Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
20 تا از مهمترین علائم و نشانه های بارداری

سلام به همه مامان های صبور و عجول اومایی! می دونم هر ماهی که اقدام برای بارداری دارید سریعا سراغ علائم بارداری می روید، و این هم میدونم در ماه های اقدام علائم مختلفی به سراغ شما می آیند. همه مادران در بارداری علائم مشابهی را تجربه نمی کنند و علائم آنها به شدت متفاوت است. خانم ها در بارداری های مختلف خود علائم یکسانی ندارند. برخی علائم اولیه مانند قطع قاعدگی و افزایش وزن در همه حاملگی رایج هستند. در این مقاله سعی شده هر علامت بارداری که مادر باردار ممکنه تجربه کنه ذکر شود. علائم بارداری قاعده و قانون ندارند و نداشتن علائم بارداری به معنی باردار نبودن و یا رد بارداری نیست. همراه هم مقاله زیر را مطالعه خواهیم کرد: 


تفاوت خونریزی لانه گزینی و پریودی

از هفته اول تا چهارم، همه چیز در سطح سلولی اتفاق می افتد. تخمک بارور یک بلاستوسیست (یک گروه از سلول های پر شده با مایع) را ایجاد می کند که به اندام و قسمت های بدن کودک تبدیل می شود. در حدود 10 تا 14 روز (هفته چهارم) پس از تخمک گذاری، بلستوسیست در اندومتر رحم قرار می گیرد. این مسئله باعث خونریزی لانه گزینی می شود که ممکن است با خونریزی پریودی اشتباه گرفته شود. در اینجا ابتدا قبل از اینکه علائم بارداری را مطرح کنیم کمی در مورد برخی از نشانه های خونریزی لانه گزینی صحبت می کنیم: 

1-  رنگ:

رنگ هر قسمت ممکن است صورتی، قرمز یا قهوه ای باشد.

2- خونریزی:

خونریزی معمولا با دوره قاعدگی منظم شما مقایسه می شود. 

3-  درد:

درد ممکن است خفیف، متوسط یا شدید باشد. با توجه به مطالعه بر روی 4539 زن، 28 درصد زنان با لکه بینی و خونریزی سبک همراه با درد مواجه شدند.

4- مدت زمان:

خونریزی لانه گزینی احتمالا کمتر از سه روز طول می کشد و نیازی به درمان ندارد.

از سیگار کشیدن، نوشیدن الکل یا استفاده از مواد مخدر غیر مجاز اجتناب کنید زیرا با خونریزی شدید همراه خواهند بود [1].

چه زمانی علائم بارداری شروع می شود؟

علائم بارداری

در بعضی از خانم ها علائم بارداری یک یا دو هفته پس از تخمک گذاری مشاهده می شود اما برخی دیگر علائم را چهار یا پنج هفته بعد از تخمک گذاری مشاهده می کنند. بر اساس یک مطالعه منتشر شده در مجله اپیدمیولوژی بالینی، اکثر خانم ها (59 درصد) در هفته پنجم یا ششم علائم بارداری را تجربه می کنند، در حالی که 71 درصد علائم را در پایان هفته ششم و 89 درصد در هفتۀ هشتم مشاهده می کنند.

این که علائم بارداری را زودتر مشاهده کنید یا دیرتر جای نگرانی ندارد. پزشکان معتقدند خانم های مختلف علائم متفاوتی دارند و حتی علائم بارداری در بارداری دوم با بارداری اول متفاوت است. البته علائم بارداری قطعا به معنی باردار بودن نیست [2]. بنابراین هنگامی که علائم بارداری را مشاهده کردید حتما آزمایش بارداری انجام دهید. ابتدا بطور خلاصه علائم و نشانه های بارداری مطرح میشود:  علائم احتمالی بارداری عبارتند از:

 •  تغییر حالت روحی
 •  افزایش ادرار
 •   سردرد
 •  کمردرد و / یا درد
 •  درد سینه 
 •  تیره شدن هاله نوک سینه
 • خستگی
 •  تهوع، اغلب به عنوان "بیماری صبحگاهی"
 •  خونریزی لانه گزینی

علائم انتهای بارداری شامل موارد زیر است:

 •   تورم پا
 •  کمر درد
 •  سوزش معده
 •  نشت ادرار
 •  تنگی نفس

اولین علائم بارداری چیست؟

 

 

