Ooma
علائم بارداری خارج از رحم چیست؟

یکی از شرایط نامطلوب در دوران حاملگی! میتواند بارداری خارج از رحمی یا اکتوپیک یا ep باشد!!!!! در یک حاملگی خارج رحم، تخمک بارور شده در جایی خارج از  دیواره داخلی رحم، مانند لوله فالوپ! گاهی در حفره شکمی و دهانه رحم متصل میشود.

 در بارداری خارج رحمی شرایط برای مادر بسیار سخت و خطرناک است. اگر می خواهید درباره علت، نشانه و درمان بارداری خارج از رحم بیشتر بدانید! پس با ما همراه باشید: 


بارداری خارج از رحم چیست؟

- بارداری، پروسه بارور شدن سلول تخم است. بطور معمول و در حالت طبیعی، تخم بارور شده به دیواره داخلی رحم می چسبد در حالیکه در حاملگی خارج از رحم، تخمک بارور شده به خارج از محیط داخلی رحم متصل میشود! یعنی اشتباها در جای نادرست متصل میشود.

- بارداری توبال یا لوله ای نوعی از بارداری خارج از رحمی است که در آن تخمک بارور شده به لوله فالوپ متصل میشود. در موارد نادری از بارداری خارج از رحم! تخمک باور شده به تخمدان، دهانه رحم و حفره شکمی متصل میشود.

-  بارداری خارج رحم غیر طبیعی و یک شرایط اورژانسی است اگر به موقع پیگیری نشود , عوارض خطرناکی مانند خارج شدن لوله های تخمدان، خونریزی و عفونت اتفاق می افتد.

از هر 100 بارداری، حداقل دو بارداری بصورت خارج  از رحم است که بیشتر در خانم های بالای 30 سال اتفاق می افتد. بارداری خارج از رحم به دلایل مختلفی اتفاق می افتد که در ادامه درباره این دلایل توضیح داده میشود. اما اوما به شما پیشنهاد می کند که قبل از مطالعه ادامه مقاله!!! ویدئو زیر را که درباره بارداری خارج از رحمی است، تماشا کنید.

 

علت بارداری خارج از رحم چیست؟

عکس بارداری خارج از رحم

 

اگر تجربه بارداری خارج از رحمی را دارید! شانس این نوع حاملگی در بارداری های بعدی از یک در 90 به یک در 10، افزایش پیدا می کند. بارداری خارج از رحمی به دلایل مختلفی اتفاق می افتد که موارد گفته شده! شایع ترین علت این بیماری است.

1- عفونت و یا التهاب

عفونت و یا التهاب لوله فالوپ، رحم و یا تخمدانها شانس ابتلا به بارداری خارج از رحمی را افزایش میدهد. کلامیدیا و یا سوزاک عامل اصلی عفونت است.

2- ساختار ناقص لوله فالوپ

چنانچه لوله فالوپ تغییر شکل داده باشد و یا به صورت مادر زاد ناقص باشد! احتمال ابتلا به حاملگی خارج از رحمی وجود خواهد داشت.

3- ناباروری

مشکلات ناباروری و همچنین استفاده از داروهای بارور کننده  شانس بارداری خارج از رحمی را افزایش میدهد.

4- جراحی در ناحیه شکم 

جراحی هایی مانند آپاندیس ، عمل سزارین یا جراحی هایی در ناحیه لوله های رحم! می تواند  باعث افزایش شانس حاملگی خارج رحمی شود.

5- داروهای ضد بارداری

 با اینکه با استفاده از IUD و یا قرص های ضد بارداری از بارداری پیشگیری میشود اماااا بانوانی که در هنگام استفاده از IUD باردار میشوند، شانس بیشتری برای ابتلا به بارداری خارج از رحمی دارند. 

6- سیگار کشیدن

سیگار کشیدن قبل از لقاح، باعث افزایش شانس بارداری خارج از رحمی میشود. هر چه بیشتر سیگار بکشید این خطر افزایش می یابد.

7- سن

در سنین بالای 40 سال احتمال ابتلا به حاملگی خارج از رحمی افزایش می یابد.

