Ooma
عکس بیبی چک مثبت

اگر شما نیز ازدواج کرده باشید حتما برایتان پیش آمده است که با دیدن علائم مختلف احتمال داده اید که باردار شده اید و به سراغ تست معروف بی بی چک رفته اید. اما شاید به طور کامل ندانید که این تست به چه صورت عمل می کند و وقتی می گوییم بی بی چک مثبت است و شما باردار هستید منظورمان چیست؟ به همین دلیل در این مطلب ضمن توضیحی کوتاه درباره بی بی چک انواع عکس بی بی چک مثبت را که به شما اطمینان بارداری می دهد برایتان آورده ایم تا با خیال راحت این آزمایش را انجام دهید.

بیبی چک چیست و چگونه عمل می کند؟

تست های بارداری برای بررسی هورمون گنادوتروپین انسانی در ادرار و خون طراحی می شوند. این هورمون دقیقا بعد از چسبیدن تخمک بارور به دیواره رحم خانم تولید می شود. این اتفاق معمولا 6 روز بعد از لقاح رخ می دهد. اگر باردار باشید، سطح  هورمون گنادوتروپین انسانی (hCG) به سرعت افزایش می یابد و بعد از 2 تا 3 روز دوبرابر می شود. 

بیبی چک همان تست بارداری در خانه است که اولین راه و شاید آسان ترین راه برای تشخیص بارداری توسط خود فرد است. در این تست شما تنها به یک کاغذ حساس به هورمون hCG  به نام بی بی چک نیاز دارید که آن را برای دو ثانیه در ادرار قرار دهید. اگر در ادرار هورمون بارداری وجود داشته باشد در روی نوار بیبی چک دو خط می افتد و بیبی چک مثبت را نشان می دهد و به شما مژده می دهد که باردار هستید اما در صورتی که تنها یک خط را نشان دهد بیبی چک منفی است و عدم بارداری را نشان می دهد.

زمان مناسب استفاده از بی بی چک

برخی خانم ها وقتی برای بارداری اقدام می کنند بسیار عجول هستند و نهایتا دو الی سه روز بعد از نزدیکی از تست بی بی چک استفاده می کنند. باید بدانید که انجام لقاح حداقل به ده روز زمان نیاز دارد. بهترین زمان استفاده از بی بی چک بعد از چند روز به تاخیر افتادن عادت ماهیانه شما می باشد. البته برخی بی بی چک ها در اولین روز قاعدگی یعنی 14 روز بعد از لقاح اثرات خود را نشان می دهند و برخی دیگر 7 تا 8 روز بعد از لقاح، هورمون بارداری در ادرار را تشخیص خواهند داد. زمانی که از بی بی چک استفاده کردید و نتیجه مثبت شد چنذین بار آن را تکرار کنید تا اطمینان بیشتری نسبت به نتیجه داشته باشید. 

نکته مهم:

گاهی اوقات ممکن است شما باردار باشید اما لقاح به طور کامل انجام نشده باشد. معمولا این اتفاق زمانی می افتد که شما خیلی زود از بی بی چک استفاده کنید. در این حالت تست شما منفی می شود. در حالی که شما باردار هستید. بنابراین انجام این تست در زمان مناسب کمتر شما را نا امید می کند.

نتیجه بی بی چک  به چه معنی است؟

 اگر نتیجه مثبت باشد، باردار هستید و باید برای اطمینان آزمایش خون بارداری بدهید و به پزشک مراجعه کنید. در موارد بسیار نادر، ممکن است نتیجه مثبت کاذب باشد یعنی که باردار نیستید اما تست نشان می دهد باردارید. نتیجه مثبت کاذب زمانی اتفاق می افتد که خون یا پروتئین در ادرار شما وجود داشته باشد. استفاده از برخی داروها مانند داروهای آرام بخش، ضد انسداد یا خواب آور نیز ممکن است نتیجه مثبت کاذب را ایجاد کند. در بارداری خارج رحمی نیز بیبی چک مثبت خواهد بود. 

اگر نتیجه منفی باشد، باردار نیستید. احتمال نتیجه منفی اشتباه، بیشتر از نتیجه مثبت کاذب است. در حالت های زیر ممکن است نتیجه منفی تست اشتباه باشد:

  •  تاریخ انقضای بی بی چک گذشته است.
  •  آزمون را به روش اشتباه انجام داده اید.
  •  خیلی زود آزمایش کرده اید.
  •  ادرار شما بیش از حد رقیق شده است، زیرا شما مقدار زیادی مایعات قبل از آزمایش نوشیدید.
  •  داروهای خاصی مثل دیورتیک ها یا آنتی هیستامین ها را مصرف می کنید.
  • از دستورالعمل بیبی چک پیروی نکرده اید.
  • تولید hcg ناشی از وجود یک تومور در بدن است.
  •  عملکرد تخمدان ها نقص دارد

یک نکته قابل توجه

در صورت منفی بودن تست بارداری در صورت پریود نشدن یک هفته بعد دوباره تست را انجام دهید. برخی پزشکان توصیه می کنند برای اطمینان از تست بارداری با بی بی چک چه جواب مثبت و چه منفی شده باشد باید تست را بعد از یک هفته تکرار کنید. (بی بی چک منفی و امید به حاملگی با آزمایش HCG). اگر نتیجه دو تست متفاوت بود به پزشک مراجعه کنید تا با انجام آزمایش خون به نتیجه درست برسید. 

 

چه عواملی روی نتیجه تست بی بی چک اثرگذار است؟

همان طور که گفتیم وجود پروتئین در ادرار، برخی داروهای مصرفی، نوشیدن مایعات زیاد قبل از انجام تست، درمان های ناباروری و استفاده از داروهای حاوی hcgو پس از کمی گذشته از سقط جنین به دلیل بالا بودن هورمون بارداری تا یک هفته بعد از سقط، ممکن است نتیجه اشتباهی به دست آورید. تکرار دوباره تست بعد از یک هفته به شما اطمینان می دهد که باردار هستید یا خیر؟

مقاله پیشنهادی اوما: 15 نکته جالب درباره بی بی چک

عکس بیبی چک مثبت در مدل های مختلف بیبی چک

در این تصاویر بی بی چک هایی را می بینید که نتیجه آن مثبت است.

 

بیبی چک مثبت

 

بی بی چک مثبت

 

بی بی چک مثبت

 

بی بی چک و نتیجه مثیت

 

جواب مثبت و دو خط

 

عکس بیبی چک مثیت

عکس بیبی چک منفی در مدل های مختلف بیبی چک

در این تصاویر بی بی چک هایی را می بینید که نتیجه آن منفی است.

 

بی بی چک منفی

 

جواب منفی و یک خط

 

بی بی چک منفی

 

سخن آخر

اگر شما نمی دانید که لقاح در چه روزی رخ داده است استفاده از بی بی چک گزینه مناسبی نیست. زیرا بیبی چک تنها برای 28 تا 35 روز بعد از لقاح قابلیت اعلام بارداری را دارد و جواب مطمعن تر را در 10 تا 14 روز بعد از لقاح نشان می دهد. استفاده خیلی زود و یا خیلی دیر نتیجه درستی به شما نمی دهد. همچنین پس از انجام تست  اگر خط دوم بلافاصله ناپدید شد، دو روز بعد دوباره تست را تکرار کنید. شما می توانید انواع بیبی چک را از هر داروخانه ای تهیه کنید.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 94% 94