Ooma
بی حسی اپیدورال | 8 سوال رایج درباره اپیدورال

بی حسی اپیدورال یکی از محبوب ترین روش های کاهش درد در طول زایمان است. زنان این روش تسکین درد را بیشتر از سایر روش ها درخواست می کنند. در بیش از 50٪ از زایمان زنان در بیمارستان ها از بی حسی اپیدورال استفاده می شود. همانطور که خودتان را برای "روز زایمان" آماده می کنید، سعی کنید تا حد ممکن در مورد گزینه های تسکین درد اطلاعات کسب کنید تا بتوانید تصمیم درست در طول زایمان بگیرید. 

بی حسی اپیدورال چیست؟

بی حسی اپیدورال، بی حسی موضعی است که درد را در یک منطقه خاص از بدن متوقف می کند. هدف از اپیدورال این است که به جای بیهوشی کامل، درد را به صورت منطقه ای تسکین دهند. اپیدورال ها عصب های عضلانی را از قسمت های پایین تر نخاع متوقف می کنند. این کار باعث کاهش احساس در نیمه پایین بدن می شود. داروهای اپیدورال به دسته ای از داروهایی که به نام بی حس کننده های موضعی مانند بوپیواکایین، کلروپروکائین یا لیدوکائین می باشند، تقسیم می شوند. آنها اغلب به همراه مواد مخدر مانند فنتانیل و سوفنتانیل به منظور کاهش دوز مورد نیاز بیهوشی موضعی استفاده می شوند.

چگونه اپیدورال داده می شود؟

مایعات داخل وریدی (IV) قبل از شروع زایمان و قبل از استفاده از اپیدورال استفاده می شوند. می توانید 1-2 لیتر مایعات IV در طول زایمان دریافت کنید. متخصص بیهوشی، متخصص زنان و زایمان یا پرستار، اپیدورال را مدیریت می کند.

از شما خواسته می شود پشت خود را قوس بدهید و تا زمان دراز کشیدن به پهلوی چپ یا نشستن در این حالت بمانید. این موقعیت برای جلوگیری از مشکلات و افزایش اثربخشی اپیدورال حیاتی است. یک محلول ضد عفونی کننده برای پاک کردن ناحیه کمری از وسط کمر برای کاهش احتمال عفونت استفاده می شود. بی حس کننده موضعی به یک منطقه کوچک در کمر تزریق می شود. سپس یک سوزن به ناحیه بی حس در اطراف نخاع در پشت کمر وارد می شود.

پس از آن، یک لوله کوچک یا کاتتر از طریق سوزن به فضای اپیدورال وارد می شود. سوزن سپس با دقت خارج می شود و کاتتر در جای خود باقی می ماند تا دارو را از طریق تزریق دوره ای یا تزریق مداوم وارد بدن کند. 

انواع بی حسی اپیدورال:

بی حسی اپیدورال

دو اپیدورال اساسی امروزه وجود دارد. بیمارستان ها و متخصصین بیهوشی بر تفاوت دوز و ترکیب داروها تاکید دارند. شما باید از پزشک در بیمارستان در مورد اقدامات خود در این زمینه اطلاعات کسب کنید.

1- اپیدورال منظم

پس از استفاده از کاتتر، ترکیبی از مواد مخدر و بیهوشی به وسیله یک پمپ یا تزریق دوره ای به فضای اپیدورال تزریق می شود. مواد مخدر مانند فنتانیل یا مورفین برای جایگزینی برخی از دوزهای بالاتر بیهوشی مانند بوپیواکائین، کلروفیکاین یا لیدوکایین داده می شود. این کار به کاهش برخی از عوارض جانبی بیهوشی کمک می کند. 

2- اپیدورال ترکیبی نخاعی (CSE) 

دوز اولیه مواد مخدر، بیهوشی یا ترکیبی در زیر غشای خارجی که پوشش نخاعی دارد و داخل فضای اپیدورال را پوشش می دهد تزریق می شود. این بی حسی، بی حسی اینتراکتال موضعی است. متخصص بیهوشی سوزن را وارد فضای اپیدورال می کند، یک کاتتر را از طریق سوزن وارد میکند، سپس سوزن را خارج کرده و کاتتر را داخل محل قرار می دهد. این حالت باعث می شود راحت تر بتوانید در تخت حرکت کنید و توانایی بیشتری برای تغییر موقعیت با کمک داشته باشید. با تزریق کاتتر در محل، اگر تزریق اولیه ناکافی باشد، می توانید اپیدورال را در هر زمان درخواست کنید.  با استفاده از این داروها، قدرت عضلانی، تعادل و واکنش کاهش می یابد. CSE باید درد را برای 4-8 ساعت تسکین دهد.

