمام طولانی بگیرید تا آرام شوید. در بیمارستان، حمام حریم خصوصی ایجاد می کند و باعث راحتی بیشتر می شود. بعد از استفاده از اپیدورال حدود 5 تا 6 سانتیمتر انبساط رخ می دهد. به جای اپیدورال می توانید به مدت نیم ساعت از استخر زایمان استفاده کنید (بی حسی اپیدورال | 8 سوال رایج درباره اپیدورال). یا می توانید حمام کنید. آب گرم باعث آرامش می شود و اغلب زنان هنگامی که حدود 20 دقیقه در آب گرم هستند احساس خواب آلودگی می کنند. تحقیقات نشان می دهد غوطه ور شدن در آب گرم باعث افزایش تولید اکسیتوسین و تحریک انبساط می شود. 

14. موقعیت های مختلف را امتحان کنید

یک مطالعه اخیر نشان داد مصرف اپیدورال باعث می شود بیشتر نوزادان در هنگام تولد در حالت خلفی باشند. در واقع اپیدورال باعث می شود خانم دراز بکشد و از مزایای گرانش بهره مند نشود. اگر نیاز به اپیدورال دارید توصیه می شود بیشتر وقت خود را در حالت بازیابی باشید- به پهلوی چپ دراز بکشید و پایین پای خود را راست کنید و پای راست خود را خم کنید و زیر پای چپ بالشت قرار دهید. این موقعیت لگن شما را باز می کند تا جنین فضای کافی برای چرخش داشته باشد و از گرانش به بهترین نحو استفاده کند.

15. سر و صدا کنید 

آه و صداهای آرام و یواش به شما کمک می کند تنش را از بدن دور کنید. هنگامی که دهان خود را باز می کنید و ناله می کنید، عضلات زایمان را آرام می کنید و به آن ها کمک می کنید راحت تر باز شوند.  هیچکس نمی تواند پیش بینی کند درد زایمان چطور پیش می رود. اما این به این معنا نیست که به شانس اکتفا کنید. درد زایمان کمی شبیه کوهنوردی اورست است. این کار نیاز به آمادگی دارد، زیرا شیوه زندگی امروزی ما طبیعتا ما را برای زایمان آماده نمی کند. استفاده از این استراتژی ها به شما کمک می کند تا راحت تر با طبیعت پیش بروید. بنابراین زمان کافی برای آماده شدن، فیزیکی و ذهنی، برای این روز بزرگ اختصاص دهید.

تهیه و تنظیم : گروه سلامت اوما

منبع:  www.parents.com

امتیاز مطلب: 95% 95