Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
هفته سیزدهم بارداری

این هفته را باید به خود ببالید چرا که سه ماه اول را با موفقیت پشت سر گذاشتید و حالات مربوط به سه ماهه اول که شما را اذیت میکرد کم کم درشما از بین میرود از جمله حالت تهوع . خبر خوشحال کننده دیگر این است که به علت افزایش خونرسانی به بافت ها شما احساس شادی بیشتری دارید و حتی میل جنسیتان افزایش پیدا میکند. از زندگی دونفره در کنار شریک زندگیتان و پدر فرزند دلبندتان لذت ببرید.

ویدئویی هم برای هفته سیزدهم بارداری شما تدارک دیدیم که شمار ا به دیدن آن دعوت می نماییم.

هفته بعدی     هفته قبلی

بارداری هفته به هفته

وضعیت بدن درهفته سیزدهم بارداری

از هفته 13 بارداری به بعد علائم حاملگی دیگر تقریبا خوب شده حتی ممکن است از این هفته به بعد به طور ناگهانی محو شود که نگران آن نباشید. از کوفتگی های قبلی خبری نیست. رحم شما الآن در زیر شکم به راحتی حس می‌شود. رحم در هنگام لمس کردن مثل یک توپ گرد و نرم است. با کم شدن تهوع و استفراغ غذا خوردن شما بهتر می‌شوید و رشد جنین هم بیشترخواهد شد.

اندازه شکم در این هفته:

رحم شما در حال حاضر به اندازه کافی بزرگ است به طوری که در حال رشد و بیرون زدن از قسمت لگن است. این بدان معنی است که کم کم شبیه به افراد باردار به نظر می رسید. پزشک پیشنهاد می کند افزایش وزن سالم داشته باشید؛ در واقع به صورت آهسته افزایش وزن داشته باشید. در اپلیکیشن بارداری اوما، اطلاعات وزن خود را در قسمت نمودار وزن گیری وارد کنید تا در جریان نحوه وزن گیری در بارداری باشید

حقایقی در مورد شما در هفته 13

 •  سوزش معده  از 6 تا 7 ماهگی شروع میشود که به خاطر برگشت اسید معده در نتیجه تغییرات بارداری هست.
 •  طولانی ترین بارداری در رکورد گزارش شده است 375 روز (به جای 280 روز) است.
 •  از آنجا که جریان خون در دوران بارداری افزایش می یابد، گاهی خونریزی لثه دیده می شود.

هفته 13 بارداری چند ماهگی بارداری است؟

در هفته 13، شما 3 ماهه باردار هستید. این آخرین هفته از سه ماهه اول است.

خانم دکتر فاطمه ارشادی، متخصص زنان، زایمان و نازایی در مورد این هفته از بارداری اظهار کرد: " در مورد اینکه تمام علائم بارداری با افزایش سن بارداری بهبود پیدا میکند و تهوع و استفراغ از بین میرود در مورد اکثر خانم ها صادق نیست در خیلی موارد تهوع و استفراغ تا هفته شانزدهم بارداری هم ادامه دارد".

 


وضعیت جنین درهفته سیزدهم بارداری

اندازه جنین در هفته 13 بارداری

در این هفته نی نی شما به اندازه هلو است
اندازه جنین در هفته 13 بارداری
هلو
7.4 cm :قد
23 gr :وزن

این هفته آخرین زمان برای انجام غربالگری مرحله اول بارداری است اگر انجام نداده اید، عجله کنید. کودکتان از اینکه به سه ماهه دوم یعنی هفته سیزدهم بارداری رفته اید بی خبر است. با خوشحالی درون رحم دست و پا میزند ولی ممکن است شما آن را حس نکنید. همچنین بند ناف به سرعت در حال حرکت به دخل شکم است. روده ها در حال ساختن پرز برای خود هستند تا به هضم غذای او بعدها کمک کند.پانکراس انسولین ترشح کرده و بیست دندان کوچک زیر لثه ها شکل گرفته است.

