Ooma
علائم بارداری | 12 نشانه لقاح موفق

اولین نکته ای که درمورد بارداری باید بدانید این است که شرایط بارداری برای هر خانمی کاملا منحصر به فرد است و حتی شرایط بارداری یک مادر با بارداری قبلی اش می تواند کاملا متفاوت باشد. بنابراین علائمی هم که هر فرد در ابتدای بارداری مشاهده می کند می تواند متفاوت باشد و بستگی به وضعیت جسمی و روحی مادر دارد. رایج ترین علائم بارداری شامل بیماری صبحگاهی، استفراغ، تکرر ادرار، تغییر در پستان‌ها و قطع شدن قاعدگی است که در این مقاله می خواهیم همه علائم را به طور کامل برای شما مامان های اومایی عزیز توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

در این مقاله می خوانیم:

چرا باید علائم بارداری را بشناسم؟

علائم بارداری در خانم های مختلف متفاوت است. با این حال، یکی از مهمترین نشانه های بارداری تاخیر در پریودی یا عدم پریودی است. درک علائم حاملگی مهم است زیرا هر علامت ممکن است علل دیگری غیر از حاملگی داشته باشد که نیاز به معاینه پزشکی داشته باشد. ممکن است از همان ابتدای بارداری برخی علائم را مشاهده کنید و یا حتی تا یک ماهگی متوجه بارداری خودتان نشوید. 

اولین علائم بارداری چیست؟

در نظرسنجی که توسط انجمن بارداری آمریکا انجام می شود، رایج ترین نشانه های اولیه بارداری به صورت زیر گزارش شده است:

 •  29 درصد از زنان مورد بررسی عدم پریودی را به عنوان اولین علامت حاملگی گزارش کردند.
 • 25 درصد تهوع را اولین علامت حاملگی گزارش کردند.
 •  17 درصد گزارش دادند که تغییر در سینه ها اولین علامت بارداری در آن ها بوده است.

در حالی که خونریزی و لکه بینی لانه گزینی اغلب به عنوان اولین علائم بارداری در هفته اول بعد از لقاح در نظر گرفته شده است، بررسی انجام شده توسط انجمن بارداری آمریکا نشان داد که تنها 3٪ از زنان خونریزی لکه بینی را به عنوان اولین علامت حاملگی خود گزارش کرده اند.

12 نشانه لقاح موفق

در این جا می خواهیم 12 علامتی که به شما می گوید به احتمال زیاد لقاح به درستی انجام شده و شما مادر شده اید را توضیح دهیم. دقت داشته باشید هر کدام از علائم بارداری زیر ممکن است به دلایل غیر از بارداری نیز اتفاق بیفتد و مجموع چند نشانه اطمینان بیشتری برای مادر شدن شما حاصل می کند.

1- لکه بینی یا خونریزی خفیف:

در حاملگی، اولین علامت می تواند خونریزی لانه گزینی باشد. در واقع جنین معمولا بین 6 تا 12 روز پس از تخمک گذاری در رحم کاشته می شود. در این زمان ممکن است شما دچار لکه بینی خفیفی بشوید که بعد از یک الی دو روز از بین برود. این لکه بینی آن قدر سبک است که بیشتر خانم ها متوجه آن نمی شوند. اما بعضی از خانم ها همراه با لکه بینی گرفتگی عضلات را نیز تجربه می کنند. بنابراین اگر در حال تلاش برای بارداری هستید و این علائم را تجربه نکردید نگران نباشید ؛ هنوز هم ممکن است باردار شده باشید.

2- از دست دادن پریود:

تاخیر در پریود یا از دست دادن آن شایع ترین و مطمئن ترین علامت حاملگی است. وقتی باردار شوید، پریودی بعدی شما قطع می شود. آیا ممکن است باردار باشید و هنوز پریود شوید؟ بله، بعضی از خانم ها در طول بارداری هم خونریزی می کنند، اما معمولا این خونریزی کوتاه تر یا خفیف تر از پریودی طبیعی است. یک دوره پریود از دست رفته می تواند نشانه ای از بارداری باشد اما در صورت منفی بودن آزمایش خون دلیل از دست دادن پریودی موارد دیگری مانند برخی از بیماری های هورمونی می باشد که باید پیگیری شود. 

