Ooma
چگونگی تشخیص خونریزی لانه گزینی

خونریزی لانه گزینی یکی از علائم اولیه بارداری در یک سوم خانم های باردار است. در ابتدای فرایند بارداری تخمک بارور از طریق لوله های فالوپ داخل رحم می شود تا در پوشش داخلی رحم کاشته شده و رشد جنین آغاز شود که به این مرحله لانه گزینی گفته می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد بافتی که اطراف تخمک وجود دارد باعث آسیب رساندن به رگ های خونی مادر در داخل رحم و خونریزی از دهانه رحم و واژن می شود. آموختن علائم خونریزی لانه گزینی به شما مامان های اومایی عزیز کمک می کند تا زودتر زمان شروع بارداری را تشخیص دهید. پس برای شناخت این علائم با ما همراه باشید.

در این مقاله می خوانیم:

لانه گزینی چیست؟

هنگامی که تخمک بارور می شود، از طریق لوله فالوپی خود را به رحم می رساند و داخل رحم کاشته می شود. این مرحله معمولا حدود هفت روز طول می کشد. قاعده کلی این است که تخمک گذاری حدود دو هفته پس از اولین روز از آخرین پریودی رخ می دهد و باروری در صورت نزدیکی به موقع حدود 24-36 ساعت پس از تخمک گذاری رخ می دهد.

اسپرم ها تا پنج روز می توانند زنده بمانند، بنابراین ممکن است روز مقاربت با روز باروری یکسان نباشد. اسپرم به راحتی می تواند به مدت پنج روز بصورت فعال در لوله فالوپ باقی بماند و خود را به تخمک برساند. اما تخمک قابل باروری و آزاد شده از تخمدان نهایتا 24 ساعت زنده می ماند. بنابراین اسپرم ها 24 ساعت زمان دارند تا خودشان را به تخمک فعال برسانند و لقاح را انجام دهند. در غیر این صورت برای باردار شدن باید تا سیکل بعدی منتظر بمانید.

از آن جایی که بدن خانم ها کاملا متفاوت است و نمی توان به طور دقیق زمان تخمک گذاری و انجام لقاح را تشخیص داد اولین روز آخرین پریودی قبل از بارداری را به عنوان شروع بارداری در نظر می گیرند.

به عنوان نمونه ای برای آشنایی بیشتر شما نمودار زیر نشان می دهد که در طول یک سیکل برای بارداری در یک فرد با یک دوره 28 روزه چه اتفاقاتی می افتد؟

  • روز اول بارداری = روز اول پریودی شما
  • روز 7 - 15 = مقاربت
  • روز 14 = تخمک گذاری
  • روز 14-15 = بارور شدن
  • روز 21 = لانه گزینی (با خونریزی احتمالی)
  • روز 28 = از دست دادن پریودی به خاطر حاملگی مثبت و 4 هفته حاملگی

علائم و نشانه های خونریزی لانه گزینی چیست؟

علائم خونریزی لانه گزینی می تواند در خانم ها متفاوت باشد اما به طور کلی عبارت است از:

  •   ترشحات صورتی روشن یا قهوه ای 
  •  گرفتگی شکم یا ضعف معده
  • نوسانات خلقی
  •  سردرد

تشخیص علائم خونریزی لانه گزینی 

چند مورد در تشخیص علائم خونریزی لانه گزینی مهم است:

زمان لانه گزینی

این نوع خونریزی در بارداری معمولا بین 6 تا 12 روز بعد از نزدیکی جنسی و انجام لقاح اتفاق می افتد. زمان نزدیکی جنسی خود را به یاد آورید. اگر بیش از یک ماه یا دو ماه گذشته است، بنابراین احتمال خونریزی لانه گزینی بسیار کم است.

از آنجایی که خونریزی لانه گزینی معمولا با خونریزی پریودی اشتباه گرفته می شود، برخی خانم ها هنگامی که متوجه بارداری می شوند بسیار شگفت زده خواهند شد. هنگامی که پزشک متوجه بارداری شود، با استفاده از آزمایشات مختلف سن جنین را تشخیص می دهد. 

بررسی رنگ و مقدار خونریزی 

این روش به تشخیص خونریزی ناشی از لانه گزینی یا پریودی کمک می کند. خونریزی لانه گزینی خفیف تر و مقدار آن کمتر است. گاهی حتی به صورت لکه بینی است.

رنگ خونریزی لانه گزینی به صورت ترشحات صورتی یا قهوه ای روشن است. در صورت قهوه ای بودن این خون معمولا تیره تر از خون پریودی است زیرا زمان بیشتری طول کشیده است تا از رحم به واژن برسد.

مقدار خونریزی لانه گزینی بسیار کمتر از خون پریودی و بصورت لکه بینی است و معمولا دو روز بیشتر طول نمی کشد. در برخی خانم ها به صورت خونریزی پریودی سبک دیده می شود و باعث گیج شدن خانم می شود. در بیشتر خانم ها، خونریزی پریودی به رنگ قرمز است و پس از روز اول یا دوم شدیدتر می شود بنابراین در این صورت مطمئن می شویم که بارداری اتفاق نیفتاده است.

وجود انقباض و گرفتگی عضله

خونریزی لانه گزینی معمولا با درد و گرفتگی عضله همراه است زیرا لقاح انجام شده و رحم در حال تغییر می باشد. اما گرفتگی ناشی از خونریزی لانه گزینی از گرفتگی ناشی از پریودی خفیف تر است. البته بین 30 الی 35 % خانم ها این درد خفیف را متوجه می شوند. 

