Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
نزدیکی در بارداری | پوزیشن های نزدیکی در بارداری با عکس

خانم سهام رشیدی، کارشناس مامایی و زنان در مورد نزدیکی در بارداری اظهار کردند: "یکی از سوالات و نگرانی های رایج خانم ها در بارداری این است که آیا نزدیکی ضرری برای جنین ندارد؟ در پاسخ باید بگویم در بارداری های طبیعی و بدون مشکلی نزدیکی و دخول در واژن مشکلی ندارد. جنین توسط کیسه آب محافظت میشود و دخول ضربه و آسیب به جنین نمی رساند. اما در مورد نزدیکی در خانم هایی که طول سرویکس یا دهانه رحم کوتاه است ، مایع آمنیوتیک نشتی دارد و یا جفت سرراهی و پایین است و مادر لکه بینی و خونریزی دارد، باید با پزشک مشورت کرد".

سوالات شما درباره نزدیکی در بارداری

1- آیا نزدیکی یا ارگاسم در بارداری باعث سقط جنین یا انقباض عضلات می شود؟

در موارد بارداری طبیعی و کم خطر، پاسخ خیر است. انقباضاتی که در طول و پس از ارگاسم حس می کنید، کاملا متفاوت از انقباضات زایمان است. با این حال افراد با بارداری غیر طبیعی باید با پزشک صحبت کنند تا مطمئن شوند حاملگی شما در معرض خطر قرار نمی گیرد.

پزشکان معمولا توصیه می کنند خانم ها در طی هفته های آخر بارداری از داشتن نزدیکی اجتناب کنند، زیرا اسپرم شامل یک ماده شیمیایی است که انقباضات را تحریک می کند.

2- چه زمانی نباید در بارداری رابطه جنسی داشته باشید؟

اگر یکی از موارد بارداری های پر خطر زیر را داشته باشید نباید رابطه جنسی داشته باشید:

به خاطر داشته باشید که اگر پزشک تاکید می کند رابطه جنسی نداشته باشید، به معنی نداشتن ارگاسم یا تحریک جنسی نیز می باشد.

3- بارداری چگونه می تواند بر زندگی جنسی شما تاثیر بگذارد؟

علاقه و تمایل شما به رابطه جنسی در طول بارداری تغییر می کند. افزایش و کاهش میزان هورمون ها و سایر تغییرات در بدن ممکن است بر روی میل جنسی شما تأثیر بگذارد. در اینجا برخی از تغییرات میل جنسی در دوران بارداری ذکر شده است:

1- سه ماهه اول:

تغییر سطح هورمون در اوایل بارداری و تغییر شکل بدن ممکن است باعث شود بیشتر احساس جنسی داشته باشید. اما این تغییرات ممکن است منجر به کاهش میل جنسی، خستگی، معده درد، حساس شدن سینه ها و تکرر ادرار شود.

2- سه ماهه دوم:

ممکن است در طول سه ماهه دوم احساس بهبودی کنید. ناراحتی هایی که در سه ماهه اول داشته اید از بین رفته یا می توانید آنها را در سه ماهه دوم کنترل کنید. شکم شما در حال بزرگ شدن است اما هنوز به اندازه کافی کوچک است تا رابطه جنسی راحتی داشته باشید. در واقع، ممکن است بخواهید رابطه جنسی بیشتری نسبت به گذشته داشته باشید!

زنان در دوران بارداری خون زیادی دریافت می کنند و بیشتر این خون در زیر کمر جریان دارد. این افزایش جریان خون باعث می شود راحت تر ارگاسم داشته باشید. ارگاسم زمانی است که از رابطه جنسی لذت می برید. هنگامی که ارگاسم می شوید، در داخل و اطراف واژن احساس انقباض می کنید.

3- سه ماهه سوم:

ممکن است با نزدیک شدن به پایان بارداری، کمتر میل جنسی داشته باشید. همانطور که شکم شما بزرگتر می شود، موقعیت های جنسی ناراحت کننده تر می شوند. ممکن است کمتر به رابطه جنسی علاقه نشان دهید، زیرا بیشتر به زایمان و داشتن نوزاد جدید فکر می کنید. 

