Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
علائم سقط جنین در ماه اول چیست؟

معمولا بسیاری از بارداری ها به صورت نرمال و طبیعی طی می شود و هیچ خطری در آن مادر و فرزند را تهدید نمی کند اما گاهی نیز به دلایل مختلف ممکن است اتفاقات ناخوشایندی مانند سقط جنین در بارداری در ماه های مختلف بیفتد. معمولا سقط در سه ماهه اول بارداری اتفاق می افتد و بعد از آن احتمالش بسیار کاهش می یابد. سقط در ماه اول علائمی دارد که در این مقاله می خواهیم این علائم را برای شما مامان های اومایی عزیز توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

در این مقاله می خوانیم:

اولین علائم سقط جنین چیست؟

برخی از خانم ها هیچ علائمی از سقط جنین را تجربه نمی کنند و بدون آن که متوجه شوند جنین سقط می شود؛ با این حال، علائم احتمالی سقط جنین علاوه بر خونریزی عبارتند از:

 •  گرفتگی خفیف تا شدید.
 •  درد در پشت یا شکم.
 •  از دست دادن علائم حاملگی مانند حالت تهوع یا استفراغ.
 •  مخاط سفید- صورتی
 •  خروج بافت یا مواد لخته مانند.

در ادامه هر مورد را به طور جزئی تر توضیح می دهیم:

1- خون ریزی

اولین علامت هشدار معمولا خونریزی است. اما همه خونریزی ها به این معنی نیست که شما در حال سقط هستید، زیرا در سه ماهه اول در خیلی از خانم ها خونریزی بسیار رایج است. در صورتی که خونریزی از لکه های خفیف به چیزی بیشتر شبیه به پریودی طبیعی تغییر کند، رنگ خون قرمز روشن و نه قهوه ای باشد، یا اگر احساس گرفتگی عضلات کنید، احتمال سقط جنین زیاد است.

2- گرفتگی

این احساس گرفتگی ممکن است فقط به خاطر بزرگ شدن رحم باشد. این انقباضات براکستون هیکس نامیده می شوند، که در هر بارداری رخ می دهد. با این حال، گرفتگی یا انقباضاتی که به تدریج قوی تر می شوند، ممکن است نشانه سقط جنین باشد. 

3- درد شدید یا مداوم

در دوران بارداری اتفاقات زیادی در بدن شما رخ می دهد بنابراین بروز درد ناگهانی چیز عجیبی نیست؛ ممکن است درد به صورت تیز و یا یک درد خسته کننده باشد. زیرا رحم در حال رشد به سایر اعضای بدن فشار وارد می کند و باعث کشش تاندون ها می شود و این امر در زمان های مختلف می تواند کاملا ناراحت کننده باشد. اما یکی دیگر از علل احتمالی درد دائمی یا متناوب، عفونت مثانه است که احتمال ابتلا به آن در طول بارداری بیشتر است و باید درمان شود. از سوی دیگر، درد شکم نیز می تواند نشانه ی حاملگی خارج از رحم باشد. " در نهایت اگر به این دلایل نبود ممکن است نشانه سقط باشد. بنابراین اگر درد پایدار را تجربه می کنید، باید با دکتر یا ماما صحبت کنید تا علت آن مشخص شود. 

 

از علائم سقط جنین

4- نداشتن حالت تهوع 

سارا جانز اولین بارداری سالم را که سپری کرد، از ابتدا تا انتها حالت تهوع داشت. هنگامی که او دوباره باردار شد، حالت تهوع در هفته پنجم بارداری قطع شد. او می گوید: "من فوق العاده بیمار بودم و دکترم دارو تجویز کرد تا بتوانم بهبود یابم." 

اما در حدود هفته 11 بارداری، جانز شروع به احساس بیماری کمتری کرد. او حتی داروهایش را قطع کرد و هنوز هم احساس خوبی داشت. او گفت: "ابتدا به شوهرم گفتم شاید بتوانم مانند یک فرد معمولی باردار باشم و بعد از سه ماه اول احساس بهبودی کنم." اما به نوعی کاهش چشمگیر در حالت تهوع او را نگران کرد.