تغییرات جنین
بسته بودن پلکهای جنین در هفته سیزدهم بارداری
چشم های جنین در این مرحله باز نیستند. پلکهایش برای محافظت در مقابل مواد ریز بسته شده اند.

تشکیل تارهای صوتی در هفته سیزدهم بارداری
در هفته سیزدهم بارداری صدای خنده، گریه و اولین کلمات با تشکیل تارهای صوتی شنیده می شود.

اندازه بزرگ سر در هفته سیزدهم بارداری
سر بزرگ جنین شروع به متعادل شدن نسبت با بقیه بدن می کند. در حال حاضر، سر او تقریبا نیمی از کل چارچوب بدن او می باشد.

حقایقی در مورد فرزند شما در هفته سیزدهم بارداری

 •  فرزند شما حدود 7.4 سانتی متر طول دارد و تقریبا به اندازه آلو است و حدود 23 گرم است.
 •  جنین می تواند غذایی که مادر می خورد را مزه کند و این مسئله ممکن است بعدها در ترجیحات او در زندگی تاثیر بگذارد.
 •  تارهای صوتی فرزند شما شروع به رشد می کنند.


سونوگرافی در هفته سیزدهم بارداری

 

سونوگرافی هفته سیزدهم بارداری

در این عکس سر جنین از بالا دیده می شود. دو نیمکره سر به خوبی در این تصویر دیدده می شود. 


توصیه ها درهفته سیزدهم بارداری

* می توانید از هم اکنون در جلسات آموزشی ویژه زمان وضع حمل شرکت کنید. این کلاس‌ها بسیار پرطرفدار هستند. همچنین از پزشک خود راهنمایی‌های لازم را کسب کنید. هدف کلاس های زایمان که با مراقبت های بارداری و فرایند زایمان آشنا شوید و مهارت های خود را برای زایمان بهتر و سالمتر افزایش دهید.

* اگر آدم گرمایی هستید و زود گرمتان می شود از لباس‌هایی استفاده کنید که از پارچه های طبیعی مانند نخ و کتان درست شده اند.


علائم طبیعی درهفته سیزدهم بارداری

1. حساس شدن پوست: برای جلوگیری از آسیب به پوست از کرم های ضد آفتاب حتی با دوز خفیف میتواند از کلوآسما (رنگین شدن بیش از حد پوست) جلوگیری کند.

2. بد نیست بدانید 3 ماهه دوم جزو بهترین قسمت دوران بارداری از نظر راحتی و غیره میباشد، پس از این دوران لذت کافی ببرید. ممکن است بعضی خانم ها علائمی که از سه ماهه اول داشتند را تا چند هفته دیگر نیز داشته باشند.


سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری

سقط جنین به معنی افتادن بچه در هفته بیستم بارداری است. بعد از هفته بیستم بارداری، تولد بچه مرده است. احتمال سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری به ده درصد کاهش می یابد. متاسفانه، در بارداری دوم احتمال سقط جنین مشخص نیست اما مادر از نظر روحی و فیزیکی نگران است.

دلایل سقط جنین در این زمان:

سقط جنین در سه ماهه دوم نادر است و اتفاقی غیر قابل انتظار است. خانم باردار در این حالت به توجه زیادی نیاز دارد و بارداری های بعدی او نیز در معرض خطر است.

1- مشکلات کروموزومی:

مشکلات کروموزومی یکی از مشکلات اصلی سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری است. اگرچه ممکن است این مشکلات در سه ماهه اول بارداری وجود داشته باشد اما در اسکن معمولی قابل تشخیص نیست. در بیشتر موارد، جنین خود به خود سقط می شود که در سه ماهه اول بارداری مشخص نمی شود.