 

در نظرسنجی که توسط انجمن بارداری آمریکا انجام شد، اولین نشانه های بارداری گزارش شده عبارتند از:

 •  29 درصد از زنان مورد بررسی توقف پریودی را به عنوان اولین علامت حاملگی خود گزارش کردند
 •  25٪ تهوع را اولین علامت حاملگی معرفی کردند
 •  17 درصد تغییر در سینه را به عنوان اولین علامت بارداری گزارش کردند

در حالی که خونریزی لانه گزینی اغلب به عنوان اولین علامت بارداری در نظر گرفته شده است، بررسی انجام شده توسط انجمن بارداری آمریکا نشان داد که تنها 3٪ از زنان خونریزی لانه گزینی را به عنوان اولین علامت حاملگی معرفی کرده اند [3].

بعضی از خانومها با تشخیص تفاوت بین علائم اولیه بارداری و سندورم پیش از قائدگی با مشکل روبرو هستند در اینفوگرافیک زیر شباهت های و تفاوت های این علائم به خوبی آورده شده است.

تفاوت علائم اولیه باردرای و سندروم پیش از قاعدگی

شرح کامل 20 علائم و نشانه بارداری

 

علائم و نشانه های بارداری

1. درد سینه ها

آیا احساس ناراحتی و تورم در سینه ها دارید؟ درد و تورم سینه ها و نوک سینه ها اغلب اولین علامت بارداری است. متأسفانه بسیاری از خانم ها درد سینه را به عنوان علائم طبیعی در چرخه پریودی ماهانه تجربه می کنند، بنابراین تشخیص تفاوت درد سینه در بارداری و پریودی دشوار می شود. اما یکی از تفاوت های کلیدی بین درد سینه در بارداری و پریودی این است که درد سینه در بارداری از بین نمی رود اما در پریودی برطرف می شود. در عوض، درد سینه در بارداری بدتر می شود، و اغلب در انتهای سه ماهه اول از بین می رود.

چرا درد سینه در بارداری اتفاق می افتد؟

در اوایل بارداری، سطح هورمون های استروژن و پروژسترون افزایش می یابد که این افزایش سبب افزایش جریان خون به سینه ها می شود. این هورمون ها دلیل درد سینه در خانم ها در طول تخمک گذاری و پریودی است، اما با نزدیک شدن به شروع پریودی، هورمون ها شروع به کاهش می کنند و درد سینه از بین می رود. اگر باردار شوید، سطح هورمون ها افزایش می یابد و درد سینه ها نیز بیشتر می شود.

آیا درد سینه در بارداری امری رایج است؟

نگران نباشید، شما تنها کسی نیستید که با درد سینه مواجه می شوید - این درد یکی از رایج ترین علائم اولیه بارداری است. در بسیاری از خانم ها این درد یک هفته یا بیشتر طول می کشد، اما بعضی از افراد در کل بارداری این درد و حساسیت سینه را تجربه می کنند. 

برای کاهش درد سینه چه کاری باید انجام دهید؟

سوتین تنگ باعث تسکین ناراحتی درد سینه می شود. اگر درد سینه ها زیاد شد می توانید از کمپرس گرم یا سرد استفاده کنید [4].


2. تیره شدن هاله نوک سینه

هاله نوک سینه یک یا دو هفته بعد از تخمک گذاری تیره تر و بزرگتر می شود. این اتفاق یکی از نشانه های بارز بارداری است. همچنین رگ های سینه نیز در این مدت مشخص تر می شود. همچنین ممكن است متوجه توده هایی در اطراف لبه های هاله شوید. این غدد برای روانکاری نوک سینه در هنگام شیردهی نوزاد است. سینه ها در طول بارداری تغییرات زیادی می کنند.

چرا هاله نوک سینه ها تیره تر می شود؟

مانند بسیاری از علائم اولیه بارداری، تیره شدن هاله نوک سینه و رگها ناشی از افزایش هورمونهای بارداری، یعنی گنادوتروپین کوریونیک انسانی یا hCG است. 

آیا تیره شدن هاله نوک سینه امری رایج در بارداری است؟

هاله و رگه های تیره تر یکی از اولین نشانه های بارداری هستند. با پیشرفت بارداری نوک سینه رشد کرده و این هاله تیره تر می شود. گاهی اوقات این تغییرات دائمی هستند و گاهی اوقات دائمی نیستند.