8- آندومتریوز

آندومتریوز یک بیماری زنانه است که در این بیماری! بافت داخلی رحم در جایی بیرون از رحم، مانند لگن رشد می کند.  باعث افزایش شانس این نوع بارداری میشود.

علائم بارداری خارج از رحم

 

علایم بارداری خارج رحمی

با اینکه علائم بارداری خارج از رحمی سریعا آشکار میشود اما این علائم میتواند از خانمی تا خانم دیگر متفاوت باشد و همچنین امکان دارد این علائم تا لحظه آخر بروز نکند.

در مراحل اولیه بارداری خارج از رحمی، ممکن است شما علائمی شبیه به علائم بارداری معمولی داشته باشید که شامل:

اما گاهی ممکن است علائم شدیدتری را تجربه کنید:

درد شکم یا حساس شدن

 درد شدیدی که به صورت مداوم حس شود و با مرور زمان افزایش پیدا کند میتواند از علائم بارداری خارج رحمی باشد. این درد که در هر جای شکم و یا لگن ممکن است حس شود! با تهوع و استفراغ همراه است.  در برخی موارد، متخصصین  قادر به تشخیص بارداری خارج رحم با تست شکم هستند.

خونریزی واژینال و لکه بینی

 خون ریزی یا لکه بینی هایی که در ابتدای بارداری تجربه میشوند، می توانند از علائم بارداری خارج از رحمی باشند. خونریزی با رنگ قرمز تا قهوه ای، روشن و یا تیره، پیوسته و یا مقطعی متفاوت خواهد بود.

درد شانه

درد در ناحیه شانه به ویژه وقتی که دراز کشیده اید! میتواند نشانه ای از بارداری خارج رحمی باشد. عامل اصلی درد هم خونریزی داخلی است که سیگنال هایی را به ناحیه شانه می فرستد.

 • شوک
 • ضعف
 • سرگیجه

تشخیص بارداری خارج از رحم

 

تشخیص حاملگی خارج رحمی

اگر علائم بارداری خارج رحم را داشتید، پزشک برای شما تست های زیر را تجویز میکند:

 تست خون

در این آزمایش سطح هورمون بارداری ((HCG چک میشود. در حالت عادی و در بارداری طبیعی این شاخص مرتبا افزایش پیدا می کند در صورتی که این شاخص افزایش پیدا نکند و یا خیلی کم افزایش پیدا کند! پزشک بارداری غیر طبیعی را تشخیص می دهد.  (بالا بودن بتا در اوایل بارداری به چه معنا است؟)

 سونوگرافی

یکی از راه هایی است که پزشک به خوبی میتواند این نوع بارداری را تشخیص دهد. پزشک با سونوگرافی درون لوله فالوپ را چک می کند و اگر توده و یا خون ریزی رخ داده باشد، متوجه این موضوع خواهد شد.

معاینات لگنی

یکی دیگر از روش های تشخیص حاملگی خارج رحمی، انجام معاینات لگنی است که پزشک با انجام این معاینه متوجه تغییر شکل و یا بافت های غیر عادی خواهد شد.

لاپاراسکوپی

ممکن است پزشک با انجام آزمایشات گفته شده، بارداری خارج از رحمی را تشخیص ندهد و انجام لاپاراسکوپی را تجویز کند.

درمان بارداری خارج از رحم

متأسفانه در حاملگی خارج رحم نمی توان جنین را نجات داد. درمان معمولا برای لغو بارداری قبل از رشد بیش از اندازه جنین انجام می شود. گزینه های اصلی درمان عبارتند از:

 •  مدیریت بارداری - وضعیت شما با دقت بررسی می شود تا ببینید آیا درمان ضروری است یا خیر
 • دارو - دارویی به نام متوترکسات برای متوقف ساختن حاملگی استفاده می شود
 •  عمل جراحی - جراحی برای لغو حاملگی و برداشتن لوله فالوپ آسیب دیده انجام می شود.

این گزینه ها هر یک دارای مزایا و معایبی هستند که پزشک با شما در میان می گذارد. پزشک با توجه به عواملی از قبیل علائم، زمان بارداری و میزان هورمون بارداری (گونادوتروپین مزمن انسانی  یا hCG) در خون شما، بهترین گزینه را به شما پیشنهاد می دهد.