2- دهانه رحم نامناسب:

این دلیل دیگر سقط جنین است. احتمالا به این نکته توجه نمی کنید که دهانه رحم نقش مهمی در بارداری ایفا می کند. پس از باردار شدن، دهانه رحم نرم می شود و بسته می ماند بنابراین جنین در رحم در امان است تا زمانی که زمان زایمان فرا برسد. هنگامی که دهانه رحم نامناسبی داشته باشید، در سه ماهه دوم بارداری دهانه رحم گشاد می شود و باعث سقط جنین می شود. دلایل دیگر سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری شامل:


هشدارها درهفته سیزدهم بارداری

درسه ماهه دوم چنانچه دچار علائم زیر شدید سریعا به پزشک مراجعه نمایید:

1. تهوع و استفراغ شدید:

گاهی حالت تهوع به اندازه ای شدید است که باید به پزشک مراجعه کنید

2.  خونریزی شدید:

 • ممکن است نشانه سقط جنین باشد.

3. درد کمر یا شکم:

بيش از سه‌چهارم زنان باردار زماني طي بارداري و معمولا در اواخر بارداري دچار کمردرد مي‌شوند که چند ماه پس از زايمان بهبود مي‌يابد. اما گاهی ممکن است نشانه باز شدن دهانه رحم جهت زایمان زود رس باشد. انقباضات بیشتر از 6 تا در هر ساعت نشانه زایمان زود رس است.

4. خروج مایه از واژن:


تغذیه درهفته سیزدهم بارداری

1. کودک شما به سرعت در حال رشد است. در انتخاب مواد غذایی خود محتاط باشید. از ویتامین‌ها، مواد معدنی، مواد مغذی و کالر‌ی دار برای رشد کودک‌تان مصرف کنید. در نیمه دوم بارداری، شما تنها به 340 کالری اضافه در روز احتیاج دارید.

2. از مصرف پنیرهای نرم خودداری کنید. از خوردن پنیر فتا، بری و . . . اجتناب کنید مگر این که برچسب شیر پاستوریزه روی آن زده شده باشد. 

3. فکر می‌کنید چرا پزشکان آن‌ قدر اصرار دارند که کافئین زیاد نخورید دلایل زیر را بخوانید تا متوجه این موضوع شوید:

 •  کافئین یک ترکیب شیمیایی است که باعث تحریک دستگاه اعصاب مرکزی می‌شود. این ماده در انواع مختلف غذا و نوشیدنی‌مثل شکلات و نوشابه  و حتی در برخی از داروها یافت می‌شود. 
 •  مصرف چهار فنجان قهوه در روز می‌تواند باعث اختلال رشد و در نتیجه پایین بودن وزن نوزاد هنگام تولد شود. 
 •  کافئین از جفت رد می‌شود و به جنین می‌رسد و نیز وارد شیر مادر شده و در زمانی که نوزاد شما شیرخوار است او را بی‌قرار و بی‌خواب می‌کند. موجب تشنگی و مصرف بیش از حد آب می‌شود و دفع این آب، دفع کلسیم را به همراه دارد در صورتی که جنین برای رشد و داشتن استخوان‌های قوی به کلسیم (مواد غذایی حاوی کلسیم در بارداری) زیادی نیاز دارد. 

ورزش درهفته سیزدهم بارداری

1. اگر می‌‌خواهید احساس بهتری داشته باشید، حال زمان آن است که فعالیت خود را آغاز کنید. اگر تا به حال شنا را امتحان نکرده‌اید، به دنبال آن باشید تا بفهمید که چرا بیشتر پزشکان این ورزش را در دروان بارداری پیشنهاد می‌کنند.

2.  یوگا ورزش دیگری است که می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند. 


نکاتی برای پدرها در هفته سیزدهم بارداری:

از آنجایی که درباره تغذیه و حمل فرزند کار خاصی نمی کنید سعی کنید به کسی که این کار را می کند توجه کنید  و دوستش داشته باشید. او لیاقت این توجه را دارد. در هنگام چکاپ همراه او باشید. او ممکن است درباره سابقه خانوادگی شما اطلاعات نداشته باشد و این سابقه برای بیماری های ژنتیکی جنین مهم است. بنابراین حضور شما نزد پزشک کمک زیادی می کند.