اگر گرفتگی عضلات شکم افزایش یافت می تواند نشانه پریودی یا وجود مشکل در بارداری باشد. در برخی موارد، درد به دلیل بیماری هایی مانند عفونت مثانه در زنان می باشد. 

هر دردی که نشانه پریودی نباشد و پس از دو روز به خودی خود آرام نشود باید به پزشک اطلاع داده شود. همچنین اگر علائم همراه با تب، خونریزی شدید و لرز باشد نیز باید به پزشک اطلاع داده شود. ممکن است به موارد دیگری غیر از قاعدگی یا بارداری مبتلا شده باشید که نیاز به درمان داشته باشد. 

مقاله پیشنهادی اوما: درد لانه گزینی چند روز است؟

علائم دیگر خونریزی لانه گزینی

علائم دیگر خونریزی لانه گزینی همان علائم اولیه بارداری است که شامل موارد زیر می شوند:

حالت تهوع

بیشتر خانم های باردار در ابتدای بارداری حالت تهوع دارند. این احساس همراه با بیزاری از برخی بوها مانند بوی قهوه می باشد. همچنین استفراغ نیز نشانه بارداری است. دلیل آن نیز افزایش هورمون های بارداری در بدن است.

بررسی درد در سینه

درد و سوزش سینه نیز از علائم بارداری می باشند. در طول بارداری، سینه ها بزرگ می شوند و نوک سینه تیره تر می شود و رشد می کنند. اما درد سینه از علائم پریودی نیز می باشد.

خستگی

خستگی یکی از علائم در سه ماهه اول بارداری است. اگر به شکل عجیبی احساس خستگی می کنید و استراحت نیز خیلی به شما کمک نمی کند نشانه بارداری است.

 

علائم خونریزی لانه گزینی

تغییر عادات ادرار

اگر بیش از پیش ادرار می کنید و ناگهان دچار یبوست می شوید باردار هستید. راهکارهای رفع یبوست در بارداری در مقاله ای دیگر ذکر شده است.

تغییر حالت روحی

بارداری با تغییر هورمون ها همراه است که باعث تغییر اساسی در حالت روحی شما می شود. شما یک لحظه شاد هستید و لحظه بعد ناراحت هستید. البته تغییرات حالت روحی از علائم پریودی نیز می باشد.

احساس سرگیجه

اگر ناگهان و بدون هیچ دلیلی دچار چند که هنوز بیشتر از دو الی سه روز تا پریودی مانده است سرگیجه دارید یا بی هوش شدید به احتمال زیاد باردار هستید.

به پزشک مراجعه کنید

ممکن است تمام علائم گفته شده را تجربه کنید اما باردار نباشید. بهترین راه برای تعیین دلیل خونریزی مراجعه به پزشک می باشد. همچنین می توانید در منزل تست بارداری انجام دهید اما با مراجعه به پزشک نتایج دقیق تری کسب می کنید.

تفاوت بین خونریزی لانه گزینی و پریودی چیست؟

چندین تفاوت کلیدی بین خونریزی های لانه گزینی و قاعدگی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا درک کنید که آیا باردار شده اید یا خیر؟ این تفاوت ها به شکل زیر است:

1-  رنگ:

در خونریزی لانه گزینی، ترشحات یا لکه بینی معمولا صورتی یا قهوه ای تیره است، در حالی که در پریودی خون متمایل به رنگ روشن و قرمز است.

2-  مدت زمان:

به دلیل اینکه خونریزی لکه بینی فقط زمانی اتفاق می افتد که تخمک به رحم رسیده است، ممکن است به مدت چند ساعت یا 1-2 روز طول بکشد. این خونریزی خفیف است و احتمالا بعد از دو روز متوقف خواهد شد و معمولا لخته وجود ندارد. اما اگر خونریزی سنگین تر شود، جریان ثابتی داشته باشد و 4-7 روز طول بکشد، پریودی است.

3-  زمانبندی:

خونریزی لانه گزینی معمولا حدود 10 روز پس از تخمک گذاری اتفاق می افتد، در حالی که معمولا قاعدگی پس از 14 روز رخ می دهد. بنابراین لکه بینی صورتی در روزهای 22 تا 25 بیشتر مربوط به خونریزی لانه گزینی است نه علائم اولیه قاعدگی.

4-  گرفتگی:

زمانی که تخمک خود را به رحم متصل می کند، ممکن است گرفتگی سبکی داشته باشید، اما بسیار ضعیف است و قدرتش افزایش نمی یابد. اما گرفتگی های ناشی از قاعدگی معمولا شدیدتر و قوی تر هستند.

سخن آخر

با اینکه خونریزی لانه گزینی از علائم اولیه بارداری است و زودتر از تست بارداری می تواند خبر خوش حاملگی را به شما بدهد اما به هر حال تشخیص آن نسبت به لکه بینی پریودی کمی سخت است و مستلزم توجه زیاد شما به شرایط جسمانیتان در سیکل های قاعدگی گذشته است و در نهایت نیز تنها می توان بصورت یک احتمال روی آن حساب باز کرد و نهایتا باید تست بارداری و بعد از آن آزمایش خون، بارداری شما را تایید کند. 

 Erik Kramer, DO, MPH. How to Recognize Implantation Bleeding. June 14, 2019 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 92% 92