3- تهوع یا بیماری صبحگاهی:

تهوع یا بیماری صبحگاهی دومین علامت رایج بارداری است که اغلب گزارش شده است. تهوع معمولا تا 2 الی 8 هفته پس از بارداری شدیدتر است. تهوع می تواند با استفراغ یا بدون استفراغ باشد. به طور مشابه، حالت بیماری صبحگاهی معمولا در سه ماهه اول بارداری رخ می دهد و پس از آن برای بسیاری از زنان فروکش می کند، اما برخی تهوع را در تمام طول بارداری خود تجربه می کنند.

اغلب زنان حدود 2 هفته بعد از عقب افتادن پريودشان، دچار اين علامت مي شوند كه صبح ها شديدتر است و چند ساعت بيشتر طول نمي كشد، بنابراين به آن "بيماري صبحگاهي" نيز مي گويند (حالت تهوع بارداری کی تموم میشه). اما ممکن است در هر ساعتی از روز اتفاق بیفتد. اين حالت حدود 6 تا 12 هفته طول مي كشد و سپس برطرف مي گردد و در برخی خانم ها تا پایان بارداری ادامه دارد. علت تهوع، احتمالا افزايش شديد هورمون حاملگي يا همان hCG و يا وضعيت روحي و رواني مادر است.

4- تورم و حساس شدن سینه:

سومین نشانه بارداری تغییرات سینه است. این تغییرات معمولا با تورم یا حساس شدن سینه همراه است. تغییرات در سینه ممکن است از 1 تا 2 هفته پس از تخمک گذاری شروع شود و علت آن تغییرات هورمونی و آماده شدن سینه ها برای شیر دادن است. 

5- خستگی زیاد:

پس از بارداری، هفته اول، بسیاری از زنان احساس خستگی می کنند.

علائم بارداری ثانویه

علائم قبلی معمولا اولین نشانه هایی است که هنگام بارداری تجربه می کنید. نشانه های دیگری نیز وجود دارد که معمولا توسط کسانی که باردار می شوند تجربه خواهند شد اما به عنوان علائم ثانویه شناخته می شوند و مانند موارد قبلی رایج نیستند:

6- کمردرد:

برخی از زنان مانند روزهای قبل از پریودی در ابتدای بارداری دچار کمردرد می شوند. این علامت ممکن است با شروع بارداری رخ دهد، اما بعدها بعد از پیشرفت بارداری نیز آن را تجربه میکنید. کمردرد در هفته های 27 تا 34 بارداری کمتر می شود اما در هفته های آخر به دلیل بزرگ شدن جنین و تغییر حالت ستون فقرات دوباره عود خواهد کرد. 

7- سردرد:

سردرد در هنگام بارداری یکی دیگر از نشانه های ثانویه بارداری است. کارشناسان معتقدند که افزایش ناگهانی هورمون ها در بدن شما باعث سردرد می شود. سردرد در دوران بارداری ممکن است ناشی از افزایش جریان خون نیز باشد. در بارداری میزان جریان خون حدود 50٪ افزایش می یابد تا بتواند اکسیژن رسانی و تغذیه رسانی لازم برای جنین را انجام دهد. در واقع خون شما در این دوران باید نیازهای دو نفر را تامین کند. 

8- تکرر ادرار:

اگر تکرر ادرار دارید تعجب نکنید. افزایش ادرار برای بسیاری از خانم های باردار بین هفته 6 تا 8 شروع می شود. این تکرر ادرار بخصوص شب ها ممکن است شما را اذیت کند و اجازه ندهد به خوبی بخوابید. این مسئله به خاطر رشد نوزاد و افزایش فشار رحم بر مثانه می باشد.