1- مدیریت بارداری

اگر علائمی نداشته باشید یا علائم شما خفیف باشد و حاملگی در مراحل اولیه باشد، باید تحت نظر باشید، زیرا احتمال دارد بارداری به خودی خود برطرف شود. اگر بارداری خارج رحم در همان هفته ششم بارداری تشخیص داده شود. این روش به عنوان مدیریت بارداری شناخته شده است و در این زمان موارد زیر نیز ممکن است رخ دهد:

 1.  آزمایش خون منظم برای بررسی پایین آمدن سطح هورمون hCG خون؛ این کار تا زمانی ادامه داده می شود که هورمون به طور کامل ناپدید شود.
 2.  اگر سطح هورمون شما پایین نمی آید و یا افزایش می یابد، به درمان بیشتری نیاز دارید.
 3.  شما معمولا خونریزی واژینال دارید - از پد بهداشتی یا حوله به جای تامپون استفاده کنید تا زمانی که کامل پاک شوید.
 4.  ممکن است شکم درد تجربه کنید - پاراستامول برای از بین بردن این عوارض مصرف کنید.
 5.  اگر علائم شدیدتری داشته باشید، پزشک به شما می گوید چه کاری باید انجام دهید.

مزیت اصلی نظارت این است که هیچ اثری از عوارض جانبی درمان نخواهد بود.  عیب این نظارت این است که احتمال خارج شدن لوله های فالوپ و نیاز به درمان وجود دارد.

2- دارو

- اگر حاملگی خارج از رحم زود تشخيص داده شود اما نظارت فعال مناسب نباشد، درمان با دارویی به نام متوترکسات توصيه می شود. این کار با متوقف کردن روند حاملگی می باشد و به صورت تزریق در باسن انجام می شود . بعد از درمان نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست، اما آزمایش خون منظم برای بررسی درمان لازم است. گاهی اوقات دوز دوم دارو مورد نیاز است و اگر دوز دوم اثر نکند، جراحی ضروری می شود.

- بعد از درمان حداقل تا سه ماه باید از روش های پیشگیری از بارداری استفاده کنید زیرا اگر باردار شوید، متوترکسات برای جنین خطرناک است. همچنین تا زمانی که پزشک اجازه نداده است از مصرف الکل بپرهیزید زیرا مصرف الکل پس از مصرف متوترکسات به کبد آسیب وارد می کند.عوارض جانبی متوترکسات عبارتند از:

 •  درد شکمی - این درد معمولا خفیف است و معمولا ظرف یک یا دو روز برطرف می شود
 •  سرگیجه
 •  احساس بیماری 
 •  اسهال

احتمال دارد لوله های فالوپ بعد از درمان پاره شوند. بنابراین نکاتی به شما گفته می شود که در صورت بروز این اتفاق انجام دهید.

3- عمل جراحي

در بیشتر موارد، عمل جراحی keyhole  برای از بین بردن بارداری قبل از بزرگ شدن جنین انجام می شود. در طول لاپاراسکوپی:

 • از بیهوشی عمومی استفاده می شود، بنابراین در حین انجام عمل جراحی خواب هستید
 •  برش کوچکی روی شکم ایجاد می شود
 •  یک لوله نازک (لاپاراسکوپ) و ابزار جراحی کوچک از طریق برش وارد بدن می شود. 
 •  اگر یکی از لوله های فالوپ سالم باشد، کل لوله فالوپ حاوی بارداری برداشته می شود، در غیر این صورت، از بین بردن ساک بدون از بین بردن کل لوله، انجام می شود.

- برداشتن لوله فالوپ آسیب دیده موثرترین درمان است و احتمال بارداری موفق را در آینده کاهش نمی دهد. دکتر قبل از عمل با شما در مورد این موضوع بحث خواهد کرد و از شما می خواهد موافقت خود را برای برداشتن لوله اعلام کنید. اکثر خانم ها می توانند چند روز پس از عمل جراحی بیمارستان را ترک کنند. البته 4 تا 6 هفته طول بکشد تا بهبود کامل حاصل شود.