4- راه های دیگری که می توانید با همسر خود نزدیکی کنید، چیست؟

مجبور نیستید رابطه جنسی داشته باشید تا به همسرتان علاقتان را نشان دهید. می توانید برای نشان دادن صمیمت از روش های زیر استفاده کنید:

  •  در آغوش کشیدن
  • بوسیدن
  • ماساژ 
  •  استمناء متقابل. این حالت زمانی است که شما و همسرتان یکدیگر را لمس می کنید تا به ارگاسم برسید.
  • رابطه جنسی دهانی

برای نزدیکی به همسرتان، در مورد نیازهای خود صحبت کنید. اگر روش شما مناسب نیست آن را تغییر دهید. اگر درباره تأثیر بارداری بر روی رابطه خود نگران هستید، به پزشک صحبت کنید.

5- چه نوع علائمی نیاز به تماس با پزشک یا ماما را ایجاد می کند؟

طبیعی است در طول و یا بعد از رابطه جنسی یا ارگاسم احساس ناراحتی کنید، اما اگر این ناراحتی بعد از چند دقيقه برطرف نشد، يا اگر درد يا خونريزي پس از زايمان دارید، با پزشک خود تماس بگيريد. هر زمان سؤال یا نگرانی درباره رابطه جنسی دارید با دکتر یا ماما صحبت کنید. اگر به شما گفته می شود از داشتن رابطه جنسی جلوگیری کنید، به توصیه ها توجه کنید.

6- چگونه می توانم خودم را از عفونت های جنسی منتقلی محافظت کنم؟

اگر در معرض خطر ابتلا به عفونت های منتقله از راه جنسی هستید، باید از رابطه جنسی اجتناب کنید و یا حداقل از کاندوم لاتکس استفاده کنید. 

7- آیا رابطه جنسی دهانی در بارداری ایمن است؟

نزدیکی در بارداری

در بیشتر موارد، بله، رابطه جنسی دهانی امن است. لیس زدن امن است، اما دمیدن هوا درون ناحیه تناسلی امن نیست. دمیدن هوا در مهبل (واژن) می تواند یک آمبولیز هوایی ایجاد کند (یک حباب هوا که به گردش خون شما می رسد). این مسئله به ندرت اتفاق می افتد، اما ممکن است برای شما یا جنین تهدید کننده زندگی باشد.

همچنین اگر همسر شما تبخال دهانی دارد، رابطه جنسی دهانی برای شما امن نیست. اگر همسر شما تا به حال ویروس تبخال داشته است، باید در سه ماهه سوم به طور کامل از دادن رابطه جنسی دهانی برای شما خودداری کند، حتی اگر علائمی ندارد.

اگر مطمئن نیستید وضعیت ویروس HIV همسرتان چیست، از یک سد دندانپزشکی (ورقه ای از لاتکس که بین اندام تناسلی شما و دهان همسرتان قرار داده می شود) استفاده کنید. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد یک فرد ممکن است قادر به انتقال HIV از طریق برش های کوچک در دهان باشد.

8- در زمان بارداری میل جنسی کمی دارم. آیا طبیعی است؟

طیف وسیعی از تجارب فردی در مورد میل جنسی در دوران بارداری وجود دارد. برخی از زنان در طول بارداری دارای میل جنسی بالایی هستند، در حالی که دیگران علاقه کمتری به رابطه جنسی نشان می دهند.  در سه ماهه اول، ممکن است احساس خستگی یا تهوع داشته باشید. این تغییر غیرمعمول به خاطر تغییرات جسمی و احساسی کاملا طبیعی است. اما در سه ماهه دوم میل جنسی شما افزایش می یابد.

با این حال، تمایل جنسی شما در سه ماهه سوم کاهش می یابد.  احساس خود را به همسرتان بگویید و به او اطمینان دهید هنوز دوستش دارید. سعی کنید ارتباط بین خودتان و همسرتان را از دست ندهید.

9- آیا رابطه جنسی می تواند باعث شروع درد زایمان شود؟

خیر اگر بارداری معمولی و کم خطر دارید درد زایمان شروع نمی شود. تحریک جنسی یا ارگاسم نمیتواند باعث درد زایمان یا سقط جنین شود. در حالی که ارگاسم ممکن است باعث انقباض رحم شود، انقباضات به طور کلی موقت و بی ضرر هستند.