جانز قبلا یک دستگاه داپلر دستی را برای شنیدن ضربان قلب نوزاد خریداری کرده بود و برای اولین بار آن را در 9 هفتگی استفاده کرد. "من تصمیم گرفتم امتحان کنم ببینم می توانم صدای ضربان قلب را بشنوم." اما این بار نمیتوانست ضربان قلب را پیدا کند. "من برای یک ساعت و سپس دوباره صبح بعد سعی کردم و هیچ چیز نشنیدم ،" او می گوید. سونوگرافی تایید کرد که نوزاد از بین رفته است. دکتر ابنحیم تأکید می کند که در اکثر موارد «بیماری صبحگاهی» در حدود هفته دوازدهم بارداری به پایان می رسد و لزوما این مسئله نشانه ای از سقط جنین نیست. اما اگر زودتر از آن از بین رفت بهتر است سری به پزشک خود بزنید.

5- احساس بارداری وجود ندارد!

در مورد سایر نشانه های معمول بارداری مانند حساسیت سینه ها، خستگی، تکرر ادرار و ... باید بگوییم هر بارداری متفاوت است و لزوما همه خانم های باردار با یک شدت مشخص آن ها را تجربه نمی کنند. به عنوان مثال، در اولین بارداری سینه های شما اذیت می شوند زیرا در حال رشد و توسعه سیستم مجرای تولید شیر برای نوزاد هستند. اما در بارداری های دوم یا سوم به خصوص اگر با فاصله کم از بارداری اول اتفاق بیفتد، حساسیت و رشد سینه ها کمتر می شود.

بعضی از بهبودها نیز می تواند به دلیل پیشرفت طبیعی بارداری باشد. در طول سه ماهه اول، بزرگ شدن رحم فشار زیادی بر مثانه شما وارد می کند، بنابراین نیاز به ادرار بیشتر دارید. هنگامی که رحم کمی بزرگتر شود، از لگن شما خارج می شود و فشار روی مثانه کم می شود. به همین ترتیب، بسیاری از زنان در سه ماهه دوم بارداری احساس بهتری دارند.

با این حال، زمانی که یک تفاوت ناگهانی و کلی در علائم شما به وجود بیاید احتمال سقط وجود دارد. زیرا وقتی جنین از بین می رود هورمون های بارداری که باید دائما بیشتر شوند دیگر تولید نخواهند شد و در نتیجه علائم که به دلیل همین هورمون ها بوده است به طور ناگهانی قطع می شود. 

بیشتر بخوانید: حاملگی پوچ چیست؟!

چه غذاهایی می توانند باعث سقط جنین شوند؟

در اینجا 11 غذا و نوشیدنی که باید در بارداری محدود شود یا مصرف نشود ذکر شده است. اما شما باید قبل از مصرف هر دارو با غذای جدیدی نیز با پزشک خود مشورت کنید. غذاهای خطرناک عبارتند از:

 • ماهی با جیوه بالا. زیرا جیوه عنصر بسیار سمی است و باعث از بین رفتن جنین می شود. ...
 •  ماهی نپخته یا خام. ماهی های خام، به ویژه صدف می توانند باعث ایجاد عفونت شوند. ...
 •  گوشت  نپخته، خام و فرآوری شده. ...
 • تخم مرغ خام. ...
 •  گوشت خام...
 •  کافئین زیاد. ...
 •  جوانه های خام ...
 •  محصولات شستشه نشده

چگونه می توانم بفهمم که دچار سقط جنین زود هنگام شده ام؟

شایع ترین علائم و نشانه های سقط جنین، خونریزی واژینال و گرفتگی های شدید مانند پریودی است. خونریزی ممکن است از سبک تا سنگین، شاید با لخته های خون متفاوت باشد و ممکن است چند روز طول بکشد. گاهی اوقات نشانه ها برطرف می شوند و بارداری معمولا ادامه می یابد. همچنین ممکن است این شرایط به دلیل خونریزی سنگین یک سقط جنین تهدید کننده باشد. بعضی شواهد محدود وجود دارد که درمان با پروژسترون ممکن است از وقوع سقط جنین تهدیدکننده جلوگیری کند. پروژسترون به عنوان یک درمان همیشگی نیست، اما ارزش آن را دارد که از پزشک در خصوص آن اطلاعات کسب کنید.

متأسفانه، اگر سقط جنین واقعا در حال وقوع باشد، معمولا این روند ادامه می یابد و در این زمان دیگر قابل پیشگیری نیست. در صورت هرگونه خونریزی یا درد در اوایل بارداری، با پزشک خود تماس بگیرید. برخی سقط جنین های اولیه فقط در حین اسکن بارداری معمولی کشف می شوند. سونوگرافی ساک بارداری خالی را نشان می دهد که جنین باید در آن باشد. این یک سقط مفقود یا خاموش است که به دلایا مختلف می تواند اتفاق بیفتد. مثلا خانمی می گفت وقتی که فرزند اولم را باردار بودم و در هفته ششم بارداری بودم، اسب سواری کردم. اسب من را به زمین زد. البته صدمه ای ندیدم، فقط بدنم کبود شد و جنین از بین رفت.