مزایای بی حسی اپیدورال چیست؟

 •  اگر زایمان شما طولانی باشد به شما اجازه می دهد استراحت کنید.
 •  با کاهش ناراحتی زایمان، تجربه مثبت تری از زایمان خواهید داشت.
 •  به طور معمول، اپیدورال به شما اجازه می دهد هشیار باشید و در هنگام زایمان فعالی باقی بمانید.
 •  اگر زایمان شما با سزارین (سزارین | علت انجام زایمان سزارین و مراقبت های آن) انجام می شود، بی حسی اپیدورال به شما امکان می دهد بیدار بمانید و همچنین در طول بهبودی، درد را تسکین می دهد.
 •  هنگامی که دیگر مکانیسم های مقابله موثر نیستند، اپیدورال می تواند به شما در خستگی و تحریک پذیری کمک کند. اپیدورال می تواند به شما اجازه استراحت و تمرکز بدهد.
 •  استفاده از بی حسی اپیدورال در طول زایمان به طور مداوم تصحیح می شود، و بیشتر موفقیت آن بستگی به مهارت هایی دارد که با آن اداره می شود.

عوارض بی حسی اپیدورال چیست؟

• اپیدورال ممکن است فشار خون شما را به طور ناگهانی کاهش دهد. به همین دلیل، فشار خون شما به طور مرتب بررسی می شود تا اطمینان حاصل شود که جریان خون مناسب برای نوزاد فراهم است. اگر یک کاهش ناگهانی فشار خون رخ دهد، ممکن است لازم باشد با مایعات IV، داروها و اکسیژن برطرف شود.

• ممکن است سردرد شدید ناشی از نشت مایع نخاعی را تجربه کنید. کمتر از 1٪ زنان این عارضه را تجربه می کنند. اگر نشانه ها همچنان ادامه داشته باشند، یک روش "پچ خون" که تزریق خون شما به فضای اپیدورال است، می تواند برای از بین بردن سردرد استفاده شود.

 پس از وارد کردن اپیدورال، باید به پهلوی دیگر بخوابید و تغییرات ضربان قلب جنین بررسی می شود. دراز کشیدن در یک موقعیت می تواند باعث کندی یا توقف زایمان شود.  ممکن است عوارض جانبی زیر را تجربه کنید:

 • لرز
 • زنگ زدن گوش
 • کمر درد
 • درد در جایی که سوزن وارد شود
 • تهوع 
 • مشکل ادرار کردن.

 ممکن است دریابید که اپیدورال باعث شده است فشار وارد کردن دشوارتر شود و ممکن است داروهای اضافی یا مداخلات دیگری مانند فورسپس یا سزارین مورد نیاز باشد. 

 •  چند ساعت پس از زایمان، نیمه پایین بدن شما احساس بی حسی دارد. بنابراین نیاز به کمک خواهید داشت.
 •  در موارد نادر، آسیب عصبی دائمی ممکن است در ناحیه ای که کاتتر وارد شده است ایجاد شود.

 اگر چه تحقیق تا حدودی مبهم است، اغلب مطالعات نشان می دهد که بعضی از نوزادان دچار مشکل "قفل شدن" می شوند که باعث مشکلات شیردهی می شود. مطالعات دیگر نشان می دهد نوزاد ممکن است دچار مشکل تنفسی، بدرفتاری جنین و افزایش میزان ضربان قلب جنینی شود، بنابراین نیاز به فورسپس، خلاء، سزارین و اپیزیوتومی افزایش می یابد.

سوالات متداول در مورد اپیدورال ها

سوالات متداول در مورد اپیدورال ها

1- آیا بی حسی اپیدورال آسیب وارد می کند؟

بعضی از زنان استفاده از اپیدورال را باعث ناراحتی در منطقه کمر و احساس فشار لوله و یا کاتتر کوچک می دانند.

