Ooma
نزدیکی از پشت در دوران بارداری

 در دوران بارداری، به دلیل تغییرات هورمونی شدید شما مامان اومایی عزیز دچار تحولات عاطفی می شوید که می تواند بر میل جنسی شما نیز تاثیر مثبت یا منفی داشته باشد. گاهی هورمون های بارداری بیشتر از آنکه انتظار دارید، شما را عصبی می کنند و در بسیاری از مواقع تنها راه آرام شدن، داشتن رابطه جنسی است. اما با پیشروی بارداری توصیه نمی شود نزدیکی واژینال داشته باشید. بنابراین شاید تنها گزینه نزدیکی از پشت باشد. سوالی که پیش می آید این است که آیا نزدیکی از پشت در بارداری مجاز است یا خیر؟ و چه خطراتی ممکن است ایجاد کند؟ در این مطلب به طور مفصل درباره این موضوع با شما صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

آیا نزدیکی در هنگام بارداری مجاز است؟

اکثر متخصصین زنان و کارشناسان معتقدند که حتی در هنگام حاملگی هم می توانید از میل جنسی تان لذت ببرید. در حقیقت، داستان های فراوانی وجود دارد که رابطه جنسی می تواند باعث انقباض و سریعتر شدن روند کار شود. با این حال، تا زمانی که پزشک احساس می کند بارداری به خوبی پیشرفت می کند و مشکلی نیست و شما را از داشتن رابطه منع نکرده است می توانید با خیال راحت نزدیکی واژینال داشته باشید. بخصوص در ماه های اول بارداری که جنین هم کوچک است و به راحتی می توانید رابطه داشته باشید.

گاهی اوقات خستگی، نوسانات هورمونی، حساسیت پستان و حالت تهوع بارداری میل جنسی شما را کاهش دهد. علاوه بر این، با پیشرفت بارداری و مسائلی مانند درد پشت، افزایش وزن، و غیره، اشتیاق و میل جنسی به طور طبیعی کاهش می یابد. در برخی خانم ها نیز میل جنسی در بارداری بیشتر خواهد شد. 

آیا نزدیکی از پشت در هنگام بارداری مجاز است؟

اگر بارداری شما بی خطر یا طبیعی است، می توانید تا زمانی که کیسه آب پاره شود از زندگی جنسی فعال خود لذت ببرید. با این حال، اگر می خواهید احتیاط کنید می توانید از نزدیکی از پشت استفاده کنید.

اگر چه، در طول بارداری، نزدیکی واژینال مجاز است اما هورمون های مضر و میل جنسی ناپایدار می تواند شما را برای امتحان روش های دیگر قانع کند. اگر برای اولین بار می خواهید نزدیکی از پشت را امتحان کنید، این کار توصیه نمی شود. زیرا شما حامله هستید و نباید در طول بارداری چیز های جدید و خیلی متفاوت را امتحان کنید. در واقع، اگرچه از نظر علمی مشکلی در رابطه از پشت در بارداری ایجاد نمی شود، اما این رابطه از نظر بهداشتی مناسب دوران بارداری نیست و توصیه میشود که از این نوع رابطه در دوران بارداری بپرهیزید. همچنین در این دوران مادر از نظر روحی آمادگی انجام این رابطه را نخواهد داشت.

خطرات نزدیکی از پشت در بارداری:

احتمالا مقالات پزشکی زیادی در خصوص نزدیکی در بارداری مطالعه کرده اید. با این حال چند نکته وجود دارد که باید قبل از نزدیکی از پشت در بارداری بدانید.

خطرات نزدیکی از پشت عبارتند از:

التهاب و سایر بیماری های مرتبط با نزدیکی از پشت:

هنگامی که حامله هستید، در طول بارداری در معرض خطر ابتلا به هموروئید و یبوست (بخوانید: 5 راهکار برای رفع یبوست در بارداری) قرار می گیرید. نزدیکی از پشت این خطرات را افزایش می دهد و باعث بدتر شدن بیماری می شود زیرا نزدیکی از پشت التهابات مقعدی را افزایش می دهد. بنابراین اگر در این رابطه دقت نکنید، نزدیکی از پشت منجر به خونریزی و پاره شدن مقعد می شود. پس  اگر با مشکلاتی مانند، هموروئید و یا درد مقعد مواجه هستید یا به راحتی دچار یبوست می شوید بهتر است از نزدیکی از پشت بپرهیزید. 