علائم بارداری و لقاح

9- ویار غذا یا هوس کردن غذا:

علت گرایش های غذایی خاص یا ویار مواد غذایی شناخته شده نیست (ویار پسر چیست؟). اما اگر این حالت را تجربه کردید تعجب نکنید زیرا احتمالا باردار هستید. غذاهایی که مادران باردار هوس میکنند معمولا متفاوت است. این هوس ها در اوایل بارداری یا در طول بارداری رخ می دهند. گاهی مادر در این دوران به غذایی که اصلا دوست نداشته است علاقه پیدا می کند و برعکس آن هم ممکن است اتفاق بیفتد. 

10- تیره شدن آرئول ها:

بعضی افراد تیره شدن آرئول ها را به عنوان علامت بارداری در نظر می گیرند. آرئول ها ناحیه دایره شکل اطراف نوک پستان ها هستند که در صورت بارداری به دلیل تغییرات هورمونی تیره می شوند. 

11- نوسانات خلقی:

اغلب خانم ها به دلیل تغییرات شدید هورمونی نوسانات خلق و خویی را در بارداری تجربه می کنند. بخصوص در ابتدای بارداری چون بدن هنوز با این تغییرات هماهنگ نشده است احتمال نواسان زیاد وجود دارد. انواع تغییرات خلقی می تواند از خانمی به خانم دیگر متفاوت باشد. تغییرات خلقی طبیعی است؛ با این حال، اگر خود را در معرض افسردگی یا دوره های طولانی غم دیدید، باید به پزشک مراجعه کنید. 

12- درد شدید در پستان ها:

تغییرات پستان ها و درد به خصوص در زناني كه اولين بارداريشان را تجربه مي كنند واضح تر است. حدود 6 هفته پس از تاريخ آخرين پريود، مادر بزرگي و سنگيني و درد را در پستان هايش حس مي كند و نيز نواحي قهوه اي نوك سينه پر رنگ تر مي شود. همچنين مجاري شيري فرعي ( نقاط برجسته اطراف نوك پستان) برجسته تر و واضح تر مي گردند. برخي زنان از اواسط بارداري به بعد ترشح ماده اي شير مانند را از مجاري شيري تجربه مي كنند.

اگر علائم بالا را داشتید تبریک میگیم احتمال بارداری شما بالاست!

در صورت مشاهده علائم می توانید از تست های حاملگی خانگی استفاده کنید که اساس همه اين تست ها شناسايي هورمون حاملگي در خون يا ادرار است. زود ترين زماني كه تست خون مي تواند نتيجه مثبت بارداري دقیق را نشان دهد، 3 تا 4 هفته پس از تاريخ آخرين پريود است و ده روز بعد از به تاخیر افتادن پریود دقیق ترین نتیجه مشخص می شود.اگر تست را خیلی زود و حتی قبل از قطع پریودی انجام دهید احتمال جواب منفی کاذب وجود دارد زیرا در این زمان هنوز هورمون های بارداری به قدری زیاد نشده اند که در نتیجه تست مشخص باشد. در ضمن اگر از نوارهاي تست بارداري در منزل استفاده مي كنيد، با مطالعه راهنماي تست، حتما از سالم بودن آن اطمينان حاصل كنيد.

مقاله پیشنهادی اوما : 15 نکته جالب درباره بی بی چک

علائم بارداری که می تواند علت های دیگری هم داشته باشد!

همان طور که گفتیم گاهی مواقع علائم گفته شده نشان دهنده بارداری نیستند و به دلایل دیگری ایجاد می شوند که عبارتند از:

1- تاخیر پریودی

یک دوره از دست رفته یا تاخیر در پریودی، اولین علامت بارداری است که ممکن است نشانه بارداری نبوده و به خاطر یکی از دلایل زیر اتفاق افتاده باشد:

 • پریودی نامنظم
 •  افزایش یا کاهش وزن بیش از حد
 •  خستگی
 •  رژیم جدید ورزشی
 •  عدم تعادل هورمونی
 •  تنش یا استرس
 • تغییر در استفاده از قرص های ضد بارداری
 •  بیماری های مختلف
 • شیردهی

