Ooma
آزمایش خون برای تست بارداری

در تمام مقالات مربوط به بارداری بارها گفته ایم تا زمانی که شما آزمایش خون برای بارداریتان انجام ندهید حاملگی شما تایید نمی شود. درست است که تست های بارداری خانگی نیز دقت خوبی دارند اما در نهایت زمانی که شما به پزشک مراجعه می کنید تا مراقبت های بارداری را شروع نمایید او ابتدا آزمایش خون برای تست بارداری را برایتان تجویز می کند تا نسبت به آن مطمئن شود. 

دو نوع تست برای بارداری وجود دارد که با استفاده از نمونه ادرار و نمونه خون انجام می شود. هر دو آزمایش میزان وجود هورمون گونادوتروپین جفتی انسانی یا همان هورمون بارداری را تشخیص می دهند. این هورمون مدت کوتاهی پس از چسبیدن نطفه به پوشش داخلی رحم، توسط جفت تولید می شود و در روزهای اول بارداری به سرعت در بدن افزایش پیدا می کند. به همین دلیل در اوایل بارداری علائمی مانند تهوع، خستگی و ... بیشتر می باشد. 

در این مقاله می خواهیم تمام نکات مهم درباره آزمایشات مربوط به بارداری را برای شما اومایی های عزیز که اخیرا اقدام به بارداری نموده اید بیان کنیم. با ما همراه باشید.

در این مقاله می خوانیم:

آزمایش ادرار برای تست بارداری

آزمایش ادرار به دو روش انجام می شود و می توان آن را در منزل یا کلینیک انجام داد. یکی از راه ها جمع آوری ادرار در یک ظرف و قراردادن بی بی چک (عکس بیبی چک مثبت ) داخل آن است و روش دیگر قرار دادن کیت آزمایش در جریان ادرار در هنگام ادرار و جمع آوری آن است که بیشتر خانم ها روش اول را ترجیح می دهند.

برای مشاهده نتیجه آزمایش باید منتظر بمانید. تغییر رنگ، خط و یا نماد (مثلا مثبت یا منفی بودن) نتیجه آزمایش را تعیین می کند. کیت آزمایش بارداری دیجیتال به این شکل عمل می کند که نتایج را به صورت باردار یا غیر باردار بصورت مشخص و با دقت بیشتر نمایش می دهد (چند روز بعد از نزديكي بي بي چك نشون ميده).

 

بی بی چک و تست بارداری

1- چه زمانی می توانم آزمایش ادرار انجام دهم؟

بیشتر پزشکان توصیه می کنند تا تاخیر در روز اول قاعدگی صبر کنید و هنگامی که متوجه شدید قاعدگی شما قطع شده است آزمایش ادرار را انجام دهید. معمولا در این حالت دو هفته از لقاح گذشته است. البته برخی آزمایشات حساس تر عمل می کنند و می توانید زودتر نیز آزمایش را انجام دهید (چند روز بعد از لقاح علائم بارداری ظاهر می شود؟). بنابراین به سازنده کیت آزمایش نیز بستگی دارد.

2- آزمایش ادرار تا چه حد دقیق است؟

آزمایش ادرار یا بی بی چک به همراه آزمایش بارداری خانگی هنگامی که به درستی انجام شود حدود 97% دقت دارد. آزمایش بارداری خانگی به دلیل ارزان بودن، خصوصی بودن، راحت بودن و نتیجه سریع طرفدار زیادی دارد. 

اما اگر آزمایش به درستی انجام نشود یا خیلی زود گرفته شود، می تواند جواب منفی کاذب یا به طور کلی جواب نادرست بدهد. اگر نتیجه آزمایش منفی شد اما باز هم علائم بارداری را مشاهده کردید، یک هفته صبر کنید و آزمایش دیگری بگیرید یا برای اطمینان به پزشک مراجعه کنید و آزمایش خون انجام دهید.

بهترین زمان برای دادن آزمایش خون بارداری

دو نوع آزمایش خون وجود دارد. آزمایش خون کمی که مقدار دقیق hCG داخل خون را تعیین می کند و آزمایش خون کیفی hCG که باردار بودن یا نبودن شما را بصورت مثبت یا منفی مشخص می کند (سوالات رایج شما درباره هورمون بارداری یا بتا).