چه کاری باید انجام دهید؟

رنگ تیره سینه جای نگرانی ندارد- این تغییر، یکی از بی ضررترین تغییرات بارداری است. نوک سینه های شما در بارداری حساس تر هستند، به ویژه هنگامی که سرد باشد و یا چیزی به سینه ها برخورد کند. از کمپرس گرم و سوتین نازک و نرم استفاده کنید.


3. گرفتگی عضلات

 

گرفتگی عضلات و علائم بارداری

گرفتگی عضلات مانند درد سینه یکی از نشانه های اولیه بارداری است. گرفتگی عضلات درد شدیدی ندارد بنابراین اگر درد شما شدید است، یا در یکی از سینه ها احساس درد می کنید و یا خونریزی و گرفتگی به طور همزمان دارید به پزشک مراجعه کنید.

چرا این اتفاق می افتد؟

گاهی اوقات تمایز دادن علائم اولیه بارداری و نشانه های پریودی کاری دشوار است. اما حتی اگر این علائم مشابه باشند، گرفتگی عضلات در دوران بارداری و گرفتگی در پریودی در دلایل مختلف ایجاد می شود. گرفتگی در دوران بارداری در اثر افزایش جریان خون به رحم است. گرفتگی های قبل از پریودی به علت افزایش پروستاگلاندین ها است که به رحم کمک می کند پوشش آن ریزش کند.

آیا گرفتگی عضلات در بارداری رایج است؟

اکثر خانم ها در دوران بارداری گرفتگی های عضلانی را تجربه می کنند. اگر این گرفتگی ها شدید است حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

چه کاری باید انجام دهید؟

اگر گرفتگی دارید، نترسید. بسیاری از خانم ها در هنگام گرفتگی عضلات نگران سقط جنین می شوند اما گرفتگی خفیف متقارن در لگن و در مرکز بالای استخوان لگن در ابتدای بارداری طبیعی است.


4. لکه بینی

خونریزی یکی از علائم اولیه بارداری است. خونریزی لانه گزینی یکی از علائم اولیه بارداری است. این اتفاق شش تا 12 روز پس از تخمک گذاری رخ می دهد، زمانی که تخمک داخل رحم کاشته می شود و باعث تحریک خفیف می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، با شروع پریودی شما اشتباه گرفته می شود. " احتمالا تا زمانی آزمایش بارداری انجام ندهید متوجه نمی شوید که خونریزی نامنظم خونریزی لانه گزینی بوده است [5].

چرا این اتفاق می افتد؟

چند روز پس از تخمک گذاری، تخم های بارور وارد لوله های فالوپ می شوند و در رحم شما قرار می گیرند. در آنجا، تخمک به دیواره رحم متصل می شود. از آنجایی که پوشش رحم شما پر از خون است، ممکن است لکه دیده شود که جای نگرانی ندارد.

آیا این امر رایج است؟

لکه بینی در حدود 25 درصد خانم ها رخ می دهد. به یاد داشته باشید، هر خانمی منحصر به فرد است و علائم بارداری متفاوتی دارد.

چه کاری باید انجام دهید؟

اگر پریودی شما دیر شده است تست بارداری انجام دهید. اگر معلوم شد باردار نیستید، زمان لکه بینی را یادداشت کنید. اگر در پریودی های بعدی هم لکه بینی داشتید به پزشک مراجعه کنید.


5. دمای بالای بدن

 

علائم بارداری و افزایش دمای بدن

اگر دمای پایه بدن را در نمودار بیاورید، ممکن است علائم ظریف بارداری را متوجه شیود. در زمان تخمک گذاری دمای پایه بدن افزایش می یابد و سپس در پریودی کاهش می یابد. اما اگر در دوران پریودی باردار شوید، دمای پایه شما کاهش نخواهد یافت؛ به جای آن بالا خواهد رفت.

چرا این اتفاق می افتد؟

اگر باردار نباشید، سطح پروژسترون و استروژن شما کاهش می یابد، که نشان دهنده شروع پریودی شما است. اما اگر تخمک بارور شود، اتفاق متفاوتی رخ می دهد، و این هورمون ها شروع به افزایش سریع می کنند. 

آیا این مسئله در بارداری رایج است؟

پروژسترون و استروژن هورمون هایی هستند که باعث بارداری سالم می شوند. هنگامی که باردار هستید، بالا بودن دمای پایه بدن یکی از علائم بارداری است.