مسائل بهداشتی در نزدیکی از پشت در بارداری:

بهداشت در بارداری بسیار مهم است. مقعد حاوی باکتری های خاصی است که می تواند به واژن آسیب برساند و برای مادر و جنین ضرر دارد. بنابراین، اگر نزدیکی از پشت دارید، نباید پس از نزدیکی از پشت آلت همسرتان وارد واژن شود. اگر تمایل دارید پس از نزدیکی از پشت، نزدیکی واژینال هم داشته باشید حتما همسرتان باید قبل از نزدیکی واژینال آلتش را به خوبی با صابون و آب بشوید. همچنین اگر از کاندوم استفاده می کنید بعد از رابطه مقعدی برای رابطه واژینال کاندوم باید تعویض شود. 

انقباض و نزدیکی از پشت در بارداری:

ارگاسم (بخوانید: پنج موهبت ارگاسم برای زنان) یک تجربه آسمانی است، اما در بارداری این تجربیات گاهی می تواند منجر به عوارض جانبی شود. به طور مشابه، ارگاسم یکی از مسائل عمده و نگران کننده در هنگام نزدیکی از پشت است. اگر بعد از نزدیکی از پشت دچار انقباضات و درد زیاد شدید حتما به پزشک مراجعه کنید. زنانی که در معرض خطر درد زودرس زایمان هستند باید از نزدیکی از پشت اجتناب کنند. لطفا توجه داشته باشید که تحریک پذیری رحم بعد از نزدیکی در دوران بارداری طبیعی است. با این حال، اگر این حالت پس از مدت کوتاهی برطرف نشود، بهتر است بلافاصله متخصص زنان خود را ببینید. توجه داشته باشید که اگر در هفته سی و هفتم بارداری هستید، در صورت انقباضات طولانی بعد از رابطه جنسی باید با پزشک خود مشورت کنید.

انسداد جفت و نزدیکی از پشت در بارداری:

اگر با مسائلی مانند انسداد جفت (شرایطی که تحت آن جفت بخش اعظم دهانه رحم را پوشش می دهد) مواجه شدید، نباید نزدیکی از پشت داشته باشید. فشار و درد ناشی از رابطه مقعدی می تواند منجر به خونریزی شود و بارداری را به خطر بیندازد.

سخن آخر

قبل از اینکه چیز جدیدی مثل رابطه مقعدی را در بارداری امتحان کنید، با شریک زندگی خود در مورد آن صحبت کنید. اگر شما تصمیم به نزدیکی از پشت در این دوران را دارید بهتر است از روانکاری برای راحتی و سهولت کار استفاده کنید. اگر قبلا نزدیکی از پشت را تجربه نکرده اید، بهتر است در دوران حاملگی از آن اجتناب کنید یا به آرامی پیش بروید. در طول فرایند با همسر خود صحبت کنید و هیچ گونه ناراحتی را تحمل نکنید. نزدیکی از پشت در صورت که  نیاز جنسی شما را برآورده کند مشکلی ندارد و به جنین نیز آسیبی نمی رساند. اگر هنوز درباره این موضوع نگران هستید می توانید با پزشک خود نیز صحبت کنید او شرایط شما را بهتر می داند و بهترین راهنمایی را انجام خواهد داد. 

Clare Herbert. Is anal sex safe during pregnancy? Last reviewed: July 2019

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 83% 83


 • profileسعید رحیمی1401/09/05

  سلام ممنون ازمقاله خوبتون باید درمورد مقعدی بگم که این رابطه باید بارضایت طرفین وبا آماده سازی وبدون هرگونه شتاب وخشونت انجام بشه والا می تونه باعث آسیب بشه البته تناسب سایز آلت با دهانه مقعد همسر مهم است ودیگر اینکه نباید این رابطه مکرر باشه هم چنین قبل ازرابطه باید معاشقه به اندازه کافی انجام شده وبرای رابطه ازژل لوبریکانت به اندازه کافی استفاده شود تا ازاسیب های احتمالی جلوگیری شود واین رابطه باعث لذت برای هردو طرف گردد.

  • profileفرشته 20191400/01/04

   خیلی مسخره بود...

   • profileنخودی ....1399/05/22

    این چیزا باعث مریضی جسمی و جنسی میشه اصلا و ابدا اجازه ندید ب همسراتون چون بعدا خودتون از رابطه جنسی زده میشید