Ooma
تفاوت درد پریودی و بارداری

اگر اخیرا برای بارداری اقدام کرده اید و الان گرفتگی و درد کمی احساس می کنید تشخیص اینکه باردار هستید یا گرفتگی ناشی از درد پریودی است شما را گیج کرده است. بیشتر خانم ها نمی دانند یکی از علائم اولیه بارداری گرفتگی عضلات و درد می باشد بنابراین در این حالت فکر می کنند تنها پریودی آن ها به تعویق افتاده است. خوشبختانه راه هایی برای تشخیص تفاوت درد پریودی و بارداری وجود دارد. با ما در این مقاله همراه باشید تا این روش ها را به شما بانوان اومایی عزیز آموزش دهیم. 

دلیل دردهای اولیه بارداری

تمام خانم ها می دانند درد پریودی چگونه است. اما برای فهمیدن دلیل دردهای بارداری باید نحوه فرایند لقاح را بدانید. در هر سیکل قاعدگی تخمدان ها تخمک های بالغ را آزاد می کنند. اگر یکی از این تخمک ها با یک اسپرم فعال برخورد داشته باشد، تخمک بارور شده و لقاح صورت می گیرد. سپس این تخمک و اسپرم لقاح یافته از طریق لوله رحم به کمک فیبرهای کوچک داخل سطح لوله های رحم، به سمت رحم حرکت می کنند. هنگامی که این تخمک ها به رحم می رسند، بر روی دیواره رحم کاشته می شوند یا اصطلاحا لانه گزینی می کنند. این اتفاق حدود ده الی دوازده روز پس از تخمک گذاری اتفاق می افتد. اما پریودی حدود چهارده روز پس از تخمک گذاری انجام می شود. 

در این زمان، علائمی مانند گرفتگی عضلات، لکه بینی، درد سینه ها، سرگیجه و خستگی مشاهده می کنید. برخی افراد این علائم را با علائم پریودی اشتباه می گیرند. تشخیص تفاوت درد پریودی و بارداری کار آسانی نیست اما با کمی توجه به وضعیت بدنیتان در طول سیکل های قاعدگی تفاوت آن ها را متوجه خواهید شد. 

درد پریودی

درد پریودی به شکلی است که قسمت پایین شکم به شدت تحت فشار قرار می گیرد. البته برخی خانم ها درد کمتری حس می کنند. آن ها درد را در ناحیه پایین شکم و پشت حس می کنند. همچنین در شکم احساس نفخ ایجاد می شود. گرفتگی و درد پریودی در افراد مختلف متفاوت است. برخی درد قابل تحملی را تجربه می کنند. برخی دیگر نیز درد شدیدتری را تجربه می کنند که دو الی سه روز مانع از کار کردن، به مدرسه رفتن و ... می شود. 

در برخی موارد درد پریودی شامل لکه بینی پیش از شروع پریودی هم می شود. اغلب این خونریزی قرمز روشن است و قابل مشاهده است که از خطی نازک بیشتر نیست.

درد بارداری چگونه است؟

در هنگام بارداری، درد و گرفتگی عضلات کمتر از درد پریودی است. بیشتر خانم ها معتقدند این درد در یک قسمت متمرکز می شود. به عنوان مثال، اگر تخمک بارور به قسمت راست رحم چسبیده باشد، گرفتگی و درد در پهلوی راست بیشتر از پهلوی چپ حس می شود. بیشتر خانم ها معتقدند این درد در یک نقطه است و مانند گرفتگی واقعی نیست. این درد از دو ساعت تا دو روز به طول می انجامد.

اگر فکر می کنید باردار هستید و گرفتگی ها و دردها ناشی از لقاح نطفه است سعی کنید به علائم توجه کنید. این درد نباید خیلی زیاد باشد. اگر درد آنقدر زیاد است که قابل تحمل نیست، حتما با پزشک تماس بگیرید. به خصوص اگر در حالت طبیعی در پریودی درد شدید حس نمی کردید. اما نترسید. هر بارداری به شکلی خاص است و دردهای متفاوتی دارد. در برخی مواقع ممکن است درد به علت های دیگر مانند وجود کیست در رحم باشد که باید پزشک شما را معاینه کند. 

