Ooma
درمان گرفتگی عضلات و علت آن

خلاصه ای از مقاله گرفتگی عضلات

 • اسپاسم می تواند قسمت های مختلفی از عضلات بدن را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به علائم مختلفی می شود.
 • اسپاسم عضلات اسکلتی شایع است و اغلب به علت خستگی بیش از حد، کم آبی و غیر طبیعی بودن الکترولیت است. اسپاسم ناگهان رخ می دهد، دردناک است، و معمولا کوتاه مدت است. گرفتگی عضلات (بخوانید: گرفتگی عضلات در بارداری) با کشش کشش عضلات برطرف می شود.
 • عضلات صاف که در داخل دیواره های اندام های توخالی (مانند کولون) وجود دارند می توانند منجر به اسپاسم شوند و باعث درد شدید شوند. اغلب این درد colicky است، به این معنی که می آید و می رود. مثالهایی شامل درد مرتبط با گرفتگی عضلات قاعدگی، اسهال، درد کیسه صفرا و
 • عبور سنگ کلیه (بخوانید: چگونگی دفع سنگ کلیه)

   

 • شکل خاصی از اسپاسم عضلانی، دیستونی است که در آن یک اختلال ممکن است با مواد شیمیایی که به انتقال سیگنال در مغز کمک می کند وجود داشته باشد. مثالهایی از تورتیکولیس و بلفارواسپاسم هستند. درمان ممکن است شامل داروهایی برای کمک به بازگرداندن سطوح عصبی به حالت عادی و تزریق بوتاکس (بخوانید: در چه مواردی تزریق بوتاکس ممنوع است) برای فلج شدن عضله آسیب دیده و رفع اسپاسم باشد.

حقایقی در خصوص گرفتگی عضلات

انواع مختلف عضله چیست؟

عضلات ساختارهای پیچیده ای هستند که باعث حرکت در بدن می شوند. سه نوع عضله در بدن وجود دارد:

 • عضله قلب برای پمپ خون (عضله قلب).
 • عضله اسکلتی که قسمت های خارجی بدن مانند دست و پا، گردن، پشت، تنه و صورت را حرکت می دهد.
 • عضله صاف که بخش هایی از ساختارهای توخالی درون بدن را حرکت می دهد. از جمله عضلاتی که مری و روده را می پوشاند وعضلاتی که رگ های بزرگ و عضلات رحم را پوشش می دهند.

انواع مختلف عضله

1- عضلات اسکلتی چیست؟

ماهیچه های اسکلتی به استخوان، به طور مستقیم یا به وسیله تاندون متصل می شوند. هنگامی که عضله منقبض میشود، بخش متصل به بدن حرکت می کند. این بلند شدن عضلات، حرکت پاها، و لبخند کمک می کند. اکثر این عضلات زیر کنترل ذهنی یا آگاهانه مغز هستند. این نوع عضله با رشته های عضلانی سیاه رنگ و حاوی مقادیر زیادی از میوگلوبین، پروتئینی که به اکسید و الیاف رنگی رنگ که دارای مقادیر کمتری از پروتئین هستند کمک می کند، حرکت می کنند. انقباض عضله اسکلتی نیاز به مراحل متعدد در فیبرها و سلولهای آن دارد. مواد مغذی مورد نیاز برای تولید انرژی، اکسیژن، الکترولیت ها و گلوکز توسط جریان خون تامین می شود.