دکتر فاطمه ارشادی
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان متخصص زنان و زایمان، فارغ التحصیل سال 1375 پزشکی عمومی از دانشگاه تهران و رشته تخصصی جراحی زنان ونازایی از دانشگاه هرمزگان در سال ۱۳۸۳ می باشد. خدمات قابل انجام در مطب وی درمانها وجراحی های مربوط به بیماریهای زنان، انجام سونو گرافی، مراقبتهای دوران بارداری و راهنماییها و مشاوره های لازم جهت ازمایشات غربالگری جنین و انجام زایمان های طبیعی و سزارین می باشد.

امتیاز مطلب: 97% 97


 • profileHasti GH1397/03/12

  سلام من هفته ۱۳هستم بیش از اندازه معدم ترش میکنه وخیلی معدم اذیت میکنه خواستم ببینم میشه دارویی استفاده کرد

  • profileپزشک اوما1397/08/10

   سلام در ترش شدن معده و سوزش سر دل در بارداری میتوانید از پنتوپرازول و یا رانیتیدین استفاده کنید البته با مشورت پزشک معالج

 • profileفاطمه ۲۰۲۰1397/02/03

  سلام وقتتون بخیر من باردارم و ۱۳ هفته و ۴ روزم سینه سمت راستم نسبت ب چپ بزرگتر شده و اینک زیر بغل راستم متورم شده ودرد میکنه میخوام ببینم علتش چیه...خطرناک یا نه ممنون میشم راهنماییم کنید

  • profileپزشک اوما1397/02/05

   سلام عزیزم. تغییر سایز سینه در بارداری ممکنه به علت تغیرات هورمونی باشه اما برای متورم شدن سینه ها بهتره به پزشک مراجعه کنید تا از نزدیک معاینه شود

 • profileneda ashrafi1397/01/16

  سلام ممنون بابت سایت خیلی عالیتون
  اوما جان من ۱۲هفته و۵روز رفتم NT ..جنسیت بچه مشخص نشد اما ضربان قلبش ۱۶۷بود قبلا یک جاخونده بودم زیر ۱۴۰ پسرو بیشتر از ۱۴۰ دختر ایا این صحت داره و ممکنه من دختر داشته باشم ؟؟اما توی سونوی هفت هفته ضربان قلبش ۱۳۶بوده میشه راهنماییم کنید خیلی استرس گرفتم

  • profileپزشک اوما1397/01/19

   سلام عزیزم. ضربان قلب جنین بین 120-160 است. نگران نباش مشکلی وجود نداره. اما ازروی ضربان قلب جنسیت جنین مشخص نمیشه و تنها راه قطعی سونوگرافی است

 • profileمریم بویری1397/01/11

  سلام من توی هفته ی سیزدهم هستم..توی این سه ماهه خیلی استفراغ های شدید داشتم اما یکماه پیش یکبار استفراغ همراه با خون داشتم که زیاد توجه نکردم چون همون یکبار بود..تا اینکه دیروز دوبار به فاصله ی چندساعت دوبار استفراغ همراه خون داشتم..از دیشب تا حالا خیلی ترسیدم..ممنون کمکم کنید

  • profileپزشک اوما1397/01/16

   سلام مریم جان به پزشک مراجعه کنید. استفراغ خونی باید بررسی بشه. در صورت نیاز باید ضد تهوع داخل سرم تزریق شود.

 • profileMani Mahmoodi1397/01/08

  سلام.11هفته و4روز رفتم سونو دکتر گفتن بینی جنین رو مشاهده نمیکنم ممکنه مشکلی داشته باشه؟تشکر

  • profileپزشک اوما1397/01/11

   سلام دوست عزيز، جاي نگراني نيست بهتره چند هفته بعد مجدد سونو انجام دهيد تا بيني رويت شود