Ooma
درد لانه گزینی چند روز است؟

فرایند باردار شدن فرایند پیچیده ای است که بصورت مرحله به مرحله انجام می شود و به همین دلیل زمان بر است. یکی از مهم ترین مراحلی که باید برای شروع بارداری طبیعی انجام شود لانه گزینی است. شرایط و علائم بارداری برای خانم های مختلف کاملا متفاوت است. در برخی خانم ها در زمان لانه گزینی درد کمی مانند گرفتگی پریودی معمولا در یک سمت پهلو ایجاد می شود و برخی خانم ها نیز با اینکه باردار شده اند این درد را حس نخواهند کرد.

لانه گزینی در واقع درست زمانی است که رشد جنین آغاز می شود. گاهی اوقات نیز در کنار درد خونریزی لانه گزینی  را نیز تجربه خواهید کرد. در این مقاله می خواهیم برای شما مامان اومایی عزیز توضیح دهیم درد لانه گزینی چند روز طول می کشد و به چه صورت است؟ با ما همراه باشید.

درد و گرفتگی لانه گزینی چگونه است و چند روز طول می کشد؟

درد و گرفتگی لانه گزینی به طور کلی حداقل 1 روز و حداکثر 3 روز به طول می انجامد. گرفتگی لانه گزینی یکی از آن گرفتگی های شدید نیست که شما را از امور عادی زندگی دور می سازد و در اکثر مواقع احساس گرفتگی ملایمی است که در قسمت پایین شکم دارید و حتی ممکن است خیلی کمتر از گرفتگی های پریودی باشد. البته ممکن است این گرفتگی های عضلانی را در قسمت های دیگر بدن تان نیز احساس کنید، اما اکثر زنان آن را در ناحیه شکم خود و بخصوص در یک طرف بسته به تخمدانی که تخمک قابل باروری را آزاد کرده است تجربه می کنند.

سایر احساساتی که همراه با گرفتگی لانه گزینی هستند شامل سوزن سوزن شدن و درد پشت است که بسیار شبیه به دردهای قبل از قاعدگی است و تشخیص تفاوت آن با درد های قاعدگی دشوار است. در برخی از زنان باردار نیز گرفتگی لانه گزینی به هیچ وجه احساس نمی شود و حتی متوجه نمی شوند که این اتفاق برای آنها افتاده است. این علامت معمولا در بین 30 الی 35% زنان باردار اتفاق می افتد. اگر احساس سوزش ناگهانی شدید بین دوره های قاعدگی خود دارید، احتمالا چیزی اشتباه است و باید در اسرع وقت به پزشک اطلاع دهید تا علت آن بررسی شود (لقاح چگونه صورت میگیرد؟).

آیا گرفتگی لانه گزینی میتواند دردناک باشد؟

همانطور که جنین در دیواره رحم کاشته می شود، بسیاری از زنان درد لانه گزینی یا گرفتگی عضلانی را تجربه می کنند. اما دردی که تجربه می کنید هرگز نباید شدید باشد. اگر تب، لرز و یا خونریزی سنگین واژینال داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید تا خطری شما را تهدید نکند. 

آیا در هنگام تجربه درد و گرفتگی لانه گزینی باید کاری انجام دهم؟

اگر احساس گرفتگی به اندازه ای خفیف است که می توانید وظایف روزانه خود را انجام دهید، احتمالا آن را به راحتی می توانید آن را از سر بگذرانید. اما اگر درد به قدری ناراحت کننده است که قابل تحمل نیست، باید به پزشک اطلاع دهید زیرا احتمال دارد در معرض بیماری های دیگری قرار گرفته باشید. در صورت شدید بودن درد لانه گزینی و حتی دردهای قبل از قاعدگی برای کاهش درد می توانید به توصیه های زیر عمل کنید:

1-  کاهش استرس

باید هر چیزی که باعث استرس می شود را برطرف کنید. استرس درد گرفتگی لانه گزینی را تشدید می کند. بنابراین، هر کاری انجام دهید تا آرام شوید. بعضی افراد با خوابیدن یا مرخصی گرفتن از محل کار استراحت می کنند، برخی با گوش دادن به یک موسیقی ملایم یا تمرینات مدیتیشن آرام می شوند. پس هر کاری که باعث آرامشتان می شود را انجام دهید.