سوالات رایج شما درباره علائم اولیه سقط جنین

1- علائم سقط جنین در هفته 5 بارداری چیست؟

نشانه های رایج عبارتند از:

 •  ناپدید شدن ناگهانی «بیماری صبحگاهی» و حساسیت پستان.
 •  بطور عجیبی دیگر احساس بارداری نمی کنید.
 •  سرگیجه و تهوع و احساس خستگی عمومی.
 •  درد مانند درد پریودی سنگین یا انقباضات زایمان است.
 •  خونریزی مکرر سنگین که بیش از یک پد بهداشتی را در نیم ساعت پر می کند.

2- هنگامی که سقط جنین دارید پزشک چه کاری انجام می دهد؟

 پس از سقط جنین پزشک آزمایش لگن و سونوگرافی برای تایید سقط جنین انجام خواهد داد. اگر رحم از هر بافت جنینی پاک شده باشد یا ابتدای حاملگی باشد، اغلب درمان بیشتری مورد نیاز نخواهد بود.

3- صبح نقاط خون در لباس زیرم دیدم. خیلی نگرانم آیا در حال سقط جنین هستم؟

نگرانی در مورد نشانه های سقط جنین رایج است، و در واقع، در هر چهار حاملگی یک حاملگی به سقط جنین منجر می شود. متخصص زنان و زایمان دکتر حمیم ابنحیم دانشگاه مک گیل توضیح می دهد که سقط جنین ها امروزه رایج تر شده اند، زیرا اکنون تست های حاملگی جدید خیلی زود ما را مطلع می کند. او توضیح می دهد در گذشته هنگامی که خانم در اوایل بارداری با سقط مواجه می شد، اصلا متوجه باردار بودنش نمی شد و تصور می کرد پریودی اش دیر رخ داده است. اما گاهی نیز لکه دیدن امری طبیعی است و بارداری ادامه می یابد. به هر حال در صورت خونریزی یا لکه بینی در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. 

 

علائم اولیه سقط جنین

4- هنگامی که سقط جنین به صورت زودهنگام اتفاق می افتد چه می شود؟

علائم معمول سقط جنین شامل خونریزی واژینال و گرفتگی پایین شکم است. پس از آن ممکن است چیزی از واژن خارج شود که اغلب شبیه به لخته خون می باشد. در بسیاری از موارد، پس از آن به تدریج خونریزی کاهش می یابد. در برخی موارد از سقط جنین نیز علائمی وجود ندارد.

5- زودترین زمان ممکن برای سقط جنین در بارداری چه زمانی است؟

سقط جنین زمانی اتفاق می افتد که بارداری در مدت کوتاهی پس از لانه گزینی از دست رفته است و منجر به خونریزی در زمان پریودی می شود (برای سقط جنین چه باید کرد). زمانی که خانم بارداری شیمیایی را تجربه می کند، متوجه نمی شود باردار است. اغلب سقط جنین ها در طی 13هفته اول بارداری رخ می دهند.

6- هنگامی که سقط جنین دارید خون شما چه رنگی است؟

خونریزی ممکن است برای چند هفته پس از سقط جنین ادامه داشته باشد، اما معمولا به مرور کم حجم تر می شود. هر گونه خونریزی ممکن است از رنگ قرمز روشن به قهوه ای تغییر کند. گرفتگی شکم در قسمت پایین در چند روز پس از سقط نیز رایج است.

7- پس از 6 هفته احتمال سقط جنین چقدر است؟

بالاترین دوره خطر سقط در بارداری بین 4 تا 6 هفتگی است. هنگامی که به هفته 8 یا 9 می رسید و ضربان قلب جنین در اسکن دیده می شود، بسته به سرعت ضربان قلب، تنها 4٪ تا 5٪ احتمال سقط جنین وجود دارد. ضربان قلب جنین باید 120 تا 160 بار در دقیقه باشد.

1- Teresa Pitman.What does a miscarriage feel like? 5 signs to look for.April 1, 2019

2-  BabyCentre Medical Advisory Board. Understanding early miscarriage.Last reviewed: April 2020

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 92% 92