2- تهوع و یا بیماری صبحگاهی

 دومین نشانه بارداری که اغلب ذکر شده است، ممکن است به خاطر یکی از موارد زیر هم رخ دهد:

 • مسمومیت غذایی
 •  تنش یا استرس
 •  اضطراب
 •  تغییر در قرص های ضدبارداری هورمونی
 •  سایر بیماری های معده

3- تغییر سینه

 به عنوان سومین علائم حاملگی مهم، ممکن است تغییر سینه به خاطر بارداری نبوده و به دلایل زیر باشد:

4- خستگی

خستگی ممکن است به خاطر موارد مختلف زیر باشد و نشانه بارداری نباشد:

 • تنش یا استرس
 •  خستگی از کار بیش از حد سخت
 •  افسردگی و یا سایر موارد روانی
 •  سرماخوردگی یا آنفولانزا
 •  رژیم جدید ورزشی
 • آلرژی یا سایر بیماری ها
 • کمبود خواب
 •  تغذیه نامناسب

مقاله پیشنهادی اوما: 20 تا از مهمترین علائم و نشانه های بارداری

 

علائم بارداری

گرفتگی عضلات و لکه بینی اولیه در بارداری

از هفته 1 تا هفته 4 بارداری، همه چیز در سطح سلولی اتفاق می افتد. تخمک بارور یک بلاستوسیست (یک گروه از سلول های مایع پر شده) را ایجاد می کند که به اندام و قسمت های بدن کودک تبدیل می شود. در حدود 10 تا 14 روز (هفته 4) بعد از انجام لقاح، بلستوسیست در اندومتری، پوشش رحم کاشته می شود. این مسئله می تواند باعث خونریزی لانه گزینی شود که ممکن است با پریودی سبک اشتباه گرفته شود. در اینجا برخی از نشانه های خونریزی لانه گزینی وجود دارد:

1-  رنگ:

رنگ خونریزی لانه گزینی ممکن است صورتی، قرمز یا قهوه ای باشد.

2- مقدار خونریزی:

خونریزی معمولا با دوره پریودی منظم شما مقایسه می شود. لکه بینی تنها زمانی که در حال پاک کردن خون می باشید یا بر روی لباس زیر دیده می شود.

3-  درد:

درد ممکن است خفیف، متوسط ​​یا شدید باشد. براساس مطالعه ی 4،539 زن، 28 درصد زنان در معرض لکه بینی و خونریزی خفیف درد را تجربه می کنند.

4- مدت زمان:

خونریزی لانه گزینی احتمالا کمتر از سه روز طول می کشد و نیازی به درمان ندارد.

سخن آخر

همان طور که مشاهده کردید علائم زیادی می تواند به شما در تشخیص بارداری کمک کند. اما از آن جایی که بسیاری از این علائم با نشانه های قبل از پریودی مشابه هستند و یا می توانند به دلایل دیگر هم اتفاق بیفتند تشخیص بارداری دشوار می شود. پس بهترین کار این است که بعد از چند روز که پریودتان به تاخیر افتاد نزد پزشک رفته و با انجام آزمایش خون از بارداری خود و یا عدم بارداری مطمئن شوید.

 Kimberly Holland. Early Pregnancy Symptoms. on September 5, 2018

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 90% 90


 • profileelahe jafari1397/04/21

  سلام خانم دکتر.ببخشید من پریودم نامنظمه این دفعه با اینکه سیکلش 38 روز شده ولی پریود نشدم.دفعه قبل 28 روز شده بود و دفعه ی قبلش 18 روز.به علاوه یک هفته ای هس که در دهانه ی واژنم احساس خارش میکنم البته زیاد نیس.ترشحاتمم بیشتر از یک هفتس که زیاد و غلیظ و رنگش سفیده.میخوایتم ببینم مشکل چیه؟و تا چند روز دیگه پریودم ممکنه اتفاق بیفته.مشکل جدی هستش؟