10- آیا داشتن رابطه جنسی در بارداری امن است؟

اکثر خانم هایی که بارداری طبیعی دارند تا زمانی که کیسه آبشان پاره شود و یا درد زایمان داشته باشند، رابطه جنسی را ادامه می دهند. اما در بعضی موارد باید از داشتن رابطه جنسی بپرهیزید. در این خصوص با پزشک خود صحبت کنید.

11- بهترین موقعیت جنسی در دوران بارداری چیست؟

تا زمانی که راحت هستید و احساس ناراحتی نمی کنید، اکثر موقعیت های جنسی در دوران بارداری مناسب است. رابطه جنسی دهانی نیز در دوران بارداری ایمن است. با پیشرفت بارداری می توانید شکل های مختلف را بررسی کنید و در حالتی که راحت تر هستید نزدیکی داشته باشید.

12- آیا کاندوم لازم است؟

داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری می تواند عفونت را منتقل کند و باعث ایجاد مشکلات جدی برای شما و جنین شود. اگر همسر شما عفونت منتقله از راه جنسی دارید از هر گونه رابطه جنسی اجتناب کنید. اگر موارد زیر وجود دارد از کاندوم استفاده کنید:

  •  با چند نفر رابطه جنسی دارید.
  •  در طول بارداری با فرد جدیدی رابطه جنسی دارید.

13-  آیا نزدیکی کردن در بادراری باعث زایمان زودرس می شود ؟

خود نزدیکی و دخول در بارداری به تنهایی در یک خانم باردار کم خطر این مشکل را ایجاد نمی کند.  اما در خانمهای که مشکلاتی دارند (مثلا سابقه زایمان زودرس ، رحم دو شاخ ، سرکلاژ و ..) ، نزدیکی و دخول در باردای می تواند سبب تحریک انقباضات رحم شود . 

مقاله پیشنهادی اوما: نزدیکی از پشت در دوران بارداری

14- آیا لازم است در دوران بارداری هم جلوگیری داشته باشیم ؟ 

خیر. در دوران بارداری که مجدد باردار نمی شودید! پس جلوگیری کردن معنی ندارد. تخلیه مایع منی داخل واژن هم ممنوع نیست. چون پلاگ موکوسی دهانه رحم از ورود میکروبها به داخل رحم جلوگیری میکند. 

15- آیا می توانم در بارداری ارگاسم بدون دخول داشته باشم ؟ 

شرایط ارگاسم در بارداری نیز مثل دخول در بادراری است. اگر علایم خطر (مثل دهانه رحم کوتاه و ...که ذکر شد ) را ندارید ، می توانید ارگاسم در بارداری داشته باشید. 

16- آیا می توانم برای کاهش آسیب به جنین، از راه مقعد در بارداری نزدیکی کنم ؟ 

نزدیکی از مقعد عموما برای یک خانم دردناک و آسیب زا می باشد. در دوران بارداری بدلیل افزایش ریسک همورویید یا بواسیر ( بدلیل یبوست و شرایط کلی بارداری ) ، توصیه می شود هرگز از راه مقعد در بارداری نزدیکی نکنید. 

17- آیا پوزیشن  نزدیکی در دوران بارداری مهم است ؟ 

اصولا  با پیشرفت حاملگی و رشد رحم  ، دیگر امکان استفاده از برخی پوزیشن های دخول در بارداری قبل برایتان امکان پذیر نخواهد بود .  ضمن اینکه طبق چیزی که اینجا گفتم ، مادر بارداری در هفته های بالاتر نباید به مدت طولانی به پشت بخوابد. پس با استفاده از پوزیشن های دخول در بارداری ذکر شده در بالا ، می توانید سکس بی خطری داشته باشید. بهتر است دخول در دوران بارداری ملایم و کم عمق باشد. هم چنین تا حد ممکن ، نوک پستان تحریک نشود. چون هورمون اکسی توسین (ایجاد کننده انقباض رحم ) ترشح می شود.

خانم رشیدی، کارشناس مامایی در ادامه می گویند: "در خانم هایی که نزدیکی منع شده است، یعنی نباید ارگاسم داشته باشند چه با دخول و چه بدون دخول، چون ارگاسم باعث ایجار انقباضات رحم و در نتیجه زایمان زودرس در این افراد میشود (افراد با سابقه زایمان زودرس، طول کوتاه دهانه رحم).