در زیر لیستی از سطوح hCG خون در طول بارداری ذکر شده است:

(LMP) به معنی آخرین دوره قاعدگی است، اعداد بتا زیر، از آخرین پریودی در مقابل مقدار عدد بتا براساس واحد mIU/mI یا IU/I می باشند:

 • سه هفته :0-5 
 • 4 هفته: 5-426
 • 5 هفته: 18-7340
 • 6هفته: 1080-56500
 • 7 تا 8 هفته: 7650-229000
 • 9 تا 12 هفته: 25700-288000
 • 13 تا 16 هفته: 3300-253000
 • 17 تا 24 هفته: 4060-165400
 • 25 هفته تا انتها: 3640-117000

 

آزمایش خون بارداری

مزایای انجام آزمایش خون بارداری:

می توان بارداری را زودتر از آزمایش ادرار تشخیص داد. در واقع از طریق آزمایش خون  12-7 روز بعد از لقاح (چند روز بعد از نزدیکی باردار می شویم؟)، بارداری تشخیص داده می شود. اما در آزمایش ادرار 10 الی 14 روز بعد از لقاح نتیجه واقعی مشخص خواهد شد.

می توان غظت هورمون hCG را در خون اندازه گیری کرد که به پزشک کمک می کند تا راحت تر به تشخیص بیماری های احتمالی در طول بارداری بپردازد.

معایب انجام آزمایش خون بارداری:

 • از آزمایش ادرار گران تر است.
 • تعیین نتیجه آزمایش زمان بر است.
 • باید در مطب پزشک انجام شود.

نتایج نادرست آزمایش بارداری

اگر آزمایش بسیار زود انجام شود (آزمایش خون بارداری کی جواب میده؟)، ممکن است آزمایش گونادوتروپین کوریونیک انسان (hCG) را حتی در هنگام بارداری به درستی تشخیص ندهد. برای تست مثبت، باید حداقل 7 روز پس از لقاح آزمایش را انجام دهید و زودتر از آن نتیجه دقیقی به شما نمی دهد. در اغلب موارد، بهترین زمان برای آزمایش بعد از تاخیر در پریودی است. گاهی نیز سطح گنادوتروپین کوریونی انسان (hCG) (بالا بودن بتا در اوایل بارداری به چه معنا است؟ ) بیشتر از حد نرمال می باشد که نشان دهنده موارد زیر است:

 •  تومور جفت با مرگ جنین
 •  حاملگی چندقلو، مانند دوقلو یا سه قلو
 •  سرطان تخمدان و سایر انواع سرطان در برخی موارد (سرطان دهانه رحم: دلایل، علائم و درمان)
 • حاملگی طبیعی
 •  خون یا پروتئین در ادرار، که می تواند در نتیجه تداخل ایجاد شود.
 •  استفاده از داروها برای جلوگیری از تشنج، دارو برای درمان سندرم پارکینسون یا داروهای فنوتیازین مانند کلرپرمازین توسط مادر

اگر حاملگی تایید شود اما افزایش سطوح گونادوتروپین کوریونیک انسان (hCG) طبیعی نباشد و کمتر از حد نرمال (بتای پایین در اوایل بارداری نشانه چیست؟ ) باشد نیز نشان دهنده موارد زیر است:

تفسیر آزمایش خون بارداری

مهم این است که بدانید نتیجه مثبت یا منفی چیست. اگر نتیجه مثبت باشد، باردار می باشید. در موارد بسیار نادر، ممکن است نتیجه مثبت کاذب باشد. این بدان معنی است که باردار نیستید اما آزمون می گوید باردار هستید. اگر در ادرار خون یا پروتئین باشد، ممکن است نتیجه مثبت کاذب دیده شود. بعضی داروهای خاص مانند آرام بخش، ضد انسداد یا خواب آور(علت و درمان بی خوابی+قرص خواب آور ) نیز ممکن است نتایج مثبتی ایجاد کنند. اگر نتیجه منفی دریافت کنید احتمالا باردار نخواهید بود. با این حال، ممکن است هنوز حامله باشید اگر:

 • تاریخ انقضای آزمون گذشته باشد.
 • آزمون را به روش اشتباه انجام داده باشید.
 •  خیلی زود آزمایش کرده باشید.
 •  ادرار شما بیش از حد رقیق باشد، زیرا مقدار زیادی مایع قبل از آزمایش نوشیده اید.
 •  قبل از انجام آزمایش، داروهای خاصی مثل دیورتیک ها یا آنتی هیستامین مصرف کرده باشید.