- اگر لوله فالوپ شما پاره شده باشد، به جراحی اضطراری نیاز خواهید داشت. جراح برشی بزرگ روی شکم شما (لاپاروتومی) ایجاد می کند تا خونریزی را متوقف کند و در صورت امکان لوله ی فالوپ را ترمیم کند. پس از هر نوع جراحی، اگر RH خون شما  منفی باشد، تزریق آمپول روگام توصیه میشود که به جلوگیری از بروز بیماری rhesus  در حاملگی های آینده کمک می کند.

مراقبت در منزل

پزشک به شما در مورد مراقبت از بخیه های جراحی دستورالعمل های خاصی می دهد. هدف اصلی تمیز و خشک نگه داشتن بخیه است. روزانه آنها را برای علائم عفونت بررسی کنید. علائم عفونت عبارتند از:

 • خونریزی متوقف نشده
 •  خونریزی بیش از حد
 • خروج ترشحات با بوی نامطبوع از محل برش 
 • داغی بیش از حد
 •  قرمزی
 •  ورم

احتمال خونریزی واژینال خفیف و لخته های خون کوچک پس از جراحی وجود دارد. این اتفاق می تواند تا شش هفته پس از عمل رخ دهد. دیگر اقدامات مراقبتی عبارتند از:

 •  چیزی سنگین تر از 10 پوند بلند نکنید
 •  برای جلوگیری از یبوست، مایعات به مقدار زیاد بنوشید
 •  استراحت لگنی، که به معنی اجتناب از مقاربت جنسی، استفاده از تامپون و شستن داخل واژن می باشد.
 •  هفته اول بعد از جراحی تا جایی که می توانید استراحت کنید،  سپس در هفته های بعدی فعالیت های خود را به صورت تدریجی افزایش دهید.

اگر درد شما افزایش یافت یا احساس می کنید چیزی غیر عادی اتفاق افتاده است، به پزشک خود اطلاع دهید. به طور کلی پیشرفت های بزرگی در تشخیص زودهنگام و درمان بارداری خارج از رحم انجام شده است و مرگ و میر ناشی از این بیماری به طور چشمگیری کاهش یافته است. درمان به تشخیص اولیه، مرحله بارداری، سطح هورمون ها و علادم شما بستگی دارد.


پاسخ به چند سوال رایج درباره بارداری خارج از رحم

سوالات رایج شما در بارداری خارج رحمی

1- آیا امکان بارداری مجدد بعد از داشتن یک بارداری خارج رحم وجود دارد؟

اکثر مادرانی که این تجربه بد را داشته اند بعد از آن بارداری سالمی خواهند داشت. لیزر به تخمدان آسیب می رساند و از آن اجتناب کنید. عفونت و بیماری های مقاربتی اهمیت دارد. قبل از اقدام به بارداری حتما با پزشک خود مشورت کنید.

2- چگونه می توانم از بارداری خارج رحمی جلوگیری کنیم؟

پیش بینی و پیشگیری  امکان پذیر نیست. اما می توانید با مراقبت از سلامت باروری خود احتمال بارداری خارج از رحم را کاهش دهید.  همسر شما باید در طول رابطه جنسی کاندوم استفاده کند و تعداد شرکای جنسی خود را محدود کنید. این مسئله خطر ابتلا به STD را نیز کاهش می دهد که می تواند باعث التهاب لگن و التهاب لوله های فالوپ شود. به طور منظم به پزشک مراجعه کرده و آزمایش های زنانه و غربالگری های منظم را انجام دهید. ترک سیگار نیز یک استراتژی پیشگیرانه خوب است.

3- آیا حاملگی خارج از رحم خطرناک است؟

بعضی از زنان به طور خودبه خودی جنین را از حاملگی خارج از رحم جذب می کنند و عوارض جانبی ظاهری ندارند. در این موارد، زن بدون درمان می تواند بهبود می یابد. دلیل واقعی برطرف شدن خودبخودی حاملگی از خارج رحم ناشناخته است. همچنین نمی توان پیش بینی کرد چه خانم هایی به طور خودبخودی حاملگی خارج از رحم را حل می کنند.