گاهی اوقات گرفتگی و درد ناشی از بارداری همراه با لکه بینی است اما این مسئله در تمام خانم ها دیده نمی شود. همچنین در برخی موارد گرفتگی عضلات روز پیش از خونریزی مشاهده می شود. گاهی نیز لکه بینی بدون درد را تجربه می کنید. ترشحات واژن بعد از لقاح معمولا به رنگ قهوه ای روشن یا صورتی روشن است. این ترشحات به قدری است که معمولا دیده نمی شود و توجه خانم ها را جلب نمی کند. اما در برخی خانم ها هم کمی بیشتر و قابل مشاهده بر روی لباس زیر یا دستمال توالت است.

 

8142-3

علائم اولیه بارداری

در بارداری، علائم اولیه با علائم پریودی اشتباه گرفته می شود. برخی خانم ها در سینه ها احساس درد می کنند. نفخ در قسمت پایین شکم یا رحم نیز یکی از ویِژگی های فرایند لقاح است. برخی خانم ها درد را احساس نمی کنند اما سرگیجه و خستگی را تجربه خواهند کرد. خانمی که در حالت پریودی، درد سینه یا علائم دیگر را تجربه نمی کند، در صورت دیدن این علائم سریع تر از دیگر افراد تشخیص می دهد باردار است. 

تفاوت درد پریودی و بارداری

همان طور که گفته شد تشخیص تفاوت بین درد بارداری و پریودی کاری دشوار است. برای تشخیص درد بارداری، باید به خوبی درد پریودی  و علائم خودتان در روزهای قبل از شروع دوره را بشناسید. از طرفی تمام خانم ها در طول بارداری درد و گرفتگی عضلات را مشاهده نمی کنند. در نهایت اگر درد کمی ادامه دار شد اما پریودی اتفاق نیفتاد می توانید از تست بارداری خانگی برای مطمئن شدن نسبت به بارداری استفاده کنید. 

اگر فکر می کنید درد ناشی از بارداری است چه کاری باید انجام دهید؟

بیشتر خانم ها علائم بارداری را پیش از شروع پریودی مشاهده می کنند. اگر نزدیکی مطمئن نداشته اید (بدون استفاده از قرص های ضد بارداری یا کاندوم) و فکر می کنید باردار هستید بهتر است چند روز منتظر بمانید. ممکن است درد ناشی از پریودی باشد. اگر پریودی شما شروع نشد، تست بارداری در منزل را انجام دهید.

در هنگامی که درد بارداری را حس می کنید، چهار هفته از بارداری شما گذشته است بنابراین تست بارداری می تواند هورمون بارداری را در ادرار تشخیص دهد. اگر نتیجه آزمایش منفی است چند روز صبر کنید تا پریودی شما شروع شود و اگر باز هم پریودی شما شروع نشد دوباره آزمایش بارداری انجام دهید. اگر باز هم نتیجه تست منفی است به پزشک مراجعه کنید تا با انجام آزمایش خون و معاینه وضعیت شما بررسی شود. 

سخن آخر

معمولا افراد تا یک ماهگی بارداری خود و بخصوص تا زمانی که پریودشان به تعویق نیفتد متوجه بارداری خود نمی شوند اما در صورتی که چند ماه است برای بارداری تلاش می کنید حتما حسابی به علائم خود توجه کرده اید و حالا بهتر بدن خود را می شناسید و تفاوت ها را به خوبی متوجه خواهید شد. بنابراین خیلی نگران نباشید. کمی صبر کنید تا با آزمایش بارداری یا شروع پریودی وضعیت شما مشخص شود. 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 89% 89


  • profileRojina Rasouli1397/10/20

    این که درد ها در بارداری به صورت نقطه ای هست تفاوت قابل توجهیه منم خودم تنها تفاوتی که متوجهش شدم همینه