Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
احساس حرکت جنین، شبیه چه چیزی است؟

اگر قبلا صاحب فرزند نشده اید، نمی دانید زمانی که فرزندتان داخل رحم حرکت می کند، به دنبال چه چیزی باشید. بعضی از زنان حرکات جنینی را شبیه به دام افتادن پروانه یا حباب داخل بدنشان می دانند. بعضی از زنان می گویند که با دراز کشیدن، حرکات فرزندشان را بهتر احساس می کنند. ممکن است شنیده باشید که مردم می گویند که در موقع دراز کشیدن، شکم خود را فشار دهید یا نوشیدنی های گازدار بنوشید تا حرکات را القا کنید. بهترین پیشنهاد آن است که اگر احساس حرکت می کنید، بایستید و توجه کنید.

چگونه باید بدانم که حرکت کودک است و نه گاز؟

چون اولین حرکاتی که احساس می کنید، سبک هستند، ممکن است شگفت زده شوید که احساس گاز روده هاست. گاز معمولا ریتم نداشته و اغلب همراه درد و یا نفخ است. اگر موارد بالا موجود نبودند، شانس اینکه حرکت جنین باشد، بالا است.

آیا کودک می تواند خیلی کم حرکت کند؟

از زمانی که حرکت کودک خود را حس می کنید، در مورد کیفیت و کمیت آن نگران میشوید. به یاد داشته باشید که بعد از اولین حرکات، ممکن است حرکات را بطور منظم حس نکنید و این مسئله کاملا طبیعی است. اگر در مورد اینکه حرکات فرزندتان طبیعی نیست، می توانید با پزشک خود صحبت کنید اکثر اوقات، هنوز هم فرزندتان کوچک است و توسط رحم یا جفت حمایت می شود. کودکتان می تواند هنوز هم حرکت داشته باشد. بنابراین تغییرات اندک در جایگاهش را حس می کنید.

آیا کودک می تواند خیلی زیاد حرکت کند؟

همراستا با ترس از اینکه کودکتان خیلی کم حرکت می کند، ممکن است از اینکه فرزندتان زیاد حرکت کند، متعجب شوید. بعضی از مادرها در مورد حرکت بعنوان نشانه ای از اختلال بیش حرکتی و کم توجهی، سوال می کنند. خبر خوب آن است که اکثر حرکات در نتیجه سطح فعالیت جایگاه جفت، جایگاه کودک و نوع بدنتان می باشد.

چه موقع همسرم حرکات کودک را حس کرده و میبیند؟

اگر چه شما حرکات فرزندتان را زودتر حس می کنید ولی حرکات باید آنقدر قوی باشند که برای دیگران هم قابل احساس باشند. معمولا بین هفته های 26 و 28 زمانی است که دیگران قادرند حرکات کودک را حس کنند.

سناریو به این صورت است:

شما  : " احساس کردم که کودک حرکت می کند!" ( دست همسرتان را گرقته و به جایی که حرکت دارید می برید.)

همسرتان: " اوه...."

کودک: ثابت می ماند.

حرکات باید اینقدر قوی باشند که توسط دیگران حس شود. در حالت دیگر، اگر دیگران نخواهند که حرکات را حس کنند، ناراحت نشوید. احساس حرکات کودک داخل رحم، باعث سرگرمی دیگران نمیشود.

اگر بیشتر از یک کودک داشته باشم، چه رخ میدهد؟

اگر بیشتر از یک کودک دارید، ممکن است حرکات بیشتری را حس کنید. بعضی از مادرهای صاحب چندین فرزند، بیان می کنند که حرکات زیادی حس می کنند و این به خاطر آن است که شما ضربات و چرخش ها را از چند کودک حس می کنید. اغلب مشکل است و شما نمی توانید مشخص کنید که کدام کودک حرکت می کند. بعدا با ثابت شدن کودکتان در جایگاهش،چرخش کمتری داشته و می توانید متوجه شوید که کدام کودک، حرکت می کند.

بعضی از دوقلوها و چند قلوها بصورت تصادفی حرکت می کنند. سایر چندقلوها ممکن است در یک زمانیا یکی پس از دیگری حرکت کنند.ممکن است متوجه شوید که یک کودک متفاوت از کودک دیگر حرکت می کندو این مسئله طبیعی است. در مورد تفاوت ها با پزشک صحبت کنید. بعضی از دوقلوها بخاطر یکسری از مسائل مثل شخصیت، تون عضله و جایگاه، مانند سایرین حرکت نمی کنند.بطور خلاصه، در مورد حرکات جنینی، باید به حرکات کودک دقت کرده و احساس کنید. با پیشرفت حاملگی، حرکات جنینی بهترین نمایانگر خوبی جنینبوده و از شما خواسته میشود که تعداد ضربات را بشمارید و به جز مسئله پزشکی، راهی برا ی ارتباط با کودکتان می باشد.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 92% 92


  • profileسعیده سلطانی1397/05/18

    با سلام و خسته نباشید
    من از هفته 14 حرکات جنین رو به صورت خیلی خفیف که رفته رفته قوی تر و منظم تر شده حس میکنم امروز رفتم خانه بهداشت منو مسخره کرده که من تو بچه دومم به این زودی حس نکردم تو حس میکنی به من تهمت توهم زد و گریه منو در اورد ایا امکان داره واقعا من توهم زده باشم اخه اگه گاز رودس پس چرا بعضی اوقات ضربات رو وقتی دستمو روی شکمم میزارم کف دستم حس میکنم هفته 19 هستم