2- چه موقع بی حسی اپیدورال قرار انجام میشود؟

به طور معمول، اپیدورال ها زمانی قرار می گیرند که دهانه رحم 4-5 سانتیمتر باز شده است و درد زایمان شروع شده است.

3- چگونه بی حسی اپیدورال بر زایمان تاثیر می گذارد؟

اپیدورال می تواند باعث کاهش سرعت زایمان (راه های کاهش درد زایمان طبیعی) و کاهش انقباضات شود. در صورتی که این اتفاق بیفتد، ممکن است دارو Pitocin به شما کمک کند تا سریعا زایمان کنید.

4- چگونه بی حسی اپیدورال بر نوزاد من تاثیر می گذارد؟

همانطور که قبلا گفته شد، تحقیق در مورد اثرات اپیدورال در نوزادان تا حدودی مبهم است و بسیاری از عوامل می توانند سلامت نوزاد را تحت تأثیر قرار دهند. اثرات این داروها بر اساس دوز، طول زایمان و ویژگی های هر نوزادی متفاوت است. از آنجا که دوز و داروها می توانند متفاوت باشند، اطلاعات دقیق از تحقیقات در حال حاضر در دسترس نیست. یکی از عوارض احتمالی اپیدورال با برخی از نوزادان "قفل شدن" در شیردهی است. یکی دیگر این است که در داخل رحم، جنین دچار مشکل قرار گرفتن در موقعیت مناسب می شود. این داروها همچنین باعث ایجاد مشکلات تنفسی و کاهش ضربان قلب جنین می شود. 

5- پس از استفاده از اپیدورال چه حسی خواهم داشت؟

اعصاب رحم چند دقیقه بعد از دوز اولیه شروع به بی حسی می کنند. احتمالا بعد از 10 تا 20 دقیقه به طور کامل بی حس می شوید.  اگر درد زایمان بیش از چند ساعت ادامه یابد، احتمالا به کاتتریزاسیون ادراری نیاز خواهید داشت، زیرا شکم شما بی حس شده است و ادرار کردن دشوار است. پس از تولد نوزاد، کاتتر برداشته می شود و اثرات بیهوشی معمولا در عرض یک یا دو ساعت ناپدید می شوند. بعضی از زنان پس از ناپدید شدن اثرات بی حسی، احساس سوزش ناخوشایند در اطراف کانال تولد را گزارش می کنند.

6- آیا می توانم فشار وارد کنم؟

ممکن است به علت بی حسی اپیدورال انقباض را متوجه نشوید. اگر نمی توانید انقباضات خود را احساس کنید، کنترل فشار دادن ممکن است دشوار باشد. به همین دلیل ممکن است نوزاد نیاز به کمک اضافی برای پایین آوردن در کانال تولد داشته باشد. این اتفاق معمولا با استفاده از فورسپس ها انجام می شود.

7- آیا اپیدورال همیشه موثر است؟

در اکثر موارد، اپیدورال ها در کاهش درد در هنگام زایمان موثر هستند. 

8- چه زمانی نمی توان از اپیدورال استفاده کرد؟

اگر یکی از موارد زیر اتفاق بیفتد، نمی توان برای کاهش درد از اپیدورال استفاده کرد:

 •  از رقیق کننده خون استفاده کرده باشید
 •  تعداد پلاکت ها کم باشد
 •  خونریزی دارید یا دچار شوک شده اید
 •  عفونت رو یا پشت کمر دارید
 •  عفونت خون دارید
 •  دهانه رحم حداقل 4 سانتیمتر باز نشده است
 •  فضای اپیدورال نمی تواند توسط پزشک تعیین شود
 • •اگر درد زایمان به سرعت در حال پیشروی است و زمان کافی برای اداره دارو وجود ندارد

سوالاتی که باید از پزشک خود در حال حاضر و در زمان زایمان در بیمارستان بپرسید:

 1.  چه ترکیب و دوز دارویی استفاده می شود؟
 2.  چگونه داروها بر روی نوزاد تاثیر می گذارند؟
 3.  آیا می توانم بلند شوم و راه بروم؟
 4.  چه مایعات یا جامداتی می توانم بخورم؟

فیلم زایمان طبیعی همراه با توضیحات مراحل زایمان

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: americanpregnancy.org

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 94% 94