2- عضله صاف چیست؟

عضلات صاف در دیواره های ساختار داخلی توخالی در بدن قرار می گیرند مانند شریان ها، روده ها، مثانه و عدسی چشم. آنها تمایل به ساختار دایره ای دارند و هنگامی که منقبض می شوند، ساختار توخالی فشرده می شود. این عضلات توسط بخش ناخودآگاهی عملکرد مغز ما با استفاده از سیستم عصبی اتونومیک کنترل می شوند. سیستم عصبی مستقل می تواند در پس زمینه اجرا شود و تنظیم فرآیندهای داخل بدن را بر عهده می گیرد. یک توازن بین سیستم سمپاتیک (اعصاب آدرنرژیک) که سرعت عمل و سیستم پاراسمپاتیک (اعصاب کولینرژیک) را افزایش می دهد وجود دارد.این نام ها بر اساس نوع شیمیایی است که برای انتقال سیگنال ها در انتهای عصب استفاده می شود. آدرنالین (اپی نفرین از سیستم عصبی سمپاتیک) به بدن اجازه می دهد به استرس پاسخ دهد. تصور کنید یک خرس را در جنگل می بینید؛ قلب شما سریعتر می زند، کف دست شما عرق می کند، چشمان شما گشاد می شود، موهای شما سیخ می شود، و روده های شما شروع به حرکت می کنند، زیرا سیستم عصبی شما فعال شده است. استیل کولین ماده شیمیایی است که ضد آدرنالین است و درگیر سیستم عصبی پاراسمپاتیک که به ما آرامش می بخشد، می باشد. عضله صاف همان مکانیزم انقباض اساسی را به عنوان عضله اسکلتی دارد، هرچند پروتئین های مختلف درگیر هستند.

عضلات صاف چیست؟

اسپاسم یا گرفتگی عضلانی چیست؟

اسپاسم عضلانی، یا انقباض عضلانی، انقباض اجتنابی یک عضله است. اسپاسم عضلانی به صورت ناگهانی رخ می دهد، معمولا به سرعت حل می شود و اغلب دردناک است. اسپاسم عضلانی از تکان خوردگی عضلات متفاوت است. کشش عضلانی، یا فشاری، یک حرکات غلط کنترل نشده است که بخش کوچکی از یک عضله بزرگتر است که در زیر پوست دیده می شود.

چه چیزی باعث اسپاسم یا گرفتگی عضلانی می شود؟

- علل مختلف اسپاسم عضلانی وجود دارد و هر کدام به عوامل مستعد کننده، بخشی از بدن و محیط زیست بستگی دارد. اسپاسم ممکن است زمانی رخ دهد که یک عضله بیش از حد استفاده شود، خسته باشد و یا زخمی شده باشد. اگر عضله تحت فشار باشد یا اگر در یک موقعیت طولانی مدت نگه داشته شده باشد اسپاسم رخ می دهد. در واقع، سلول عضلانی خالی از انرژی و مایع می شود و در نتیجه انقباض ایجاد می شود. این اسپاسم ممکن است شامل یک عضله، کل عضله یا حتی عضلات مجاور باشد.

علت اول گرفتگی عضلات:

- اسپاسم ناشی از استفاده بیش از حد عضلات اسکلتی در هنگام تمرین شدید در محیط گرم اتفاق می افتد. این مسئله در کارگران ساختمانی یا سایر کارکنانی که در محیط گرم کار می کنند نیز اتفاق می افتد. هنگامی که این اتفاق در معرض گرما اتفاق می افتد، شرایط گرفتگی گرمایی می باشد.

- این اتفاق در هنگام انجام فعالیت های معمول روزمره مانند پارو کردن برف، جارو کردن یا چمن زنی نیز اتفاق می افتد و اسپاسم عضلانی گردن، شانه و پشت دیده می شود.

دلایل اسپاسم

علت دوم گرفتگی عضلات

- ورزش های ناآشنا می تواند باعث گرفتگی عضلانی شود. گرفتگی عضلات شکم زمانی اتفاق می افتد که فرد شروع به تمرینات شکمی به صورت مداوم و سریع می کند. گرفتگی نوک انگشتان دست و انگشتان به طور مشابه به علت استفاده طولانی مدت از عضلات کوچک در دست و گرفتگی عضلات است. به طور معمول می توان با کشیدن انگشتان از خواب رفتن آن ها جلوگیری کرد.

- تصور می شود کم آبی و کمبود الکترولیت ها منجر به گرفتگی عضلانی و اسپاسم می شود. سلول های عضله نیاز به آب، گلوکز، سدیم، پتاسیم، کلسیم و منیزیم کافی دارند تا به پروتئین درون آنها اجازه انقباض سازمان یافته بدهند. تامین غیرطبیعی این عناصر می تواند موجب تحریک پذیری عضلات و ایجاد اسپاسم شود.

