Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
تعداد ضربان قلب جنین پسر چند است؟

در قدیم والدین باید منتظر می ماندند تا فرزندشان متولد شود و بعد بفهمند که جنسیت فرزندشان چیست. امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی و به راحتی با انجام سونوگرافی در طول دوران بارادری می توان جنسیت جنین را تشخیص داد. یکی از روش هایی که پزشکان با استفاده از آن جنسیت جنین را تشخیص می دهند، شمارش تعداد ضربان قلب است. ضربان قلب از هفته هشتم بارداری قابل تشخیص است. در جنین دختر معمولا تعداد ضربان بیشتر از 140 و در جنین پسر کمتر از 140 مرتبه در دقیقه است.

در این مقاله می خواهیم درباره تعداد ضربان قلب و نکات مربوط به آن برایتان توضیح دهیم، تا راحت تر بتوانید جنسیت جنین خود را تشخیص دهید. پس تا پایان مطلب ما را همراهی کنید:

فرزند من دختر است یا پسر؟ 

عوامل زیادی می تواند در تشخیص جنسیت جنین به شما کمک کند. جنسیت جنین با توجه به مشخصات زیر بصورت حدودی قابل تشخیص است:

  • وزن شما
  • سایز و میزان رشد رحم
  • آزمایش ادرار

 تعیین جنسیت جنین با این روش، عملی بی ضرر است که جنبه سرگرمی نیز دارد.

آزمایش ضربان قلب چگونه عمل می کند؟

هیچ مدرک علمی مبنی بر وجود ارتباط بین ضربان قلب جنین و جنسیت آن موجود نیست. اگرچه این روش در بیش از 50% موارد صحیح است اما هیچ دید علمی پشت آن نیست و بیشتر بر اساس تجربه است. مطالعات مختلفی در این زمینه انجام شده است و نتیجه نشان می دهد ارتباطی معنی دار  بین تعداد ضربان قلب و جنسیت فرزند وجود ندارد. 

 

1737-2

تعداد ضربان قلب جنین مطابق با سنش

طبق مطالعات انجام شده محققان به این نتیجه رسیده اند که تعداد ضربان قلب جنین مطابق با سن او تغییر می کند؛ هرچقدر جنین بزرگتر میشود ضربان قلبش متناسب با هفته حاملگی کاهش می یابد, بطوریکه به ازای هر هفته ضربان قلب یک ضربه در دقیقه کاهش می یابد. همچنین هر چقدر جنین فعال تر باشد، تعداد ضربان قلبش نیز بیشتر است. جنین نیز مانند ما هنگامی که خواب است یا فعالیتی ندارد تعداد ضربان قلبش کمتر است. زیرا در هر فعالیت و تحرکی، ماهیچه ها نیاز به اکسیژن بیشتر و در نتیجه افزایش ضربان قلب دارند.

حس ششم مادر و دیدن خواب در تشخیص جنسیت جنین

به نظر می رسد خانم هایی که حس ششم قوی تری دارند، جنسیت فرزند را دقیق تر حدس می زنند. مطالعه ای در امریکا نشان می دهد خانم هایی که حس ششم قوی تری دارند و آن هایی که جنسیت فرزند خود را حس می کنند یا خواب می بینند، در یک سوم موارد درست حدس می زنند. اگرچه این مسئله به تعداد ضربان قلب جنین مربوط نمی باشد.

مطمئن شوید ضربان قلب جنین را می شمارید!

در طول بررسی های پیش از زایمان، پزشک به ضربان قلب جنین گوش می دهد. اما گاهی نبض بند ناف به جای ضربان قلب جنین شنیده می شود. صدای نبض صدایی نامفهوم است اما صدای ضربان قلب واضح تر است و مشابه تلپ تلپ منظم است. اگر همزمان صدای نبض و صدای قلب شنیده شود گیج می شوید. این مسئله باعث می شود تعداد بیشتری ضربان قلب بشمارید. بنابراین تصور می کنید فرزند شما دختر است.

تعداد ضربان قلب جنین به چه عواملی بستگی دارد؟

تعداد ضربان قلب متناسب با جنین و شرایط بارداری مادر متفاوت است. بنابراین ضربان قلب جنین متناسب با اتفاقات روز تغییر می کند. تعداد ضربان قلب به فعالیت مادر، میزان آرامش مادر و میزان تند یا کند زدن قلب او بستگی دارد. بنابراین نسبت به ضربان قلب و تعیین جنسیت براساس آن واقع بین باشید.  

چه آزمایشاتی برای تشخیص جنسیت جنین وجود دارد؟

تنها راهی که صد در صد جنسیت فرزند را نشان می دهد این است که منتظر بمانید تا زمانی که فرزندتان متولد شود اما سونو بعد از هفته شانزدهم بارداری قطعی تر است. حتی سونوگرافی هم صد در صد جنسیت جنین را مشخص نمی کند. ممکن است جنین پاهایش را جمع کرده باشد، به پهلو خوابیده باشد یا حتی بند ناف مانع از مشاهده کامل بدن جنین شود. آزمایشات سل فری و آمنیوسنتز به طور دقیق تر جنسیت فرزند را مشخص می کنند. 

حرف آخر

برای بسیاری از والدین بخصوص اگر تجربه چندمشان باشد، جنسیت فرزند اهمیت بیشتری پیدا می کند و دوست دارند قبل از به دنیا آمدن فرزندشان جنسیت او را بدانند. برخی افراد نیز برایشان جالب است که جنسیت فرزندشان را در روز تولد بفهمند و تا آن روز منتظر می مانند. اگر شما دوست دارید فرزندتان پسر شود، بهتر است قبل از اقدام به بارداری حتما 8 راز پسردار شدن را در مجله تخصصی اوما مطالعه کرده و به راهکارهای گفته شده در آن عمل کنید.

Huggies  team. Fetal  Heart Rate Gender. www.huggies.com.au.2018

دکتر لیلا زنبق
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان متخصص زنان زایمان نازایی دارای بورد تخصصی. ورودی سال 81 پزشکی عمومی و فارغالتحصیل سال 89 از علوم پزشکی ایران در مقطع عمومی و دانشجوی ممتاز(استریت) در مقطع عمومی میباشد، دکتر لیلا زنبق مدرس زنان در دانشکده پزشکی علی بن ابیطالب یزد هستند و در زمینه علمی خود مقالات مختلف پزشکی در مجلات ISI به چاپ راسنده اند.

امتیاز مطلب: 86% 86