2- ماساژ

می توانید از روش های ماساژ قبل از زایمان برای کاهش دردها استفاده کنید. 

 

درد و گرفتگی لانه گزینی چگونه است؟

3- هیدراتاسیون

در طول روز به طور مرتب آب بخورید تا بدنتان کم آب نشود زیرا یکی از علت های درد می تواند کم آبی بدن باشد. هر چقدر بدن خشک تر باشد، احتمال انواع اسپاسم و درد عضلانی بیشتر خواهد بود. 

4- گرم نگه داشتن بدن

هنگامی که گرفتگی را تجربه می کنید، گرما بهترین دوست شماست. دماهای بالا باعث کاهش گرفتگی عضلات می شود و در نتیجه درد و ناراحتی را تسکین می دهد. سعی کنید حمام گرم بگیرید و یا از کمپرس داغ در ناحیه مورد نظر استفاده کنید و ببینید آیا کمک می کند یا خیر؟

درد لانه گزینی در مقابل درد و گرفتگی قاعدگی

یکی از چیزهایی که باید مراقب باشید، این است که گرفتگی عضلانی را با گرفتگی قاعدگی اشتباه نگیرید. بسیاری از زنان فکر می کنند که به علت لانه گزینی گرفتگی ایجاد می شود، در حالی که در واقعیت این گرفتگی به خاطر قاعدگی است. این دردها بسیار شبیه است و به همین دلیل اشتباه گرفته می شوند.  بنابراین، در اینجا تفاوت های گرفتگی لانه گزینی و گرفتگی قاعدگی را برایتان توضیح می دهیم:

1)    شدت گرفتگی

شدت گرفتگی نشان می دهد گرفتگی لانه گزینی است یا قاعدگی. گرفتگی لانه گزینی سبک است و در فواصل نامنظم رخ می دهد اما گرفتگی قاعدگی معمولا شدیدتر است و به شدت افزایش می یابد.

2)    طول گرفتگی 

گرفتگی لانه گزینی به طور کلی حداقل1 روز و حداکثر 3 روز طول می کشد اما گرفتگی هایی که بیش از 3 روز طول می کشد، معمولا گرفتگی قبل از قاعدگی ناشی از افزایش سطح هورمون پروژسترون، می باشد. پروژسترون منجر به کاهش سرعت هضم غذا شده و گرفتگی عضلات را افزایش می دهد.

سخن آخر

همان طور که گفتیم تنها 30 الی 35 درصد از خانم هایی که باردار می شوند درد لانه گزینی را بصورت خفیف و کوتاه مدت تجربه خواهند کرد و بیشتر خانم ها حتی متوجه آن نمی شوند. این موضوع بیشتر به شرایط زندگی شما از جمله رژیم غذایی، میزان استرس، فعالیت و ... بستگی دارد و به همین دلیل در افراد مختلف متفاوت است. گاهی نیز درد ناشی از گرفتگی های پیش از پریودی است و اصلا بارداری اتفاق نیفتاده است. بنابراین در صورت عدم تصمیم برای بارداری به محض ایجاد درد نگران نشوید و چند روزی را تا زمان پریودی تحمل کنید.

Christine Traxler M.D., OB/GYN. Implantation Cramping: How Long It Lasts & What It Feels Like.Last Updated On: June 19, 2019

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 94% 94


 • profilezizi fathi1399/01/24

  همه درطول لانه گزینی درد دارن یا نه

  • profilehelma khashi1398/09/06

   عاااالی

   • profileپ ن1397/09/21

    عالی😊😊