بیشترین ترس از عوارض حاملگی خارج از رحم، پارگی است که منجر به خونریزی داخلی، درد لگن و شکم، شوک و حتی مرگ می شود. بنابراين خونريزي در حاملگي خارج از رحم نياز به جراحي فوري دارد. خونریزی ناشی از پارگی لوله فالوپ یا خونریزی از انتهای لوله است؛ زیرا جفت به رگ ها و شریان های داخل دیواره لوله فشار وارد می آورد. خون خارج شده از لوله می تواند به سایر بافت ها و اندام ها در لگن و شکم آسیب برساند و باعث درد قابل توجهی می شود. خون لگن می تواند منجر به تشکیل بافت اسکار شود که در آینده می تواند مشکلاتی در بارداری ایجاد کند. بافت اسکار همچنین می تواند خطر ابتلا به حاملگی های خارج از رحم را افزایش دهد.

4- آیا بارداری خارج رحمی می تواند کامل شود؟

اگر چه چند مورد گزارش از زایمان سزارین خانم هایی که بارداری خارج از رحم داشته اند وجود دارد، اما این مسئله بسیار نادر است. احتمال موفقیت بارداری خارج از رحم بسیار دور از ذهن است و خطر این بارداری برای مادر بسیار زیاد است. به همین دلیل ادامه این حاملگی هرگز توصیه نمی شود.  حالت ایده آل نجات حاملگی خارج از رحم از لوله فالوپ با جراحی و انتقال جنین به رحم می باشد. این روش بارداری هنوز به عنوان یک روش موفق پذیرفته نشده است.

5- آیا پس از یک بار بارداری خارج از رحم می توانم یک بارداری موفق داشته باشم؟

بله هرچقدر زودتر به بارداری خارج از رحم پایان دهید، آسیب کمتری ایجاد شده و احتمال بارداری موفق در آینده بیشتر خواهد شد. حتی اگر یکی از لوله های خود را از دست بدهید، هنوز می توانید بدون درمان باروری، تا زمانی که لوله دیگر سالم است، باردار شوید.

 اگر اولین حاملگی خارج از رحم نتیجه آسیب لوله در اثر عفونت باشد، باز کردن لوله ها احتمال آسیب به لوله دیگر را نیز افزایش می دهد. این مسئله شانس بارداری را کاهش داده و باعث افزایش احتمال یک حاملگی خارج از رحم دیگر می شود.

 اگر به علت لوله های آسیب دیده به طور طبیعی نمی توانید باردار شوید، باید از درمان های باروری مانند IVF استفاده کنید.

6-  من در گذشته بارداری خارج از رحم داشتم که جراحی شدم. در حال حاضر، دوباره می خواهم باردار شوم. آیا احتمال مشکل وجود دارد؟

 این مسئله بستگی به جراحی شما دارد. اگر لوله فالوپی آسیب ندیده باشد، احتمال حاملگی طبیعی در آینده 50 درصد است و احتمال بارداری خارج از رحم 15 درصد است. اگر لوله فالوپ شما باید برداشته می شده، شانس شما کمی پایین است، زیرا اگر یک بار دیگر حاملگی خارج از رحم داشته باشید و لوله باید برداشته شود، بارداری شما طبیعی نخواهد بود. در هر صورت، شما در معرض خطر بیشتری برای بارداری خارج از رحم هستید. بهترین پیشنهاد این است که با پزشک خود درمورد آزمایشات صحبت کنید و در بارداری بعدی از ابتدای بارداری مراقب علائم بارداری خارج از رحم باشید.

7-  چه زمانی خونریزی من متوقف می شود؟

خونریزی پس از بارداری خارج از رحم طبیعی است. این خونریزی ناشی از ریختن پوشش دیواره رحم است. این خونریزی نباید بیش از مدت پریودی طول بکشد. با این وجود ممکن است خونریزی شما کمی طولانی تر از حد معمول باشد. اگر به هر دلیلی نگران هستید، لطفا به دکتر خود مراجعه کنید.