- آترواسکلروز یا باریک شدن شریان ها (بیماری شریان ثانوی) همچنین ممکن است منجر به اسپاسم عضلانی و گرفتگی های عضلانی شود؛ زیرا خون رسانی به خوبی انجام نشده و مواد مغذی ناکافی به عضله تحویل داده می شود. بیماری شریانی ثانوی می تواند جریان خون را به پاها کاهش دهد و باعث درد در فعالیت های پا شود. همچنین ممکن است باعث گرفتگی عضلانی شود.

- اسپاسم پا در اغلب موارد در ارتباط با ورزش مشاهده می شود، اما ممکن است در طول شب که نیز دیده شود. گرفتگی عضلات پا و سندرم پاهای بیقراری نوعی اختلالات خواب در نظر گرفته می شود. شیوع آنها با افزایش سن افزایش می یابد و اغلب علت دقیقی برای آن ها وجود ندارد.

- گرفتگی مزمن گردن و درد پشت می تواند منجر به اسپاسم عضلات شود. گروه های عضلانی بزرگ از جمله گردن، دیواره قفسه سینه، پشت، بازوها، و پاها می باشند. گرفتگی در این عضلات می تواند منجر به آسیب شود و یا در طول زمان باعث تغییرات آرتروز در ستون فقرات می شود. چاقی می تواند باعث ایجاد استرس و فشار عضلات پایه تنه شود که موجب گرفتگی عضلات گردن و بالا و پایین گردن می شود. بیماری های سیستمیک مانند دیابت، کم خونی (کمبود گلبول قرمز کم)، بیماری کلیوی، تیروئید و سایر مسائل هورمونی همچنین علل بالقوه گرفتگی عضلانی هستند. بیماری های سیستم عصبی، مانند کم خونی آمیوتروپیک، مولتیپل اسکلروز یا آسیب نخاعی، می تواند با اسپاسم عضلانی همراه باشد.

- عضله صاف نیز می تواند منجر به اسپاسم شود. هنگامی که یک ساختار توخالی پر از هوا یا مایع می شود و در اثر اسپاسم عضله فشرده می شود، ممکن است درد قابل ملاحظه ای رخ دهد، زیرا سیال یا هوا نمی تواند فشرده شود. به عنوان مثال، عضله صاف در دیواره روده می تواند دچار اسپاسم شود، و موجی از درد را به نام کولیک ایجاد کند. درد كولیكی كه می آید و می رود ممكن است در داخل مجرای صفرا نیز اتفاق بیفتد و پس از خوردن غذا افزایش می یابد.

 • هنگامی که سنگهای کلیه سعی می کنند از طریق دستگاه ادراری عبور کنند، ماهیچه های صاف که در دیواره مثانه (که کلیه را به مثانه متصل می کنند) قرار دارند ممکن است به صورت ریتمیک اسپاسم ایجاد کنند و موجب درد شدید شوند. اغلب این نوع درد همراه با تهوع و استفراغ می باشد و به نام کولیک کلیوی نامیده می شود.
 • عضلات اطراف مری نیز می توانند به علت ریفلاکس اسید (بخوانید: ریفلاکس معده و 10 درمان خانگی سریع) دچار گرفتگی شوند، که این مسئله منجر به GERD  (بیماری ریفلاکس معده) می شود.
 • اسهال می تواند با درد کولیک مرتبط باشد، هنگامی که عضلات داخل دیواره روده بزرگ قبل از حرکت روده آبدار دچار اسپاسم و گرفتگی می شود.
 • هنگامي که ديواره رحم به شدت در معرض انقباض قرار مي گيرد، گرفتگي قاعدگي اتفاق مي افتد.

عروق کرونر که خون را به عضله قلب می رساند نیز دارای عضلات صاف در دیواره های خود هستند و دچار اسپاسم می شوند. این گرفتگی ممکن است موجب درد قفسه سینه شود. این درد از درد بیماری عروق کرونر (که در آن پلاک انسداد یافته و تنگ شده است) قابل تشخیص نیست. اسپاسم عروق کرونر در افراد سیگاری یا افرادی که سطح خون کلسترول بالا دارند، رخ می دهد. اسپاسم یا گرفتگی عروق کرونر ممکن است ناشی از استرس، مصرف بیش از حد الکل، سوء مصرف مواد مخدر (به ویژه کوکائین) و یا داروهایی باشد که می تواند عروق خونی را مختل یا باریک کند. اسپاسم عروق کرونر نیز به عنوان آنژین پریزمنت شناخته شده است.