 


7 پوزیشن نزدیکی در بارداری

 

پوزیشن نزدیکی در بارداری

 

1- پوزیشن کنار هم، با زاویه

 

در کنار یکدیگر دراز بکشید به طوری که بدن های شما V شکل را ایجاد کنند. در حالی که رو به همسر خود دراز کشیده اید، یک بالش پشت خود قرار دهید و هر دو پا را روی ران های همسر قرار دهید. این موقعیت به او اجازه می دهد بیشتر وزن شکم شما را تحمل کند.

2- پوزیشن شما در بالا

نزدیکی در بارداری | پوزیشن قرار گرفتن شما در بالا

 

این موقعیت می تواند در دوران بارداری بسیار مناسب باشد. به این ترتیب، وزنی روی شکم شما وجود نخواهد داشت و می توانید عمق نفوذ را کنترل کنید.

3- روی یک صندلی

همسرتان روی یک صندلی محکم قرار بگیرد، سپس شما روبروی او بایستید. صندلی را در کنار یک دیوار و یا یک وسیله دیگر قرار دهید تا با اطمینان نزدیکی داشته باشید.

4- پوزیشن کنار هم، از پشت

نزدیکی از پشت در بارداری

 

کنار هم دراز بکشید. همسرتان پشت شما قرار بگیرد. در این موقعیت نفوذ عمق کم تری دارد. 

5- پوزیشن موقعیت چهار دست و پا

اگر بعد از سه ماهه اول، این موقعیت را امتحان می کنید، یک بالش زیر خود قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که همسرتان وزن خود را روی شکم شما قرار نداده است.

6- پوزیشن لبه تخت

به پشت بخوابید و زانوها را خم کنید. بسته به ارتفاع تخت، همسر شما می تواند زانو بزند یا بایستد.

7- پوزیشن از پشت، سبک سگی

 

پوزیشن به سبک سگی در بارداری

 

روی زانوها و آرنج خود قرار بگیرید و همسرتان از پشت سرتان وارد شود. بالش می تواند از شکم شما حمایت کند.

بهترین پوزیشن برای  دخول در بارداری  

مساله ای که اهمیت دارد ، ملایمت در دخول و کم عمق بودن آن است . در اینجا پوزیشن هایی را که این خصوصیات را دارند ذکر کرده ام : 

1.  پوزیشن پهلو : در این پوزیشن ، دخول بسیار کم عمق بوده و کمترین میزان دخول به لحاظ عمق را خواهیم داشت. ضمن اینکه مادر در وضعیت راحتی قرار داشته و فشاری روی او وارد نمی باشد . 

2. پوزیشن دخول از پشت  :  در این حالت دخول داخل واژن، اما از پشت انجام می شود . در این وضعیت نیز میزان دخول به لحاظ عمق ، بسیار کم بوده و آسیبی مادر و جنین را تهدید نمیکند . ضمن اینکه راحتی مادر نیز فراهم است . 

3. پوزیشن زن بالا : در این پوزیشن مادر کاملا تسلط بر میزان وشدت و سرعت دخول می باشد. ممکن است عمق دخول بیشتز از سایر پوزیشن ها باشد. اما همین که شدت آن توسط مادر کنترل می شود، نکته ی مثبت این نوع دخول می باشد . 


مقالات پیشنهادی درارتباط با این موضوع:

1- Mayo Clinic Staff. Sex during pregnancy: What's OK, what's not. www.mayoclinic.org. July 10, 2018
2- Traci C. Johnson. Sex During and After Pregnancy. www.webmd.com.  February 15, 2019
3-Babycenter staff. Pregnancy sex positions (illustrated). www.babycenter.com. 201

خانم سهام رشیدی
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان فارغ التحصیل کارشناسی مامایی از دانشگاه کردستان بوده و در حال حاضر دارای مطب خصوصی در اهواز میباشند، و در زمینه های مراقبت هاي دوران بارداری، زايمان و پس از زايمان مشاوره تعيين جنسيت، بلوغ، يائسگي ، زناشوئي، نازايي و اختلاالات جنسي درمان بيماري هاي زنان تنظيم خانواده پاپ اسمير و ... در حال فعالیت میباشند برای آشنایی بیشتر با وی میتوانید صفحه اینستاگرام ایشان را مشاهده نمایید.

امتیاز مطلب: 97% 97