چه کاری باید انجام دهید؟

اگر در حال رسم نمودار دمای پایه هستید، کار خود را ادامه دهید. اگر دمای بدن را بررسی نمی کنید و سعی در باردار شدن دارید، ابتدا یک نمودار دمای پایه رسم کنید. بهترین زمان برای شروع رسم نمودار، روز شروع پریودی است.


6. خستگی

خستگی و علائم بارداری

این یکی از سخت ترین علائم بارداری است. این خستگی بیش از حد به خاطر تغییرات هورمون های بارداری و مهمتر از همه، به خاطر تلاش بدن برای رشد جنین است.

چرا این اتفاق می افتد؟

بدن شما بیش از حد کار می کند تا اطمینان حاصل کند جنین مواد مورد نیاز را برای رشد کسب می کند. بدن شما خون بیشتری برای انتقال مواد مغذی به نوزاد تولید می کند و سطح قند خون و فشار خون شما پایین تر است. این عوامل، همراه با سطح بالایی از هورمونهای بارداری استروژن و پروژسترون، می توانند باعث ایجاد احساس خواب آلودگی شوند.

آیا خستگی در بارداری رایج است؟

خستگی بیش از حد (متاسفانه) یکی از رایج ترین علائم بارداری در سه ماهه اول است.

چه کاری باید انجام دهید؟

نگران نباشید. هر چه شما راحت تر باشید جنین نیز بهتر و راحت تر خواهد بود. برخی از مواد غذایی تقویت کننده و افزایش دهنده انرژی برای بارداری وجود دارد که می تواند به شما کمک کند با خستگی در سه ماهه اول کنار بیایید.


7. تکرر ادرار

تکرر ادرار یکی از اولین نشانه های بارداری است.

چرا این اتفاق می افتد؟

هنگامی که تخمک در رحم شما کاشته می شود، هورمون hCG تولید را افزایش می دهد و به طور چشمگیری افزایش پیدا می کند. این افزایش باعث تکرر ادرار می شود. مقدار هورمون hCG مثبت یا منفی بودن تست بارداری را نشان میدهد [6].

آیا تکرر ادرار در بارداری رایج است؟

افزایش سطح hCG در تمام خانم ها دیده می شود اما تکرر ادرار در همه اتفاق نمی افتد. اگر تکرر ادرار دارید نگران نشوید زیرا سطح بالای hCG چیز خوبی است. همانطور که بارداری شما پیشرفت می کند، نوزاد بزرگتر می شود و فشار بیشتری بر مثانه وارد می کند، بنابراین تکرر ادرار دیده می شود.


8. توقف پریودی

بسیاری از آزمایش های بارداری این روزها قادر به تشخیص سطح هورمون hCG تا پنج روز قبل از شروع پریودی است. تست بارداری نشان میدهد دلیل توقف پریودی بارداری است یا خیر. 

چرا این اتفاق می افتد؟

زمانی که تخمک شما بارور نمی شود، پریودی اتفاق می افتد. تخمک از هم جدا می شود و باعث می شود سطوح هورمون ها کاهش یابد و بدن شما رحم را تخلیه کند. اگر پریودی شما متوقف شود، نشانه خوبی از بارداری است.

آیا این امر در بارداری رایج است؟

توقف پریودی یکی از نشانه های بارداری است که در همه خانم ها دیده می شود. اما ممکن است در نزدیکی پریودی لکه بینی داشته باشید که مربوط به تخمک گذاری تخمک بارور است.

چه کاری باید انجام دهید؟

اگر پریودی شما منظم باشد، توقف پریودی یکی از اولین نشانه های بارداری است، بنابراین سعی کنید یک آزمایش بارداری برای تایید بارداری استفاده کنید. اگر پریودی شما نامنظم است، ممکن است یک ماه پریود نشوید یا ممکن است باردار باشید. آزمایش بارداری در تشخیص این مسئله به شما کمک خواهد کرد.


9. حالت تهوع صبحگاهی

 

علائم بارداری و حالت تهوع

حالت تهوع و استفراغ، نشانه های بارداری است که در برخی از خانم ها دیده می شود، اما برای اکثر خانم ها در هفته ششم بارداری شروع می شود. 