علت سوم گرفتگی عضلات:

- دیستونیاس اختلالات حرکتی است که در آن گروهی از عضلات به شدت منقبض می شوند و باعث پیچش می شوند. حرکات تکراری کنترل نشده و ناتوانی در حفظ حالت طبیعی ممکن است ناشی از این نوع اسپاسم عضلانی و گرفتگی باشد. علائم ممکن است در ابتدا بسیار خفیف باشند، اما به تدریج پیشرفت می کنند تا بیشتر و مهاجم تر شوند. گاهی اوقات پیشرفتی در علائم وجود ندارد. نمونه هایی از این نوع اسپاسم عضلانی عبارتند از تورتیکولیس (که در آن اسپاسم عضلات گردن و سر به سمت یک طرف است)، بلوفاسپاسم (جایی که چشمک زدن کنترل نشده است) و دیستونی گلودردی که بر عضلات کنترل کننده گفتار تاثیر می گذارد.

- دیستونیاس ممکن است ناشی از مواد شیمیایی عصبی انتقال دهنده در ناحیه مغز به نام گانگلیس پایه باشد. این مواد شیمیایی (سروتونین، دوپامین، استیل کولین و(GABA  برای فرستادن پیامهای مناسب بین سلولهای مغز که باعث انقباض عضله می شوند، مورد نیاز است. علائم دیستونی ممکن است به عنوان یک عارضه سکته مغزی رخ دهد.

دلایل اسپاسم

علت چهارم گرفتگی عضلات:

با افزایش آب از دست رفته، علائم بیشتری آشکار می شوند. در زیر علائم و نشانه های کم آبی وجود دارد:

 • خشکی دهان
 • جلوگیری از ایجاد اشک
 • توقف عرق
 • گرفتگی عضلات
 • تهوع و استفراغ

عوامل خطر برای گرفتگی عضلانی چیست؟

اکثر افراد در زندگی در معرض خطر اسپاسم عضلانی قرار می گیرند؛ از سنین کودکی تا پیری. خطرات بسته به سابقه پزشکی شخصی، شغل و میزان فعالیت بدنی متفاوت است. مثالها عبارتند از:

 • کارگران ساختمانی و کارخانه ای که در محیط های گرم کار می کنند در معرض خطر کم آبی بدن و سرفه های گرما هستند. این وضعیت مشابه در ورزشکاران نیز رخ میدهد.
 • بيماران مبتلا به بيماري عروق ثانوی ممکن است به گرفتگی عضلانی گرفتار شوند. عوامل خطرساز همانند سکته مغزی و حمله قلبی است: فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت و سیگار کشیدن.
 • بیماران مبتلا به اختلالات نورولوژیک در معرض خطر اسپاسم عضلانی قرار دارند.

علائم و نشانه های اسپاسم یا گرفتگی عضلانی چیست؟

علائم و نشانه های اسپاسم عضلانی بستگی به عضله درگیر و شرایط ناشی از اسپاسم دارد:

- اسپاسم عضلانی اسکلتی معمولا شامل عضلاتی است که از آنها بیش از حد کار کشیده می شود. شروع درد شدید عضلانی به صورت انقباض می باشد. اغلب اسپاسم پس از چند ثانیه خود به خودی حل میشود، اما ممکن است چندین دقیقه یا بیشتر طول بکشد. معمولا افرادی که تحت تاثیر گرفتگی عضلات قرار می گیرند نیاز به کشیدن عضلات درگیر را دارند. این کار باعث کاهش گرفتگی می شود. با گرفتگی گرمایی، اسپاسم عضلانی ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت پس از فعالیت طول بکشد.

- فیشیکولاسيون عضلانی یا انقباض ناگهانی ممکن است فقط چند ثانیه طول بکشد یا ممکن است یک رویداد مکرر باشد. معمولا، این فقط یک انقباض تکراری مکرر است که در آن چند عضله از یک عضله بزرگتر درگیر هستند. فیشیکولاسیون اغلب می آید و می رود و ممکن است مربوط به استرس یا اضطراب باشد. مصرف مواد محرک مانند کافئین نیز باعث این گرفتگی میشود. محرکهای پوسیدو افدرین یا فنیل افرین موجود در داروهای ضد سرماخوردگی نیز ممکن است باعث ایجاد این درد شوند. داروهایی مانند آلبوترول (Ventolin، Proventil، AccuNeb، VoSpire، ProAir) که برای درمان آسم و داروهای مورد استفاده برای بیماری کمبود توجه نیز ممکن است با انقباض ناگهانی همراه باشد. این انقباض ها بی ضرر هستند و به عنوان فیشیکولاسيون خوش خیم نامیده می شوند.