آزمایش خون بارداری چند روز بعد از تاخیر پریود

توصیه می شود صبر کنید یک دوره پریود نشوید سپس بعد از 2 الی 3 روز تاخیر در پریودی در صورت منظم بودن سیکل قاعدگی و چند روز بیشتر در صورت نامنظم بودن سیکل آزمایش بارداری را انجام دهید. پریود نشدن از اولین نشانه های بارداری است. اگر نمی توانید صبر کنید و هر چه زودتر باید بفهمید باردار هستید یا خیر، اولین زمان انجام تست بارداری 14 روز پس از لقاح است (علائم بارداری بعد از 48 ساعت نزدیکی). با این حال باز هم شما نمی توانید زمان دقیق انجام لقاح را تشخیص دهید.

آزمایش خون بارداری بدون نسخه پزشک است؟

تیتر بتا یا آزمایش خون بارداری هم با نسخه پزشک و هم بدون نسخه پزشک در آزمایشگاه ها انجام میشود.

برای آزمایش خون بارداری باید ناشتا باشیم؟

 آزمایش بارداری ناشتا انجام نمی شود و در حقیقت ضرورتی برای ناشتا بودن ندارد، اگر یک هفته از تاریخ مقرر قاعدگی تان گذشته و فکر می کنید باردار هستید، در هر ساعتی از شبانه روز تست بارداری بدهید.


سوالات رایج شما درباره آزمایش خون بارداری

1- چه زمانی می توانید آزمایش خون را انجام دهید؟

می توانید آزمایش خون را حتی زودتر از آزمایش ادرار انجام دهید. به طور معمول، آزمایش ادرار تا دو هفته پس از تخمک گذاری یا اولین روز پس از یک دوره از دست رفته نتایج مثبت نشان نمی دهد. در مقابل، می توانید آزمایش خون و نتیجه دقیق را در عرض 7-12 روز پس از تخمک گذاری دریافت کنید، زیرا کوچکترین مقدار hCG را تشخیص می دهد.

2- اگر نتیجه تست بارداری خانگی من مثبت باشد، به معنی باردار بودن من است؟

نتیجه مثبت تست بارداری خانگی نشانه حضور هورمون hCG در سیستم شما می باشد. هنگامی که یک تخمک در پوشش داخلی رحم زن کاشته می شود (چند روز بعد از لانه گزینی تست بارداری مثبت میشود)، هورمون hCG شروع به زیاد شدن می کند. بنابراین به احتمال قوی این نتیجه نشانه بارداری است. معمولا این تست ها در جواب مثبت اشتباه نمی کنند و دقیق هستند. اما در نهایت بارداری شما باید توسط پزشک و آزمایش خون نیز تایید شود. 

3- اگر نتیجه تست بارداری خانگی من منفی باشد، به معنی باردار نبودن من است؟

نتیجه منفی می تواند نشانه باردار نبودن، زود انجام دادن آزمایش یا اشتباه انجام دادن آن باشد. حساسیت تست های بارداری متفاوت است و ممکن است شما به بدن زمان کافی برای تولید هورمون های hCG را نداده باشید. همچنین اگر زمان آزمایش بیشتر از مقداری که بر روی پاکت ذکر شده است باشد، آزمایش معتبر نیست. بهتر است مطابق دستورالعمل رفتار کنید و پس از پریود نشدن، آزمایش را انجام دهید. 

 

آزمایش بارداری و سوالات آن

4- اگر دو تست بارداری خانگی انجام دهم و نتیجه متفاوت به من بدهد به چی معنی است؟

اگر شما پاسخ های متفاوت در تست های متعدد بارداری دریافت کردید، توصیه می شود یک آزمایش خون برای دریافت پاسخ دقیق انجام دهید.

5- آزمایشات حاملگی خون چقدر قابل اطمینان هستند؟

آزمونهای حاملگی خانگی زمانی که به درستی انجام شود حدود 97٪ دقیق است. با این وجود، آزمایش خون دقیق تر است، اما لزوما حساس تر نیست. نتایج به میزان زیادی به آزمایشگاه و روش انجام آزمایش خون بستگی دارد. یک آزمایش خون کمی، که معمولا به نام یک آزمایش گنادوتروپین کوریونی بتا (hCG) انجام می شود، واحدهای دقیق گونادوتروپین کوریون (hCG) انسان را در خون اندازه گیری می کند. این بدان معنی است که حتی سطح حداقل را تشخیص خواهد داد. نوع دیگری از آزمایش خون وجود دارد که گاهی اوقات به عنوان یک آزمون کیفی کورونیک گنادوتروپین (hCG) نامیده می شود. این یک آزمون است که به سادگی پاسخ بله یا نه به بارداری را می دهد.

american pregnancy association editor team. Understanding Pregnancy Tests. 2019

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 91% 91