چرا این اتفاق می افتد؟

افزایش چشمگیر hCG پس از لانه گزینی باعث بروز علائم اولیه بارداری مانند تهوع و استفراغ می شود. مرکز تهوع در مغز افراد مرکزی حساس است. خانم هایی که از تهوع شدید در دوران بارداری رنج می برند افرادی هستند که بیماری حرکتی نیز دارند و راحت تر دچار مشکل استفراغ می شوند. 

آیا حالت تهوع در بارداری رایج است؟

کارشناسان معتقدند 50 تا 90 درصد خانم های باردار از بیماری صبحگاهی رنج می برند. نگران نباشید این علائم اولیه بارداری معمولا در انتهای سه ماهه اول برطرف می شود.

چه کاری باید انجام دهید؟

سعی کنید آرام باشید. توصیه می شود وعده های غذایی بیشتر و سبک تر داشته باشید، ویتامین B6 یا B12 یا قرص های زنجبیل و چای زنجبیل مصرف کنید (زمان و مقدار مصرف ویتامین ب6 در بارداری) . اما اگر وزن زیادی کم کرده اید، ممکن است از یک مشکل جدی تر رنج ببرید، پس با پزشک خود صحبت کنید [7]. 


10. حس بویایی قوی

اگر غذای مورد علاقه شما بطور ناگهانی بوی ماهی مرده می دهد، یکی از عجیب ترین علائم بارداری را تجربه می کنید. 

چرا این اتفاق می افتد؟

هیچ کس نمی داند دلیل حس بویایی قوی خانم باردار چیست، بنابراین، مانند بسیاری از نشانه های بارداری، اکثر پزشکان آن را به افزایش هورمون های بارداری ربط می دهند.

آیا این اتفاق در بارداری رایج است؟

این حالت نیز پس از سه ماهه اول بارداری برطرف می شود.

چه کاری باید انجام دهید؟

اگر واقعا اذیت می شوید، سعی کنید از بوهای شدید دور بمانید. 


11. هوس کردن غذا

 

هوس کردن غذایی و نشانه بارداری

هوس کردن غذا یا ویار غذایی در سه ماهه اول بارداری رایج است. 

چرا این اتفاق می افتد؟

کارشناسان مطمئن نیستند اما برخی هوس ها راهی است که بدن نیاز خود را اعلام می کند. 

آیا این مسئله در بارداری رایج است؟

این یکی از رایج ترین نشانه های حاملگی است: تقریبا 90 درصد از مادران ویار غذایی دارند.

چه کاری باید انجام دهید؟

سعی کنید در هنگام ویار غذایی موادغذایی غنی مصرف کنید. 


12. نفرت غذایی

یکی از نشانه های غیر معمول بارداری، نفرت از غذاهای خاص در دوران بارداری است. ناسازگاری های رایج شامل گوشت، پیاز و تخم مرغ می باشد.

چرا این اتفاق می افتد؟

ناسازگاری غذایی احتمالا در اوایل بارداری رخ می دهد و به دلیل سطح شدید تهوع می باشد و باعث می شود که مغز شما یک نگرش قوی برای مواد غذایی داشته باشد. در واقع بدن شما به طور غریزی می داند که یک غذای خاص، مانند مرغ خام، به طور بالقوه برای بدن خطرناک است.

آیا این مسئله در بارداری رایج است؟

این مسئله در بارداری کاملا طبیعی است. این حالت نیز در سه ماهه اول بارداری دیده می شود و کم کم کاهش می یابد.

چه کاری باید انجام دهید؟

بهترین راه برای مقابله با این مشکل، اجتناب از غذائی است که موجب برانگیختگی شما می شود. اگر غذا مرغ است، تخم مرغ یا منبع دیگری از پروتئین را امتحان کنید. اگر غذا شیر است، کلسیم را از ماست یا مکمل ها دریافت کنید.


13. نفخ

تقویت پروژسترون و استروژن یکی از علائم اولیه زایمان است که باعث می شود بسیاری از زنان در اوایل بارداری نفخ کنند. درد شکم یا سفت شدن شکم، نفخ کردن و گاز در معده در طول بارداری امری رایج است.

چرا این اتفاق می افتد؟

پروژسترون (یکی از هورمونهای بارداری) باعث شدن شدن بافتهای عضلانی در سراسر بدن می شود. این هورمون باعث می شود فعالیت روده شما به آرامی شروع شود، زمان بیشتری برای خوردن مواد مغذی نیاز باشد و موادغذایی جنین فراهم شود که این مسئله منجر به نفخ می شود.