8- چه زمانی دوباره می توانم اقدام به بارداری کنم؟

هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد بارداری زودهنگام شما را در معرض خطر بیشتری برای بارداری خارج از رحم قرار می دهد. اگر با متوترکسات درمان شده اید، توصیه می شود حداقل سه ماه منتظر بمانید زیرا این عامل شیمی درمانی در مراحل اولیه رشد به جنین آسیب می رساند. بنابراین، توصیه می شود که در صورت صبر کردن، از یک فرم مطمئن برای پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

9-  پزشکان گفته اند که من سالپینگوستومی دارم، سالپینگوستومی چیست؟

Salpingostomy  جایی که است در آن برش کوچکی بر روی لوله فالوپ ایجاد شده و حاملگی را خاتمه دادند. هیچ کدام از لوله ها برداشته نشده است و برش ایجاد شده باز گذاشته شده تا ترمیم شود. این روش در صورتی توصیه می شود که لوله دیگر غیر طبیعی باشد.

10-  وقتی عمل داشتم تمام لوله فالوپ چپ برداشته شد.اگر تنها بخشی از لوله برداشته شود، احتمال شانس بارداری بعدی افزایش می یابد؟

شواهد نشان می دهد احتمال بارداری در هنگام برداشتن کل لوله یا بخشی از آن برابر است.

11-  همانطور که حاملگی خارج از رحم رخ داد، عمل جراحی شکمی انجام دادم. آیا این کار شانس بارداری دوباره را تحت تاثیر قرار می دهد؟

جراحی لاپاراسکوپی برش کوچکتری بر روی شکم ایجاد می کند و مدت کوتاهتری در بیمارستان می مانید و همچنین زمان بهبودی سریعتر است. هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد کدام عمل شانس بارداری بعدی را کمتر می کند.

12-  چه زمانی دوباره پریود می شوم؟

اگر قبل از بارداری پریودی های طبیعی داشته اید، می توانید انتظار داشته باشید که پریود شما در 4 تا 6 هفته بعد دوباره بازگشت کند. اگر قبل از بارداری پریودی های نامنظم داشته اید، شرایط متفاوت است. اگر در حال برنامه ریزی بارداری دیگری هستید و در این دوره پریود نشده اید، باید پزشک خود را ببینید.

13- اگر Rh خون من منفی باشد چه می شود؟

اگر این اولین بارداری شما باشد، باید آمپول رگام بزنید. این ماده باید در عرض 3 روز پس از درمان به صورت عضلانی تزریق شود. اگر از گروه خونی خود را نمیدانید، از پزشک بپرسید. گروه خون شما به طور مرتب در حین حاملگی خارج از رحم کنترل می شود.

14- آیا می توانم برای جلوگیری از حاملگی خارج از رحم دیگر، کاری انجام دهم؟

هیچ کاری برای جلوگیری از حاملگی خارج از رحم نمی توانید انجام دهید. هیچ دارو شناخته شده ای وجود ندارد. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که با مصرف قرص ضدبارداری از بارداری جلوگیری کنید. همچنین می توانید با استفاده از کاندوم خطر بارداری را کاهش دهید. اگر فکر می کنید که ممکن است عفونت داشته باشید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید تا درمان شوید. اگر باردار شدید به یاد داشته باشید که در معرض خطر کمی از بارداری خارج از رحم هستید. تشخیص زودرس و درمان سریع مهم است.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 94% 94


 • profileali panahi1397/01/31

  سلام
  من دو روز بعد از پریودی نامزدم باهاش نزدیکی مقعدی داشتم و محافظت نشده و اب منی رو هم خارج بدن ریختم ولی توی همون روز نزدیکی نامزدم احساس خستگی و حالت تهوه داشت در ضمن باکره هم بود ایا امکان بارداری وجود داره؟
  خواهش میکنم کمکم کنید

  • profileپزشک اوما1397/02/05

   با سلام. اگر مایع منی به واژن ورود پیدا نکرده باشه امکان بارداری وجود ندارد. در ضمن علائم بارداری زمانی احساس میشه که هورمون بارداری در خون ظاهر بشه که این حداقل 7 تا 8 روز زمان میبره.