- با این حال، کشش عضلانی نیز ممکن است با اختلالات عصبی مانند دیستروفی عضلانی، اسکلروز جانبی آمیوتروفی و مایوپاتی (بیماری عضلانی اولیه) همراه باشد. با این بیماری ها، علائمی شامل ضعف، گرفتگی عضله با کاهش اندازه عضلات و تغییر در احساس دیده می شود. اسپاسم عضلانی صاف باعث درد کولیک می شود. علائم بستگی به عضو درگیر دارد.

علائم و نشانه های اسپاسم

اسپاسم عضلانی چگونه تشخیص داده می شود؟

اکثر افراد به علت فعالیت بیش ازحد، به ویژه در محیط گرم، دچار اسپاسم عضلانی اسکلتی می شوند و قادر هستند این اسپاسم را تشخیص دهند. با این حال، اگر اسپاسمها شدید باشند، مدت زمان زیادی طول بکشد، یا تکرار شوند، منطقی است که به پزشک مراجعه کنید. تشخیص معمولا با بررسی سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی آغاز می شود. بهتر است شرایط اسپاسم عضله را بدانید:

 • چه زمانی شروع شده است؟ چقدر طول می کشد؟ چقدر اتفاق می افتد؟ آیا ریتمیک است یا به صورت تصادفی می باشد؟ آیا همیشه یک گروه عضلانی درگیر اسپاسم می شود؟
 • سایر اطلاعات مفید شامل درک سلامت عمومی بیمار و داروهایی که اخیرا مصرف شده است، از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه، مکمل های غذایی و داروهای گیاهی می باشد.
 • سابقه پزشکی گذشته ممکن است به دلیل گرفتگی عضلانی باشد. این ممکن است شامل سابقه دیابت، کم کاری تیروئید، بیماری کلیوی و آسیب نخاعی باشد.
 • سابقه کار یا ورزش ممکن است اهمیت داشته باشد.
 •  محیط زیست همچنین اطلاعات مهمی درمورد قرار گرفتن در معرض گرما و علائم و نشانه های کم آبی بدن است.

گاهی اوقات معاینه فیزیکی ممکن است طبیعی باشد زیرا اسپاسم عضله در طول بازدید ممکن است اتفاق نیفتد. با این حال، معاینه فیزیکی ممکن است در تشخیص مسائل بهداشتی پایه مفید باشد که ممکن است در تشخیص مفید باشد. به عنوان مثال، اگر بیمار از گرفتگی عضلات پا شکایت داشته باشد، ممکن است معاینه شامل پالادی یا احساس پالس در پا باشد. آترواسکلروز یا سخت شدن سرخرگ ها ممکن است با کاهش ضربان قلب در اندام تحتانی همراه باشد.
برای کسانی که درد ناشی از اسپاسم عضله صاف دارند، درد ممکن است به قدری شدید باشد که نیاز به بخش اورژانس داشته باشد. سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی به یافتن منبع درد، کمک می کند. درد سنگ کلیه (کولیک کلیوی) و درد کیسه صفرا بعضی اوقات به داروهای ضد التهابی یا مواد مخدر نیاز دارند. آنها اغلب با تهوع و استفراغ همراه هستند و این علائم همچنین ممکن است نیاز به درمان داشته باشند. برخی از بیماران مبتلا به بیماری روده تحریک پذیر ممکن است با اسپاسم روده معیوب، درد شکم و یبوست یا اسهال مواجه شوند.