آیا نفخ در بارداری رایج است؟

مطالعات نشان میدهد تمام مادرها در طول بارداری نفخ شکم را تجربه می کنند

چه کاری باید انجام دهید؟

سعی کنید به مقدار کم و به صورت منظم غذا بخورید و از غذاهایی که باعث تولید گاز می شود مانند غذاهای سرخ شده، شیرینی، کلم و لوبیا اجتناب کنید. آهسته غذا خوردن نیز مانع از بلعیدن هوای بیش از حد می شود. همچنین لباس های گشاد مانع از نفخ می شود. یوگا نیز می تواند به حل این مشکل کمک کند. اگر نفخ شما واقعا شدید است، قبل از مصرف دارو با پزشک خود صحبت کنید.


14. یبوست

یبوست و علائم بارداری

چرا این اتفاق می افتد؟

با افزایش سطح پروژسترون عضلات شل می شوند، غذا از طریق روده ها به آرامی عبور می کند، که می تواند باعث تحرک روده شود.

آیا این مشکل در بارداری رایج است؟

یبوست یکی از علائم بسیار معمول بارداری است که در سه ماهه اول دیده می شود .

چه کاری باید انجام دهید؟

غذاهای غنی از فیبر بخروید و مایعات به مقدار زیاد بنوشید. کمی انگور سفید یا آب گلابی به رژیم غذایی خود اضافه کنید. علاوه بر این، با پزشک خود درباره تغییر ویتامین های مختلف قبل از زایمان صحبت کنید، زیرا برخی از این ویتامین ها باعث یبوست می شوند [8].


15. سردرد

بسیاری از خانم هایی که سردردهای میگرنی هورمونی دارند در بارداری بیشتر دچار مشکل می شوند. با این حال، برخی از افراد تجربه متفاوتی دارند و سردرد میگرنی آن ها در بارداری کاهش می یابد.

16. احساس ضعف یا سرگیجه

تغییر هورمون ها در ترکیب با ضربان قلب سریع تر برای پمپاژ خون بیشتر از طریق بدن می تواند باعث کاهش فشار خون در اوایل بارداری شود. در نتیجه بسیاری از زنان دچار سرگیجه می شوند.

17. طعم فلزی در دهان 

بعضی از زنان در طول بارداری طعم و مزه "فلزی" در دهانشان احساس می کنند.

18-  ترشحات واژن:

بعضی از زنان ممکن است ترشحات غلیظ و شیری از مهبل در اوایل بارداری داشته باشند. این اتفاق در اولین هفته بارداری رخ می دهد، زیرا دیواره واژن ضخیم می شود. این ترشحات ممکن است در طول بارداری رخ دهد. اگر ترشحات همراه با بوی ناخوشایندی باشند، یا اگر سوزش و خارش دارید، این نشانه ای از عفونت قارچی یا باکتری است. در صورتی که این اتفاق افتاد به پزشک مراجعه کنید.

19-  درد پشت:

کمردرد در واقع می تواند در مراحل اولیه بارداری شروع شود.

20- تنگی نفس:

افزایش تقاضای اکسیژن توسط بدن (برای حمایت از جنین رو به رشد) ممکن است باعث تنگی نفس شود.

آیا نشانه های بارداری برای هر خانم یکسان است؟

 نشانه های بارداری در زنان مختلف متفاوت است. این نشانه ها ممکن است در کیفیت یا شدت متفاوت باشند، و حتی یک زن ممکن است علائم مشابهی را در هر حاملگی تجربه نکند. اولین علائم و نشانه های حاملگی ممکن است در نقاط مختلف حاملگی مشاهده شود یا شروع شود. تست بارداری بر اساس سطح گونادوتروپین کوریونیک (hCG) انسان در ادرار یا خون است و آزمایش تشخیصی مخصوص بارداری است. هورمون hCG هورمونی است که پس از کاشت تخمک بارور در دیواره رحم تولید می شود. آزمایش خون می تواند بارداری را قبل از آزمون های بارداری ادرار تشخیص دهد [9].

در آخر ، امیدوارم که  که نتیجه بی بی چک براتون همونی باشه که منتظرش هستید و همه شما زوتر باردار شوید و علائم بارداری را احساس کنید و حس شیرین مادر شدن را تجربه کنید. منتظر خبرهای خوب تک تک شما عزیزان اومایی هستیم.