 • profileR F1396/12/12

  سلام و خسته نباشید
  من یک هفته است ک پریودیم عقب افتاده و ۴روز پیش بیبی چک زدم مثبت بود...
  الان دوروزه زیر دلم.لگن سمت راستم تاپایین کمرم دردمیکنه وحتی دردش توی پام هم میکشه...سمت چپم هم هست ولی خیلی خیلی کمتر..علامت دیگه ای ندارم...
  هنوز آزمایش خاصی ندادم...
  میخواستم بپرسم این دردا طبیعیه یا ممکنه بارداری خارج از رحم باشه؟؟؟
  باآزمایش بتا میتونم متوجه بشم بارداری طبیعیه یا خارج از رحم؟؟؟

  • profileپزشک اوما1396/12/13

   سلام عزیزم. بارداری شما مبارکه. از اول بارداری اینقد نگران بارداری خارج رحمی نباشید. بهتره آزمایش بتا انجام شود. در بارداری خارج رحمی شما درد شدید بهمراه خونریزی خواهید داشت و در زمان سونوگرافی ساک بارداری رویت نمیشه اما بتا همچنان بالا است. خوب استراحت کنید درد کمر و شکم در بارداری طبیعی هم هست. اگر لکه بینی داشتید به پزشک مراجعه کنید.

 • profileتابان حیدری1396/11/01

  ببخشید من سابقه بارداری خارج رحمی دارم. آیا نوزاد بعدی من غیر طبیعی خواهد بود؟

  • profileپزشک اوما1396/11/01

   سلام عزیزم داشتن بارداری خارج از رحم باعث نمی شود حاملگی بعدی شما غیرطبیعی باشد. اگر با متوترکسات درمان شده باشید باید حداقل 3 ماه قبل از باردار شدن صبر کنید. اگر در طی 3 ماه مصرف متوترکسات باردار شوید، دکتر شما را برای آزمایش بیشتر به متخصص معرفی می کند.

 • profileالهام احدی1396/11/01

  با سلام من سال ها قبل عفونت لگن کلامیدیا داشتم، و اکنون چند هفته است باردار هستم. پزشک توصیه کرد مراقب علائمی مانند خونریزی یا درد شکم باشم. چرا؟ آیا خطر بارداری خارج رحمی هست؟ نگرانم

  • profileپزشک اوما1396/11/01

   سلام عزیزم، عفونت های لگن از STD ها مانند کلامیدیا ممکن است باعث ایجاد آسیب در لوله های فالوپی و لوله هایی که تخمک بارور را از تخمدان ها به رحم منتقل می کنند، شود. این زخم ممکن است لوله فالوپی و تخمک بارور را از بین ببرد. هنگامی که یک تخمک بارور شروع به رشد در خارج از رحم، در لوله فالوپی و یا در جاهای دیگر می کند، حاملگی خارج از رحم نامیده می شود. خونریزی و درد شکمی اولین نشانه های حاملگی خارج از رحم می باشد. بارداری خارج از رحم می تواند خطرناک باشد و نیازمند خاتمه بارداری است. با این حال، اگر زود به آن رسیدگی شود، می توان آن را با موفقیت درمان کرد و احتمالا دوباره باردار می شوید، بنابراین مراقب وضعیت خود باشید.

 • profileرویا 66 🤩1396/11/01

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما یه سوال داشتم، من فقط چند هفته است باردار هستم و کمی خونریزی و درد شکمی را تجربه کرده ام. پزشک گفت ممکن است دچار بارداری خارج از رحم شده باشم و باید هر روز چند بار آزمایش خون انجام دهم. چرا باید این کار را انجام دهم؟

  • profileپزشک اوما1396/11/01

   سلام عزیزم تشخیص حاملگی خارج از رحم یک فرآیند گام به گام است. یکی از اولین مراحل آزمایش کمی hCG است. این آزمایش خون سطح هورمون را به نام گنادوتروپین کوریونی انسان (hCG) اندازه گیری می کند. سطح hCG دو بار در هر دو روز برای ده هفته اول بارداری اندازه گیری می شود. اگر پزشک شما مشکوک باشد که ممکن است بارداری خارج از رحم داشته باشید، ممکن است سطح hCG خود را هر چند روز آزمایش کند. اگر سطح hCG شما پایین تر از حد مورد نیاز برای مرحله بارداری باشد، حاملگی شما می تواند خارج از رحم باشد.