- برای بیماران مبتلا به اسپاسم عضلانی مکرر که علت آن به راحتی با سابقه و معاینه فیزیکی تشخیص داده نمی شود، ممکن است تست برای تعیین علت احتمالی ضروری باشد. آزمایشات خون ممکن است بر اساس بیماری مشخص شود. آزمایش خون ممکن است شامل شمارش کامل خون(CBC)  برای تعیین کم خونی، الکترولیت ها (به ویژه سدیم، پتاسیم، کلسیم و منیزیم)، گلوکز و کراتینین (برای بررسی عملکرد کلیه) باشد. تست های عملکرد تیروئید نیز ممکن است در نظر گرفته شود.

- اگر اسپاسم عضلانی طولانی و مداوم باشد، ممكن است نگرانی وجود داشته باشد كه اختلالات عضلانی و آسیب رخ دهد. آزمون کراتین فسفوکیناز (CPK) برای تشخیص این مورد می تواند مورد استفاده قرار گیرد. این یک آنزیم است که از طریق بافت عضله تحریک شده یا آسیب دیده به جریان خون وارد می شود. رابدومیولیز می تواند منجر به نارسایی کلیه شود.

- اگر نگرانی وجود داشته باشد که اسپاسم به علت اختلال عصبی یا عضلانی است، ممکن است الکترومیوگرافی  (EMG) برای تعیین اینکه آیا اختلال عضله، اعصاب و یا هر دو وجود دارد انجام می شود.

- اگر نگرانی در مورد پتانسیل بیماری عروق ثانوی وجود داشته باشد، آزمون جریان خون به پاها ممکن است انجام شود، از جمله شاخص مچ پا (ABI) که فشار خون را در بازوها و پاها و اولتراسوند و آنژیوگرافی مقایسه می کند (اغلب با استفاده از CT یا MRI) به طور مستقیم رگ های خونی را ارزیابی می کند.

اسپاسم یا گرفتگی عضلانی چگونه درمان می شود؟

- پیشگیری مهم ترین قسمت اسپاسم عضلانی اسکلتی است. از آنجایی که اسپاسم اغلب با اختلالات کمبود آب و الکترولیت همراه است، باید بدن را هیدراته نگه دارید. اگر از دست دادن مایعات ناشی از بیماری با استفراغ و اسهال باشد، کنترل علائم به از دست رفتن مایعات و جلوگیری از اسپاسم کمک می کند. به طور مشابه، برای کسانی که در محیط گرم کار می کنند یا ورزش می کنند، نوشیدن مایعات برای هیدراته بسیار مهم است. اغلب قبل از فعالیت در محیط گرم، نوشیدن مایعات مفید است.

- عضلات نیز باید برای فعالیت هایی که انتظار می رود انجام شوند، آماده شوند. همانطور که ورزشکاران قبل از ورزش بدن را گرم می کنند و حرکات کششی انجام میدهند، غیر ورزشکاران نیز قبل از کار سنگین باید گرم شوند.
اگر عضله اسکلتی دچار اسپاسم شود، درمان اولیه این است که به آرامی عضله کشیده شود تا اسپاسم برطرف شود. برای مثال، کمک اولیه برای اسپاسم همسترینگ (که در آن عضلات پشت ران آسیب دیده است) شامل صاف کردن مفصل زانو و خم شدن مفصل ران می باشد، که در این حالت ماهیچه ها کشیده شده و به رفع اسپاسم کمک میکند.

- درمان بیشتر به علت اسپاسم عضله بستگی دارد. برای عضلات آسیب دیده، ممکن است داروهایی برای تسکین درد کوتاه مدت، از جمله ضد التهابات (ایبوپروفن)، مواد مخدر و آرامبخشهای عضلانی مورد نیاز باشد. درمان اسپاسم عضلانی صاف، مانند اسپاسم روده، بستگی به تشخیص و درمان علت اصلی دارد.

- کنترل و درمان گرفتگی عضلات ساق پا دشوار است. از لحاظ تاریخی، کوینین برای کمک به اسپاسم عضلانی تجویز شده است، اما این دارو می تواند عوارض جانبی مانند مشکلات غیرطبیعی خونریزی داشته باشد. سایر داروها، از جمله ویتامین های B، گاباپنتین و دیلیتازیم، ممکن است مفید باشد.

بسیاری از درمان های ممکن برای دیستونی ها در دسترس هستند. تصمیم برای استفاده از دارو بستگی به وضعیت فردی دارد. ممکن است آزمون و خطا برای پیدا کردن داروی مناسب در دوز مناسب برای کنترل علائم انجام شود.