1-Baird DD, Wilcox AJ, Weinberg CR. Preimplantation hormonal differences between the conception and non-conception menstrual cycles of 32 normal women. Hum Reprod. 1997 Dec;12(12):2607-13.

2-Sayle AE, Wilcox AJ, Weinberg CR, Baird DD. A prospective study of the onset of symptoms of pregnancy. J Clin Epidemiol. 2002 Jul;55(7):676-80.

3-Katie F Foxcroft, Leonie K Callaway, Nuala M Byrne and Joan Webster. Development and validation of a pregnancy symptoms inventory. BMC Pregnancy Childbirth. 2013; 13: 3.

4-Nazik E, Eryilmaz G. Incidence of pregnancy-related discomforts and management approaches to relieve them among pregnant women. J Clin Nurs. 2014 Jun;23(11-12):1736-50. 

5-Reem Hasan. Patterns and predictors of vaginal bleeding in the first trimester of pregnancy. Ann Epidemiol. Ann Epidemiol. 2010 Jul; 20(7): 524–531.

6-Priya Soma-Pillay, MMed Pret, FCOG, Cert (Maternal and Foetal Med) SA, Nelson-Piercy Catherine. Physiological changes in pregnancy. Cardiovasc J Afr. 2016 Mar-Apr; 27(2): 89–94.

7-Noel M. Lee. Nausea and Vomiting of Pregnancy. Gastroenterol Clin North Am. 2011 Jun; 40(2): 309–vii.

8-Bradley CS, Kennedy CM, Turcea AM, Rao SS, Nygaard IE. Constipation in pregnancy: prevalence, symptoms, and risk factors. Obstet Gynecol. 2007 Dec;110(6):1351-7.

9-Chard T. Pregnancy tests: a review. Hum Reprod. 1992 May;7(5):701-10.

دکتر لیلا زنبق
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان متخصص زنان زایمان نازایی دارای بورد تخصصی. ورودی سال 81 پزشکی عمومی و فارغالتحصیل سال 89 از علوم پزشکی ایران در مقطع عمومی و دانشجوی ممتاز(استریت) در مقطع عمومی میباشد، دکتر لیلا زنبق مدرس زنان در دانشکده پزشکی علی بن ابیطالب یزد هستند و در زمینه علمی خود مقالات مختلف پزشکی در مجلات ISI به چاپ راسنده اند.

امتیاز مطلب: 96% 96


 • profileMah30 Akbari1398/08/29

  سلام من 6 روز از پریودم میگذره ک همیشه منظم بوده اولش نوک سینه هام شدید درد گرفت الانم نوک و قسمتای دیگش بی بی چکو ازمایشم دادم ولی منفی بودن پاک گیجم ک حالا باردارم یا نه؟ 🤔 لطفا کمکم کنید

  • profiletara hatami1401/06/06

   صبر کن تا ۱۰شاید لقاح دیر گرفته

 • profileلیلا حسنزاده1398/08/17

  از وقتی عروسی کردم پریودام هف روزه بود ولی یهو شدن سه روزه و چن روز ازش گذشت و از بیست و هشتم رفت چهارم از همون موقع تا الان ک چهارماه میگذره همش چهارم بودم و این ماهم روز اول ی لکه اومد اونقدری ک اصلا لباسم کثیف نشد ولی روز دوم شدیدا اومد تا روز سوم ادامه داشت گفتم دیگ تموم شد ولی تا نهم روزی یکی دوبار لکه دیدم الانم کمرم و وزیر دلم در میگیره نمدونم چیکارکنم ینی منم مامان میشم؟؟

 • profileلیلا حسنزاده1398/08/17

  سلام

  • profileمریم حیدری1398/08/15

   سلام من هرماه 11 پریود میشدم ولی الان از پریودم چهارروز میگذره حالا موندم آیا حامله هستم با نه😢

   • profileمهناز بابائی1397/08/04

    سلام من طبق دوره قبلیم ۳روز از وقتم گذشته(طبق تقویم اوما فردا وقتمه) درد سینم سه روز شروع شده حتی بدون سوتین هم درد دارم خیلی بی حوصله و خستم یه حسی مثل سرماخوردگی هم دارم ولی بی بی چک نزاشتم و نمیدونم کدوم وقتم رو حساب کنم