 • داروهای ضد پارکینسونی، مانند هیدروکلراید Trihexyphenidyl (Arthane) و Benztropine mesylate (Cogentin)، سطوح استیل کولین را کاهش می دهند.
 • شل کننده های عضلانی مانند دیازپام (والیم) و باکوفن (لیورسال) بر گیرنده های GABA تاثیر می گذارند.
 • لوودوپا(Sinemet)  و رزرپین (هارمونیل) بر میزان دوپامین تاثیر می گذارد.
 • کاربامازپین (Tegretol)، داروی کنترل تشنج، ممکن است در برخی از بیماران مفید باشد.
 • توکسین بوتولینوم نوع A  (بوتاکس) ممکن است به یک عضله خاص تزریق شود تا آن را فلج کند و اسپاسم عضلانی دیستونی را از جمله بلفارواسپاسم برطرف کند.

چه نوع متخصصینی به معالجه اسپاسم عضلانی می پردازند؟

- پزشکان بیماران با اسپاسم عضلانی را درمان می کند. اغلب اسپاسم نشانه های طولانی مدت دارند و به مراقبت اورژانسی یا فوری نیاز دارند. با این حال، بعضی از شرایط نیاز به مداخله تهاجمی بیشتری دارد. اغلب پزشک بیماری های مرتبط با اسپاسم عضلانی صاف، از جمله درد شکمی یا قفسه سینه، کولیک کلیه یا کیسه صفرا، سندرم روده تحریک پذیر، یا اسپاسم مری  را مشاهده میکند. اسپاسم عضلانی اسکلتی ممکن است توسط پزشکان اورژانس مورد ارزیابی قرار گیرد.

- شرایط مختلف ممکن است نیاز به خدمات متخصصان خاص داشته باشد. به عنوان مثال، بیماران مبتلا به گرفتگی عضلات پا ممکن است اختلال خواب داشته باشند و ممکن است نیاز به مراقبت توسط یک متخصص خواب داشته باشند. متخصصان اعصاب از بیماران مبتلا به اختلالات حرکتی مراقبت می کنند. غدد درون ریز به کنترل دیابت کمک میکند. جراحان عروقی ممکن است برای بحث در مورد گزینه های درمان برای بیماران مبتلا به بیماری عروقی ثانوی مورد نیاز باشند.

پیش بینی اسپاسم یا گرفتگی عضلانی:

اکثر افراد اسپاسم عضلانی نادر را تجربه می کنند و با پیشگیری از آن جلوگیری می کنند (جلوگیری از کم آبی بدن و بیش از حد کار نکشیدن از بدن). با این حال، کسانی که یک بیماری اولیه دارند که باعث شروع اسپاسم عضلانی می شود، اغلب نیاز به درمان مشکل اصلی برای کمک به کنترل اسپاسم عضلات دارند. این مخصوصا برای کسانی که بیماری شریان ثانوی یا اختلالات حرکتی دارند، صادق است.

اسپاسم یا گرفتگی عضله چه مدت طول می کشد؟

اسپاسم عضلات اسکلتی تنها چند ثانیه طول می کشد و بیمار احساس نیاز به کشیدن عضلات برای رفع اسپاسم می کند. گرفتگی عضلانی صاف ممکن است برای یک دوره طولانی مدت طول بکشد تا مشکل اساسی که باعث بروز اسپاسم شود، بروز کند. کولیک کلیوی می تواند برای ساعت ها ادامه داشته باشد، همچنین ممکن است درد کولیک با اسهال یا گرفتگی های قاعدگی همراه باشد. کشش عضلانی یک مشکل مهم است زیرا ممکن است مدت طولانی طول بکشد و داروها برای کنترل یا رفع اسپاسم و درد مرتبط با آن نیاز باشند.

گرفتگی عضله

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.medicinenet.com

امتیاز مطلب: 87% 87


 • profilegandom gandom1397/05/23

  کسی این جا به درمان بدون جراحی اعتقادی داره؟

  • profilerozita jamali1397/05/23

   عزیزم من خالم کمر درد خیلی شدید داشت بردیمش کلینیک درد پردیس با روشای جدید طب سوزنی رفع شد کمر دردش